Connect with us

Društvo

Grad Banjaluka predlaže da Vlada ograniči cijenu peleta na 400 KM

Gradski menadžer u Banjaluci Bojan Kresojević predložio je da Vlada Republike Srpske ograniči cijenu peleta na 400 KM, a da Savjet ministara BiH donese pravilo kojim bi bio dozvoljen izvoz jedne tone peleta, na svake dvije koje su prodate u BiH.

Kresojević smatra da Vlada RS i Savjet ministara ne žele da ograniče cijenu peleta i da ne postoji drugo objašnjenje za situaciju u kojoj proizvođači imaju zabranu izvoza, “ali ne prodaju pelet u BiH već čekaju da izvezu i ostvare ekstra dobit”.

“Ekstra dobit ostvaruju na sirovini iz državnih šuma, a građani RS od toga nemaju ništa. Građani RS se guše u visokim cijenama – trenutno je pelet 900 do 1.000 KM po toni iako troškovi poslovanja ne prate taj nivo cijena”, tvrdi Kresojević.

Kaže da je mjera zabrane izvoza propisana do 31. oktobra samo dok ne prođu izbori “nakon čega će proizvođači peleta, na osnovu povoljne cijene sirovina od šuma, da izvoze i ostvaruju ekstra profit”.

“Pravilna reakcija bi bila da Vlada RS donese uredbu o regulaciji odnosno o ograničenju ciejne peleta na 400 KM i da se ugledaju na vladu Srbije koja je donijela takvu uredbu. Takođe u ovoj situaciji Savjet ministara treba da donese odluku kojom će se omogućiti izvoz tone peleta, tek nakon što se prodaju dvije tone na domaćem tržištu”, objašnjava Kresojević.

Prijedlog mjera za smanjenje cijene peleta trebalo je da bude i tema današnjeg sastanka u Gradskoj upravi, a na koji su nisu odazvali pozvani predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srpske, Privredne komore Republike Srpske i Šuma Republike Srpske.

“Ne postoji nijedan drugi zaključak koji se iz ovog može izvući, nego da je njihovo djelovanje sinhronizovano i da vodi u tom pravcu da ne postoji volja da se smanji cijena peleta. Paradoksalno je da imamo prirodnu sirovinu koju ćemo da izvozimo po ekstra cijeni nakon 31. oktobra, a da građani Banje Luke time ništa ne dobijaju nego gube”, zaključio je Kresojević.

Pojasnio je da je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede Republike Srpske pozvao na sastanak sa namjerom da učestvuju u kreiranju rješenja koje bi u konačnici dovelo do smanjenja cijena peleta.

Ministarstvo: Nismo nadležni
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske saopštilo je danas ranije da nije nadležno za regulisanje cijena drvnih prerađevina na tržištu, među kojima je i pelet, kao ni grijanja lokalnih zajednica.

Rekli su da “odbacuju pokušaje menadžera Grada Banjaluka Bojana Kresojevića koji konstantno želi uvući ovo ministarstvo u rješavanje ovih problema”.

“Cijena ogrevnog drveta za građane Banjaluke koji se griju putem „Eko toplane“, kao i za sve druge građane Banjaluke i Republike Srpske, zahvaljujući nastojanju Vlade i ovog ministarstva da zaštiti interese građana i privrede, nije povećana. Nadležnosti Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede su jasno određene Zakonom o ministarstvima, te Zakonom o šumama, kada je u pitanju segment šumarstva. Ponavljamo još jednom gradskom menadžeru i podsjećamo ga da nemamo nadležnosti po Zakonu o regulisanju cijena, da regulišemo cijenu drvnih prerađevina, pa tako ni peleta, te su stoga pozivi na sastanke ovom ministarstvu, na kojima bi se raspravljalo o tome, neozbiljni i govore o neinformisanosti gradskog menadžera”, stoji u saopštenju.

Podsjećaju da je zahvaljujući inicijativi ovog ministarstva i Vlade Republike Srpske, zabranjen izvoz peleta, kako bi se zadovoljile potrebe domaćeg stanovništva.

“Pozivamo menadžera Grada Banjaluka da se bavi svojim poslom, jer je grijanje lokalnih zajednica, pa i Banjaluke, u njihovoj nadležnosti, baš kao i drugih gradova i lokalnih zajednica u Republici Srpskoj”.

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno