Connect with us

Društvo

KUPOVALI DIPLOME OD PRIJEDORA DO MOSTARA! Svi detalji akcije “Klaster”

Pominjane su i brojke od nekoliko desetina lažnih diploma koje su, kako se tvrdi, izdate, a inspektori su sve evidentirali i dokumentovali. Nedugo zatim o svemu se oglasio i tužilac Kajganić. U predmetu “Klaster” pod istragom je 15 osoba sa privatnih visokoškolskih ustanova, uključujući vanjske saradnike, koje se terete da su, grupno, pronašle kupce diploma od Prijedora do Mostara, potvrđuju ” Nezavisne novine “.

Velika afera “Diploma”, podsjetimo, isplivala je sredinom februara kada je uhapšeno nekoliko službenika ovih institucija, među kojima i rukovodioci, a nekoliko dana kasnije oglasio se Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva BiH. i izneo zapanjujuće tvrdnje.

Da neko u lancu kontrole visokoškolskih ustanova ne radi dobro svoj posao dokazuje i činjenica da se diploma može kupiti na benzinskoj pumpi, rekao je tada Kajganić.

Osam mjeseci kasnije iz Tužilaštva BiH za “Nezavisne novine” rečeno je da se oni i policijski tim Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) prioritetno bave ovim slučajem.

Uvjeravaju da se intenzivno provodi analitička obrada izuzetno obimne dokazne i materijalne dokumentacije, koja je po nalogu Suda BiH privremeno oduzeta od visokoškolskih ustanova, uz istovremeno vršenje potrebnih vještačenja, saslušanje većeg broja svjedoka i druge istražne radnje.

Kako dodaju, istragom Tužilaštva BiH obuhvaćeno je 15 osumnjičenih, među kojima su službena i odgovorna lica, radnici i vanjski saradnici visokoškolskih ustanova sa područja oba entiteta u Bosni i Hercegovini i Brčko Distrikta.

„Radi se o Nezavisnom univerzitetu NUBL Banjaluka, Univerzitetu za poslovne studije UPS Banjaluka, Visokoj školi primijenjenih i pravnih nauka „Prometej“ Banjaluka, Univerzitetu za poslovni inženjering i menadžment PIM Banjaluka, Panevropskom univerzitetu „Apeiron“ Banjaluka. , Internacionalni univerzitet Travnik, Internacionalni univerzitet Brčko Distrikt BiH, Univerzitet modernih nauka CKM Mostar, Srednja škola Union Mostar“, precizirali su iz Tužilaštva BiH.

Sumnja se da su, dodaju iz Tužilaštva BiH, djelovali usklađeno s ciljem kupovine i prodaje diploma visokoškolskih ustanova čiji promet nije dozvoljen zakonima BiH.

„Sumnja se da je grupa u dužem vremenskom periodu, na području gradova Banjaluka, Prijedor, Travnik, Brčko, Mostar i dr., kao i u drugim državama, pronalazila zainteresovana lica za nezakonito sticanje diploma stečenih akademska zvanja ili stručna srednjoškolska zvanja ili zanimanja u ovim obrazovnim ustanovama, odnosno radi kupovine i prodaje diploma, pristankom na organizovanje nezakonitog izdavanja diploma o stečenom fakultetu ili struci bez stvarnog izvođenja nastavnog procesa i položenog ispita, što je u suprotnosti sa zakonima o visokom obrazovanju u BiH”, saopćeno je iz Tužilaštva BiH.

Kako dodaju, s obzirom na složenost predmeta, broj i obim istražnih i dokaznih radnji koje se moraju izvršiti, tužilačka odluka će biti donesena po okončanju istrage.

Podsjetimo, na dan hapšenja objavljena je nezvanična informacija prema kojoj je priprema akcije dugo trajala, te da su u svemu učestvovali i policijski inspektori, koji su se u okviru ove akcije maskirali kao studenti i upisao fakultete i uspeo da dobije lažne diplome.

Pominjane su i brojke od nekoliko desetina lažnih diploma koje su, kako se tvrdi, izdate, a inspektori su sve evidentirali i dokumentovali. Nedugo zatim o svemu se oglasio i tužilac Kajganić.

“Mi u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine smatramo da je ovo jedan od najznačajnijih predmeta u vezi sa borbom protiv korupcije u Bosni i Hercegovini. Od 2021. godine vodimo istrage sa SIPA-om i pronašli smo dokaze da postoji organizovana kriminalna grupa u Bosni i Hercegovini koja se bavi prodajom diploma, što je, smatramo, osnova za svaku drugu korupciju.Možemo zamisliti kako se ponaša neko ko kupi diplomu kada uđe u organe vlasti, uključujući policijske agencije, obrazovanje, pravosuđe i zdravlje”, rekao je tada Kajganić.

izvor: una.ba

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Svježije sa povremenom kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će biti oblačno i svježije vrijeme sa povremenom kišom.

U prvom dijelu dana padaće slaba i povremena kiša, dok se poslije podne očekuju jače padavine, naročito na jugu i jugoistoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren, zapadni i jugozapadni vjetar.

Jutarnja temperatura vazduha biće od od osam do 13, a dnevna od 14 do 20 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

KOMŠIJE SE VRATILE DA ŠOPINGUJU U BIH: Za tri mjeseca odobren povrat od 2,8 miliona KM PDV-a

Da su se komšije vratile da šopinguju u BiH, potvrđuje podatak da je za prva tri mjeseca ove godine strancima koji su pazarili robu kod nas odobren povrat od 2,8 miliona maraka PDV-a, dok je za cijelu prošlu godinu odobren povrat 11,7 miliona KM.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanja (UIO) BiH, do kraja marta ove godine na njihovu adresu stiglo je 63.819 zahtjeva za povrat PDV-a, za kupljenu robu u vrijednosti 19,5 miliona maraka.

“Za prva tri mjeseca prošle godine strani državljani podnijeli su 54.156 zahtjeva za povrat PDV-a u ukupnom iznosu od 16,2 milion KM”, kazali su iz UIO BiH i dodali da su u toku cijele prošle godine dobili 271.068 zahtjeva za povrat poreza na kupljenu robu u vrijednosti od 81,1 milion maraka.

Ističu da su u Bosni i Hercegovini najviše kupovali građani susjednih zemalja Srbije, Hrvatske i Crne Gore.

“Najčešće se radi o robi široke potrošnje, osnovnim životnim namirnicama, stvarima za domaćinstvo i tekstilnim proizvodima koje stranci kupuju u BiH i iznose van carinskog područja te imaju pravo da zatraže povrat PDV-a”, kazali su iz UIO BiH.

Kako su pojasnili, broj zahtjeva rastao je od 2015. godine, kao i iznos zahtijevanog povrata PDV-a.

“Tako je vrijednost kupljene robe od strane stranih državljana u toku 2019. godine iznosila više od 135 miliona KM, a iznos zahtijevanog povrata PDV-a bio je skoro 20 miliona KM”, kazali su iz Uprave za indirektno oprozivanje (UIO) BiH.

Dodali su da ovu statistiku prekida pandemija izazvana virusom korona te se u 2020. i 2021. godini iznos zahtijevanog povrata PDV-a od strane stranih državljana spustio ispod 10 miliona KM.

“U posljednje dvije godine dolazi do postupnog oporavka, iako će vjerovatno trebati još vremena da bismo se vratili na vrijednost kupovine robe stranih državljana kakva je bila prije pandemije izazvane virusom korona, koji je otežao putovanja i zaustavio poslovnu aktivnost u mnogim zemljama”, kazali su iz UIO BiH.

Pojasnili su da pravo na povrat PDV-a u BiH imaju fizička lica koja nemaju prebivalište u BiH te da ta lica imaju pravo na povrat PDV-a na dobra koja kupe u BiH i ta ista dobra iznesu u prtljagu sa sobom izvan carinskog područja BiH. Napomenuli su da se pravo na povrat PDV-a ne odnosi na iznesena mineralna ulja, petrolej, dizel gorivo i slično, alkohol, alkoholna pića i prerađevine od duvana.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON Prijedor, kazala je da je već poznato da pogranične opštine profitiraju od komšija koje često pazare u našim marketima.

“Prijatno sam iznenađena da je toliki iznos. Mislim da naše komšije na ovaj način veoma mnogo štede”, kazala je Marićeva i istakla da ovi brojevi govore da kupaca iz region ima.

“To su pokazatelji i da je ta roba široke potrošnje kod nas ipak za nijansu jeftinija nego u susjednim zemljama”, rekla je Marićeva i dodala da se naši građani ne odlučuju na takve poteze.

“Mislim da je kočnica kod bh. građana što ne rade iste stvari to da što se plašimo šta je na listi, a šta nije, šta možemo da prenesemo preko granice”, kazala je Marićeva i dodala da je bitno da se građani informišu te da bi dobro došlo da izvrše povrat PDV-a, pišu Nezavisne.

Carinska služba dužna da utvrditi da li su ispunjeni sljedeći uslovi:

– Da su podaci iz putne isprave istovjetni s podacima iz obrasca za povrat PDV-a;

– Da je roba data na uvid istovjetna sa robom navedenom u računu koji je označen u obrascu za povrat PDV-a, kao i da ta roba nije korištena;

– Da je ukupna vrijednost robe sa PDV-om iskazana na obrascu za povrat PDV-a veća od 100 KM;

– Da se roba iznosi prije isteka roka od tri mjeseca od dana kupovine u BiH;

– Da je originalni obrazac za povrat PDV-a uredno ovjeren.

Nastavi čitati

Društvo

U ovom gradu u BiH ste BOGATI tek ako imate 100 MILIONA MARAKA

Poznato je da u BiH postoje sredine koje su mnogo razvijenije od ostalih, te u kojima je skoncentrisana većina bogatstva.

Jedno od takvih mjesta je Široki Brijeg, jedan od najbogatijih gradova u BiH.

Prema podacima BiznisInfo.ba, u ovom gradu ima 129 kompanija čiji su godišnji prihodi u 2023. bili preko milion KM. No, zanimljivo je da je čak šest kompanija čiji su prihodi bili preko 100 miliona maraka.

Poređenja radi, u Tešnju, gradu koji se uzima kao primjer malog ali veoma razvijenog mjesta pa se po tome može porediti sa Širokim Brijegom, lani je bilo 146 kompanija s prihodima od preko milion KM, ali “samo” četiri s prihodima od preko 100 miliona.

Tešanj, dakle, ima više kompanija sa preko milion KM, a Široki Brijeg više onih sa preko 100 miliona.

BiznisInfo.ba donosi pregled 20 najvećih kompanija u Širokom Brijegu prema ukupnim prihodima u 2023. godini:

TT Kabeli – 337.043.079 KM

FEAL – 242.579.696 KM

Mepas – 183.908.225 KM

MCI – 163.805.377 KM

Lukas TP Nakić – 148.420.769 KM

Nameks – 127.127.958 KM

Bernina – 90.657.126 KM

Hering – 73.585.313 KM

Vibar – 49.476.936 KM

Zoom – 43.665.075 KM

Sjemenarna – 36.235.850 KM

Europapier – Hercegtisak – 28.133.598 KM

SMT – 23.808.495 KM

Centar motor -22.834.590 KM

Euro profil & Co – 22.233.969 KM

Iform – 20.028.461 KM

A3 – 19.063.249 KM

EZ Engineering – 18.919.964 KM

Met Consulting -18.527.185 KM

Brodomerkur – 18.415.382 KM

Nastavi čitati

Aktuelno