Connect with us

Hronika

Lijanović dobio 8 godina zatvora: Prevario banku za 5 miliona KM

Slavu Ivankovića Lijanovića, suvlasnika propale fabrike mesa “Lijanovići”, sud u Širokom Brijegu je nepravomoćno osudio na osam godina zatvora u aferi Hipo Lizing, kojom je ta banka prevarena za dodjelu kredita od pet miliona KM.

Presudom Slavo Ivanković Lijanović kao vlasnik i Jozo Slišković kao direktor proglašeni su krivima, a optužbi su oslobođeni lideri Hipo Alpe Adria Lizinga (HAAL) direktor Volfgang Pičler, izvršni direktor Toni Fabrio te šef poslovnice Dragan Baškarad.

Njima se u optužnici Kantonalnog tužiteljstva ZHK na teret stavlja da su preduzeću “Lijanovići” pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od pet miliona maraka na štetu društva Hipo Alpe Adria Lizing.

Kantonalni sud ocijenio je da je optuženi Slavo Ivanković Lijanović počinio zloupotrebu ovlasti u ekonomskom poslovanju zbog čega je prvostepenom presudom osuđen na kaznu zatvora od osam godina.

Uprkos tome što je Agencija za bankarstvo FBiH zabranila bankama dodjelu kredita, HAAL je nezakonito odobrio kredit sestrinskoj kompaniji Lijanovića “MI Farmer”. U međuvremenu su “MI Farmer” i “Lijanović” zaključili predugovor o fiktivnoj kupoprodaji jedne nekretnine na području Republike Srpske, iako su znali da je ta nekretnina već založena drugim zajmom.

Tako je u junu 2017. godine Hipo Alpe Adria Lizing isplatio na račun Lijanovića iznos od pet miliona maraka, a sredstva ovoj financijskoj instituciji nikada nisu vraćena.

Slavo Ivanković Lijanović jedan je od četvorice braće suvlasnika nekadašnje istoimene mesne industrije iz Širokog Brijega. On je ranije je pred Sudom BiH u prvostepenom postupku bio proglašen krivim i osuđen na deset godina zatvora zbog poreske prevare i pranja novca zajedno s bratom Jerkom Ivankovićem Lijanovićem.

U drugostepenom postupku pred Sudom BiH su navodi optužnice odbačeni, a svi optuženi oslobođeni odgovornosti, piše Klix.

Hronika

PRIJETNJE U BANJALUČKOM SUDU na otvaranju dokaza u predmetu Dejan Kusturić! “SMAKNUĆE VAS NEKO KAD TAD”

Prava drama odvijala se danas u Okružnom sudu Banjaluka tokom otvaranja predmeta zaplijenjenih u nedavnoj akciji Republičkog javnog tužilaštva u predmetu “Dejan Kusturić”, saznaje Srpskainfo.

Naime, advokat Jasminka Jovišević u jednom trenutku zaprijetila je republičkom javnom tužiocu Sanji Tadić Stojisavljević riječima: “Smaknuće vas neko kad tad”.

Nakon ovih riječi Joviševićeve, ročište je prekinuto, piše Srpskainfo.
Na ročištu su osim republičkog tužioca i advokata, prisustvovali osumnjičeni v.d. direktora FZO RS Dejan Kusturić, te osumnjičeni Željko Babić iz firme “Medietik”, ali inspektori SIPA.

Srpskainfo saznaje da će zbog ozbiljnih prijetnji tužiocu biti podnesena krivična prijava protiv banjalučkog advokata.

Podsjetimo, u akciji Republičkog javnog tužilaštva pretreseni su objekti Kusturića i Babića, te FZO RS i firma “Medietik” zbog sumnje na višemilionski kriminal tokom pandemije virusa korona.
Fokus akcije je nabavka respiratora koje je FZO RS obavljao preko firme “Medietik”. Ugovore o nabavci respiratora FZO je zaključivao sa firmom “Medietik” d.o.o. Banjaluka čiji je suvlasnik i direktor tada bio Željko Babić, suprug Ane Trišić Babić, savjetnice predsjednika RS Milorada Dodika.

Republičko javno tužilaštvo vodi istragu o nabavci 165 respiratora koji su plaćeni 12,9 miliona maraka bez PDV-a, a od kojih većina nije ni bila ispravna.

Nastavi čitati

Hronika

KAKO JE MOGUĆE DA JE REVIZORIMA promakla kontrola NEISPRAVNIH respiratora

Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske u posljednjih nekoliko godina ispitivala je ekonomičnost i efikasnost trošenja javnog novca u brojnim ustanovama i u razne svrhe. Međutim, revizori nisu pokazali zainteresovanost za preskupo plaćene respiratore od kojih više od polovine ne radi i kojima se danas bavi tužilaštvo, a na kojima je život okončalo na stotine građana Srpske.

Primjera radi, revizori su u svojim revizijama učinka istraživali kako se upravlja održavanjem zgrada, sprovode li se mjere za ravnopravnost polova u institucijama, šta komunalna policija radi na održavanju reda te funkcioniše li sistem za zaštitu potrošača.

Međutim za pitanja gdje su i funkcionišu li respiratori, u kom obimu se koriste, da li je osoblje adekvatno obučeno za rad na njima i ko ih servisira, nisu imali vremena.

Podsjećamo, Vlada Republike Srpske potrošila je za vrijeme pandemije 13 miliona maraka na respiratore od kojih, kako se ispostavilo, više od pola ne radi. Riječ je o aferi koja je u nastanku za razliku od one zbog koje u Federaciji BiH bivši premijer leži u zatvoru.

Iz Glavne slube za reviziju javnog sektora nemaju razumno opravdanje zašto se nisu bavili ovim pitanjima. Ipak, tvrde, da nisu sjedili skrštenih ruku pa su tako 2019. godine kontrolisali upravljanje centralizovanim javnim nabavkama u zdravstvu Republike Srpske.

Zanimljivo je da je to predpandemijska godina, a da je revizija ukazala na ono što će se dešavati u godinama posle.

„Revizija je pokazala da se nabavkama u zdravstvu nije upravljalo u skladu sa principima ekonomičnosti, efikasnosti i efektivnosti, što je imalo uticaj na ostvarivanje osnovnih principa zdravstvene zaštite u Republici Srpskoj“, navode revizori.

Ovi rezultati mogli su biti povod da se revizori koncentrišu na respiratore, ali su oni na ovome stali. U zdravstveni sektor su ušli ponovo prošle godine kada su kontrolisali upravljanje zaliha lijekovima u domovima zdravlja.

„Od uspjeha ovog upravljačkog segmenta, zavisi uspješnost, kvalitet i sigurnost zdravstvene zaštite, te se svodi na optimizaciju obima i strukture zaliha uz namjensko i racionalno trošenje raspoloživih sredstava u zdravstvenom sistemu. Revizija je pokazala da nisu u potpunosti uspostavljene pretpostavke i preduslovi za uspješno upravljanje zalihama lijekova, te da u skladu s tim postoji potreba za unapređenjem“, poručuju iz Glavne službe za reviziju.

Zvuči nevjerovatno da su revizori prepoznali značaj vezan za javne nabavke u zdravstvu i namjensko trošenje lijekova, a da ih priča oko respiratora, koja se prožimala kroz javnost, nije privukla.

Gavran: Afera u FBiH morala biti dodatni podsticaj za provjere
Ekonomista Igor Gavran u izjavi za CAPITAL kaže da je afera u Federaciji BiH morala biti dodatni podsticaj za provjere čak i ako nema direktne sumnje u nezakonitost.

I bez toga je, dodaje on, za ovakve nabavke bilo normalno očekivati barem redovnu reviziju.

„Ako je zaista nije bilo, onda se to može objasniti samo na dva načina – nedostatkom stručnosti, odnosno nepažnjom i neprofesionalnošću, ili nedostatkom nezavisnosti, odnosno svjesnom namjerom prikrivanja ili u najmanju ruku izbjegavanja otkrivanja nepravilnosti“, smatra Gavran.

Prema njegovim riječima i jedan i drugi mogući razlog su zabrinjavajući jer otvaraju pitanje koliko je još nezakonitosti svjesno ili nesvjesno promaklo reviziji.

Predsjednik Odbora za reviziju Narodne skupštine Republike Srpske Mirjana Orašanin kaže da će ovo tijelo tražiti da se izvrši revizija učinka.

Prema njenim riječima, očigledno je da niko nije predložio da se revizija izvrši a da su revizori smatrali da ona nije neophodna.

Smatra da revizija gleda blagonaklono na vladajuću strukturu, Vladu i njene institucije i trudi se da ih zaštiti na sve načine.

„Primjera radi tamo gdje su prije davali negativne ocjene sada ostavljaju rezervu sa određenim brojem preporuka, a baš rijetko daju negativno revizorsko mišljenje, osim opština u kojima su opozicioni načelnici“, konstatovala je Orašanin.

Transparency International: Revizori se bavili manje značajnim nabavkama
U Transparency Internationalu BiH kažu da su za vrijeme pandemije skretali pažnju reviziji da fokus prebaci na najvrednije nabavke, što su u tom periodu bili respiratori, ali da su ovi to uglavnom ignorisali.

„Oni imaju pravo kada analiziraju javne nabavke da naprave kvalitetan uzorak, pogotovo onih nabavki koje ukazuju i izazivaju sumnju na korupciju. Međutim, revizori se nisu bavili ovim slučajem već nekim manje značajnim, odnosno obišli su ono što je najbitnije“, rekao je portparol TIBiH Srđan Traljić.

Podsjećamo, Republičko javno tužilaštvo Republike Srpske vodi istragu oko respiratora koje je Fond zdravstvenog osiguranja RS kupovao za vrijeme pandemije. Za veći dio njih je utvrđeno da ne zadovoljavaju standarde propisane od strane Svjetske zdravstvene organizacije kao i da ne postoje garancije o sigurnosti i performansama.

Treba napomenuti i to da je i danas aktuelni ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić u junu 2020. godine, pravdajući ovu nabavku, rekao da respiratori nisu nabavljeni preko „Alibabe“ te da su cijene u skladu sa onim na tržištu.

CAPITAL

Nastavi čitati

Hronika

KAKVI SMO TO LJUDI POSTALI? Dječaka u školi pretukao OTAC NJEGOVE DRUGARICE, mališan u bolnici

U bolnicu u Tiršovoj u Beogradu danas je primljen dječak sa povredama na glavi.

Nezvanično, mališana je udario otac njegove drugarice iz osnovne škole.

Policija ispituje cijeli slučaj.
Prema posljednjim informacijama, svjedoci su pozvali Hitnu pomoć, piše Telegraf.

Nezvanično, muškarac je nakon prebijanja dječaka otišao.

Nastavi čitati

Aktuelno