Connect with us

Politika

IZETBEGOVIĆ: Sklonili su me jer sam se otvoreno bunio!

Međunarodna zajednica me je “sklonila” jer sam se otvoreno bunio protiv njihovih stavova te zato što ne smiju udariti tamo gdje je tvrdo, izjavio je predsjednik Stranke demokratske akcije, Bakir Izetbegović, komentarišući političke aktuelnosti u Bosni i Hercegovini u kontekstu formiranja vlasti.

Nakon što je Kristijan Šmit donio izmjene Izbornog zakona BiH i Ustava FBiH, stvoren je opšti stav da je cilj međunarodne zajednice da izbaci SDA iz vlasti i političkog života u državi. Izetbegović je kazao da međunarodna zajednica, između ostalog, ima takav stav jer se nije htio složiti sa njima i zato što im je najjednostavnije bilo “udariti” na njega.

– Neku promjenu žele i ne idu tamo gdje je tvrdo, nego idu na slabije. Tako su radili i u ratu. Uveli nam embargo na oružje pa da vide hoće li Bošnjaci izdržati. Jednu godinu i zimu, drugu godinu i zimu, treću godinu i zimu. genocid, hoće li izdržat. Znamo i prepisku nekih lidera u Evropi kakve su stvari pisali jedni drugima i kakve su procjena davali “Ipak tu treba jači da pobijedi”. Uvijek postoji ta islamofobna, ziheraška, kalkulantska linija u politici. Ja sam njih direktno pitao “Zašto SDA, a ne SNSD ili HDZ?”, ali oni to neće reći – rekao je Izetbegović.
Navodi da mu je nerealno to da Amerikanci mirno posmatraju Dodika dok odlikuje Vladimira Putina, te je dodao da i Evropska unija ima servilan i popustljiv odnos prema njemu. Prisjetio se jednog sastanka sa EU delegacijom kada su blokade opravdavane donošenjem zabrane negiranja genocida.

– Visoki predstavnici EU su preda mnom govorili da je Inco kriv za ovu blokadu i stanje u državi. Pred Dodikom, Čovićem, ambasadorima. Jedini se ja tu odupirem tome, to je jedan od razloga što sam tretiran ovako kako sam tretiran, jer sam se odupirao – naveo je on.

Komentar o formiranju bh. vlasti
– Oni (Trojka) su išli servilno u odnosu na HDZ i SNSD – rekao je Izetbegović komentarišući formiranje vlasti na državnom nivou.

– Mislim da su oni napravili neke teške greške koje unose pukotine ono što se bilo okupilo oko Trojke. Prva greška je podjela probosanskog bloka, oni su odlučili da izađu u susret Čoviću i Dodiku, da idu bez DF, bez SDA, pobjednika na izborima. te podjele su unijele razdor među ljudima, među Bošnjake prije svega” – rekao je Izetbegović.

Dodao je druga greška što su krenuli prebrzo i servilno u odnosu na dvojac Čović i Dodik i to je počelo da nervira ljude.

– Nisu respektovali manje partije, nisu ih involvirali u sam pregovarački proces, podrazumijevali su ih i to ih je koštalo. Da li će uspjeti da još uvijek drže na okupu ono što im je potrebno da bi imali dovoljno ruku na državi i Federaciji, pa vidjet ćemo – kazao je Izetbegović.

Osim toga, ističe da kandidati za ministre nisu kompetentni za oblasti u kojima su se kandidovali navodeći primjer predsjednika stranaka, za koje kaže da nikada nisu imali dodira sa spoljnom politikom niti prometom i komunikacijama.

– Ako su već išli na preuzimanje tih pozicija, imali su jače kadrove. Ne možemo reći da Damir Arnaut nije referentan i kompetentan za tu poziciju ili gospođa Ćudić, zašto nisu to uradili, zašto sebičnost? – pitao je Izetbegović.

Rješenje da Sevlid Hurtić iz Pokreta za državu bude bošnjački ministar iz Republike Srpske kako bi Edin Foro popunio mandat Ostalih, komentarisao je kao još jedan potez, koji je povukao Dodik.

– To je Bošnak iz PZD kojeg je Dodik imenovao. To je Dodikova odluka. Prvo ga je imenovao u Vladu RS-a. Šta mu je obećao ne znam, ali je čudno. Sad ga je prekomandovao za državnog ministra. Šta nam ulijeva povjerenje da će dobro raditi taj čovjek? Između ostalog, on je dužan onome ko mu je dao povjerenje, on je dužan Dodiku – kazao je predsjednik SDA.

Na pitanje može li se formirati vlast bez SDA u FBiH kaže da to nikome ne preporučuje.

– Jedino teškom nepravdom i nastavkom ovakvog odnosa kako smo gledali tog drugog oktobra. I onda bi reakcija bila ovo što sam rekao, tako da to nikom ne bi preporučio. To će biti sasvim nedvosmisleno jedan eventualno pristrasni, antibosanski, antibošnjački potez OHR-a. Mislim da na to nisu spremni – kazao je.

Dodao je da SDA ima sve više partnera na federalnom nivou.

– Mislim da lako možemo doći preko 50 odsto- rekao je Izetbegović.

Klix

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Politika

STIŽE KINESKI PREDSJEDNIK! Si Điping u posjeti Srbiji 7. i 8. maja

Predsjednik Kine Si Đinping posjetiće Srbiju 7. i 8. maja.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ugostiće kineskog predsjednika, koji će boraviti u zvaničnoj posjeti Srbiji, saopšteno je iz Službe za saradnju sa medijima predsjednika Srbije.

Nastavi čitati

Politika

DRAGAN MILANOVIĆ ČESTITAO VASKRS “Hristovo vaskrsenje je suština naše vjere, NAŠA NADA, pobjeda života nad smrću”

Šef Kluba odbornika PDP-a Dragan Milanović uputio je čestitku povodom najradosnijeg hrišćanskog praznika Vaskrsa.
-Hristovo vaskrsenje je suština naše vjere. Naša nada. Pobjeda života nad smrću. Kako kaže sveti apostol Pavle “Ako Hristos nije ustao, uzalud vjera naša”. Svim vjernicima Srpske pravoslavne crkve koji danas slave ovaj najradosniji praznik želim da im Vaskrsli Hristos podari vječnu radost. I neka bude volja Njegova. Hristos Vaskrse – vaistinu vaskrse, napisao je Milanović na mrežama.

Nastavi čitati

Aktuelno