Connect with us

Uncategorized

Krivične prijave zbog konkursa za direktora UIO

– Generalni revizor za reviziju institucija u FBiH Dževad Nekić koji se kandidovao za direktora Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH na kojem je pobijedio Zoran Tegeltija, zatražio je pismeno objašnjenje komisije za izbor o bodovanju i ocjenjivanju kandidata.

Nekić je najavio krivične prijave protiv učesnika u ovom aspurdnom izboru za direktora najveće poreske institucije u kojem se izabrani kandidat nalazi u očiglednom sukobu interesa.

Kaže da je proces u kojem je za direktora UIO sa najvišom ocjenom izabran Zoran Tegeltija, aktuelni ministar finansija i trezora BiH i po službenoj dužnosti i predsjednik Upravng odbora UIO i konkursne komisije koja je birala rukovodioca, apsurdan i obesmišljen i da ne može da vjeruje kakve se priče serviraju javnosti.

“Konkurs je bio zabava za široke mase, a onaj koji je još prije tri mjeseca rekao ime direktora, već tada je prekršio zakon. Čemu onda služi zakon i procedure? Ovo su najgrublja kršenja. Onda treba ukinuti zakon i ništa ne sprovoditi. Jer, ako su spremni u ovom dijelu da krše zakon, možete misliti šta će dalje raditi“, rekao je Nekić za portal CAPITAL.

Priča da je zatražio pismeno od komisije da mu dostave na osnovu kojeg kriterijuma, procedure ili poslovnika je izvršeno bodovanje, te uvid u kompletnu listu.

“Ko je donio odluku o raspisivanju izbora za direktora? Ista osoba koja učestvuje u procesu kao kandidat. I onda ta osoba nastavlja biti šef komisiji koja sprovodi proceduru. Po službenoj dužnosti, ministar je član i predsjednik Upravnog odbora. On je trebalo da podnese ostavku na mjesto ministra finansija i kada mu prestane mandat predsjednika i člana komisije, tek tada može da postane kandidat“, objašnjava Nekić.

Govori da je drugi veliki apsurd što su mediji saznali rezultate konkursa, a da kandidati do danas nisu ni o čemu obaviješteni. Rezultati konkursa su, kaže, poslati Savjetu ministara BiH.

Svi obaviješteni osim kandidata
“Nisam obaviješten ni o rezultatima, niti kakav je dalji pravni postupak oko podnošenja žalbe ili prigovora. Kao komisija, oni su trebali da nas obavijeste, umjesto toga, neko je rezultate uputio Savjetu ministara i medijima“, kaže Nekić.

Ispričao je da ni rad konkursne komisije nije bio ništa manje apsurdan, posebno kada se radi o intervjuu i njegovom bodovanju.

“Apsurdno je da neko daje ocjene na uopštena pitanja. Kad vas neko pita šta vas je motivisalo da se prijavite, kako biste unaprijedili rad UIO, da li ste za jednu ili dvije stope poreza na dodatu vrijednost, ja ne vidim šta je tu tačan odgovor. To je samo vizija kandidata. Zakonom je predviđen kriterijum da je za imenovanje potrebno da je direktor stručan za tu oblast, da pokazuje visoke standarde poštenja i integriteta. Čime su to oni izmjerili? Iz medija znamo za određene kandidate da imaju postupke pred sudstvom. Apsurdno je da onda neko takav bude ocijenjen maksimalnom ocjenom“, rekao je Nekić.

Izjave u vezi rezultata konkursa pokušali smo dobiti i od drugih kandidata, ali nijedan nije želio da komentariše situaciju niti da nam potvrdi da li će se žaliti na ishod.

Podsjetimo, Zoran Tegeltija, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara BiH dobio je ocjenu 10 na intervju na konkursu za direktora Uprave za indirektno oporezivanje.

On je pobijedio bivšeg ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mladena Zirojevića koji je ocijenjen sa 8,5, kao i glavnog revizora Kancelarije za reviziju institucija u FBiH Dževada Nekića koji je dobio osam.

Na konkurs su se prijavili i pomoćnik direktora Sektora za informacione tehnologije UIO Svjetlana Perković, te Saudin Terzić i Dženan Musemić.

Upravni odbor UIO čine upravo izabrani Tegeltija, ministarka finansija FBiH Jelka Milićević, ministarka finansija RS Zora Vidović, ekspert iz Republike Srpske Dalibor Tomaš, ekspert Savjeta ministara BiH Ismet Suljendić i Zijad Krnjić, ekspert iz FBiH.

Izjavu od Tegeltije nismo uspjeli da dobijemo iako smo više puta pokušali da ga pozovemo.

(Capital) Foto: Capital

Uncategorized

STANJE U OBUĆARSKOJ I TEKSTILNOJ INDUSTRIJI RS: Nema masovnih otkaza zbog minimalca, ali nema ni očekivanog rasta plate

Povećanje minimalne plate u RS nije dovelo do masovnog otpuštanja radnika u tekstilnom sektoru, a iz granskog sindikata skrenuli su pažnju na potrebu široke primjene kolektivnih ugovora i uvođenja novog sistema plata u cijeloj privredi.

U sektoru tekstila, kože i obuće je zaposleno oko 12.500 radnika, a od toga su više od 75 žene. Prosjek plata u ovoj oblasti prošle godine 2023. prema podacima Poreske uprave RS je bio 963 KM.

“To je niže nego u prerađivačkoj industriji gdje je prosjek 1.045 KM”, naveo je Danko Ružičić, predsjednik Sindikata tekstila, kože i obuće RS, na današnjoj pres konferenciji u Banjaluci.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Podsjetio je da poslodavci u ovom sektoru imaju olakšice i posebnu formulu pri plaćanju poreza i doprinosa.

“U sektoru tekstila, kože i obuće, bruto plata je jeftinija za 488 KM nego kod svih drugih poslodavaca”, objašnjava Ružičić i skreće pažnju da je ova mjera neophodna.

“Jer možete misliti da plaćaju pune doprinose, mi bismo morali zatvoriti fabrike jer niko ne bi htio raditi za 600 do 800 KM”.

Povećanje minimalca nije dovelo do otpuštanja radnika i povećanja plate
Ružičić kaže da povećan minimalac nije doveo do očekivanog linearnog povećanja plata.

“Radnici su očekivali da dobiju po 200 KM, linearno. Na nivou RS, ako je najniža plata povećana za 200, u februaru (prva isplaćena plata sa uračunatim novim minimalcem) je prosječno povećana samo za 80 KM, nije ni za 100. Zato očekujemo novi sistem plata”.

Skrenuo je pažnju da povećanje minimalca nije dovelo do masovnih otkaza u ovoj grani industrije i da ih je ove godine na evidenciji Zavoda za zapošljavanje 175 više u odnosu na prethodnu godinu, a da je onih koji traže posao za 4.355 manje nego krajem marta 2023.

Traže novi sistem plata
Najveći problem, skreću pažnju u sindikatu, jeste što u ovom sektoru i drugim granskim sindikatima nije potpisan granski kolektivni ugovor i samo 20 odsto radnika je pokriveno kolektivnim ugovorima u kompanijama.

Zatražio je da u RS bude uveden novi sistem plata.

“U sektoru je već u oktobru preko 63 odsto radnika imalo primanja veća od 900 KM. Bilo je realno donijeti ovu odluku (o povećanju minimalca). Treba i dalje raditi na povećanju ali nije dovoljno povećati najnižu platu. Mi iz Sindikata insistiramo da se ove godine dođe do novog sistema plata u RS kako bi se na pravedniji način isplaćivale i obračunavale plate. To treba riješiti kolektivnim ugovorima”.

Sindikat predlaže da svi radnici u RS imaju istu cijenu rada – a to je najniža plata – koja bi se zatim množila sa koeficijentom, a koji bi se utvrđivao prema stručnoj spremi, složenosti posla i svim drugim važećim parametrima.

Nastavi čitati

Uncategorized

MIHALJICA PONOVO CVIJANOVIĆEVOJ “Kada pokrećete postupak protiv Lagumdžije” (FOTO)

Početkom 2023. godine Milorad Dodik je jasno i nedvosmisleno rekao da SNSD neće podržati imenovanje Zlatka Lagumdžije za šefa Misije BiH pri UN, jer dokazano radi protiv Republike Srpske.
Ubrzo nakon toga, uz podršku SNSD i saglasnost Željke Cvijanović u Predsjedništvu BiH, Lagumdžija je imenovan, a godinu dana kasnije dobili smo i prijedlog rezolucije o Srebrenici. Slučaj Lagumdžije je primjer hronologije svega šta i kako SNSD radi.

Rekao je ovo Milanko Mihajilica, poslanik PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske, dodajući da se bliži 2. maj, kada će se na generalnoj skupštini UN odlučivati o rezoluciji.

– Kada pitam srpskog člana Predsjedništva BiH Željku Cvijanović zašto na jučerašnjoj sjednici nije bila tačka dnevnog reda jednostrano i štetno podnošenje rezolucije o Srebrenici, ona odgovori da ne znam procedure. Znam vrlo dobro procedure, pa je pitam: zašto nije do sada sazvala sjednicu Predsjedništva sa tom tačkom dnevnog reda, kada će i da li će sazvati? Pred vratima nam je taj 2. maj – poručuje Mihajilica.
Ističe da Željka Cvijanović može podnositi krivične prijave protiv Lagumdžije, ali da ima obavezu, u vidu zaključka NSRS, koji su podržali sve srpske parlamentarne stranke, uključujući i SNSD, da pokrene proceduru njegove smjene.

– Nije to moj zaključak, nego zaključak NSRS, koji je jasan i obavezujući. Znali su SNSD i Cvijanovićeva koga imenuju. Lagumdžija nije neki stranački potrčko Denisa Bećirovića, nego predsjednik ratne Vlade tzv Republike BiH, nekadašnji ministar inostranih poslova, iskusan političar i što je u ovom slučaju i najteže, čovjek sa odličnim konekcijama u svijetu. Šta su očekivali, da će otići na višegodišnji odmor u Njujork i da neće raditi za “bošnjačku stvar”? Šta god su tada očekivali, Cvijanovićeva sada ima obavezu da ispoštuje zaključak NSRS, pa je pitam kada će pokrenuti postupak smjene Zlatka Lagumdžije – dodaje Mihajilica.
Kaže da ponovo ističe da želi da pisma koja Cvijanovićeva navodno upućuje po svijetu urode plodom, da se nada da radi nešto što javnost ne zna i da će uspjeti u time, ali da ga, nažalost, iskustvo uvjerava da nema ništa od toga.

– Imali smo primjer u prošlosti kada se u tajnosti radilo da se obori revizija presude BiH protiv Srbije, u čemu se i uspjelo, što je naša najveća spoljnopolitička pobjeda od Dejtona do danas, ali je razlika u tome što to tada nisu radili kadrovi SNSD. Od njih čujemo puno priče, maratonske presove, mitingovanja po Banjaluci, divljanja po NSRS, ali rezultati su im do sada bili ravni nuli. Od predaje jasenovačke građe Hrvatima, do dana današnjeg, radili su samo na srpsku štetu. Žao mi je nas, žao mi je što skoro 20 godina svjedočimo da nam i životna pitanja, ali i istorijske procese vode lažni patrioti. I da zaključim: žao mi je što je tako, ali je istina da je i juče na Predsjedništvu, načinom glasanja druga dva člana, Cvijanovićeva nasamarena i sada ne može da pokrene veto za koji bi tražila i dobila podršku NSRS – zaključuje Mihajilica.

Nastavi čitati

Uncategorized

NOVI NAPAD NOŽEM u tržnom centru u Australiji

Jedan muškarac uboden je danas nožem u tržnom centru “High point Shopping Centre“ na zapadu Melburna u Australiji. Policija je saopštila da je jutros jedan muškarac ubo drugog u gornji dio tijela tokom tuče, prenosi Dejli Mejl.

Povrijeđenog muškarca je hitna pomoć prevezla u bolnicu u “ozbiljnom ali stabilnom stanju”, a policija i dalje traga za napadačem.

Tržni centar nije zatvoren posle napada jer se vjeruje da “ne postoji dalja opasnost”.

U Australiji je 13. aprila u tržnom centru u Sidneju napadač nožem Džoel Kauči ubio šest ljudi i ranio 12, poslije čega ga je ubila pištoljem policijska službenica. Policija je nakon tog napada saopštila da joj je Kauči od ranije poznat, kao i da je od rane mladosti bolovao od šizofrenije.

Nastavi čitati

Aktuelno