Connect with us

Politika

Može li Dodik ispuniti želje koalicionih partnera

Iako Centralna izborna komisija (CIK) BiH još nije objavila rezultate ponovnog brojanja glasova za predsjednika Republike Srpske, pa samim tim se ne zna ko će biti ovlašten da imenuje mandatara sa sastav nove Vlade, borba za što bolje pozicije i ministarske fotelje u izvršnoj vlasti već uveliko traje.

Kako otkrivaju odlično obaviješteni izvori, apetiti koalicionih partnera SNSD, kao i onih koji se vide kao dio nove vlasti u Srpskoj već su počeli da se ispostavljaju na račun najveće političke partije, koja će, prema do sada objavljenim rezultatima, imati većinu i u budućem sazivu parlamenta Srpske.

Prema tvrdnjama naših sagovornika, lider SNSD Milorad Dodik naći će se pred velikim mukama kako zadovoljiti ambicije koalicionih partnera, ali i pojedinih struja unutar samog SNSD.

– Iako je još rano da se počne s ozbiljnim pregovorima o formiranju nove Vlade RS, stranke koje su u koaliciji s SNSD već su počele da ispostavljaju svoje zahtjeve kad je u pitanju formiranje izvršne vlasti. Prema nekim projekcijama, SP Petra Đokića trebalo bi da pripadnu dvije ministarske fotelje u novom sazivu Vlade, Demos takođe traži dva ministarstva, Ujedinjenoj Srpskoj bi trebalo da pripadne jedno ministarstvo, isto kao i NPS Darka Banjca, a za ministarsku funkciju bori se i NDP Dragana Čavića – tvrde izvori Srpskainfo.

Oni dodaju da bi po jedna ministarska fotelja u novoj Vladi Republike Srpske trebalo da bude rezervisana i za DNS i SPS, partije koje su ranije bile članovi vladajuće koalicije, a za koje se u posljednje vrijeme sve češče spekuliše da su blizu povratka u „staro jato“.

Ako se svakom od navedenih izađe u susret, to bi značilo da SNSD, kao najvećoj stranci u koaliciji, treba da ostane sedam ministarskih mjesta. Ono što je zanimljivo jeste to da je zahtjev za jednu ministarsku fotelju ispostavio i Obren Petrović, šef dobojskog SNSD, koji smatra da je na osnovu izbornih rezultata više nego dovoljno „zadužio“ Dodika da nekom od njegovih kadrova povjeri ministarsku dužnost u novom sazivu Vlade – otkrivaju naši izvori.

Politikolog Darko Kuzmanović za Srpskainfo kaže da bi se spekulacije o načinu na koji će biti formirana nova Vlada Republike Srpske najbolje mogle opisati izrekom „mala bara, puno krokodila“.

Politika kreiranja političkih trabanata, koji su u proteklih osam godina služili da bi se krpila većina, sada se vraća kao bumerang Dodiku i SNSD. Mnogo je bilo lakše funkcionisati kada su kolač vlasti dijelile svega tri partije (SNSD, DNS, SP), nego sada, kada će taj broj biti duplo veći. S druge strane, SNSD će većinu praviti sa pojedincima koji su svoje karijere izgradili na bazi političke korupcije i oni, kao takvi, svakako nisu garancija da sutra neće odletjeti u “toplije krajeve”, ako im u koaliciji s SNSD eventualno “zahladni” – kaže Kuzmanović.

On smatra da će SNSD, prema njegovim riječima, morati da pravi ogromne ustupke koalicionim partnerima kako bi se formirala vlast, te da koncentracija moći u rukama jednog čovjeka neće biti ni približno velika kako je to bio slučaj ranijih godina.

– Sve partije koje su kandidati za ulazak u vlast su približno iste snage. SNSD neće imati izbora i sigurno je da će barem pola, a možda čak i više ministarstava u Vladi RS morati da prepusti koalicionim partnerima koji imaju ogromne apetite. U cijelom procesu formiranja vlasti ne treba zaboraviti ni SDS i PDP. Poznato je da su poslanici SDS prelijetali i ranije, a da li će se ista praksa nastaviti i u ovom ciklusu i da li će im se u tom biznisu možda pridružiti neko iz PDP, ostaje nam da vidimo. Koliko god SNSD imao poslanika i pobijedio na svim nivoima, evidentno je da moć Milorada Dodika polagano slabi, naročito ako imamo u vidu da je do prije nekoliko godina bilo nezamislivo da Željka Cvijanović ima čak nekoliko desetina hiljada glasova više od predsjednika SNSD – ističe Kuzmanović.

Politika

JEDNA OD TEMA U NSRS! “Bezbjednost podignuta na viši nivo”

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković poručio je da je bezbjednost u Srpskoj već podignuta na viši nivo, ali i da je Narodna skupština Republike Srpske mjesto na kojem treba razgovarati o toj temi.

Višković je rekao da je sa tim ciljem sazvana posebna sjednici parlamenta Srpske, na kojoj će poslanici sutra razmatrati aktuelnu bezbjednosnu i političku situaciju u svijetu sa aspekta reperkusija na Srpsku.

“BiH trenutno nema saznanja o mogućim prijetnjama, ali ne smijemo se opustiti jer ima i ovdje radikalnih islamista koji čekaju priliku”, rekao je Višković.

On je pozvao građane na opreznost i saradnju, te da, ukoliko imaju bilo kakve informacije o sumnjivim radnjama, prijave najbližoj policijskoj stanici, kako bi mogli reagovati na vrijeme.

Kada je riječ o ekonomskoj i finansijskoj situaciji u Srpskoj, Višković je istakao da je budžet likvidan i da se izvršavaju sve obaveze koje se odnose na penzije, socijalna davanja, naknade i drugo.

“Imamo određena kašnjenja u vezi sa grantovima, te to plaćamo sukcesivno i nijedan od tih grantova nije zaustavljen u potpunosti”, napomenuo je Višković.

Komentarišući štrajk radnika u pravosuđu, on je napomenuo da je republički budžet usvojen prije nešto više od dva mjeseca, te da je u ovom trenutku teško planirati povećanje plata.

Višković smatra da se taj problem može riješiti sporazumom ili memorandumom, te onda donositi i određena zakonska rješenja u narednih godinu ili dvije, kao što je to učinjeno sa zahtjevima sindikata radnika u prosvjeti i kulturi za radnike sa visokom stručnom spremom.

Govoreći o odgovornosti u radu rukovodilaca javnih preduzeća, Višković je rekao da ostaje pri stavu da treba mijenjati određena zakonska rješenja kako bi se povećao nivo odgovornosti i discipline direktora tih preduzeća.

“Direktori javnih preduzeća su odgovorni nadzornom odboru, koji je odgovoran skupštini akcionara, te nigdje u zakonu nemate da, ako taj nadzorni odbor ne dobije prolaznu ocjenu za svoj rad od vlasnika, u slučaju javnih preduzeća Vlade Srpske, po automatizmu treba da bude smijenjeno kompletno rukovodstvo na čelu sa nadzornim odborom”, naveo je Višković.

On je dodao da sličan problem predstavljaju i državni službenici koji dođu na posao te, iako ništa ne rade, ne mogu biti sankcionisani.

Višković je rekao za ATV da je cilj Vlade da napravi analizu rada javnih preduzeća, kao i da je od nezavisne stručne institucije dobio izvještaj o radu “Elektroprivrede Republike Srpske”, koji će biti predstaljen i javnosti.

“Cilj nam je da to uradimo i u ostalim javnim preduzećima, u kabinetu predsjednika formirana je jedinica za nadzor javnih preduzeća i oni će od završnih računa za 2023. godinu krenuti sa analizama”, rekao je Višković.

Nastavi čitati

Politika

Vukanovića pitali “PRIZNAJE LI GENOCID U SREBRENICI”, evo šta je odgovorio

Lidera liste Za pravdu i red Nebojšu Vukanovića, koji je gostovao u Kliks Studiu, pitali su, u federalnim medijima neizbježno pitanje, „da li priznaje genocid u Srebrenici“.

Vukanović, koji je poslanik u Narodnoj skupštini Srpske, rekao je da “ne može poštovati presude Međunarodnog suda pravde u Hagu u kojima su Srbi jedini krivci”.

– Neko sam ko iskreno osjeća patnje ljudi. Ne mogu prihvatiti Sud ispred kojeg niko nije odgovarao zbog zločina nad Srbima u Hrvatskoj. Ni jedan hrvatski general nije osuđen za zločine nad Srbima, niko”, rekao je i dodao da su Bošnjaci najveće žrtve rata.

Vukanović je zatim rekao da su Srbi doživjeli genocid, koji je osporavan.

– Srbi su nestali s dobrog dijela NDH. Ja poštujem svaku žrtvu, ali ne mogu reći da su Srbi najveći zločinci – kazao je on.

Emela Burdžović, koja je vodila razgovor sa Vukanovićem, potom je rekla “da je u Srebenici ubijeno više od 8.000 Bošnjaka i da je Sud donio presudu o genocidu”.

– To je tragedija i velika sramota. Ja ne osporavam tu veliku tragediju. Je li mislite da Srbi trebaju biti jedini narod koji je osuđen za genocid? Tu se stavlja kolektivna krivica. Imate primjer Nasera Orića koji je bio tamo. Imate stotinu dokaza o ubijanju srpskih civila. Da li je iko odgovarao? Nije. Je li Naser oslobođen? Jeste. Sud u Hagu nije pravedan. Šta je bilo sa Srbima u Sarajevu? Ne mogu prihvatiti retoriku koja kaže da su Srbi najgori i da su svi ostali žrtve. Nestalo nas je s Kosova, iz Hrvatske, iz većeg dijela Federacije i opet smo mi najgori – kazao je Vukanović, a razgovor je potom preusmjeren na druge teme.

Nastavi čitati

Politika

VULIN TVRDI “Postoji jasan plan o hapšenju Dodika, ZAPAD ŽELI UKINUTI SRPSKU”

Nakon pokušaja Kristijana Šmita da iskoristi bonska ovlašćenja i da nametne Republici Srpskoj izmjene i dopune Izbornog zakona pokazala se samo notorna činjenica da Republiku Srpsku Zapad doživljava kao remetilački faktor i kao nešto što treba ukinuti i poraziti, izjavio je za ATV senator Republike Srpske Aleksandar Vulin.

Vulin ističe da Zapad posmatra Srpsku kao nešto što treba poraziti, a ne kao nešto što je faktor razvoja i stabilnosti, što Srpska jeste i mora da bude.

On ističe da u sklopu toga postoji i jasan plan o hapšenju predsjednika Dodika.

“Ali postoji i problem što se Republika Srbija nikada sa tim neće složiti i što predsjednik Aleksandar Vučić tako nešto neće dozvoliti dok god je predsjednik Republike Srbije”, rekao je Vulin, prenosi ATV.

Vulin ističe da ne postoji nikakva krivica predsjednika Srpske Milorada Dodika zbog čega bi bio hapšen.

“Ovo više nije hapšenje, ovo je pokušaj otmice. Zato je Srbija tu i predsjednik Vučić i sve što ćemo mi kao političari i država Srbija raditi jeste smirivanje i pokušaj pronalaska riješenja, ali nećemo dozvoliti da se bilo koji građanin Republike Srpske otima, da se krše i ruše njegova prava, a posebno ne predsjednika Dodika”, jasan je Vulin.

Nastavi čitati

Aktuelno