Connect with us

Društvo

Davor Dragičević: Ovo je sunovrat vladavine prava, danas izlazim iz pravne borbe

Davor Gragičević, otac Davida Dragičevića ubijenog prije 5 godina danas je poručio da izlazi iz pravne borbe. Napomenuo je da će advokat nastaviti rad na ovom slučaju, ali je on digao ruke.

Davor je poručio da je sa advokatom Ifetom Feragetom koji vodi slučaj ubistva njegovog sina za njega je postao roditelj, prijatelj i pravni savjetnik, ali da ni on, ni bilo ko drugi ne može utjecati na njegovu odluku te da je ona neopoziva.

– Ono što sam ja, moja porodica, advokati i grupa ‘Pravda za Davida’ dobivala je konstantno poniženje. Ovo nije protiv nekoga lično upućeno, ovo se zasniva na dokazima koje imam. Ne mogu dozvoliti da se svjedoci ispitivaju u policijskoj upravi u Banjoj Luci gdje su ljude tukli i maltretirali 2018. godine. Da pripadnici zločinačkog MUP-a budu prisutni na navodnom pretresu kuće Đorđa Rađena tražeći DNK. Ako je postupak tajan, otkud je tamo Dragan Stupalj, koji je advokat Đorđa iznosi u javnost da nikad boljem uviđaju nije prisustvovao. Otkud mu pravo da bude tu? – rekao je Dragičević.

Podsjetio je da od samog početka traži da se vještače prostorije MUP-a i pitao se zašto se nije vještačio snimak sa videonadzora gdje je bilo tijelo njegovog djeteta da se vidi ko je podmetnuo stvari.

– Ovo je za mene sunovrat vladavine prava u BiH i današnji dan je izlazak mene lično, ne advokata, iz pravne borbe. Zapamtite. Tužilaštvo nek radi kako hoće, ja se više medijima neću obratiti povodom njihovog rada. Ovo je samo moj dug prema Ifetu Feragetu i prema svom sinu i porodici, prema vama i grupi pravda za davida – rekao je Davor.

Poručio je da sve dok on i Muriz Memić budu oštećeni, sve dok se ne promijeni Krivični zakon BiH, pravde u ovoj državi neće biti.

– Neće od nas niko živ dočekati pravdu u ovakvom stanju. Ovo je korumpirani sistem. Tvrdim da iza ubistva mog djeteta stoji režim u RS-u na čelu sa tadašnjim predsjednikom Miloradom Dodikom, ministrom unutrašnjih poslova Draganom Zlukačem koji me osudio za klevetu i ništa nije postigao. Pod punom materijalnom životnom odgovornošću tvrdim ovo – rekao je.

Davor je rekao da se ovdje ne radi samo o njegovom sinu Davidu te da je nedavno vidio snimke užasne brutalnosti policajaca koje se još uvijek ne smiju dati javnosti.

– Ovo je smrt vladavine prava u BiH, institucije u BiH više za mene ne postoje. Pet godina od mene rade šta hoće. Dok ne budemo stranka u postupku, od ovog neće biti ništa. Ja ovu odluku neću povući i kad sam ovdje ležao 63 dana. Znam šta smo prošli – rekao je, piše Klix.

Advokat Ifet Feraget je rekao da kao čovjek i profesionalac može potvrditi riječi Davora da je ovo sunovrat vladavine prava.

– Ali nemam drugo rješenje, nego da nastavim borbu. Obavit ćemo razgovor sa tužilaštvom. Tačno je da nema pretresa ukoliko nema osnova za sumnju da će se pretresom nešto pronaći. Otkud pravo advokatu govoriti ko ima ili nema status osumnjičenog? Ako neko nije osumnjičen, nema potrebe ni da advokat bude tu – rekao je.

Feraget se osvrnuo i na slučaj Dženana Memića te se nada da će se ukinuti oslobađajuća presuda.

– Ali ako ćemo se iscrpljivati narednih 10 godina, mislim da to sve skupa gubi smisao – rekao je Feraget.

Društvo

KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom

Mirza Hadžibegić, direktor Željeznica FBiH, potvrdio je da se intenzivno radi na uspostavljanju linije Sarajevo – Zagreb, preko Doboja, Banjaluke i Novog Grada.
“Postoji zajedničko operativno tijelo, formirano od Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, koje tretira neke administrativne procedure koje se odnose na granične prelaze, ali jedna od inicijativa je povezivanje Sarajeva, Banjaluke i Zagreba”, rekao je Hadžibegić.

Kako je dodao, putnički saobraćaj nije profitabilan i u svim zemljama je subvencioniran od države.

“Na linijama od Sarajeva do Čapljine, odnosno Maglaja, imamo subvencije Vlade FBiH. Uspostava novih linija značila bi nove troškove i to je stvar lokalnih zajednica i njihovih potreba”, rekao je Hadžibegić za Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 40 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i vruće, uz dnevnu temperaturu do 40 stepeni Celzijusovih.

Na zapadu se u poslijepodnevnim časovima očekuje umjeren razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 13 do 18, u višim predjelima od 10, a dnevna od 34 do 40 stepeni Celzijusovih. Duvaće slab vjetar, istočni i sjeveroistočni, a u Hercegovini jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

MMF UPOZORIO BiH: Potrebne hitne reforme i fiskalna disciplina

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) upozorava da i pored određenog rasta, ekonomiju Bosne i Hercegovine prate brojni rizici – od unutrašnjih političkih tenzija do vanjskih ekonomskih šokova.

Na nedavno završenim redovnim konsultacijama sa predstavnicima BiH, misija MMF ocijenila je da je privredni rast BiH ubrzan sa dva odsto u 2023. na 2,5 posto u 2024. godini, podstaknut snažnom domaćom potražnjom, rastom kredita, privatnim investicijama i doznakama, piše Capital.

Nezaposlenost je pala na 11,7 odsto, a realne plate bilježe godišnji rast od osam odsto. Istovremeno, inflacija je nakon pada na 1,7 posto u 2024. ponovo počela da raste, dostižući 3,7 odsto u maju, prvenstveno zbog viših cijena hrane.

Ipak, MMF upozorava da su ekonomski izgledi i dalje neizvjesni. Predviđa se rast BDP-a od 2,4 posto u 2025, ali uz visoke rizike – od potencijalnog pogoršanja geopolitičke situacije, preko oscilacija cijena hrane i energije, do političke nestabilnosti unutar zemlje.

Fiskalna politika, iako trenutno još u granicama, suočava se s izazovima, poručili su iz MMF-a.

“Deficit generalne vlade (razlika između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda svih nivoa vlasti u BiH) ostao je na 1,75 posto BDP-a, ali se za 2025. predviđa porast na 2,6 posto zbog povećanja plata i penzija“, rekli su u MMF-u i poručili da vlasti treba da izbjegavaju daljnje diskrecione mjere koje povećavaju deficit i da hitno izrade planove za krizne situacije.

Entiteti se, prema izvještaju, suočavaju sa velikim potrebama za finansiranjem. Federacija BiH planira emisiju euroobveznica, dok se RS oslanja na bilateralne kredite i domaće tržište. MMF naglašava potrebu za izgradnjom finansijskih rezervi, reformom javnog sektora i unapređenjem programa socijalne pomoći.

Valutni odbor ostaje stub makroekonomske stabilnosti u BiH, a Centralna banka (CBBiH) zadržava snažan nivo deviznih rezervi. MMF podržava planove za jačanje okvira obavezne rezerve i nadzor nad bankarskim sektorom. Upozorava se i na rizike usljed brzog rasta kredita i tržišta nekretnina, te se preporučuju dodatne makroprudencijalne mjere kako bi se očuvala stabilnost.

Reforme ključne za pristupanje EU i zadržavanje investicija

Politička fragmentacija i slabi kapaciteti institucija usporavaju reforme, smatra MMF i naglašava važnost Plana rasta za BiH, koji može donijeti milijardu evra EU sredstava u periodu 2025–2027. Posebno se insistira na reformama energetskog sektora i uspostavljanju mehanizama za određivanje cijene ugljika, uoči implementacije evropskog CBAM sistema.

“BiH mora hitno implementirati mjere MONEYVAL-a kako bi izbjegla stavljanje na sivu listu FATF-a 2026. godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti međunarodne finansijske tokove i investicije. Istovremeno, razvoj digitalnog identiteta, e-usluga i modernizacija tržišta rada prepoznati su kao ključni faktori za unapređenje poslovnog okruženja“, navodi se u izvještaju.

MMF poručuje da BiH mora hitno unaprijediti fiskalnu disciplinu, reformisati javni sektor i ojačati institucionalne kapacitete kako bi osigurala stabilnost, podstakla rast i ubrzala evropski put.

Nastavi čitati

Aktuelno