Connect with us

Svijet

KOLIKO JE KOŠTALO OKRETANJE LEĐA PUTINU: Kompanije koje napuštaju Rusiju u problemima

Napuštanje Rusije nakon početka sukoba sa Ukrajinom koštalo je strane kompanije više od 107 milijardi dolara u vidu otpisa i izgubljenog prihoda, pokazala je Rojtersova analiza podataka kompanija.

Obim gubitaka povećan je za trećinu od avgusta 2023. ukazujući na razmjere udara ruske invazije na finansije korporacija.

“Pošto se ruska agresija nastavlja zbog nepostojane vojne pomoći Zapada i povećanja opsega zapadnih sankcija, kompanije koje i dalje imaju za cilj da napuste Rusiju vjerovatno će se suočiti sa novim teškoćama i moraće da se pomire sa većim otpisima i gubicima”, rekao je za Rojters direktor za prikupljanje podataka o kompanijama u konsultantskoj firmi S-RM Ijan Masi.

Masi je podsjetio da je ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno pobijedio na predsjedničkim izborima i obezbijedio obnovljeni mandat da nastavi dalju izolaciju od Zapada, uključujući dodatne zaplijene imovine i politički pritisak.

Moskva traži popust od najmanje 50 odsto na prodaju strane imovine i stalno zaoštrava odredbe o izlasku sa ruskog tržišta, često prihvatajući nominalnu naknadu od samo jedne rublje.

Od početka 2024. najavljena je prodaja imovine Šela, HSBC, Polimetala i Jandeksa u ukupnoj vrijednosti od gotovo deset milijardi dolara i uz popust do čak 90 odsto, navodi Rojters.

Kompanija Danone je prije nedjelju dana dobila regulatorno odobrenje za otuđenje ruske imovine uz ukupan gubitak od 1,3 milijarde dolara, prenosi B92.

Oko hiljadu kompanija već je izašlo iz Rusije ali u toj zemlji još stotine kompanija, prema nekim analizama, rade ili su obustavile poslovanje.

S druge strane, zapadne zemlje zamrzle su zlato i devizne rezerve Banke Rusije za oko 300 milijardi dolara.

Njemačka je nacionalizovala Gaspromovo postrojenje i stavila Rosnjeftovu rafineriju “pod svoje”.

Rusija je obećala da će uzvratiti nakon prijedloga EU da preusmjeri milijarde evra kamata od zamrznute ruske imovine.

Međutim, zbog pravnih sporova koje može da izazove svaka konfiskacija, zabrinute su i zapadne banke.

“U Rusiji nema zapadne imovine koja se može smatrati sigurnom”, istakao je Masi.

Moskva je već preuzela kontrolu nad imovinom nekoliko zapadnih kompanija, uključujući Fortum, Karlsberg i Juniper, pokazala je Rojtersova analiza.

Ruska državna novinska agencija RIA izračunala je da bi Zapad mogao da izgubi imovinu i investicije vrijedne najmanje 288 milijardi dolara ako Moskva odluči da uzvrati. Ta suma odgovara direktnim investicijama EU, Grupe 7, Australije i Švajcarske u rusku ekonomiju zaključno sa 2022.

Međutim, čvrst stav Moskve šteti i Rusiji i stručnjak za sankcije Džeremi Zaker kaže da je veliki broj klijenata njegove firme iz raznih industrija odlučio da potpuno napusti Rusiju i vjerovatno se neće tamo vraćati ni kada se rat završi.

Kao rezultat toga, značajne tehnologije su napustile Rusiju i ona možda više neće moći da podržava određenu visokotehnološku proizvodnju, rekao je za Rojters Zaker iz američke advokatske firme Dekert.

Svijet

IZRAELSKI MEDIJI: Vojska odobrila planove za operaciju u Rafi

Načelnik štaba Izraelskih odbambenih snaga (IDF) Herzi Halevi odobrio je u ponedjeljak konačne planove za vojnu operaciju u gradu Rafa i u izbjegličkim kampovima u Pojasu Gaze, piše portal Ynet njuz.

Ne navodeći izvor te informacije, sajt tvrdi da se izraelski tenkovi nalaze na granici Gaze i da su spremni da počnu operaciju kojom Izrael želi da iskorijeni militantnu grupu Hamas, prenosi Tajms of Izrael.

Kako se navodi, plan za invaziju se sastoji iz više faza, a invazija može biti obustavljena ili odložena u slučaju napretka u razgovorima o taocima koje drži Hamas.

Portal takođe tvrdi da će u naredna dva do tri dana biti ili postignut dogovor o taocima ili će kopnena operacija Izraela otpočeti, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

UŽAS U AMERICI: Četiri policajca ubijena tokom akcije hapšenja

Četiri policajca su ubijena, a četiri su povrijeđena u pucnjavi u gradu Šarlot u američkoj državi Sjeverna Karolina.

Kako je saopštila policija, ubijen je i napadač.

Šef policije Šarlot-Meklenburga Džoni Dženings rekao je na konferenciji za novinare da su trojica ubijenih policajaca pripadnici američke operativne grupe za begunce, koju čine policajci iz različitih agencija.

“Četvrti policajac bio je Džošua Ajer, koji je šest godina služio u odeljenju Šarlot-Meklenburg”, rekao je Dženings i dodao da je grad izgubio “heroje koji su samo željeli da zaštite našu zajednicu”.

Policajci su ubijeni dok su išli osuđenom zločincu da uruče nalog za hapšenje.

“Došli su do kuće u kojoj se nalazio osumnjičeni, kada je počeo da puca na njih”, rekao je Dženings.

Policajci su uzvratili vatru i osumnjičeni je ubijen u dvorištu ispred kuće.

Policajci su potom otvorili vatru unutar kuće. Nakon napetog sukoba, SWAT tim je pretresao kuću i priveo dvoje ljudi. Vjeruje se da je najmanje jedan od njih pucao na policiju.

Lokalna TV stanica WSOC-TV javila je da je njihov helikopter snimio oklopno vozilo kako prolazi kroz dvorišta i prevrće kante za reciklažu prije nego što su policajci izneli povređenu osobu iz vozila i prebacili je u kola hitne pomoći, prenosi Telegraf.rs.

Pored četvorice ubijenih, Dženings je rekao da su upucana i četiri policajca iz Šarlota koji su bili na mestu zločina. Jedan je u kritičnom stanju, dok su trojica stabilno.

Nastavi čitati

Svijet

Savjet bezbjednosti UN o SITUACIJI U BIH

Savjet bezbjednosti UN danas će raspravljati o situaciji u BiH.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić prethodno je rekao, da će sjednica Savjeta biti održana na zahtjev Rusije i da bi na njoj trebalo da se obrati srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Cvijanovićeva je zvanično zatražila obraćanje putem video-linka.

Srna je objavila da su Amerikanci uputili zahtjev Savjetu bezbjednosti da se na sjednici obrati i Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za viskog predstavnika u BiH.

U slučaju da Šmit želi da se obrati, ruska misija zatražila je da to bude u ličnom svojstvu, jer on kao visoki predstavnik nije potvrđen u Savjetu bezbjednosti i oni ga u skladu s tim i ne priznaju kao visokog predstavnika.

Nastavi čitati

Aktuelno