Connect with us

Društvo

DANAS JE VAVEDENJE PRESVETE BOGORODICE! Jedan od najvećih praznika posvećenih BOGOMAJCI

Srpska pravoslavna crkva i danas slavi Vavedenje Presvete Bogorodice, jedan od najvećih praznika posvećenih Bogomajci. Slavi se kao uspomena na dan kada je Bogorodica prvi put uvedena u hram Božji i postala prva zavjetovana djevica u istoriji hrišćanstva.

Vavedenjem presvete Bogorodice, praznikom koji slavi sav hrišćanski svijet, započeto je iskupljenje ljudskog roda.

Vavedenje, ili kako ga još zovu Sveta Prečista ili Ženska Bogorodica obilježeno je crvenim slovom u pravoslavnom kalendaru. Spada u 12 najvećih hrišćanskih praznika.

Slavi se kao uspomena na dan kada je Bogorodica prvi put uvedena u hram Božji, u pratnji svojih roditelja Joakima i Ane, piše RTS

Po obećanju da će dijete koje im Gospod podari posvetiti njemu na službu, sveti Joakim i Ana doveli su trogodišnju Mariju u jerusalimski hram.

Na ovaj dan Djevica se zavjetovala pred Bogom i ljudima, a činodejstvovao je prvosveštenik Zaharije, otac svetog Jovana Preteče. Bogorodica je u molitvama i postu, u hramu ostala do dvanaeste godine.

Posle smrti roditelja, Djevu Mariju su dali Josifu, njenom rođaku iz Nazareta. U Josifovom domu Presveta Bogorodica Marija je i primila blagovijest od arhanđela Gavrila da će roditi Sina Božjeg.

Vavedenje je jedan od pet najvećih praznika posvećenih Presvetoj Bogorodici i krsna slava brojnih srpskih rodova. Pretpostavlja se da se ovaj dan praznuje od četvrtog vijeka, pisani tragovi potiču iz 8. vijeka.

Praznik je i hramovna slava srpskog manastira Hilandara na Svetoj Gori, zadužbini Svetog Simeona Mirotočivog i njegovog sina Svetog Save.

Bogorodica se smatra zaštitnicom žena i porodilja i razna su narodna vjerovanja vezana za moć ikona na kojima je ona predstavljena.

U nekim selima bio je običaj da se posle službe u crkvi, svečano odjevene i okićene cvijećem, okupe sve mlade koje su se te jeseni udale. U nekim selima žene koje nemaju djecu, odlaze u manastire i crkve, gdje se mole kako bi dobile porod.

Ovaj dan takođe nosi vjerovanje da se ne bi trebalo koristiti oštri predmeti poput noževa, makaza ili sječiva kako bi se zvijerima “zatvorile čeljusti” tokom predstojeće zime.

Tradicionalno, domaćice prave obilne trpeze u čast ovog praznika. Posebna pažnja se posvećuje hrani, verujući da će ona doneti plodnost i blagostanje u dom.

Takođe, vjeruje se da se na Vavedenje ne smeju konzumirati jela koja se seku nožem, kako bi se izbeglo prizivanje nesreće.

I stočari je slave kako bi im zaštitila stoku od zvijeri.

Ponegdje se vjeruje da lijepo vrijeme na Vavedenje najavljuje dobru letinu.

Stariji kažu da ako na Vavedenje pada kiša – biće rodna godina, ako duva jak vjetar – nerodna. Ako bude hladno i sa snijegom, sledeća godina bila bi blaga i topla.

Na ovaj dan post je obavezan jer Vavedenje pada u vrijeme velikog Božićnog posta.

Društvo

FOTOGRAFIJA KAKVIH BI TREBALO BITI VIŠE! Spasioci iz regije ujedinjeni u solidarnosti

U opštinama koje su postradale od poplava u BiH borave brojni timovi spasilaca iz zemalja našeg regiona, mahom iz službi civilne zaštite i gorskih službi spasavanja, te crvenog krsta.

U pauzi od veoma teškog posla pronalaska nestalih i stradalih osoba nastala je fotografija koja pokazuje veliko zajedništvo ovih humanih ljudi.

“Solidarnost i međunarodna saradnja te zajedničko djelovanje i ovoga su se puta pokazali ključnim kako bi se pružila pomoć”, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, tj. hrvatska Direkcija civilne zaštite.
BiH je nakon katastrofalnih poplava koje su odnijele 20 života, preko Mehanizma Evropske unije za civilnu zaštitu zatražila pomoć od zemalja regije i EU. Na poziv su se odazvali timovi iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije, koji su se udružili sa spasilačkim timovima iz oba entiteta koji su prvi stigli na teren.

Mehanizam EU je osnovan kako bi se omogućilo koordinirano pružanje pomoći u slučaju katastrofe, koju države članice šalju ugroženim državama i žrtvama prirodnih i ljudskom rukom uzrokovanih katastrofa unutar EU ili izvan EU.

Operativno središte Mehanizma EU za civilnu zaštitu je Koordinacioni centar za odgovor na hitne situacije (ERCC), koji prati katastrofe i vanredne situacije u cijelom svijetu 24 sata dnevno i koordiniše odgovor država članica EU. Svaka država članica povezana je s ERCC-om kroz svoje nacionalno komunikaciono središte, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne sunčano i toplo

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se, nakon oblačnog jutra, očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz dnevnu temperaturu do 23 stepena Celzijusova.

Jutro će biti promjenljivo do pretežno oblačno, ponegdje u brdsko-planinskim predjelima uz moguću kratkotrajnu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U prijepodnevnim časovima biće pretežno sunčano, a poslije podne doći će do prolaznog naoblačenja sa Zapada ka istoku.

Jutarnja temperatura biće od devet do 16, u višim predjelima od pet stepeni, a dnevna od 17 do 23, u višim krajevima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab vjetar, sjevernog i sjeveroistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NOVI PROBLEMI! Bivši radnici Una TV ponovo strahuju za platu

Otpušteni radnici televizije Una, koja je ugašena nakon što je stavljena na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država, nisu dobili obećane plate za septembar, a radnici su u strahu da ih neće ni dobiti s obzirom na to da su firmi „Invictus Technology Group“, koja im je isplatila platu za avgust, ugašeni računi.

Podsjećamo, Una TV je ugašena 31. jula, nakon što je u junu stavljena na crnu listu, zajedno sa drugim članicama Infinity grupacije.

Skoro 80 radnika tad je dobilo otkaz.

Radnici u Sarajevu su u otkaznom roku bili do 31. avgusta, a oni koji su zaposleni duže od dvije godine trebali su dobiti i otpremnine, dok je za zaposlene u Banjaluci otkazni rok trebao završiti 30. septembra.

Julsku platu radnicima je isplatio „Prointer“, međutim nakon toga dolazi do problema jer i „Prointer“, koji je takođe sankcionisan, ostaje bez računa za redovno poslovanje.

Ipak, i plata za avgust je isplaćena polovinom prošlog mjeseca, i to preko novosnovanog „Invictusa“.

S obzirom na to da je u međuvremenu i „Invictus“ ostao bez računa u bankama, radnici strahuju da obećanu platu neće ni dobiti jer u ovom trenutku nema ko da je isplati.

Vlasnik i direktor „Invictusa“ Bojan Vujić krivca ponovo pronalazi u bankama koje su, kako kaže, bez ikakvog zakonskog osnova zatvorile račune kompanijama. Ipak, od duga ne bježi.

„Na to niko od nas nije mogao da utiče. Tražimo načine kako da izmirimo sva dugovanja prema radnicima. Opet smo u situaciji da zbog samovolje banaka radnici ne mogu da ostvare svoja prava“, rekao je Vujić za CAPITAL.

Dodao je i da je „situacija nezgodna“ i da u vezi sa isplatama ne može ništa da prognozira.

„Što se Une tiče ona bi sama trebalo da isplati plate, ali s obzirom na sve, sada tražimo šta je moguće u skladu sa zakonom“, kazao je on.

Podsjećamo, osim Une, na „crnoj listi“ SAD-a našle se su i ostale članice „Infinity grupe“, među kojima i „Prointer“ i „Kaldera“.

Nakon što su im ugašeni računi čelni ljudi ovih kompanija krenuli su u osnivanje novih firmi, ali su na samom početku zaustavljeni, jer su banke mahom odbijale da im otvore račune. One rijetke koje su počele saradnju sa njima vrlo brzo su je prekinule i ugasile im račune.

Zbog toga je „Invictus“ morao da otpusti veći broj radnika.

Vujić danas za CAPITAL nije htio da odgovori na pitanje da li su izmirene obaveze prema njima najavljujući za iduću sedmicu konferenciju za novinare.

CAPITAL

Nastavi čitati

Aktuelno