Connect with us

Svijet

DRAMATIČNE FOTOGRAFIJE SA POVRŠINE MJESECA! Američka letjelica “SLOMILA NOGU”, stigle prve slike

Objavljene su nove dramatične fotografije svemirske letjelice Odisej koja je prošle nedjelje sletjela na Mjesec.

Fotografije, zajedno sa ogromnom količinom podataka, preuzete su samo nekoliko sati prije nego što je pala noć na južnom polu Mjeseca i baterije na lenderu se ispraznile.

Intuitiv mašins, američka kompanija koja stoji iza misije, rekla je da će sada biti moguće rekonstruisati slijetanje kako bi se razumjelo kako je Odisej završio na boku. Kompanija je takođe otkrila da bi lender mogao da “oživi” za 2-3 nedjelje kada Sunce ponovo izađe.

Međutim, velika nepoznanica je da li baterije i elektronika mogu da prežive temperature koje padaju ispod -200 stepeni Celzijusa.

“Bez hvalospjeva. Samo slavlje”, rekao je suosnivač kompanije Stiv Altemus na konferenciji za novinare u Hjustonu.

Svijet

SUDAR AUTOBUSA U ATINI! Povrijeđeno 47 ljudi, među njima i DJECA, VOZAČU POZLILO, UDARIO AUTOBUS PUN MLADIH!

​Najmanje 47 osoba je danas povrijeđeno, od kojih tri teže, u sudaru dva autobusa u južnom predgrađu Atine, Vuli, prenijeli su grčki mediji.

Kako se navodi, među povrijeđenima ima i djece, prenio je “Katimerini”.

Povrijeđeni su prebačeni u tri lokalne bolnice, a ministar zdravlja Grčke, Adonis Georgijadis, saopštio je da niko od njih nije životno ugrožen, iako su tri osobe zadobile teže povrede.

Prema prvim informacijama, do sudara je došlo tako što je jedan autobus udario u drugi koji je stajao, nakon što je vozaču pozlilo i nije uspio da na vrijeme zakoči, prenosi Tanjug.

Na lice mjesta stiglo je 11 ambulantnih vozila.

Predsjednik lokalne uprave opštine Vula, Grigoris Konstantelos, izjavio je da su mahom povrijeđeni mladi ljudi koji su krenuli na plažu.

Saobraćajna uprava Atine (OASA) saopštila je da je otvorena interna istraga o okolnostima nezgode, koja se dogodila u blizini plaže u Vuli.

Kako se dodaje, formiran je njihov tim stručnjaka koji će, u saradnji sa nadležnim vlastima, prikupiti sve neophodne informacije.

Iz Saobraćajne uprave Atine takođe je saopšteno da su spremni da pomognu povrijeđenima i njihovim porodicama.

Oba autobusa koja su učestvovala u nesreći puštena su u saobraćaj u oktobru 2024. godine, napominje grčki list

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP UDARA NOVIM CARINAMA! Od 1. avgusta haos u svetskoj trgovini, TAKSE I DO 70%! EU, Kina i Japan na čekanju!

Američki predsjednik Donald Tramp najavio je danas da će njegova administracija početi da šalje zvanična obavještenja trgovinskim partnerima o uvođenju novih carina koje će stupiti na snagu 1. avgusta i kretati se u rasponu od 10 do 70 odsto, u zavisnosti od zemlje i kategorije proizvoda.

U obraćanju novinarima, Tramp je naveo će najkasnije do 9. jula verovatno doneti sve odluke o carinama, prenosi Blumberg.

Novi carinski režim dio je ranije najavljenog plana iz aprila, koji je bio privremeno odložen za 90 dana kako bi se otvorio prostor za trgovinske pregovore, prenosi Tanjug.

Taj rok ističe 9. jula, a američki predsjednik je nagovijestio da neće biti dodatnog produženja.

U međuvremenu, Sjedinjene Američke Države su postigle tri trgovinska dogovora – sa Vijetnamom (ozvaničen u sredu), kao i okvirne sporazume sa Kinom i Velikom Britanijom.

Bijela kuća i dalje pregovara o carinama sa ključnim partnerima poput Evropske unije, Japana, Indije i Južne Koreje.

Nastavi čitati

Svijet

PRAG U MRAKU! Masovni nestanak struje paralisao grad, METRO STAO, TRAMVAJI NE RADE, HAOS U JAVNOM PREVOZU!

Delovi Češke, uključujući i delove Praga ostali su danas bez struje, što je dovelo do zastoja u javnom prevozu i železničkom saobraćaju, saopštili su zvaničnici.

Cela mreža metroa u Pragu bila je van funkcije počev od podneva, saopštila je gradska uprava za saobraćaj. Ipak, linije A i C ponovo su uspostavljene nakon oko 15 minuta, dok je linija B počela da radi posle otprilike 30 minuta.

Premijer Petr Fijala rekao je u objavi na mreži X da je nestanak struje zahvatio i druge delove zemlje i da nadležni organi rade na rešavanju problema. Operater elektrodistributivne mreže CEPS priznao je da je došlo do problema u severnim i istočnim delovima Češke.

Većina tramvaja na desnoj obali reke Vltave u Pragu bila je zaustavljena, dok leva obala nije bila pogođena. Neki vozovi u blizini Praga i u drugim regionima nisu mogli da saobraćaju.

Za sada nema izveštaja da je Međunarodni aerodrom Vaclav Havel u Pragu bio pogođen nestankom struje.

Još uvek nije jasno šta je izazvalo problem, ali su zvaničnici isključili mogućnost sajber napada.

Nastavi čitati

Aktuelno