Connect with us

Region

DA SE NE ZABORAVI! Godišnjica stradanja male Milice iz Batajnice

Prije 25 godina na današnji dan stradala je djevojčica Milica Rakić.

Na današnji dan prije 25 godine prekinut je život tada trogodišnje Milice Rakić iz Batajnice. Ubijena je u kupatilu na noši dok su je spremali za spavanje. Zajedno sa još 78 ubijenih mališana ona je simbol stradanja srpskog naroda u NATO bombardovanju. Na dan pogibije Milica je nacrtala cvjetiće i crtež zalijepila na zid. Te večeri oglasila se vazdušna opasnost nad Beogradom. NATO avioni ponovo su pristizali.

Bilo je kasno uveče, 21.45 sati. Dok je Milica bila u kupatilu, njena mama Dušica je u sobi spremala krevetić za spavanje. Vrata kupatila bila su otvorena. “U daljini su odjekivale NATO bombe. Plašila se moja djevojčica. “Mama, požuri. Dođi da me čuvaš – rekla mi je Milica, a onda – prasak”, ispričala je ranije majka Dušica.

Geleri agresorskih NATO bombi rasparčali su prozor, pokidali zavesu. Pokidali su i dušu Miličinih roditelja i zauvijek je istrgli iz njihovog zagrljaja. Sada, kada su prošle godine, kaže da više nema suza, čak je i ne sanja, za razliku od supruga Žarka. On se jutro poslije, kaže, budi samljeven. “Teško je. To se riječima ne može opisati. Patnju potiskujemo i Žarko i ja. Aleksa i Anđela imaju pravo na svoju mladost, mada su oni svjesni naše patnje”, rekla je majka.

Začula se detonacija, lomnjava stakla i kupatilskih pločica, fasade, a Miličin tata Žarko je zatekao dijete bez svesti. Svuda oko nje bila je krv. Probao je da je spase. Uzeo ju je u naručje, sjurio niz stepenice, pa u automobil, odvezavši je do Zemunske bolnice. Dežurni ljekari su je primili. Rupe od gelera na fasadi zgrade i danas su vidljive. Roditelji ih ne diraju, tamo stoje kao nijemi podsetnik na taj zločin. “Želio sam da tužim NATO zbog ubistva moje Milice, ali mi je tadašnji ministar spoljnih poslova to zabranio. Izlazimo svakog 17. aprila na groblje da obiđemo naše dijete i potom nastavljamo da živimo. Koliko-toliko normalno”, rekao je ranije.

U bombardovanju poginulo 2.500 civila
NATO bombardovanje na SR Jugoslaviju započeto je 24. maja 1999. Procjenjuje se da je tokom 78 dana poginulo oko 2.500 civila, ranjeno 6.000 civila, dok je ukupna materijalna šteta procijenjena na više desetina milijardi dolara. NATO bombe su ubile 79 djece, među njima i Milicu Rakić. Uništeno je i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dečjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 mostova razoreno.

Oslikana freska sa njenim likom
Freska sa likom djevojčice nalazi se u tri manastira – dva u Srbiji i jednom u Bosni i Hercegovini. Jedan od njih je manastir Tresije na Kosmaju. Svetinja je podignuta još u vrijeme Nemanjića, na samom početku 14. vijeka. Više je puta rušena i obnavljana, što je sudbina većine srpskih bogomolja koje su sa narodom prošle kroz vekove pod Turcima, kasnijim ustancima, dva svjetska rata. Posljednja obnova započeta je 1936.

Manastir je posvećen Saboru Svetih Arhangela. U njemu je od ulaza sa desne strane sahranjen upokojeni starešina manastira, arhimandrit Jovan. Napred, ka krstu i oltaru, sa lijeve strane oslikana je freska sa likom male Milice. U crveno-crnoj odjeći, kakva je i upamćena sa fotografije u haljini i rolci, kratke kose, ali u starijem dobu, Milica gleda na posjetioce Tresija. Drži krst u ruci, ima oreol. Oko njenog lika ispisano je: Sveta Novomučenica Milica Beogradska. Njena smrt je postala simbol stradanja i patnji djece Srbije.

Region

VUČIĆ “Fabrika LAŽI radi protiv Srbije, ALI ISTINA ĆE POBIJEDITI”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je istakao da su organizovane čitave fabrike laži protiv Srbije, ali da će istina pobijediti.

Vučić je podsjetio da je na jučerašnjoj konferenciji za novinare nedvosmisleno govorio o potrebi očuvanja mira i da će Srbija sve da učini da mir bude sačuvan, kao i da bi usvajanje rezolucije o Srebrenici u UN značilo otvaranje Pandorine kutije što znači veliki broj novih rezolucija pred Generalnom skupštinom UN.

– I pored toga, danas ste mogli da vidite u svim regionalnim medijima, od “Majki Srebrenice” do svih ostalih, koji kažu da je Pandorina kutija u stvari rat protiv naših komšija, dalje naoružavanje, iako je bilo potpuno jasno da to nema nikakve veze jedno sa drugim – poručio je Vučić u obraćanju video-porukom na svom Instagram nalogu.

On je istakao da su i nekakvog “Pen centra” potvrdili da su svi zabrinuti i osjećaju se ugroženo zbog srpskog naoružavanja, ali je dodao da su pogriješili jer nije Srbija dobila “rafale”, već Hrvatska.

– NATO je taj koji ubrzava svoje programe naoružavanja i protiv čega nemamo ništa protiv. A mi se normalnim uobičajenim tokom naoružavamo, onoliko koliko je potrebno da bi jedna mala, suverena i nezavisna zemlja mogla da opstane – rekao je Vučić.

On je ukazao da hajka koja se vodi protiv Srbije samo pokazuje nervozu onih koji su umislili da će sa lakoćom da ostvare svoje ciljeve i da sruše Srbiju na koljena da nikada više ne može da se podigne.

– Bez obzira na sve fabrike laži, pobijediće Srbija – zaključio je Vučić.

Nastavi čitati

Region

Produžen pritvor osumnjičenima za ubistvo Danke, TIJELO DJEVOJČICE JOŠ NIJE NAĐENO

Viši sud u Zaječaru produžio je za još 30 dana pritvor Srđanu J. i Dejanu D., osumnjičenima za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić, potvrđeno je za Tanjug u tom sudu.

Pritvor im po tom rješenju može trajati do 29. maja.

Osumnjičeni se nalaze u pritvoru od 6. aprila zbog opasnosti od bjekstva, mogućnosti da utiču na svjedoke i da unište ili uklone tragove izvršenja krivičnog djela, kao i zbog uznemirenja javnosti, navodi Tanjug.

U pritvoru se nalazi i otac Dejana D. zbog sumnje da je pomogao sinu da premjesti tijelo djevojčice.

Policija je, nakon 10 dana potrage i detaljnih provjera svih tragova i informacija, uhapsila S. J. i D. D. iz Bora, za koje se sumnja da su djevojčicu udarili automobilom, a zatim njeno tijelo stavili u gepek kola i odnijeli na deponiju.

Telo djevojčice koja je nestala 26. marta u Banjskom Polju kod Bora, još uvijek nije pronađeno.

Nastavi čitati

Region

VULINOV POVRATAK: Biće novi potpredsjednik Vlade Srbije

Aleksandar Vulin, osnivač Pokreta socijalista i aktuelni senator Republike Srpske, vraća se u Vladu Republike Srbije u kojoj će obavljati funkciju potpredsjednika.

Vulin je aktuelni senator Republike Srpske. U dosadašnjoj karijeri obavljao je mnoge važne državničke poslove u Srbiji.

Biran je za narodnog poslanika, bio je direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju, ministar bez portfelja, ministar rada, ministar odbrane, ministar unutrašnjih poslova. Donedavno je obavljao funkciju direktora Bezbjednosno-informativne agencije Srbije – BIA. U Vladi premijera Miloša Vučevića obavljaće funkciju potpredsjednika Vlade Srbije.

Vulin je veliki prijatelj Republike Srpske iz koje vodi i porijeklo. Važi za jednog od najodanijih i najboljih saradnika predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.

Kompletan sastav Vlade Republike Srbije: predsjednik Vlade Miloš Vučević, prvi potpredsjednik i ministar finansija – Siniša Mali, potpredsjednik Vlade – Aleksandar Vulin, ministar spoljnih poslova i zamjenik predsjednika Vlade – Marko Đurić, potpredsjednik Vlade i ministar odbrane – Bratislav Gašić, ministar unutrašnje i spoljne trgovine – Tomislav Momirović, ministar privrede – Andrijana Mesarović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Aleksandar Martinović, potpredsjednik Vlade i ministar za zaštitu životne sredine – Irena Vujović, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture – Goran Vesić, ministar rudarstva i energetike – Dubravka Đedović Handanović, ministar pravde – Maja Popović, ministar za upravu i lokalnu samoupravu – Jelena Kovačević, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog – Tomislav Žigmanov, ministar unutrašnjih poslova – Ivica Dačić, ministar prosvjete – Slavica Đukić Dejanović, ministar za nauku i inovacije i tehnološki razvoj – Jelena Begović, ministar zdravlja – Zlatibor Lončar, ministar za evropske integracije – Tanja Miščević, ministar za rad, boračka i socijalna pitanja – Nemanja Starović, ministar za brigu o porodici i demografiju – Milica Đurđević Stamenkovski, ministar sporta – Zoran Gajić, ministar informisanja i telekomunikacija – Dejan Ristić, ministar za javna ulaganja – Darko Glišić, ministar za turizam i omladinu – Husein Memić, ministar kulture – Nikola Selaković, ministar za brigu o selu – Milan Krkobabić. Ministri bez portfelja: Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović, Tatjana Macura Mandatar Vučević rekao je da će danas podneti zahtjev predsjednici Skupštine Srbije Ani Brnabić za zakazivanje sjednice za 1. maj na kojoj će predstaviti ekspoze, plan rada i prijedlog za sastav Vlade Srbije.

Nastavi čitati

Aktuelno