Connect with us

Politika

Kraj politike blokada?

BiH može opstati i napredovati samo ukoliko Republika Srpska i FBiH budu tijesno sarađivale, a iskorak koji je vidljiv nakon dosadašnjih sastanaka stranaka koje bi trebalo da formiraju vlast na zajedničkom nivou uliva nadu da se bliži kraj politike blokada kada je riječ o razvojnim projektima.

Stav je to sagovornika “Glasa Srpske” o porukama koje su poslate nakon što su u subotu, u okolini Banjaluke, o principima buduće vlasti na nivou BiH razgovarale delegacije SNSD-a i “osmorke” okupljene oko SDP-a BiH, koje su već imale pojedinačke sastanke i sa HDZ-om BiH kao trećim partnerom.

Premijer Srpske Radovan Višković, koji je kao potpredsjednik SNSD-a bio na sastanku sa “osmorkom”, za “Glas Srpske” kaže da je još rano govoriti o konkretnim stvarima, jer je potrebno sačekati konstituisanje svih organa vlasti, ali da je namjera i želja onih koji će činiti vlast na nivou BiH da se ne prave smetnje jednom i drugom entitetu u realizaciji onih projekata koji su od interesa za njih.

– To i jeste normalno za jednu zemlju. Ovo su prvi razgovori i dosta toga je pred nama u narednim danima. Poruke su optimistične. I do sada smo imali takvih izjava, ali, nažalost, nismo dolazili u poziciju da to i uvedemo u završnu fazu. Nadam se drugačijem epilogu sada i da od toga imaju korist svi građani u BiH – rekao je Višković.

Iz Srpske su u više navrata upozoravali da nema smisla da političari iz FBiH zaustavljaju projekte poput hidroelektrane “Buk Bijela”, aerodroma u Trebinju i prolaska gasovoda ispod Drine. Višković, koji je dobio mandat i za sastav novog saziva republičke Vlade, kaže da su i ta pitanja otvorena na sastanku sa predstavnicima “osmorke”.

– Načelno je data podrška da za ono što je u skladu sa Ustavom, zakonima BiH i nadležnostima, niko nikome ne treba da bude smetnja. Mi ne odustajemo od ideje gasovoda od Bijeljine do Prijedora, ali nemamo ništa protiv ni da se gradi veza sa neke druge strane u FBiH – naglasio je Višković.

Politički analitičar i univerzitetski profesor Drago Vuković smatra da je posljednji sastanak značajan iskorak za BiH koja je stalno u krizi i gdje se blokiraju razvojni projekti.

– Srpska je najviše trpjela zbog toga, a ovo je nagovještaj da politika može da bude u funkciji razvoja društva. “Osmorka”, SNSD i HDZ možda mogu da u budućnosti ponude model da zemlja konačno ozdravi, kako sociolozi kažu, i da se počne razmišljati, odnosno mjeriti kvalitet državne politike na bazi vidljivih stvari kao što su privredni projekti i standard građana – rekao je Vuković za “Glas Srpske”.

Delegacije SNSD-a i “osmorke” dogovorile su se, sudeći prema izjavama, o brzom formiranju vlasti i uspostavljanju, prvi put u BiH, posebne procedure za brži prolazak razvojnih projekata bez obzira na to da li su oni u nadležnosti opštine, kantona, entiteta, zajedničkog nivoa, ali da se mora tačno znati da ne može da dođe do zaustavljanja. Lider SNSD-a Milorad Dodik je, između ostalog, rekao da žele da sa partnerima u FBiH otvore pitanja koja misle da treba da se rješavaju na novi način i otkrio da se traga i za time da Srpska i FBiH rehabilituju ideju o formiranju zajedničke firme koja bi bila u paritetu i izgradila energetski objekat na Ugru. SNSD i “osmorka” se, kako je rekao, ne slažu oko nekih stvari, kao što je prisustvo visokog predstavnika u BiH, ali o tome nije bilo riječi na sastanku.

Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić rekao je da postoje stvari o kojima se ne slažu se, ali da ima puno onih koje se mogu brzo uraditi da građani u cijeloj BiH osjete boljitak i napredak te podsjetio da nije tajna da je SDP sa SNSD-om imao izuzetnu saradnju u mandatu 2010 – 2014.

Delegacija SNSD-a bi danas trebalo da se sastane sa predstavnicima HDZ-a BiH, a do kraja sedmice bi ponovo trebalo da se nađu za stolom za kojim bi tada trebalo da budu zvaničnici “osmorke”.

Ozbiljan pristup

Predsjednik stranke Narod i pravda Elmedin Konaković je poručio da se radi o ozbiljnom pristupu ozbiljnih ljudi koji shvataju realnost situacije u oblasti ekonomije, demografije, perspektivu zemlje u Evropskoj uniji. Damir Marjanović iz stranke Za nove generacije ocijenio je da su svi vidjeli da se jedino dogovorima nešto može dobiti.

Politika

DODIK SLAVI ĐURĐEVDAN! Na slavi i PATRIJARH Porfirije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da mu je velika čast što je danas mogao da ugosti Njegovu svetost patrijarha srpskog Porfirija, koji je očitao molitvu i blagoslovio trpezu na njegovoj krsnoj slavi.

“Đurđevdan je veliki dan za moju porodicu i mene jer se okupljamo oko krsnog imena, naše vjere i tradicije. Svim domaćinima koji slave i njihovim gostima želim da proslave u dobrom raspoloženju”, napisao je Dodik na “Instagramu”.

Osim članova Dodikove porodice, na slavi u Aleksandrovcu, su i brojni gosti, uključujući i visoke zvaničnike iz političkog života, među kojima je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Svetog Velikomučenika Georgija – Đurđevdan, u spomen na dan kada je ovaj svetitelj postradao 290. godine nove ere.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ PROGLASIO ČETVRTI DAN VASKRSA! Dijeli pare za NAJJAČA JAJA čak i za Dan pobjede na FAŠIZMOM! (FOTO, VIDEO)

Gradski odbor SNSD Banjaluka na čelu sa doktorom Vladom Đajićem koji ruku na srce i ne razlikuje baš Vaskrs i Božić ovog puta otišao je korak dalje te odlučio da Vaskrs ima četiri dana, a 9. maja organizuju i Tucijadu gdje učesnicima obećavaju bogate novčane nagrade.
Naravno cijela ova lakrdija biće organizovana u multimedijalnoj sali GrO SNSD koja služi za sve, od pregleda do koncerata, uz nezaobilazne estradne zvijezde za zborove i šatore.

Iako je 9. maj neradni dan u Republici Srpskoj, te se tada obilježava Dan pobjede nad fašizmom Đajiću je u glavi još uvijek Vaskrs, a o tome čiji novac dijeli i zna li uopšte šta znači riječ tradicija, suvišno je polemisati. Svaki put kada pomislimo da ne postoji više ništa što od  njega može da nas iznanadi, on ponovo uspije da šokira.

Pored svega navedenog svakako je javnosti zaboravio reći da je juče na UKC-u i novinare častio nagradom od 500 KM za pobjednika u valjda tradicionalnoj UKC Tucijadi. Šta reći nego sramota!

Nastavi čitati

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Aktuelno