Connect with us

Društvo

EVROPSKA UNIJA ISTRAŽUJE gradnju vjetroparka u BiH od 200 MILIONA EVRA

Elektroprivreda HZHB planira izgraditi vjetropark na rubu zaštićenog Nacionalnog parka prirode Blidinje u zapadnoj Hercegovini, bez studije uticaja na životnu sredinu i na zemlji za koju mještani kažu da su im lokalne vlasti oduzele bez ikakve naknade.

Piše ovo Radio Slobodna Evropa.

Projekat Poklečani, vrijedan gotovo 200 miliona evra, finansirao bi se iz kredita Evropske investicijske banke (EIB) i bespovratnih sredstava iz fondova Evropske komisije.

Zbog toga je zanimanje pokazao i Pravobranilac Evropske unije koji je zatražio odgovore od Evropske komisije.

Vjetropark je od početka izazvao protivljenje ekoloških grupa, budući da su vlasti, koristeći dekret koji je vlada sama donijela, odobrile gradnju bez prethodne studije uticaja na okolinu.

Podnosioci tužbe pred Ombudsmanom EU tvrde da Vjetropark Poklečani, čiji je nosilac projekta javna Elektroprivreda HZHB iz Mostara, ugrožava okolinu.

Smatraju da su prekršeni domaći i evropski zakoni, te njihovo osnovno ljudsko pravo na neotuđivost privatnog vlasništva.

“Banka (EIB) već više od godinu zna za neke sporne stvari što su se radile u tom projektu”, kazala je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Iva Miličević, stanovnica sela Poklečani, koja se obraćala EIB-u.

Njoj je odlukom vlasti u opštini Posušje oduzet dio imanja ograđen suvozidom koji je izgradio njen pradjed prije više od 100 godina koji bi trebao biti srušen kako bi se na dijelu zemljišta podigla vjetrenjača.

S porodicom i mještanima se obratila i Evropskoj komisiji, ali se suočila sa ćutanjem iz Brisela. Zbog toga se obratila EU pravobraniocu.

Honor Mahony, portparol EU ombudsmana kazala je za Radio Slobodna Evropa da su pokrenuli žalbu 14. februara zbog toga što Evropska komisija nije ni odgovorila na dopis u vezi s vjetroelektranom Poklečani.

Pravobranilac je, kaže, “zamolio Komisiju da podnositelju pritužbe odgovori do 10. marta”.

Mahony je pojasnila da, “ako podnosilac pritužbe ne bude zadovoljan odgovorom Evropske komisije, može se ponovo obratiti EU Ombudsmanu sa sadržajem odgovora”. Ombudsman bi tada razmotrio pokretanje nove istrage.

Iz Investicijskog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), zajedničke inicijative Evropske komisije i šest finansijskih institucija među kojima je i EIB, Miličević su odgovorili da ova banka koja je osigurala novac za vjetropark “trenutno sprovodi postupak provjere usklađenosti koja će potvrditi da su okolinski i socijalni standardi u potpunosti ispoštovani”.

Nezadovoljna odgovorom, u kojem se WBIF pozvao na procjene i garancije koje je dala Elektroprivreda HZHB, Miličević je s grupom mještana uputila novu žalbu EU Ombudsmanu i WBIF-u i zatražila novu istragu.

“Na kojoj pravnoj osnovi se privatna zemljišta ekspropriraju? Kako opravdavate krčenje 375.000 kvadratnih metara šumske površine”, naveli su u žalbi čiji prevod je Miličević ustupila za RSE.

Najavila je i da će se mještani obratiti Evropskoj kancelariji za borbu protiv prevara (OLAF) i drugim institucijama “radi istrage brojnih pravnih nepravilnosti povezanih s ovim projektom”.

Kako je mještanima oduzeta zemlja?
Odlukom Opštinskog vijeća Posušje od 27. jula 2023. godine, utvrđeno je da je “od javnog interesa izgradnja VE Poklečani”, te kako se “može pristupiti potpunom i nepotpunom izvlaštenju nekretnina”.

Odluka o oduzimanju privatnog i državnog zemljišta donesena je, kako se navodi, u skladu s entitetskim Zakonom o izvlaštenju u Federaciji BiH, a na osnovu zahtjeva Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosna (EPHZHB).

Više od 60 pašnjaka, oranica i šumskog zemljišta u državnom i privatnom vlasništvu, ukupne površine veće od 350.000 kvadratnih metara, dato je nakon izuzimanja na korištenje tom javnom poduzeću u vlasništvu entitetske vlade.

Zakonska obveza EP HZHB je da vlasnike pozovu prije izuzimanja zemljišta “radi pokušaja sporazumnoga rješavanja imovinsko-pravnih odnosa”.

Mještani, od kojih mnogi žive i rade u inostranstvu, morali su se javiti na poziv EPHZHB, objavljen na internetskoj stranici kompanije, u roku od 15 dana. Ostavljena im je i mogućnost tužbe pred, u ovom slučaju, Kantonalnim sudom u Širokom Brijegu.

Iva Miličević je s članovima porodice i susjedima podnijela tužbu pred tim sudom, a sudski proces je “u toku” i ne zna se kad bi se mogao okončati.

U tužbi pred evropskim pravobraniocem i pred domaćim sudom ona i grupa mještana traže da se zaustavi oduzimanje privatnog zemljišta i da se poštuju zakoni i propisi u tom projektu.

“Nama stavljaju turbinu 270 metara od kuće, oko 200 metara od groblja. Što će biti ako se ona sruši ili zapali? Hoće li meni led s turbina zimi padati na glavu? Oni bi turbine pravili kao da tu niko ne živi”, kazala je Miličević za RSE.

U Bosni i Hercegovini je na snazi zabrana raspolaganja državnom imovinom, koja uključuje poljoprivredno i šumsko zemljište.

Država BiH i Federacija BiH nemaju zakon o šumama, dok je Ustavni sud BiH poništio zakon o šumama koji je pokušala donijeti Republika Srpska (RS).

Ustavni sud BiH je u više odluka naveo da šume i poljoprivredno zemljište ostaju državna imovina i pod zakonskom su zabranom raspolaganja, sve dok se ne donese državni zakon koji bi regulirao to pitanje.

Zakona nema više od tri decenije nakon proglašenja samostalnosti, a protive mu se politički predstavnici RS koji smatraju da ne postoji državna imovina i da je sve vlasništvo entiteta.

Ministarstvo privrede Zapadnohercegovačkog kantona je na osnovu kantonalnog Zakona o šumama, odobrilo krčenje i prenamjenu oko 353.000 kvadratnih metara državnih šuma i poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, za izgradnju vjetroparka.

Kantonalni zakon nije osporavan pred Ustavnim sudom BiH.

EP HZHB je kao naknadu za krčenje državne šume za izgradnju Vjetroparka Poklečani uplatilo u kantonalni budžet oko 68.000 evra, a ova elektroprivreda dužna je na drugoj lokaciji posaditi šumu na istoj kvadraturi.

Za oko 2.000 kvadratnih metara privatne šume, kantonalni Zakon o šumama ne predviđa plaćanje naknade i EP HZHB vlasnicima ne duguje ništa.
Nezavisne

Društvo

PODRINJE I BIRAČ PAMTE ZVJERSKI UBIJENE SRBE: 33 godine od zločina

U Bratuncu će ovog vikenda, u subotu, biti obilježene 33 godine od zločina nad 3.267 Srba iz srednjeg Podrinja i Birča, počinjenog tokom proteklog rata.

Pomen stradalima služiće patrijarh srpski Porfirije, u prisustvu visokih zvaničnika Srpske i Srbije. U Republici Srpskoj je u ovu subotu dan žalosti.

Vinko Lale, predsjednik Udruženja logoraša regije Birač, rekao je da kultura sjećanja na stradale u srednjem Podrinju i Birču mora obuhvatiti pamćenje mučenja, torture i ubistava Srba u srebreničkim logorima, te zatvaranje i iživljavanje nad djecom, trudnicama i starcima.

Lale navodi jedinstven slučaj da su u logor “pilićarnik” bili zatvoreni svi stanovnici srpskog sela Čumavići i okolnih zaselaka kod Srebrenice, koji su prvi popaljeni pod komandom Nasera Orića početkom maja 1992. godine. Tu su, dodaje Lale, bila djeca, trudnice, starci i nad njima su se iživljavali svi koji nisu imali časti i karaktera.

“Poznati su zločinački primjeri da su na panjeve stavljali glave dvogodišnje djece i izvodili roditelje da kažu koje će da zakolju, a koje da ostave”, podsjeća Lale i ističe da niko nije odgovarao za zločine počinjene u tim logorima.

Govoreći o torturama u srebreničkim logorima za Srbe, Lale je ukazao i na primjer iz februara 1993. godine, kada je jedna grupa logoraša dovedena u magacin teritorijalne odbrane, gdje su danima mučeni i premlaćivani tako da ih je šest podleglo tim zvjerskim iživljavanjima pripadnika Armije RBiH.

Lale navodi da su, prema svjedočenju preživjelih, Kostadina Popovića iz Kravice i još neke ubili bukovim cjepanicama. Naglašava da su tu tučeni i mučeni i maloljetnici, te napominje da je više od desetoro srpske djece bilo u logorima u Srebrenici, ne računajući djecu koja su bila u logoru “pilićarnik” u Potočarima.

Brano Vučetić iz Bratunca, koji je kao ranjeni devetogodišnjak bio zatvoren u logoru u Srebrenici, rekao je da za ubistvo njegovih roditelja i maloljetnog brata, kao i još 46 djece iz regije Birač, niko još nije odgovarao, što se nikada ne smije zaboraviti.

“Ne mogu zaboraviti svoje roditelje i brata. Preživio sam da njegujem sjećanje na njih. Da im prislužujem svijeće i pričam svojoj i drugoj srpskoj djeci o našem stradanju. Neka znaju i da se čuvaju”, ističe Vučetić.

Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski i arhiepiskop sarajevsko-srebrenički Hrizostom izjavio je da je srednje Podrinje i Birač jedno od područja najstravičnijih stradanja srpskog naroda.

“Više nećemo dopustiti političkim i istorijskim mešetarima da srpskom narodu nametnu zaborav, već ćemo, ako Bog da, podignuti Memorijalni centar u Bratuncu sa spomen-crkvom i spomenikom koji će za sva vremena podsjećati kako nas Srbe, tako i druge koji prolaze kroz Podrinje i Birač, da je srpski narod upravo najstradalniji narod na području ove regije”, naglasio je mitropolit dabrobosanski u intervjuu za Srnu.

Fotografije 600 ubijenih i poginulih Srba, većinom civila, iz bratunačke i srebreničke opštine, prije nekoliko dana su postavljene pored puta od Bratunca prema Srebrenici sa ciljem da svi koji ovih dana dolaze u Potočare i Srebrenicu vide i uvjere se da su ovdje počinjeni zločini nad srpskim civilima.

Postavljanje fotografija organizovali su članovi organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih srpskih civila iz ove dvije opštine, a njima se pridružila i predsjednica ove organizacije na republičkom nivou Isidora Graorac.

Graorčeva je istakla da fotografije potvrđuju da su ti ljudi postojali, da imaju imena i prezimena, ali da za njihova stradanja niko nije procesuiran. Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je da je ovo put srpskog vapaja i poruka svima koji ovuda prođu da se još jednom uvjere u istinu o velikom srpskom stradanju u ovoj regiji.

Nastavi čitati

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Aktuelno