Connect with us

Svijet

Berlin donira protivazdušne sisteme “mantis” Slovačkoj

Njemačka će donirati dva protivazdušna sistema “mantis” kratkog dometa Slovačkoj koja će ih iskoristiti za zaštitu svoje istočne granice sa Ukrajinom, saopšteno je danas iz slovačkog Ministarstva odbrane.

Slovačka je ojačala svoju protivazdušnu odbranu uz pomoć nekoliko sistema “patriota”, kojim upravljaju saveznici iz NATO-a, nakon što je prošle godine donirala “S-300” Ukrajini.

Automatizovani, stacionirani sistemi “mantis” služe za zaštitu ograničenih oblasti poput baza.

“‘Mantis’ će ojačati zaštitu istočne granice sa Ukrajinom uz obezbjeđenje slovačkih oružanih snaga”, ističe se u saopštenju.

Svaki od sistema ima do osam kupola, dvije senzorske jedinice i kontrolni centar. Pruža zaštitu od projektila, dronova, artiljerije i minobacačkih granata.
Nezavisne

Svijet

U TOKU SPASAVANJE: Na zapadu Australije nasukalo se 160 kitova

Oko 140 kitova pilota nasukalo se danas na zapadnoj obali Australije u gradu Dansboro, dok je bar 26 već umrlo prije nego što su nadležne službe uspjele da ih spasu.

“Naš tim trenutno procjenjuje stanje kitova koji su nasukani na plaži, a naši timovi na vodi pokušavaju da drže životinje zajedno i podalje od plaže”, saopštila je australijska Uprava za biodiverzitet, prenosi Asošijeted pres.

Regionalna oficirka za očuvanje divljih životinja Pia Kurtis rekla je da, nažalost, ishod za kitove pilote uglavnom nije dobar nakon kad su nasukani na plaži pošto veliki broj tih životinja ugine.

Nadležni su pozvali građane da ne pokušavaju da spasu životinje bez uputstava stručnjaka, jer u suprotnom mogu izazvati dodatne povrede životinjama i otežati njihovo spasavanje.

Ovi kitovi su grupisani na četiri mesta u razmaku od više kilometara.

U jatima pilota kitova, koji se tako nazivaju jer se veruje da svi u jatu prate jednog “pilota”, može biti od 10 do preko 100 životinja, a oni žive nerazdvojno, što možda može biti uzrok za njihovu poznatu tendenciju da svi zajedno budu nasukani na plaži, piše Bi-Bi-Si vajldlajf magazin.

Nastavi čitati

Svijet

SAD PRIZNALE: Rakete dugog dometa isporučene Ukrajini, korištene u napadu na Krim

Sjedinjene Američke Države su Ukrajini isporučile rakete dugog dometa ATACMS u prethodnom paketu pomoći, zvanično je potvrdio zamjenik portparola američkog Stejt departmenta Vedant Patel.

“Da, mogu da potvrdim da su SAD po nalogu predsjednika Ukrajini obezbijedile rakete većeg dometa ATACMS”, rekao je on, navodi se u saopštenju Stejt departmenta.

On je pojasnio da je predsjednik SAD Džozef Bajden u februaru naredio svom timu koji se bavi pitanjima nacionalne bezbjednosti da ove rakete pošalje ukrajinskoj strani za njihovu upotrebu na suverenoj teritoriji Ukrajine, prenosi B92.

“Isporuka je izvršena u okviru paketa pomoći koji su SAD objavile 12. marta, a ove rakete su stigle u Ukrajinu u aprilu. Nismo ovo ranije objavili zbog operativne bezbjednosti Ukrajine na njen zahtjev”, rekao je predstavnik Stejt departmenta.

Briselski portal Politiko je ranije prenio da su SAD tajno poslale u Ukrajinu rakete dugog dometa ATACMS koje su prošle nedjelje korišćene za napad na ruske trupe na Krimu.

Nastavi čitati

Svijet

“TO JE SMIJURIJA”: Moskva stavila veto na nacrt rezolucije Amerike i Japana

Rusija je stavila veto na nacrt rezolucije o neraspoređivanju nuklearnog oružja u svemir čiji su autori Amerika i Japan.

Nacrt rezolucije podržalo je 13 članica Savjeta bezbjednosti UN, dok je Kina bila uzdržana.

– To je smejurija od rezolucije – rekao je stalni predstavnik Rusije u UN Vasilij Nebenzja uoči glasanja.

Savjet bezbjednosti UN odbacio je amandman Rusije i Kine na ovaj nacrt rezolucije.

Amandman je podržalo sedam članica Savjeta bezbjednosti UN, uključujući Rusiju i Kinu, sedam je bilo protiv uključujući Ameriku, Francusku i Britaniju, dok je Švajcarska bila uzdržana, prenosi ruska novinska agencija TASS.

Prema amandmanu koji su predložile Rusija i Kina, Savjet bezbjednosti UN poziva sve države da “preduzmu hitne mjere za sprečavanje trajnog raspoređenja oružja u svemir” i traži da kroz pregovore dođe do relevantnog multilateralnog sporazuma.

– To je upravo ono što velika većina država sada očekuje od Savjeta bezbjednosti UN. Pozivamo sve odgovorne učesnike u svemirskim aktivnostima da podrže naš prijedlog – rekao je Nebenzja.

Nacrt rezolucije predložili su Amerika i Japan nakon skoro šest sedmica pregovora.

Nastavi čitati

Aktuelno