Connect with us

Region

Na posjedovnom listu pisalo Srbija: Hrvata šokirao podatak iz katastra u Istri

Foto: Katastar.hr

Jedan hrvatski državljanin ostao je iznenađen kada je u Balama u Istri odlučio da provjeri katastar da vidi da li je možda zalutao na privatnu parcelu ili se kupa na takozvanom “pomorskom dobru”.

Ono što je pisalo na posjedovnom listu bio je pravi šok za njega.

Tamo je pisalo “Srbija”.

Za portal “24sata” kaže da je prvi put bio u Istri. Iznenadio se kad je otvorio katastar na kojem je u posjednovnom listu pod adresa stajalo – Srbija.

“To je zvanična stranica katastra, podatak bi trebalo da bude tačan pa me to baš šokiralo. Jesam li u Istri ili u Srbiji? Drugi dan sam išao ponovo da provjerim. I dalje je pisalo ‘Srbija'”, priča on za pomenuti portal.

Kada se na zvaničnom državnom portalu Ministarstva pravosuđa Hrvatske, Geodetske uprave, u brzom pregledu pogledaju upisane osobe, navodi se “MINISTARSTVO POMORSTVA, SRBIJA N.MJ.BORAVKA, SRBIJA”.

Isti podatak se dobija kada se izvadi zvanični posjedovni list za zemljište od skoro 16.000 kvadratnih metara koje je pomorsko dobro.

Međutim, u vlasničkom listu Zemljišne knjige, ipak je istom tom zemljištu upisana Republika Hrvatska.

Nije jasno kako je došlo do ove greške ili je nekad posjednik ove obale zaista bilo Ministarstvo pomorstva iz Srbije. Iako bi katastarski podaci i zemljišne knjige trebali biti usklađeni, Hrvatska još to nije uradila za većinu zemljišta.

Tako da kada se na zvaničnom portalu gledaju u brzom pregledniku upisane osobe, one često znaju biti različite od stvarnog vlasnika.

Zato uvijek treba pogledati vlasnički list.

Naravno, ako se do njega može doći. Naime, zabuna je nastala zbog neusklađenosti.

Često se može vidjeti samo posjednik koji može biti zastarjeli podatak i ne mora odgovarati stvarnom vlasništvu.

Iz redakcije pomenutog portala poslali su upit državnoj geodetskoj upravi o ovom slučaju, ali odgovor još nije stigao.

ATV BL

Region

KNEŽEVIĆ PORUČUJE “Iste sekunde kada Crna Gora pritisne “YES” PRIZNALI SMO DA SMO GENOCIDAN NAROD”

Lider Demokratske narodne partije Crne Gore (DNP) Milan Knežević poručio je da zvanična Podgorica ne smije da glasa za rezoluciju o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija, ne samo zbog Republike Srpske, Srbije i srpskog naroda, već prvenstveno zbog same sebe i upozorio da bi nakon njenog usvajanja Bosna i Hercegovina mogla da podnese tužbu protiv Srbije, ali i Crne Gore.

-Istog trenutka kad pritisnemo „yes“ potvrdili smo se za genocidan narod – naveo je Knežević u saopštenju.

On je naglasio da se predložena rezolucija o Srebrenici poziva na Rezoluciju 819 Saveta bezbjednosti koja je usvojena 16. aprila 1993. godine, a u kojoj se, kako navodi, Savjet bezbjednosti poziva na Međunarodni sud pravde u Nagoji i privremenu mjeru da vlada Savezne Republike Jugoslavije, koju su činile Srbija i Crna Gora, treba odmah da preduzme sve mjere koje su u njenoj moći da spriječi vršenje zločina genocida.

– Znači, notorna je neistina da se ova najavljena rezolucija ne odnosi na države i narode. Naprotiv, baš se odnosi na Srbiju i Crnu Goru. A to dalje znači, nakon izglasavanja ove rezolucije, BiH može da podnese tužbu protiv Srbije i Crne Gore u bilo kom momentu, od trenutka izglasavanja do Sudnjeg dana. A to dalje znači da Crna Gora postaje država genocidne prošlosti i još je za to glasala, kao da glasa na Evroviziji – naveo je Knežević.

Istakao je da ne postoji termin individualnog genocida i dodao da se u rezoluciji ne pominje nijedan general niti vojnik imenom i prezimenom, jer bi u tom slučaju to bio zločin pojedinca, prenosi RTCG.

Smatra da u rezoluciji nema individualizacije krivice zato što je namjera da se zločin u Srebrenici predstavi kao genocid.

Knežević je ocijenio da amandmani Vlade Crne Gore na rezoluciju liče na “posljednju želju osuđenika na mučenje i smrt, u kojoj moli da mu prvo otkinu glavu, a tek onda ruke, umesto kako su planirali da prvo otkinu ruke, a onda glavu”.

Crnogorski premijer Milojko Spajić potvrdio je u četvrtak da će Crna Gora glasati za rezoluciju o Srebrenici u UN, kao i “za sve rezolucije koje osuđuju genocide i zločine na prostoru bivše Jugoslavije”.

Vlada Crne Gore u subotu uveče je usvojila informaciju o amandmanima Crne Gore na tu rezoluciju u kojima se navodi da je odgovornost za zločine isključivo individualna i da ne može targetirati narod ili države.

Amandmanima se, kako su rekli iz Vlade, sprečava svako potencijalno manipulisanje na štetu Srbije i srpskog naroda u smislu bilo kakvih pravnih i političkih reperkusija i onemogućava se narativ, ali i namjera da se jedan narod želi proglasiti genocidnim.

Nastavi čitati

Region

BILJEŽE RAST IZ GODINE U GODINU! Vrijednost izvoza rakije iz Srbije oko 25 miliona evra

Izvoz rakije iz Srbije kontinuirano raste iz godine u godinu i procjenjuje se da je on trenutno oko 25 miliona evra, izjavio je danas savjetnik predsjednika Privredne komore Srbije (PKS) Veljko Jovanović.

“Ta količina možda ne zvuči puno, ali kad pogledamo da u toj utakmici nismo baš imali tradiciju od nekih 50, 60 ili 100 godina, nego da smo tek pre nekoliko decenija krenuli na nivou brendova i na nivou ozbiljnog pozicioniranja, treba da budemo izuzetno zadovoljni rezultatima i da znamo da imamo mnogo šansi da se ti rezultati povećuju”, rekao je on za Tanjug nakon otvaranja “Rakija festa” koji se održava danas u Beogradu.

Jovanović je dodao da Srbija najviše rakije izvozi u Hrvatsku, Njemačku, SAD, kao i da se otvorilo tržište Kanade i da su to ciljna tržišta. Sve više rakije se, kako je dodao izvozi i u okolne zemlje u kojima postoji kultura pijenja sličnih pića, kao što su Bugarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, ali i Sjeverna Makedonija, prenosi Tanjug.

“Imamo sada Ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom, gde ćemo u narednih 10 godina doći do nula stope carine, tako da svakako ima ogromnog prostora za dalji rast izvoza, ali i ogromnog prostora za rad na napredovanju naših proizvođača na brendiranju i na jednom zajedničkom koordinisanom nastupu naše države ka tim tržištima”, rekao je Jovanović.

On je naglasio da u Srbiji ima oko 1.000 registrovanih proizvođača rakije i da je naš najznačajniji brend domaća rakija od šljive.

“Šljiva je veoma važna i važno je zato negovati sortimente zdravih sadnih materijala, jer je to polazna osnova kod bilo koje prehrambene industrije, pa i industrije rakije”, rekao je on.

Jovanović je dodao da bi se ojačala proizvodnja ne samo rakije od šljive već i drugih, Srbija treba da neguje kvalitet, da ima kontinuitet u tom kvalitetu, ali i da ima ozbiljne količine sa kojima može da izađe na tržište.

“Da ti brendovi koji se pojavljuju kao brendovi na međunarodnom tržištu, prosto se predstavljaju kao ozbiljne firme i ozbiljni biznisi sa jednom zdravom i stabilnom stopom rasta, da bi ta tržišta mogla nas da prepoznaju kao kredibilne partnere”, rekao je Jovanović.

Nastavi čitati

Region

STIŽU SLIKE IZ LEPOSAVIĆA! Srbi razvili TROBOJKU, proslavljaju Svetog Vasilija (FOTO)

U Leposaviću danas se obilježava opštinska i hramovna slava Sveti Vasilije Ostroški, pri čemu veliki broj vjernika nosi srpsku zastavu.

Građani su razvili veliku srpsku trobojku i u koloni prošetali gradskim ulicama.

Okupljeni su nosili ikone Svetog Vasilija, a mnogi su obukli tradicionalnu odjeću.

U petak je ilegalno izabrani gradonačelnik opštine Leposavić Ljuljzim Hetemi zabranio da se u toj opštini postave srpske zastave za praznik Svetog Vasilija Ostroškog.

Hetemi je jedan od četvorice takozvanih gradonačelnika koji su na tu funkciju postavljeni nakon lokalnih izbora održanih u aprilu prošle godine, a koje su bojkotovali Srbi.

Na te izbore izašlo je svega oko 3,5 odsto birača od ukupno 45.950 upisanih i od tada se na čelu četiri opštine na sjeveru KiM – Leposaviću, Kosovskoj Mitrovici, Zvečanu i Zubinom Potoku, i u kojima Srbi čine 95 stanovništva, nalaze gradonačelnici Albanci.

Nastavi čitati

Aktuelno