Region
Hil o situaciji na KiM: Ono što je dogovoreno mora da se primijeni
Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je danas da je veoma bitno da Srbi na Kosovu znaju da će se poštovati njihova prava i da sklopljeni dogovori moraju biti primijenjeni.
Hil je podsjetio da Srbi na Kosovu žive vijekovima i da imaju pravo da znaju kako će izgledati njihova budućnost.
– Fer je reći da Srbi na Kosovu, ali i svi drugi, treba da znaju da će prava prava Srba na KiM biti zaštićena – rekao je on, ali napomenuo da jedini način za to da se to učini preko kosovskog ustava.
On je tako odgovorio na pitanje kako komentariše poslednji potez Aljbina Kurtija, blagu reakciju Brisela na imenovanje Nenada Rašića na mjesto ministra u kosovskoj vladi, da li će to izazvati novu krizu i da li SAD kao najveći prijatelj Kosova, mogu tu nešto da učine i dodao da je EU izrazila zabrinutost kako se tumačio kosovski ustav u posljednjem slučaju.
– Srbi bi željeli da vide formiranje ZSO, a to je, inače, nešto što su dogovorile kosovske i srpske vlasti i dio je Briselskog sporazuma. To što je dogovoreno, kao što je rekao i Gabrijel Eskobar, je obaveza – istakao je Hil.
Naglasio je da je međunarodna obaveza da se nešto što se dogovori mora i primijeniti.
– Veoma je važno za srpsku zajednicu na Kosovu, i za sve Srbe da vide im prava neće biti uskraćena, već zakonom štićena. To važi i za ZSO – istakao je on.
bl-portal
Region
TUŽILAŠTVO PODIGLO OPTUŽNICU! Goranu Vesiću i ostalima prijeti 12 godina zatvora
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu podiglo je optužnicu protiv 13 osoba zbog pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 osoba.
Među optuženima su bivši ministar Goran Vesić, njegova pomoćnica Anita Dimoski, bivši direktori “Infrastrukture Železnice” Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan, a oni se terete za krivično djelo za koja je zaprijećena zatvorska kazna do 12 godina.
Optužnicom Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu optuženi se terete za teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika.
„Ako je usljed dijela iz čl. 278. st. 1. do 4, 279. st. 1. i 2, 280. st. 1. i 2, 281. stav 1. i 284. ovog zakonika nastupila smrt jednog ili više lica, učinilac će se kazniti zatvorom od dvije do dvanaest godina“, navodi se u Krivičnom zakoniku Srbije.
Sem njih, optužnicom su obuhvaćeni i projektanti, kao i nadležni za nadzor – Slobodan Naumović, Milana Jelkić, Ljiljana Milić Marković, Milana Spremić, Jasna Stojiljković Milić, Zorica Slavković Marjanović, Dušan Janković, Marina Gavrilović i Dejan Todorović.
Tužilaštvo traži određivanje pritvora
Više javno tužilaštvo u Novom Sadu zatražilo je i da se prema svim okrivljenima koji se nalaze u pritvoru produži pritvor, i to prema: Nebojši Šurlanu, bivšem generalnom direktoru ”Infrastruktura železnice Srbije” a.d., Slobodanu Naumoviću, odgovornom projektantu građevinske konstrukcije, Milani Jelkić, glavnom projektantu idejnog projekta, Ljiljani Milić Marković, glavnom projektantu projekta za građevinsku dozvolu, zatim Milani Spremić, izvestiocu za konstrukcije Republičke revizione komisije, Jasni Stojiljković Milić, licu odgovornom za tehničku kontrolu, kao i Zorici Slavkoić Marjanovič i Dušanu Jankoviću, licima odgovornim za izvođenje građevinskih radova, ali i Marini Gavrilović i Dejanu Todoroviću, licima odgovornim za stručni nadzor.
Takođe, traže i da se prema svim okrivljenima koji se ne nalaze u pritvoru, i to prema: Jeleni Tanasković, bivšoj v.d. generalnog direktora ”Infrastruktura železnice Srbije” a.d., Goranu Vesiću bivšem ministru u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Aniti Dimovski bivšem v.d. pomoćniku ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
Podsjetimo, prilikom urušavanja nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu stradalo je 15 osoba. Na licu mjesta je stradalo njih 14, dok je u bolnici preminula i 15 žrtva, koja je bila u kritičnom stanju.
Dvije osobe se nalaze u bolnici i ljekari prate njihovo stanje.
Od samom početka vlast je pokušavala da u javnosti predstavi da nadstrešnica nije bila obuhvaćena rekonstrukcijom stanice, koja je samo nekoliko mjeseci svečano otvorena. Ipak, te navode su demantovale fotografije sa lica mjesta, kao i građevinsko vještačanje u koje je Nova.rs imala uvid.
Šta je sve rađeno na nadstrešnici?
Kako je Nova.rs pisala, u vještačenju Fakulteta tehničkih nauka, departmana za građevinarstvo i geodeziju, navodi se tačno koji su radovi vršeni na nadstrešnici Željezničke stanice u Novom Sadu, koja se obrušila 1. novembra ove godine i usmrtila 15 osoba. Riječ je o radovima vršenim od 8. februara 2022. do 1. jula 2024. godine, iako je vlast od trenutka urušavanja u medije plasirala informacije da nadstrešnica nije bila obuhvaćena rekonstrukcijom, te da radovi na njoj nisu vršeni od 1964. godine.
“U periodu od 8.2.2022. do 4.3.2022 su se vršeni na predmetnoj nadstrešnici u vidu postavljanja mrežice i ljepka sa donje strane, gletovanja, pranja nadstrešnice sa gornje strane, farbanja sa donje strane i montaže limenih okapnica. U periodu od 2.10.2023. do 13.10.2023. vršena je montaža aluminijumske konstrukcije sa zastakljivanjem predmetne nadstrešnice što je bilo predviđeno projektom. U periodu od 19.3.2024. do 1.7.2024. ponovi su vršeni radovi čišćenja, obijanja trošnih slojeva i dijelova stare nadstrešnice, demontaža mermernih ploča sa čela nadstrešnice, postavljanje HI membrane Sarnafil TS-77 sa gornje strane, skidanje starog sloja ljepka i mrežice sa donje strane i nanošenje novog sloja ljepka i mrežice sa donje strane, ljepljenje mozaik keramike sa donje strane nadstrešnice kao i montaža limova, demontaža mermera, obrada nadstrešnice reparaturnim malterom zbog pravljenja pada za postojeće slivnika, malterisanje čela kao priprema za ljepljenje mermera kao i ljepljenje istog, izrada sloja hidroizolacije i lima na nadstrešnice, izrada okapnice i navlačenje ljepka i mrežice na okapnicu”, piše u vještačenju u koje je Nova.rs imala uvid.
Region
PODIGNUTA OPTUŽNICA ZA NESREĆU U NOVOM SADU! Pad nadstrešnice vodi 13 osoba pred sud!
Kako je saopšteno, optužnica je podignuta protiv: J.T. bivšeg v.d. generalnog direktora „Infrastruktura željeznice Srbije” a.d., G.V. bivšeg ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, A.D. bivšeg v.d. pomoćnika ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i N.Š. bivšeg generalnog direktora „Infrastruktura željeznice Srbije” a.d., zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično djelo Teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom Izazivanje opšte opasnosti iz člana 278 stav 3 u vezi sa stavom 2 Krivičnog zakonika.
Optužnica je podnijeta i protiv: S.N. odgovornog projektanta građevinske konstrukcije, M.J. glavnog projektanta idejnog projekta, Lj.M.M. glavnog projektanta projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvjestioca za konstrukcije Republičke revizione komisije, J.S.M. lica odgovornog za tehničku kontrolu, Z.S.M. i D.J. lica odgovornih za izvođenje građevinskih radova, M.G. i D.T. lica odgovornih za stručni nadzor, zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično djelo Teško djelo protiv opšte sigurnosti iz člana 288 stav 2 Krivičnog zakonika u vezi sa krivičnim djelom Nepropisno i nepravilno izvođenje građevinskih radova iz člana 281 stav 1 Krivičnog zakonika. Optužnica je podignuta nakon što je okončana istražna faza krivičnog postupka donošenjem Naredbe o završetku istrage.
U saopštenju se navodi da je optužnica podnijeta Višem sudu u Novom Sadu, uz nju je dostavljena cjelokupna dokumentacija prikupljena tokom predistražnog i istražnog postupka, kao i svi ostali dokazi koji potkrepljuju postojanje opravdane sumnje za podizanje optužnice.
Optužnicom je predloženo da se prema svim okrivljenima koji se nalaze u pritvoru produži pritvor, i to prema: N.Š. bivšem generalnom direktoru ”Infrastruktura železnice Srbije” a.d., S.N. odgovornom projektantu građevinske konstrukcije, M.J. glavnom projektantu idejnog projekta, Lj.M.M. glavnom projektantu projekta za građevinsku dozvolu, M.S. izvjestiocu za konstrukcije Republičke revizione komisije, J.S.M. licu odgovornom za tehničku kontrolu, Z.S.M. i D.J. licima odgovornim za izvođenje građevinskih radova i M.G. i D.T. licima odgovornim za stručni nadzor. Određivanje pritvora je predloženo prema svim okrivljenima koji se ne nalaze u pritvoru, i to prema: J.T. bivšem v.d. generalnom direktoru ”Infrastruktura željeznice Srbije” a.d., G.V. bivšem ministru u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i A.D. bivšem v.d. pomoćniku ministra u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
U cilju zaštite interesa svih oštećenih, optužnicom je predloženo da sud u ovlašćenim licima dosudi imovinskopravne zahtjeve. Osim toga, predloženo je da se svim okrivljenima izrekne mjera bezbjednosti Zabrana vršenja poziva, djelatnosti i dužnosti iz člana 85 Krivičnog zakonika, kao i da se svi okrivljeni obavežu da u cjelini naknade troškove krivičnog postupka.
„S obzirom na tragične posljedice događaja od 1.11.2024. godine, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu očekuje da će vijeće Višeg suda u Novom Sadu, radi daljeg hitnog i efikasnog postupanja u ovom krivičnom postupku, u skladu sa zakonom, u kratkom roku potvrditi optužnicu, na koji način će se stvoriti uslovi za zakazivanje glavnog pretresa i utvrđivanja krivične odgovornosti svih okrivljenih“, navodi se u saopštenju.
Region
U Hrvatskoj MANJA IZLAZNOST nego na prošlim izborima
Na predsjedničkim izborima u Hrvatskoj do 16.30 časova glasalo je 1.195.377 birača, odnosno 36,9 odsto, saopšteno je iz Državne izborne komisije.
Do 16.30 glasalo je nešto manje ljudi nego prije pet godina, kada je izlaznost bila 38,82 odsto.
Iz Državne izborne komisije ranije su saopštili da su dobili prijavu da se na pojedinim biračkim mjestima u Zagrebu koriste grafitne olovke za glasanje, a ne hemijske.
– Grafitna olovka ne smije biti na mjestu gdje se glasa. Postoji mogućnost da birači donesu olovke sa sobom. Pozivamo ih da ne nose olovke. Olovka služi kao pomoćno sredstvo kada se broje glasovi – rekao je potpredsjednik Izborne komisije Josip Salapić.
On je izjavio je bilo manjih problema, ali da izborni dan protiče mirno.
– Imali smo manjih problema, to su neprimjerene SMS poruke, aktivnosti na društvenim mrežama. Imali smo problema i sa snijegom u Lici, neprohodnost prema jednom biračkom mjestu koju smo riješili – rekao je Salapić.
U Hrvatskoj su jutros u 7.00 časova otvorena glasačka mjesta na kojima će do 19.00 časova 3.762.224 građana birati predsjednika.
Osim u Hrvatskoj, birališta su otvorena i u 38 država, devet manje nego prije pet godina.
Državljani Hrvatske koji žive u BiH danas za predsjednika Hrvatske mogu glasati na 42 biračka mjesta u sedam opština i gradova u BiH, i to Banjaluci, Sarajevu, Mostaru, Tuzli, Livnu, Vitezu i Orašju.
-
Hronika3 dana ago
OTAC OSVETIO UBISTVO SINA! Epilog zločina kod Travnika
-
Politika2 dana ago
MAJA DRAGOJEVIĆ PITA STEVANDIĆA “Zašto MUP Srpske postupa po nalozima institucija, za koje NSRS TVRDI DA SU NEUSTAVNE” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NAKON ODRŽANOG ROČIŠTA Nešiću ponovo pozlilo! PREBAČEN NA KCUS
-
Hronika2 dana ago
NEŠIĆEVA ODBRANA TVRDI “On je politička meta, Dakić i Lučić KOLATERALNA ŠTETA”
-
Politika2 dana ago
NEŠIĆU POZLILO! Nema odluke o pritvoru!
-
Hronika3 dana ago
IMALI 40 GRAMA Tri lica u Banjaluci uhapšena zbog marihuane
-
Hronika3 dana ago
ČOVJEK LEŽAO U KRVI! Vozač udario pješaka u Banjaluci i pobjegao
-
Hronika2 dana ago
PREDLOŽEN PRITVOR ZA NEŠIĆA I LUČIĆA! Na slobodu su pušteni Srđan Mijatović i Cvijetin Milivojević