Connect with us

Društvo

Djeca u začaranom krugu: Za tri mjeseca evidentirano 45 slučajeva maloljetničkog kriminala

Da stupce crne hronike gotovo svakodnevno ispunjavaju i vijesti o maloljetnim delinkventima svjedoče podaci policije prema kojima je za tri mjeseca ove godine u Republici Srpskoj 45 maloljetnika počinila neko krivično djelo, što je za 12 više u odnosu na isti period prošle godine.

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) RS pokazuju da su u prvom kvartalu ove godine maloljetnici izvršili 36 krivičnih djela, od čega je 35 opšteg kriminaliteta, dok se jedno odnosi na zloupotrebu opojnih droga.

– U prva tri mjeseca prošle godine 33 maloljetnika su izvršila 25 krivičnih djela. Od ukupnog broja krivičnih djela, koja su počinili maloljetnici, 24 su opšteg kriminaliteta, dok se jedno odnosilo na zloupotrebu opojnih droga – pokazali su podaci MUP-a.

Psiholog u Medicinskoj školi u Banjaluci Vesna Kondić Valentić rekla je za “Glas Srpske” da su svi zakazali, od porodice, škole, sistema, masovnih medija, pa do samog društva.

– Prosto negdje gubimo kompas, jer nijedan maloljetnik ne postaje delinkvent tek onako. Iza svega toga stoji dugotrajna trpnja koja najčešće polazi iz porodice ili škole, zapravo svih tih društvenih segmenata u kojima se dijete kreće – kazala je Kondić Valentić.

Ono što je primjetno u posljednjih petnaestak godina, kako je istakla Kondić Valentić koja godinama radi u prosvjeti, je da se roditelji otuđuju od škole.

– Roditelji sve manje imaju potrebu da dolaze na roditeljske sastanke. Imamo situacije da dijete četiri godine ide u školu, a da za taj period roditelji nijednom nisu došli u školu da se informišu. Očigledno da nemamo povjerenja jedni u druge. Roditelji gube povjerenje u škole, a s druge strane, škole nemaju oslonac u roditeljima da na zajednički način utičemo na djecu. I to je prosto jedan začarani krug čija je kolateralna šteta, naravno, dijete – rekla je Kondić Valentić.

Dodala je da je sve to produkt onog što živimo 30 godina i sad to dolazi na naplatu.

Sociolog Vedran Francuz kaže da je maloljetnička delinkvencija sastavni dio svakog društva, ali da taj problem u posljednje vrijeme postaje sve veći.

– Postoje ozbiljni uzroci, a još strašnije posljedice, koje upozoravaju sve faktore u društvu da se reaguje i prepozna ozbiljnost ovog problema. Jedan od uzroka je otvoreno društvo, koje nema sistem vrijednosti, posebno kad su u pitanju djeca i mladi koji nisu u stanju da prepoznaju šta je dobro, a šta nije – kazao je Francuz.

Dodao je da svemu ovome mnogo doprinose društvene mreže i mediji gdje su pojedini programi, koji većinom dolaze iz drugih zemalja,  popularizovani.

– Ono čega treba da budemo svjesni jeste da kontrolišemo slobodno vrijeme našeg djeteta – rekao je Francuz, dodajući da je porodica ta koja ima najvažniju ulogu u svemu tome.

Finansije

Vedran Francuz kaže da su neki od faktora koji utiču na povećanje maloljetničke delinkvencije finansije i kriza.

Prema njegovim riječima, došlo je do poskupljenja, a plate su i dalje niske i sve se to odražava na mlade ljude koji žele neke stvari, a roditelji često nisu u mogućnosti da im to priušte pa se okreću krađama i nasilju.

Društvo

FOTOGRAFIJA KAKVIH BI TREBALO BITI VIŠE! Spasioci iz regije ujedinjeni u solidarnosti

U opštinama koje su postradale od poplava u BiH borave brojni timovi spasilaca iz zemalja našeg regiona, mahom iz službi civilne zaštite i gorskih službi spasavanja, te crvenog krsta.

U pauzi od veoma teškog posla pronalaska nestalih i stradalih osoba nastala je fotografija koja pokazuje veliko zajedništvo ovih humanih ljudi.

“Solidarnost i međunarodna saradnja te zajedničko djelovanje i ovoga su se puta pokazali ključnim kako bi se pružila pomoć”, objavilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske, tj. hrvatska Direkcija civilne zaštite.
BiH je nakon katastrofalnih poplava koje su odnijele 20 života, preko Mehanizma Evropske unije za civilnu zaštitu zatražila pomoć od zemalja regije i EU. Na poziv su se odazvali timovi iz Srbije, Hrvatske, Crne Gore i Slovenije, koji su se udružili sa spasilačkim timovima iz oba entiteta koji su prvi stigli na teren.

Mehanizam EU je osnovan kako bi se omogućilo koordinirano pružanje pomoći u slučaju katastrofe, koju države članice šalju ugroženim državama i žrtvama prirodnih i ljudskom rukom uzrokovanih katastrofa unutar EU ili izvan EU.

Operativno središte Mehanizma EU za civilnu zaštitu je Koordinacioni centar za odgovor na hitne situacije (ERCC), koji prati katastrofe i vanredne situacije u cijelom svijetu 24 sata dnevno i koordiniše odgovor država članica EU. Svaka država članica povezana je s ERCC-om kroz svoje nacionalno komunikaciono središte, prenosi Mondo.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ujutru oblačno, popodne sunčano i toplo

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra se, nakon oblačnog jutra, očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz dnevnu temperaturu do 23 stepena Celzijusova.

Jutro će biti promjenljivo do pretežno oblačno, ponegdje u brdsko-planinskim predjelima uz moguću kratkotrajnu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U prijepodnevnim časovima biće pretežno sunčano, a poslije podne doći će do prolaznog naoblačenja sa Zapada ka istoku.

Jutarnja temperatura biće od devet do 16, u višim predjelima od pet stepeni, a dnevna od 17 do 23, u višim krajevima od 14 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab vjetar, sjevernog i sjeveroistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

NOVI PROBLEMI! Bivši radnici Una TV ponovo strahuju za platu

Otpušteni radnici televizije Una, koja je ugašena nakon što je stavljena na “crnu listu” Sjedinjenih Američkih Država, nisu dobili obećane plate za septembar, a radnici su u strahu da ih neće ni dobiti s obzirom na to da su firmi „Invictus Technology Group“, koja im je isplatila platu za avgust, ugašeni računi.

Podsjećamo, Una TV je ugašena 31. jula, nakon što je u junu stavljena na crnu listu, zajedno sa drugim članicama Infinity grupacije.

Skoro 80 radnika tad je dobilo otkaz.

Radnici u Sarajevu su u otkaznom roku bili do 31. avgusta, a oni koji su zaposleni duže od dvije godine trebali su dobiti i otpremnine, dok je za zaposlene u Banjaluci otkazni rok trebao završiti 30. septembra.

Julsku platu radnicima je isplatio „Prointer“, međutim nakon toga dolazi do problema jer i „Prointer“, koji je takođe sankcionisan, ostaje bez računa za redovno poslovanje.

Ipak, i plata za avgust je isplaćena polovinom prošlog mjeseca, i to preko novosnovanog „Invictusa“.

S obzirom na to da je u međuvremenu i „Invictus“ ostao bez računa u bankama, radnici strahuju da obećanu platu neće ni dobiti jer u ovom trenutku nema ko da je isplati.

Vlasnik i direktor „Invictusa“ Bojan Vujić krivca ponovo pronalazi u bankama koje su, kako kaže, bez ikakvog zakonskog osnova zatvorile račune kompanijama. Ipak, od duga ne bježi.

„Na to niko od nas nije mogao da utiče. Tražimo načine kako da izmirimo sva dugovanja prema radnicima. Opet smo u situaciji da zbog samovolje banaka radnici ne mogu da ostvare svoja prava“, rekao je Vujić za CAPITAL.

Dodao je i da je „situacija nezgodna“ i da u vezi sa isplatama ne može ništa da prognozira.

„Što se Une tiče ona bi sama trebalo da isplati plate, ali s obzirom na sve, sada tražimo šta je moguće u skladu sa zakonom“, kazao je on.

Podsjećamo, osim Une, na „crnoj listi“ SAD-a našle se su i ostale članice „Infinity grupe“, među kojima i „Prointer“ i „Kaldera“.

Nakon što su im ugašeni računi čelni ljudi ovih kompanija krenuli su u osnivanje novih firmi, ali su na samom početku zaustavljeni, jer su banke mahom odbijale da im otvore račune. One rijetke koje su počele saradnju sa njima vrlo brzo su je prekinule i ugasile im račune.

Zbog toga je „Invictus“ morao da otpusti veći broj radnika.

Vujić danas za CAPITAL nije htio da odgovori na pitanje da li su izmirene obaveze prema njima najavljujući za iduću sedmicu konferenciju za novinare.

CAPITAL

Nastavi čitati

Aktuelno