Connect with us

Politika

JECA PRESKOČILA MJESNU ZAJEDNICU, hoće da bude gradonačelnik! Odakle pare, ne zna se, a PRIČA O TRANSPARENTNOSTI!

Predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić danas je zvanično najavila svoju kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke na narednim lokalnim izborima.

O samoj kandidaturi, Trivićeva je govorila mjesecima unazad, tvrdeći da je ona jedina alternativa za grad na Vrbasu, ističući da će se zalagati za transparentnost i poštenje, naročito kada je u pitanju trošenje narodnog novca.

Ipak, što se tiče finansiranja Narodnog fronta, predsjednik ove partije nikada javno nije otkrila ko su finansijeri stranke, te je vješto izbjegavala svako pitanje postavljeno na ovu temu. Često je poručivala novinarima da se za ovaj odgovor obrate Centralnoj izbornoj komisiji, koju ni sama ne priznaje.

Od osnivanja Narodnog fronta vodile su se polemike oko imena članova ove partije, pa je tako ostalo upamćeno da je nekoliko političara iz opozicionih partija, ali i partija bliskih vlasti, uzelo člansku kartu Narodnog fronta.

Tada je Trivićeva jasnu poruku dobila od lidera DNS-a Nenada Nešića, čiji je narodni poslanik Željko Dubravac napustio DNS i priključio se Narodnom frontu. Isto je tada učinio i SDS-ov Trninić.

“Njih dvojica priznaju legitimnost izbora, a Jelena Trivić tvrdi da su izborni rezultati nelegitimni. Dakle, tri različite osobe. Šta njih može ujediniti? Pa, lični interes. Kako se ostvaruje? Pa, kroz materijalna dobra”, rekao je Nešić, postavljajući ponovo pitanje finansiranja Narodnog fronta.

Nešić je tada ponovo prozvao Trivićevu da otkrije iz kojih izvora se finansira Narodni front.

“Vi ste po zakonu dužni da prijavite te prihode. Ja postavljam pitanje, s obzirom da nije parlamentarna stranka, nema zvaničnih primanja iz budžeta, da nam objasni odakle sredstva da organizuje skupštinu, odakle sredstva da radi ovo što radi, ko joj je kupio automobile koje voze”, kaže Nešić.

Trivićeva je svaki put vješto izbjegla da odgovori na ova pitanja, a od osnivanja stranke Narodni front, aktivno je krenula u obilazak gradova i opština u Republici Srpskoj, gdje je skupljala članove za svoju novu partiju.

Tada su joj se priključili neki političari i kolege iz prethodnih partija SDS i PDP, ali nije bilo rijetko da su dres Narodnog fronta obukli i kadrovi SNSD-a, protiv kojih je Trivićeva bila najglasnija.

Prošle godine u mjesecu maju, Narodni front je održao prvu skupštinu u jednom banjalučkom restoranu, gdje je Trivićeva imena novih članova čitala sa lista papira, a među njima se nalazilo i nekoliko onih koje je Jelena Trivić do juče nazivala “preletačima”.

“Oni nisu dobili nikakvu sinekuru i benefite od toga što su iz rezervnog sastava prešli u specijalnu antiterorističku jedinicu kakav je Narodni front. Članovi predsjedništva uz mene su Aleksandar Trninić, Dijana Ješić, Srđan Rankić, Saša Borjan, Bosiljka Čubrilović Stamenić, Slobodan Stanić, Nikola Brkić, Sanja Dimitrić, Radislav Dončić, Željko Dubravac, Mile Kovaćević i Slađana Jašarević”, rekla je tada Trivićeva.

Aktivno djelovanje Narodnog fronta je opisala kao isključivo opoziciono, iako se tada na skupštini nije pojavio niko od drugih političara iz drugih opozicionih stranaka.

Sama Jelena Trivić je u nekoliko navrata izjavila da očekuje punu podršku od članova opozicije.

Ipak, ono što ostaje nejasno jeste od koje tačno opozicije očekuje podršku – od PDP-a, koji u javnosti svakodnevno blati, nakon što je preko te partije i dobila kompenzacioni mandat u NSRS, te bila njihov kandidat za predsjednika Srpske, ili od SDS-a, iz kojeg je ponikla, a kojem je kasnije otela nekoliko članova, ili misli na Nebojšu Vukanovića, koji joj je otvoreno i na vrlo surov način već rekao šta misli o njoj te da od njihove saradnje više nema ništa.

Insajder in

Politika

Stupile NA SNAGU izmjene Izbornog zakona koje je NAMETNUO ŠMIT

Svi amandmani na Izborni zakon BiH koje je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH, 26. marta ove godine, a koji su se odnosili na uvođenje novih tehnologija u izborni proces i davanja većih ovlaštenja Centralnoj izbornoj komisiji, stupili su na snagu.

Naime, kako je navedeno u odluci, Zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na službenoj internetskoj stranici Kancelarije visokog predstavnika, ili prvog dana od dana objavljivanja u “Službenom glasniku Bosne i Hercegovine”, koji god od tih dana nastupi ranije.

“Zakon o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, koji čini sastavni dio ove Odluke, stupa na snagu na način predviđen članom 114. navedenog zakona, na privremenoj osnovi, sve dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji u istom obliku, ili dok ga Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji uz izmjene i dopune”, navedeno je u odluci.

Izuzetno od ovih odredbi Šmit je odredio da članovi 76. do 81., članovi 84. do 105. i članovi 111. i 112. zakona će stupiti na snagu 19. aprila 2024. godine, pod uvjetom da Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ne usvoji izmjene i dopune Izbornog zakona BiH koje se odnose na pitanja iz ovog stavka prije tog datuma.

To znači da su sve donesene odredbe Šmita stupile na snagu.

Šmit je odlukom odredio uvođenje “izbornih tehnologija” u proces glasanja, a to se odnosi na skenere, video nadzor na biralištima i elektronsku identifikaciju birača. Prije implementacije provešće se pilot projekat u deset opština za lokalne izbore koji će se provesti ove godine.

Odlukom je Šmit dao ovlasti CIK-u da imenuje predsjednike i zamjenike svih biračkih odbora u cijeloj državi, koji ne smiju biti članovi političkih stranaka biti obavljati dužnosti u tijelima političke stranke. Ostale članove biračkih odbora i njihove zamjenike imenuje opšinska izborna komisija, na prijedlog političkih subjekata.

Osim toga, izvršena je i korekcija dijela u vezi s djelovanjem medija tokom izborne kampanje. Šmit je tako nametnuo i nekoliko izmjena koje se tiču djelovanja online medija odnosno “fantomskih portala” koji nemaju jasno definisanu vlasničku i uredničku strukturu. Ovime bi trebala biti spriječena pojava “nicanja” portala uoči izbora koji su jasno opredijeljeni za jednu političku opciju.

Svojim izmjenama, Šmit je zabranio glasanje za više od tri osobe sa stranačke liste, dok je do sada taj broj bio neograničen.

Nastavi čitati

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Aktuelno