Connect with us

Region

Moguće promjene u poziciji Srbije prema međunarodnoj zajednici oko KiM

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da će doći do određenih promjena u postavljanju Srbije kada je riječ o odnosima s predstavnicima međunarodne zajednice na Kosovu i Metohiji, kao i da predsjednik Aleksandar Vučić ozbiljno razmišlja kakvi dalje potezi treba da budu oko situacije na Kosovu i Metohiji.

-Doći će do određenih promena u našem postavljanju u situaciji kada je reč o odnosima sa predstavnicima međunarodne zajednice na Kosovu i Metohiji. Nikakav problem ne postoji da Kfor obavlja svoj deo posla kako treba, ali svedoci smo da to nije slučaj – rekao je Dačić za TV Prva govoreći o aktuelnim događajima na KiM. Predsjednica Vlade Srbije Ana Brnabić juče je rekla da je Srbija blizu toga da donese odluku da traži da se 1.000 njenih vojnika vrati na KiM po Rezoluciji 1244, a Dačić kaže da njene jučerašnje najave znače da Vučić ozbiljno razmišlja kakvi dalje potezi treba da budu oko situacije na Kosovu i Metohiji.

Dačić je rekao da će Vučić tokom dana na sastancima informisati državno rukovodstvo, prije najavljenog obraćanja javnosti u 19 časova. Govoreći o mogućnostima vraćanja srpskih snaga na KiM, Dačić je rekao da po rezoluciji 1244 nije definisano šta je osoblje.

-Taj deo nikad nije razrađen i nikada se nije realizovao. Nesumnjivo je da se srpske vlasti se nisu često pozivale na taj deo 1244, i nisu zvanično tražile vraćanje – rekao je on.

Dačić je ocijenio da premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti stalno „podmeće požar“e, što predstavnici međunarodne zajednice tolerišu.

-Da li će međunarodni predstavnici stići da ugase te požare ili će se oni pretvoriti u opšti požar u celom regionu? – upitao je Dačić.

Istakao je da je centralno pitanje odnos međunardnih činilaca prema onome što Kurti radi Srbima.

-Da li oni to osuđuju ili tolerišu? Da li je odnos korektan i pošten, ili se prikriva da Kurti ako može uradi i okupaciju severa Kosova – rekao je Dačić. Šef diplomatije rekao je da će sljedeće nejelje u Beograd doći savjetnik državnog sekretara SAD Entonija Blinkena, kao i državni ministri za Evropu Francuske i Velike Britanje.

-Pitanje je da li to što Priština radi smatraju kao njihovo legitimno pravo, ili će onemogućiti to što Kurti radi u skladu sa Briselskim sporazumom – rekao je Dačić.

Govoreći o eventualnom slanju snaga na KiM bez dobijene saglasnost, Dačić je istakao da to traži veliko promišljanje i da bi to značilo ulazak u rat.

Podsjetio je da su crvene linije za Srbiju da ne želi nove pregovore o Briselskom sporazumu i Zajednici srpskih opština, niti Kosovo u UN, kao i fizička bezbjednost Srba na Kosovu.

-Ako niko ne može da garantuje da može da sačuva bezbenost Srba, podsećam da je predsednik Vučić rekao da neće dozvoliti ponavljanje pogroma – rekao je on.

Dodao je da je bitno da se iscrpr sve pozicije koje znače da je Srbija uložila maksimum napora da se sačuva mir

– Tražimo poštovanje rezolucije 1244, Briselskog sporazuma, da se nastavi dijalog i mirno rešavaju problemi, da nema maltretiranja građana. To treba da obezbede međunarodne snage. Ako ne mogu to da obezbede, a počne napad na Srbe, biće to situacija u kojoj Srbija neće imati izbora – rekao je on.

Poručio je da je vrijeme da se odnos međunarodne zajednice promijeni.

-Dok god je Kurti tu nema diplomatije, niti ikakvog plana Francuske i Nemačke ili drugih planova. Kurti može da priča i laže, a neće plan prihvatiti nikad, jer u njemu ne piše da Srbija treba da prizna Kosovo- rekao je Dačić.

Region

TRESLO SE U SRBIJI: “Zatresli se ormari i kreveti”

Zemljotres magnitude 4,1 stepen Rihterove skale registrovan je jutros u 07.42 u regionu Kladova, objavio je Republički seizmološki zavod.

Kako svjedoče građani u momentu zemljotresa zatresli su i ormari i kreveti, prenosi beogradski Telegraf.rs

Potres je bio na dubini od 11 kilometara.

Teorijski intenzitet u epicentru procijenjen je na VI stepeni Merkalijeve skale.

Zemljotresi ovakvog intenziteta mogu izazvati mala oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti, navedeno je na sajtu Republičkog seizmološkjkog zavoda.

Nastavi čitati

Region

Važan objektivan i pravičan pristup REZOLUCIJI O SREBRENICI

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas sa ambasadorima južnoameričkih zemalja o rezoluciji o Srebrenici i posljedicama njenog eventualnog usvajanja u Generalnoj skupštini UN po stabilnost u regionu, ali i po globalni poredak.

“Naglasio sam značaj razboritog, objektivnog i pravičnog pristupa ovom pitanju, čime bi se načela međunarodnog prava vratila u globalne forume, pomogla izgradnji održivog mira i poverenja među narodima”, napisao je Vučić na Instagramu nakon sastanka.

Vučić je dodao da je sa ambasadorima, koje je ugostio na doručku, razgovarao i o novom zamahu u odnosima Srbije sa južnoameričkim zemljama, velikom neiskorištenom potencijalu za jačanje ekonomske i svake druge saradnje, kao i o jačanju strateškog partnerstva u međunarodnim forumima.

Nastavi čitati

Region

Rusija se, kako stvari stoje, izborila za VANREDNU SJEDNICU SB UN O BIH

Prvi potpredsjednik Vlade i ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da se Rusija, kako stvari stoje, izborila za vanrednu sjednicu Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) na kojoj će se raspravljati o prijedlogu rezolucije o Srebrenici.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović će se na njoj najvjerovatnije obratiti putem video-linka, rekao je Dačić za TV Pink.

Dačić je napomenuo da po pitanju BiH Generalna skupština Ujedninjenih nacija (GS UN) ne može da raspravlja jer je to suprotno članu 12 Povelje UN u kome se navodi da pitanja o kojima raspravlja SB UN ne može raspravljati GS UN.

On je ocijenio da je diplomatska akcija Srbije na čelu sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem i Ministarstvom spoljnih poslova dovela do premišljanja nekih zemalja oko toga da li će donošenje rezolucije o Srebrenici doprineti pomirenju ili je u pitanju nelegalna akcija oko koje ne postoji konsenzus i koja će doprineti novim podelama u regionu.

“Mislili su do sada da će rezoluciju svi da podrže i da će bez nekih većih problema da prođe u GS UN… Vidite i po broju zemalja koje su kosponzorisali rezoluciju, da nije reč o velikom broju zemalja, odnosno da nije reč o zemljama koje bi čvrsto stajale i već unapred pokazale da će rezolucija sigurno biti doneta”, rekao je Dačić .

Šef srpske diplomatije je ocijenio da predlagači rezolucije nisu računali da će Srbija biti organizovana i da će imati veoma aktivnu diplomatsku ofanzivu i da je samo on razgovarao sa 69 ministara spoljnih poslova.

“Reč o jednoj nelegalnoj akciji, kršenju povelje UN, oko koje ne postoji konsenzus u BiH, koja ne doprinosi stabilnosti, oko koje nas niko nije pitao. To je jedina pojedinačna rezolucija nakon Ruande o nekom zločinu, kojom bi jedino Srbija, srpski narod, pored Ruande, bio definisan kao genocidni narod”, rekao je Dačić.

Nastavi čitati

Aktuelno