Connect with us

Društvo

Davor Dragičević: Ovo je sunovrat vladavine prava, danas izlazim iz pravne borbe

Davor Gragičević, otac Davida Dragičevića ubijenog prije 5 godina danas je poručio da izlazi iz pravne borbe. Napomenuo je da će advokat nastaviti rad na ovom slučaju, ali je on digao ruke.

Davor je poručio da je sa advokatom Ifetom Feragetom koji vodi slučaj ubistva njegovog sina za njega je postao roditelj, prijatelj i pravni savjetnik, ali da ni on, ni bilo ko drugi ne može utjecati na njegovu odluku te da je ona neopoziva.

– Ono što sam ja, moja porodica, advokati i grupa ‘Pravda za Davida’ dobivala je konstantno poniženje. Ovo nije protiv nekoga lično upućeno, ovo se zasniva na dokazima koje imam. Ne mogu dozvoliti da se svjedoci ispitivaju u policijskoj upravi u Banjoj Luci gdje su ljude tukli i maltretirali 2018. godine. Da pripadnici zločinačkog MUP-a budu prisutni na navodnom pretresu kuće Đorđa Rađena tražeći DNK. Ako je postupak tajan, otkud je tamo Dragan Stupalj, koji je advokat Đorđa iznosi u javnost da nikad boljem uviđaju nije prisustvovao. Otkud mu pravo da bude tu? – rekao je Dragičević.

Podsjetio je da od samog početka traži da se vještače prostorije MUP-a i pitao se zašto se nije vještačio snimak sa videonadzora gdje je bilo tijelo njegovog djeteta da se vidi ko je podmetnuo stvari.

– Ovo je za mene sunovrat vladavine prava u BiH i današnji dan je izlazak mene lično, ne advokata, iz pravne borbe. Zapamtite. Tužilaštvo nek radi kako hoće, ja se više medijima neću obratiti povodom njihovog rada. Ovo je samo moj dug prema Ifetu Feragetu i prema svom sinu i porodici, prema vama i grupi pravda za davida – rekao je Davor.

Poručio je da sve dok on i Muriz Memić budu oštećeni, sve dok se ne promijeni Krivični zakon BiH, pravde u ovoj državi neće biti.

– Neće od nas niko živ dočekati pravdu u ovakvom stanju. Ovo je korumpirani sistem. Tvrdim da iza ubistva mog djeteta stoji režim u RS-u na čelu sa tadašnjim predsjednikom Miloradom Dodikom, ministrom unutrašnjih poslova Draganom Zlukačem koji me osudio za klevetu i ništa nije postigao. Pod punom materijalnom životnom odgovornošću tvrdim ovo – rekao je.

Davor je rekao da se ovdje ne radi samo o njegovom sinu Davidu te da je nedavno vidio snimke užasne brutalnosti policajaca koje se još uvijek ne smiju dati javnosti.

– Ovo je smrt vladavine prava u BiH, institucije u BiH više za mene ne postoje. Pet godina od mene rade šta hoće. Dok ne budemo stranka u postupku, od ovog neće biti ništa. Ja ovu odluku neću povući i kad sam ovdje ležao 63 dana. Znam šta smo prošli – rekao je, piše Klix.

Advokat Ifet Feraget je rekao da kao čovjek i profesionalac može potvrditi riječi Davora da je ovo sunovrat vladavine prava.

– Ali nemam drugo rješenje, nego da nastavim borbu. Obavit ćemo razgovor sa tužilaštvom. Tačno je da nema pretresa ukoliko nema osnova za sumnju da će se pretresom nešto pronaći. Otkud pravo advokatu govoriti ko ima ili nema status osumnjičenog? Ako neko nije osumnjičen, nema potrebe ni da advokat bude tu – rekao je.

Feraget se osvrnuo i na slučaj Dženana Memića te se nada da će se ukinuti oslobađajuća presuda.

– Ali ako ćemo se iscrpljivati narednih 10 godina, mislim da to sve skupa gubi smisao – rekao je Feraget.

Društvo

U UPOTREBI DO JANUARA 2025. Pogledajte koje novčanice se povlače iz upotrebe

Centralna banka BiH povlači iz opticaja novčanice konvertibilne marke (KM) apoena 10, 20, 50 i 100 KM puštenih u opticaj u periodu od 1998. do 2009. godine i prestaju biti sredstvo plaćanja od 1. januara naredne godine.

Iz opticaja se povlače novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 1998, apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2002, apoeni 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2007, apoeni 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM sa godinom izdanja 2008, te apoen 50 KM sa godinom izdanja 2009, objavila je Centralna banka.

“Počev od 1. januara 2025. godine navedena izdanja novčanica KM prestaju biti zakonsko sredstvo plaćanja i ne mogu se primati u prometu za podmirivanje bilo kakvih obaveza, te podliježu isključivo procesu zamjene kao novčanice povučene iz opticaja”, navedeno je u saopštenju Banke.

Zamjenu novčanica, nakon što prestanu biti zakonsko sredstvo plaćanja, u narednoj godini obavljaće komercijalne banke u BiH, a nakon isteka roka zamjene u komercijalnim bankama, zamjenu će obavljati Centralna banka BiH u roku od 10 godina, počev od 1. januara 2026. godine, zaključno sa 31. decembrom 2035. godine.

U opticaju ostaju novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM izdanja 2012, 2017, 2019. i 2024, kao i oba izdanja novčanica apoena 200 KM i na njih se ne odnosi proces povlačenja.

“Novčanice apoena 10 KM, 20 KM, 50 KM i 100 KM koja će ostati u opticaju imaju uspravnu mikrooptičku zaštitnu nit “Moušn” (Motion). Novčanice koje se povlače iz opticaja nemaju ovo zaštitno obilježje”, istaknuto je u saopštenju.

Povlačenjem navedenih novčanica povećaće se nivo kvaliteta novčanica u opticaju, jer će se novčanice koje budu povučene iz opticaja zamjenjivati novim novčanicama visokog kvaliteta.

“U opticaju će ostati samo novčanice koje posjeduju identičnu i unaprijeđenu zaštitu od krivotvorenja, što će olakšati provjeru autentičnosti za javnost, osoba koje obavljaju ručnu obradu novčanica, kao i na uređajima za prijem i obradu novčanica”, navedeno je u saopštenju.

Novčanice koje će se povlače, kao i one koje ostaju u opticaju, mogu se viđeti na veb-stranici Centralne banke.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno sa kišom i pljuskovima

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se u većini krajeva očekuje nestabilno vrijeme uz kišu i pljuskove sa grmljavinom, te dnevnom temperaturom vazduha do 17 stepeni Celzijusovih.

Ujutro i prije podne na jugu i zapadu biće oblačno sa kišom, u ostalim predjelima suvo, a na istoku toplije uz sunčane periode, saopšteno je iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

Tokom dana oblačnost će se proširiti ka istoku, pa će u drugom dijelu dana u većini krajeva biti nestabilno uz kišu i pljuskove sa grmljavinom, dok će na planinama padati susnježica i slab snijeg.

Temperatura vazduha biće od tri do devet, u višim predjelima nula, a dnevna od osam do 17, u višim krajevima tri stepena Celzijusova.

Duvaće slab do umjeren vjetar, većinom južnog i jugozapadnog, a na sjeveru zapadnog i sjeverozapadnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorloškog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u 14.00 časov: Kalinovik i Čemerno sedam, Han Pijesak i Bihać devet, Gacko i Sarajevo 10, Sokolac, Kneževo i Rudo 11, Foča 12, Bileća, Zvornik, Srebrenica i Tuzla 13, Višegrad 14, Banjaluka, Doboj, Trebinje i Zenica 15, Novi Grad, Prijedor, Ribnik, Srbac, Bijeljina, Mrkonjić Grad i Livno 16, Šipovo, Bugojno i Mostar 17, Široki Brijeg 18 i Neum 19 stepeni Celzijusovih.

Srna

Nastavi čitati

Društvo

IMATE LI DOVOLJNO? Evo koliko novca je potrebno za potrošačku korpu u Republici Srpskoj

Sindikalna potrošačka korpa za mjesec mart 2024. godine iznosi 2.606,60 KM i prosječna plata je pokriva sa 53,48 odsto, saopšteno je i Saveza sindikata Republike Srpske.

Sindikalna potrošačka korpa sadrži troškove za: prehranu, stanovanje i komunalne usluge, tekuće održavanje domaćinstva, odjeću i obuću, higijenu i njegu zdravlja, prevoz, obrazovanje i kulturu.

“Porodice u Republici Srpskoj su najviše novca trošile na prehranu 1.182 KM. Za stanovanje i komunalne usluge bilo je potrebno izdvojiti 650 KM, za prevoz 226 KM, nabavka odjeće i obuće koštala je 201 KM, dok je za tekuće održavanje domaćinstva u martu mjesecu bilo potrebno izdvojiti 145 KM”, sračunali su u Savezu sindikata.

Prosječna neto plata u Republici Srpskoj isplaćena u martu mjesecu 2024. godine iznosi 1.394 KM i veća je za 2,00 KM u odnosu na prosječnu neto platu isplaćenu u februaru mjesecu, ranije je objavio Republički zavod za statistiku.

“Najviša prosječna plata u Republici Srpskoj u martu mjesecu 2024. godine isplaćena je u oblasti finansijskih djelatnosti i djelatnosti osiguranja i iznosi 1.855 KM, a najnižu prosječnu isplaćenu platu dobili su radnici u građevinarstvu u iznosu od 1.097 KM. Niske prosječne plate u martu mjesecu 2024. godine primili su radnici zaposleni u djelatnosti pružanja smještaja, pripreme i posluživanja hrane, hotelijerstvo i ugostiteljstvo 1.153 KM, oblasti saobraćaja i skladištenja 1.148 KM, te prerađivačkoj industriji u iznosu od 1.186 KM”, navodi se u statistici.

Nastavi čitati

Aktuelno