Connect with us

Hronika

GRAĐANI PLAĆAJU ZBOG NEZAKONITIH ODLUKA MUP/a SRPSKE Prvostepena presuda u korist policajca koji je podržavao “Pravdu za Davida”

Osnovni sud u Banjaluci presudio je u korist Vinka Bajića, bivšeg službenika Policijske uprave Banjaluka, koji je tužio Republiku Srpsku i MUP RS zbog sankcija koje su mu izrečene u policiji nakon pozdravljanja članova grupe “Pravda za Davida”.

Poreski obveznici u Srpskoj će ukoliko ova presuda postane pravosnažna zbog nezakonitih odluka MUP-a izrečenih Bajiću platiti blizu 10.000 maraka, sa zakonskim kamatama.

Naime, bivši policajac iz Banjaluke, tužio je Republiku Srpsku i MUP zahtjevajući poništenje rješenja kojim je suspendovan sa posla i rješenja Policijskog odbora kojim je proglašen disciplinski odgovornim za težu povredu radne družnosti.

Osnovni sud u Banjaluci je 8. novembra ove godine donio presudu u korist Bajića, u koju je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) imala uvid i u kojoj se navodi da su mu Republika Srpska i MUP dužni, na ime umanjenja neto plate zbog suspenzije, kao i umanjenja neto plate zbog disciplinske kazne za period jun 2019. godine do septembra 2020. godine, isplatiti ukupan iznos od 5.671 konvertibilnu marku.

Republika Srpska i MUP RS dužni su da, na ime poreza i doprinosa zbog umanjenja plate bivšem policajcu, nadležnim organima uplate iznos od 3.829 maraka. Bajiću RS i MUP, prema prvostepenoj presudi, treba da isplate i zateznu kamatu od oko 800 maraka.

Presuda
Sud u presudi navodi kako nije bilo valjanog razloga za kažnjavanje Bajića, koga su nadređeni u Policijskoj upravi Banjaluka kaznili zbog pozdravljanja pojedinaca iz neformalne grupe građana “Pravda za Davida” kod Hrama Hrista Spasitelja u centru Banjaluke 2019. godine.

– Tužilac ne spori da je sporne prilike prišao predmetnoj grupi građana, ali ono što je nesporno utvrđeno jeste da je prišao radi pozdravljanja Perduv Ozrena i da se rukovao samo s njim- piše u presudi banjalučkog Osnovnog suda koju prenosi BIRN.

Sud dalje navodi da se na snimcima, koji su priloženi kao dokaz, ne vidi da li se Bajić pozdravio sa još lica i sa koliko njih. Presudom se dalje objašnjava da, čak ukoliko se to i desilo, nije jasno kako bi to bio problem, jer su zaposleni u MUP-u RS-a dužni da, odredbom člana 4. Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, poštuju ljudska prava i slobode bez bilo kakve diskriminacije.

Stoga bi takvo postupanje tužioca (prilazak određenoj grupi građana i rukovanje sa jednim ili više građana, pa i njihove eventualne ovacije i pljesak) u cjelosti bilo u skladu sa prethodnim zakonom i kao takvo ne može predstavljati kriminalni čin niti disciplinsku povredu radne obaveze policijskog službenika jer se time ne može nanijeti šteta tuženoj (ugledu Ministarstva), već upravo suprotno, šteta bi se nanijela eventualnim diskriminirajućim ili uvredljivim odnosom tužioca prema građanima, a ne činom poštovanja i pristojnosti- piše u presudi banjalučkog Osnovnog suda.

BIRN BiH je u februaru prošle godine objavio da je Bajić trpio sankcije zbog podrške Davoru Dragičeviću, ocu ubijenog Davida Dragičevića. On je tada, od svojih kolega, dobio prekršajnu prijavu, koja je kasnije oborena na Osnovnom sudu.

Bajić, nakon presude Osnovnog suda, za BIRN BiH kaže da je još rano da proglasi pobjedu jer presuda nije pravosnažna.

– Ne bih za sada ništa komentarisao povodom prvostepene presude. Sačekaćemo, ipak, da ona postane pravosnažna – rekao je on za BIRN BiH.

Bez komentara
Načelnik banjalučke Policijske uprave Miloš Brkić nije želio da komentariše sudske presude, navodeći da Policijska uprava još nije ni dobila presudu Osnovnog suda.

– To je prvostepena presuda i ja bih sačekao da se iskoriste svi pravni lijekovi pa da vidimo u konačnici kako će to da završi – rekao je prvi čovjek banjalučke policije

Bajić je ranije za BIRN BiH objašnjavao da je i prije juna 2019. godine, zbog podrške koju je na Facebooku dao koleginici koja se takođe pojavljivala na trgu, preraspoređen na drugo radno mjesto.

Iz Policijske stanice Lazarevo u Banjaluci premješten je u stanično odjeljenje policije u Šipragama u opštini Kotor Varoš.

– Moja porodica i ja živimo u Banjaluci, a u odjeljenje policije Šiprage u Kotor Varoš sam poslat u oktobru 2018. Ne znam zbog čega i zašto. Pretpostavljam da je to bilo zato što sam u slobodno vrijeme dolazio na okupljanje članova ‘Pravde za Davida’. Ja sam se žalio policijskom odboru na rješenje o premještaju – odbor je kazao da je rješenje nezakonito i da je bio nezakonit raspored i da su me nezakonito rasporedili u policijsku stanicu Kotor Varoš – ispričao je on ranije.

Tada je dodao da ga je razočaralo ćutanje njegovih kolega u policiji, za koje je rekao da su većinom časni i pošteni ljudi, ali da se plaše reakcije i progona od strane nadređenih u policiji.

Vinko Bajić je danas u penziji.

Hronika

HOROR U MOSTARU! Prijetio da će roditelje pobiti i baciti u Neretvu, MAJKU TERAO DA POPIJE NEŠTO!

Mostarcu Aci Š. koji je osumnjičen za nasilje nad majkom određen je jednomjesečni pritvor.

Pritvor mu je odredio Opštinski sud u Mostaru na prijedlog Kantonalnog tužilaštva HNK Mostar, zbog sumnje da je počinio poduženo krivično djelo nasilje u porodici.

Mostarca terete da je od 1. maja do 2. jula ove godine, verbalno napadao i maltretirao svoje roditelje, prijeteći im da će ih osakatiti, pobiti i baciti u Neretvu, oduzeo im mobilne i bacio kako ne bi mogli pozvati pomoć.

Kako navode iz Tužilaštva fizički je napao i udarao svog oca Đ.Š. šakama i rukama po glavi od kojih udaraca su mu nastale povrede po glavi, a njegova majka V.Š. od straha za teže posljedice o tome nije smjela nikome ništa govoriti niti prijaviti, jer se bojala za njihove živote.

Takođe, navodi se da je osumnjčeni donosio alatku “kosir” kojom je prijetio majci da ne smije prići ocu kojeg bi fizički napadao.

“Jedne prilike je uzeo kuhinjski nož koji je zabio u stol i od majke tražio novac, te je dana 2. jula oko 1.40 u kući svojih roditelja sa kojima živi fizički verbalno napao roditelje. Majku je uhvatio rukama za usta, prisilio ju da nešto popije, neki lijek, počeo je galamiti i psovati majku, zalijećući se fizički na nju. Verbalno ju je vrijeđao nazivajući ju pogrdnim riječima i prijeteći joj da će je ubiti i baciti u Neretvu, pa joj je zabranio da se približava mužu. U jednom trenutku uzeo je drvenu stolicu i bacio je u pravcu prozora kada je došla policijska patrola”, navode iz Tužilaštva.

Tužilaštvo je predložilo sudu da se pritvor osumnjičenom odredi iz razloga jer naročite okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti krivično djelo ili da će dovršiti pokušano djelo ili počiniti krivično djelo kojim prijeti. Za to krvično djelo može se izreći kazna zatvora u trajanju od tri godine ili teža kazna, što je Opštinski sud u Mostaru prihvatio i ocijenio sasvim utemeljenim i opravdanim, te osumnjičenom odredio pritvora.

Tužilaštvo u saradnji sa PU Mostar nastavlja sa preduzimanjem istražnih radnji u ovom predmetu u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti pod kojima je počinjeno ovo krivično djelo.

Nastavi čitati

Hronika

PAO PRITVOR! Sud pustio Ćuluma, ali mu ZABRANIO da izlazi i viđa se sa određenima!

Sud Bosne i Hercegovine juče je ukinuo pritvor Arminu Ćulumu i odredio mu mjere zabrane.

“Sud je 3. jula 2025. donio rješenje u predmetu Armin Ćulum i drugi, kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Arminu Ćulumu ukinut pritvor i istovremeno mu određene mjere zabrane”, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Ćulumu su određene mjere zabrane napuštanja boravišta, putovanja i sastajanja s određenim osobama.

“Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti trajanja mjera zabrane će se vršiti svaka dva mjeseca”, navode iz Suda BiH.

Sud Bosne i Hercegovine je u aprilu ukinuo pritvor ostalim osumnjičenim Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić i odredio im mjere zabrane, dok je tada pritvor bio produžen za tri mjeseca Arminu Ćulumu, te mu je ukinut 3. jula.

Kako je ranije saopćeno iz Suda BiH osumnjičeni su za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima, međunarodno navođenje na prostituciju i pranje novca.

Nastavi čitati

Hronika

SAM BOG GA SAČUVAO! Dječak (7) pao sa 5. sprata zgrade – evo šta mu je spasilo život

Grad još bruji o sinoćnoj nesreći koja se srećom nije završila tragično. Sedmogodišnji dječak pao je sa petog sprata stambene zgrade “Hari Trade” u samom centru Novog Pazara, ali je, nevjerovatnim spletom okolnosti, preživio.

Kako saznaje redakcija Sandžaka Danas, dječak je u trenutku nesreće bio potpuno sam u stanu. Još uvijek nije poznato kako je došlo do pada, ali se nezvanično navodi da je dijete samo otvorilo prozor ili balkon i izgubilo ravnotežu.

Međutim, dječak je pao na naslagane kartone i travnatu površinu, što mu je – kako ljekari tvrde, vjerovatno spasilo život. U tom trenutku, nekoliko žena koje su se zatekle u blizini pritrčalo je u pomoć. Dječak je bio svjestan i komunikativan, iako je imao vidljive ogrebotine po nogama i posjekotinu na glavi. Prebačen za BeogradHitna pomoć je brzo reagovala i prevezla dječaka u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gdje su mu ljekari pružili prvu pomoć i izvršili neophodne dijagnostičke preglede.

Dječak je kolima Hitne pomoći transportovan za Beograd na dalje posmatranje i neurološke analize.

Prema informacijama iz bolnice, transport ka Beogradu obavljen je nešto iza ponoći. Dječak je tokom cijelog procesa bio stabilan i pri svijesti. U međuvremenu, čitav Novi Pazar šalje poruke podrške. Na društvenim mrežama šire se fotografije i riječi ohrabrenja, a jedna poruka posebno se izdvojila:

“Svi smo uz tebe, molimo Boga da ozdraviš i da se što prije vratiš svojim drugarima na igralište.”

Stanari zgrade “Hari Trade”, kao i građani koji su se zatekli u blizini, i dalje su pod utiskom. Mnogi kažu da ovakve situacije treba da budu opomena roditeljima i društvu koliko je važan nadzor nad djecom, ali i fizička sigurnost stanova, balkona i prozora.

Nastavi čitati

Aktuelno