Politika
KAKO JE OVO MOGUĆE? Smanjen broj radnih mjesta usprkos velikoj potražnji za radnicima
Dok se brojni poslodavci širom BiH već duže vrijeme žale da im nedostaje radnika, maksimalna popunjenost radnom snagom nije postignuta ni u dijelu javnih institucija.
Takvih primjera ima napretek, a jedan od njih se, da paradoks bude veći, bilježi ni manje ni više nego u Agenciji za rad i zapošljavanje BiH, samostalnoj upravnoj organizaciji u okviru institucija BiH.
– U Agenciji su, saglasno Pravilniku o unutrašnjoj organizaciji, nepopunjena četiri mjesta, ali važeći zakon o budžetu dozvoljava popunu samo dva mjesta, jer je navedenim zakonom broj zaposlenih u Agenciji određen na 31 – rekao je Boris Pupić, stručni saradnik za informisanje Agencije za rad i zapošljavanje BiH.
Prema njegovim riječima, u ovoj agenciji je trenutno 29 zaposlenih.
– Raspisan je konkurs za dva radna mjesta, koji je u toku, a sprovodi ga Agencija za državnu službu BiH. U zavisnosti od ishoda preduzimat će se dalje mjere – naveo je Pupić u izjavi za “Nezavisne novine”.
Podsjetimo, ova agencija, koja je osnovana 2003. godine, između ostalog, posreduje pri zapošljavanju u inostranstvu. U samo dvije zemlje Evropske unije – Sloveniji i Njemačkoj – posredstvom Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, tokom devet mjeseci ove godine posao je pronašlo 10.119 radnika.
Jedan od zadataka Agencije je da koordiniše aktivnosti u domaćim i međunarodnim projektima u oblasti zapošljavanja koji su od interesa za BiH i sarađuje s entitetskim zavodima za zapošljavanje i Zavodom za zapošljavanje Brčko distrikta u njihovoj realizaciji.
Zadatak joj je i da prikuplja strane i domaće zahtjeve i informacije o ponudi i potražnji domaće i strane radne snage i u saradnji s entitetskim zavodima za zapošljavanje i Zavodom za zapošljavanje Brčko distrikta da ih realizuje u granicama svojih nadležnosti i mogućnosti tržišta rada u BiH.
Iz Zavoda za zapošljavanje Republike Srpske tvrde da oni nemaju problema sa radnom snagom. Naime, u ovom zavodu trenutno je zaposlen 351 radnik i to u Centralnoj službi, sedam filijala i 58 biroa.
– Kao društveno odgovorno preduzeće vodimo računa o planiranju i utrošku sredstava kako za troškove tako i za lična primanja svih zaposlenih. Smatramo da je pomenuti broj radnika dovoljan s obzirom na činjenicu da djelujemo u svim gradovima i opštinama u Republici. U skladu sa Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, trenutno nemamo slobodnog prostora za prijem novih radnika – kaže za “Nezavisne novine” Vedrana Milinković, rukovodilac Odjeljenja za informisanje i odnose sa javnošću u Zavodu za zapošljavanje Republike Srpske.
Dosadašnja praksa je, dodaje Milinkovićeva, bila da se zapošljavaju radnici na mjesta koja su bila upražnjena prilikom odlaska radnika u penziju ili promjene zaposlenja.
– Radni odnos se može zasnovati i na određeno vrijeme u vidu zamjenskih rješenja za lica koja su odsutna po osnovu porodiljskog bolovanja ili spriječenosti rada po osnovu bolesti – poručuje Milinkovićeva.
Nezavisne
Politika
BORENOVIĆ “20 godina ražimski poslušnici ZGRĆU MILIONE, dok se narodu poručuje da dobro žive, JER MOGU DA KUPE KIFLE”
Najneuspješnija koalicija u istoriji dejtonske BiH, koja nas je sve zajedno i u svemu vukla nazad, najpoznatija po „kumovskoj zgradi“ od 100 miliona KM, konačno se raspala. I to je korak naprijed za sve, posebno za Republiku Srpsku.
Rekao je ovo Branislav Borenović, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, ističući da je napravljen i korak naprijed ka Evropskoj uniji, usvajanjem dva reformska zakona u Predstavničkom domu, a da je sada na potezu Dom naroda.
– Konačno je i smijenjen ministar koji se nalazi u pritvoru pod optužbama za korupciju, a poznat po bahatosti, šutanju para i podebelom imovinskom kartonu. Ta smjena se morala desiti još prvog dana po njegovom hapšenju, ali su ga čuvali tzv. srpski reprezentativci. I ta priča je konačno završena, a mogu im poručiti da nije srpski, ni patriotski otimati od svog naroda, niti je srpski braniti otimačinu i krađu – rekao je Borenović.
Dodaje da je smijena člana Kolegijuma Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH iz redova SNSD-a, nakon svih promašaja koje su napravili, sasvim logičan potez. – Vidim da kukaju zato što je sada jedan "BMV" manje u službi njihovog komfora. Međutim, što
je njih manje da „brane“ Srpsku, to će biti više komfora i sigurnosti za naš narod. U kuknjavi prednjači njihova šefica Kluba poslanika Vulić, međutim, njene izjave je suvišno komentarisati – nalupala se toliko gluposti da je uspjela i samu sebe da prevaziđe, što je, mnogi će čak i u SNSD priznati, veoma teško – naveo je Borenović.
Dodaje da su napadi predsjednika SNSD Milorada Dodika, od kojih su neki i na ličnom nivou, što govori o njegovom primitivizmu, samo pokazatelj nemoći i žala za gubitkom fotelja, te dodatnim otkrivanjem njihovih lopovluka.
– Jedino za čime oni žude ili žale jesu fotelje i pare. Dvadeset godina raznorazni ražimski poslušnici zgrću milione, dok se narodu poručuje da dobro žive, jer mogu kupiti čak i kifle. To je sve suprotno našoj politici i načinu djelovanja. Zato će naši sljedeći koraci i
eventuelno učešće u vlasti biti zasnovani na jasnim idejama, politikama i programima – poručio je Borenović.
Politika
USTAVNI SUD ODBIO APELACIJU SNSD-a! “Vuković delegat do kraja mandata”
Krnji Ustavni Sud BiH odbacio je apelaciju koju je SNSD uputio zbog izbora delegata u Dom naroda, nakon što je ranijim odlukama poništen izbor u kojem je izabran SNSD-ov delegat Snježana Novaković Bursać.
“U ovom predmetu Ustavni sud je, između ostalog, utvrdio da osporenim odlukama Suda BiH i Centralne izborne komisije BiH nije prekršeno apelantovo pravo na slobodne izbore. Apelant je imao mogućnost da u toku ponovnog postupka efikasno učestvuje u zaštiti svojih izbornih prava, a Sud BiH je detaljno obrazložio svoju odluku dajući odgovore na sve bitne apelantove žalbene navode, u čemu Ustavni sud ne vidi bilo kakvu proizvoljnost”, navodi se u saopštenju Ustavnog suda BiH.
Podsjećamo, Ustavni sud je u martu prošle godine prihvatio apelaciju PDP-a koju je ova stranka podnijela u januaru 2023. godine protiv odluke Suda BiH da poništi odluku CIK-a kojom je PDP-ova lista iza izbora delegata u Dom naroda iz Narodne skupštine Srpsk dobila 12 glasova.
Nakon održanih posrednih izbora delegata u Dom naroda Komisija za izbor i imenovanje NSRS je konstatovala da je PDP-ova lista osvojila 11 glasova, a da je jedan glasački listić nevažeći.
PDP je podnio prigovor CIK-u, u kojem stoji da je Komisija protivpravno i pogrešno utvrdila sporni listić nevažećim. CIK je utvrdio da su rezultati posrednih izbora delegata u Dom naroda iz NSRS okončani, a da je PDP-ova kandidatska lista osvojila 12 glasova.
Međutim, Sud BiH je usvojio žalbu SNSD i utvrdio da navedeni zaključak CIK-a nije prihvatljiv jer se nijedna stranka o čijim se prijedlozima kandidatskih lista glasalo “nije izjavio prigovor odnosno žalbu”, prenosi Kliks.
Krajem maja je zatim Centralna izborna komisija priznala listić PDP-a, a Sud BiH je odbio žalbu SNSD-a na ovu odluku.
Zatim je prvog jula žrijeb odlučio da je peti delegat u Domu naroda PDP-ov Nenad Vuković.
Sada je Ustavni sud odbacio žalbu SNSD-a na postupak čime su iskorišteni svi pravni lijekovi i osigurano je da će PDP do kraja mandata imati svog delegata u Domu naroda BiH.
Politika
CEH ĆE PLATITI GRAĐANI SRPSKE! Ruski oligarh traži 234 miliona KM za „Comsar“
Vlada Republike Srpske platiće 120 miliona evra, odnosno oko 234 miliona KM ruskom oligarhu Rašidu Serdarovu ako prihvati njegovu ponudu za prodaju preduzeća „Comsar energy RS“ i vraćanje koncesije „Ugljevik Istok 2“, ekskluzivno otkriva portal CAPITAL.
Upravo toliko iznosi procjena vrijednosti tog preduzeća prema posljednjoj od nekoliko analiza koje su do sada rađene po narudžbi Comsara, saznajemo od dobro upućenog izvora.
Saznajemo i da je u toku nova analiza prema kojoj bi vrijednost kompanije „Comsar energy RS“ mogla značajno biti veća i to upravo zahvaljući posljednjim potezima Vlade Srpske. Ona je ovoj kompaniji dala dozvolu da eksploatiše ugalj i prodaje ga na slobodnom tržištu, dok je osnovnim koncesionim ugovorom taj ugalj mogao da se koristi samo za potrebe termoelektrane koju je „Comsar“ trebao da izgradi.
Prije pet-šest godina „Comsar“ je tražio 98 miliona evra, ali je svakom novom analizom i protekom vremena taj iznos rastao. Vlada je sama sebi skočila u stomak. Posljednjim aneksima ugovora koji su potpisani sa Vladom „Comsar“ se zaštitio od mogućnosti da Srpska jednostrano raskine ugovor ukoliko on ne ispunjava svoje obaveze tako da se jedino može pokrenuti međunarodna arbitraža, a ona bi trajala godinama i Srpska bi rizikovala da izgubi stotine miliona evra.
Istim aneksima je značajno povećan period trajanja koncesije i što je još važnije, data je dozvola ruskom investitoru da ugalj ne mora isključivo koristiti za proizvodnju električne energije, već ga sada može i izvoziti. U praksi to značajno povećava potencijalnu buduću dobit preduzeća jer sa starom dozvolom, ukoliko bi gradio termoelektranu, godinama ne bi ništa zarađivao, a sa novom dozvolom taj ugalj može izvoziti i prodavati trećim licima.
Tako je sada plan da preduzeće Gas RES, koje je u stopostotnom vlasništvu RS, kupi „Comsar“, ali način na koji će taj novac biti obezbijeđen za sada nije poznat.
Naš dobro upućeni sagovornik kaže da će Vlada kroz pregovore sa „Comsarom“ pokušati da smanji cijenu te da dobije mogućnost da plati kroz više rata.
Vlada RS: Ležišta uglja nad kojima „Comsar“ ima koncesiju od strateškog značaja
Vlada RS danas je na posebnoj sjednici zadužila upravu preduzeća „Gas-RES” da hitno stupi u pregovore sa „Comsar Energy Group Limited“ Nikozija u cilju otkupa vlasničkog udjela u „Comsar Energy RS“ te da o preduzetim radnjama i toku pregovora bez odlaganja informiše Vladu.
„S obzirom na to da se radi o projektu koji je direktno povezan sa funkcionisanjem i poslovanjem RiTE „Ugljevik“, te da je preduzeće „Comsar Energy RS“ nosilac koncesionih prava na ležištima uglja koje se graniče sa eksploatacionim poljem RiTE Ugljevik, od strateškog je značaja za funkcionisanje energetskog sistema Republike Srpska i „Elektroprivrede RS“ da se za RiTE „Ugljevik“ obezbijede neophodne količine uglja za njen nesmetan rad u budućnosti“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se i da je „Comsar Energy RS“ nosilac koncesije za izgradnju i korištenje termoelektrane „Ugljevik 2“, sa tri prateće koncesije i to dvije za eksploataciju uglja na ležištima „Ugljevik Istok 2“ i Delići i Peljave-Tobut i jedne za eksploataciju krečnjaka na ležištu Baljak.
Vlada u više navrata izlazila u susret „Comsaru“
Informaciju o tome da će Vlada otkupiti „Comsar energy“ prvi je zvanično prije dva dana saopštio načelnik opštine Ugljevik Dragan Gajić.
On je tada rekao da ga je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik obavijestio da je sa predstavnicima firme „Comsar energy“ Vlada RS odlučila da otkupi tu firmu.
Međutim, glavna karika u ovom poslu je šef Predstavništva RS u Rusiji Duško Perović koji je Rašida Serdarova i doveo ovdje i spojio sa predsjednikom RS Miloradom Dodikom.
Perović je bio zastupnik u preduzeću “Comsar energy hidro” zajedno sa Sinišom Majstorovićem, a formalno je napustio kompaniju u momentima kada se Srpska pripremala da je preuzme.
Upravo zbog pisanja o „Comsaru“ on je prije nekoliko godina prijetio redakciji CAPITAL-a.
„Još jedan tekst bude li o „Comsaru“ napisan… to je čovjek napošteniji, najkorektniji investitor koji je ikada bio u BiH. Samo pravite izmišljotine, pišete. Poručite tom vašem vlasniku, imaće problem još jedanput spomene li „Comsar“ uopšte, a ne te insinuacije, lažanije. Ja vam kažem imaćete ozbiljan problem. Stalno izmišljotine pišete, te će ovaj da kupi, te će onaj da kupi, te korupcija, slobodno poručite vlasniku, kažite Duško Perović mu je poručio iz Moskve, napiše li, biće problema. Ja vam kažem, spomenete li još jedanput „Comsar“ biće problema, vjerujte mi“, prijetio je tada Perović.
Podsjećamo, Vlada RS je još 2013. godine Serdarovu dala koncesije za izgradnju i korišćenje TE „Ugljevik 3“, za eksploataciju uglja na ležištu „Ugljevik Istok 2“ i za izgradnju i korišćenje HE „Mrsovo“ na rijeci Lim.
Srpska je u više navrata izlazila u susret, davala brojne pogodnosti i produžavala rokove izgradnje ruskom investitoru.
Bez obzira na to ni hidroelektrana ni termoelektrana do danas nisu izgrađene, a Vlada je umjesto raskida ugovora zbog neizvršavanja ugovornih obaveza, odlučila da kupi ove projekte. Prilika za to se ukazala kad je RITE Ugljevik obustavio proizvodnju električne energije jer nema uglja, upravo zbog toga što je najveće ležište dato ruskom oligarhu.
Prethodno su, 2022. godine kupljeni i drugi njegovi projekti u RS.
Capital
-
Hronika15 sati ago
SUD ODLUČIO! Nešić ostaje iza rešetaka JOŠ DVA MJESECA!
-
Banjaluka16 sati ago
“ODANA JE GRADU I IMA OGROMNO ISKUSTVO” Stanivuković: Savić-Banjac je najbolji mogući izbor za Banjaluku!
-
Banjaluka14 sati ago
ZBOG PRIJETEĆE PORUKE! Srednje škole u Banjaluci do kraja dana bez nastave!
-
Uncategorized15 sati ago
“SVI STE ISTI, SVIJET TREBA OČISTITI” Evo šta piše u prijetnji bombom koja je stigla na mejl adrese škola!
-
Hronika2 dana ago
UŽAS U BANJALUCI! U krugu preduzeća GP “Krajina” pronađeno je tijelo muškarca
-
Svijet15 sati ago
“PAMETAN JE MOMAK” Tramp želi sastanak sa Kim Džong Unom!
-
Svijet3 dana ago
UVEŠĆU NOVE SANKCIJE RUSIJI AKO… Evo šta je Tramp poručio Putinu!
-
Banjaluka2 dana ago
MILANOVIĆ “Danas je SNSD rekao ono što mi pričamo sve vrijeme, A TO JE DA SU MOGLI VEĆINU FORMIRATI PUNO RANIJE”