Connect with us

Društvo

NAJVEĆA PRIJETNJA ZA ZAPADNI BALKAN: Korupcija, kriminal i dezinformacije

Organizovani kriminal, korupcija i dezinformacije najveće su brige građana zapadnog Balkana, sudeći prema istraživanju javnog mnjenja koje je sredinom maja ove godine sproveo Savjet za regionalnu saradnju (RCC) i koji je građane regiona pitao šta misle o bezbjednosnim pitanjima.

Uz činjenicu da je sve navedeno tačno, stručnjaci sa kojima smo razgovarali mišljenjem idu i korak dalje, i kao najveći problem s kojim se suočavamo izdvajaju pitanje obrazovanja, za koje tvrde da je u ogromnoj mjeri urušeno.

Ali, prije nego što se vratimo na stavove struke, narednih par redova iskoristićemo da prenesemo detalje gorepomenutog istraživanja.

Majlinda Bregu, generalna sekretarka Savjeta za regionalnu saradnju, kazala je da je više od 66 odsto građana regiona organizovani kriminal svrstalo kao najveći problem na polju sigurnosti.

“To ide ruku pod ruku s korupcijom, za koju 55 odsto građana vjeruje da je porasla. Kada govorimo o migracijama, 70 odsto građana se slaže da region treba pružiti utočište migrantima, ali većina, njih 80 odsto, vjeruje da Evropska unija mora učiniti više sa svoje strane i podijeliti taj teret”, rekla je Bregu, dodajući da čak 47 odsto anketiranih vjeruje da dezinformacije uzrokuju veliku štetu, jer izazivaju mržnju i raskol.

“46 odsto građana smatra da su društveni mediji ti koji imaju najveću tendenciju širenja lažnih vijesti, a iza njih su novinari (44 odsto) i političari (38 odsto)”, kazala je Bregu.

Dr Drago Vuković, sociolog i redovni profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, kaže da ovakvi stavovi potpuno oslikavaju stanje jednog zapuštenog društva.

“Mi danas živimo u društvu opterećenom konfliktima, korupcijom i kriminalom, društvu u kojem odnose profiliše interesna politika, politika najnižeg nivoa. Takva politika generiše sukobe i strahove, jer je elitama tako lakše upravljati masama. To su te tzv. manipulativne politike”, rekao je Vuković za “Nezavisne novine”.

Kada se na to dodaju društvene mreže, kao globalna rigidna ideologija, koja djeluje na običnog čovjeka, on kaže da nije ni čudo što građani imaju razne vrste strahova.

“Ta osjetljivost informacija koje se proizvode od strane politike, medija, interneta, posebno dolazi do izražaja kod nas, jer smo duboko podijeljeno društvo i ove nam informacije više proizvode sukobe, pa i mržnju, nego što nam pomažu da imamo zdrav odnos prema njima”, naglasio je on.

S druge strane, Zoran Krešić, novinar “Večernjeg lista” iz BiH, još oštrije pristupa ovoj tematici i kaže da je za njega najveći problem Balkana pitanje obrazovanja.

“Mi smo toliko uništili sustav obrazovanja da se zapravo ne treba čuditi ničemu što se događa kod nas i to je za mene problem broj jedan. Jer, pametni ljudi, odnosno oni kojima ne možeš manipulirati i koji su kompetentni, obrazovani, neće ništa od ovih stvari prihvatiti, niti dezinformacije, niti bilo šta drugo, ukoliko su informatički, medijski ili bilo kako drugo pismeni. I ovdje se mogu prikloniti onoj židovskoj ‘Ako želiš uništiti jedan narod, uništi mu obrazovanje'”, poručuje Krešić.

Kada su u pitanju korupcija i drugi problemi, on nema prigovora da se radi o ozbiljnim stvarima za kompletan Balkan. Ali, kada je riječ o dezinformacijama i s njima povezanim stvarima, Krešić kategorično tvrdi:

“Kreatori svih tih informacija, poluinformacija, objava ili bilo čega drugog su u najvećoj mjeri sami građani. Oni sudjeluju u tom lancu proizvodnje lažnih vijesti i bilo čega sličnog.”

Kao jedan od problema koji nije pomenut, a praktično je tu, on navodi vještačku inteligenciju, čija bi zloupotreba mogla da proizvede nesagledive posljedice.

“Vjerovatno već imamo te zloupotrebe. A treba se plašiti da bi uz pomoć onoga što mi sada zovemo botovi, trolovi, jednostavno moglo da se proizvodi tone materijala koje zapravo imaju jedinu zadaću, a to je da zavaraju i usmjere na krivi trag. Možemo samo pretpostaviti kakve bi posljedice moglo imati kada su u pitanju neke ozbiljnije priče, primjerice izborna kampanja. Zamislite situaciju da npr. HDZ, SDA, SNSD ili bilo ko drugi imaju strojeve koji su u stanju generirati stotinu tisuća objava u sekundi, a koje će jednostavno druge stranke predstaviti u drugom smislu. Zato, ne bih rekao da su krivi novinari ili mediji, već jednostavno svi mi smo dio toga začaranog kruga. Jednako veliki problem je što je velika većina građana i medijski i informaciono potpuno nepismena”, zaključio je Krešić.

Društvo

OPET MIJENJAJU UDŽBENIKE! Đacima u Srpskoj biće potrebne 44 nove knjige

Pred učenicima osnovnih i srednjih škola u Republici Srpskoj od naredne školske godine mogla bi se naći nova 44 udžbenika. Iz 17 novih će učiti osnovci, dok će iz 27 udžbenika za opšteobrazovne predmete znanje usvajati srednjoškolci.

Naime, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Novo Sarajevo na osnovu dostavljenog Plana školskih udžbenika za školsku 2025/2026. godinu raspisao je konkurs za pribavljanje rukopisa udžbenika.

“Razlika u odnosu na prethodne godine je što nisu navedeni udžbenici za srednje stručne škole, već je postignut dogovor da se udžbenici za srednje stručne škole u strukama i zanimanjima gdje do sada nismo imali udžbenike obezbjeđuju neposrednom ponudom autora koja je, takođe, definisana zakonskim propisima”, navode iz Zavoda za “Nezavisne novine”, dodajući da se u skladu sa Zakonom o izdavačkoj djelatnosti udžbenik za osnovne i srednje škole izdaje poslije provedenih priprema i pribavljenog odobrenja za upotrebu.

Kada je riječ o osnovnoj školi, konkurs je raspisan za one udžbenike i nastavne predmete gdje je došlo do promjene programa te za Digitalni svijet 5 koji je uveden kao novi predmet.

“Novi udžbenici u razrednoj nastavi potrebni su za Muzičku kulturu 2, Muzičku kulturu 3, Moju okolinu 3 i Digitalni svijet 5. U predmetnoj nastavi, u šestom razredu, novi udžbenici se traže za Geografiju, Tehničko obrazovanje, Likovnu kulturu, Muzičku kulturu i Ruski jezik. Za sedmi razred za Muzičku kulturu, za osmi razred za Istoriju i Hemiju, a za deveti razred za Biologiju, Hemiju, Osnove informatike i Likovnu kulturu. Potrebno je obezbijediti i Zbirku zadataka iz srpskog jezika od 6. do 9. razreda kao dodatno nastavno sredstvo”, ističu iz Zavoda, dodajući da školski udžbenik i druga nastavna sredstva koja služe za potrebe nastave iz vjeronauke u osnovnoj školi i nastave u srednjoj vjerskoj školi i za vjersku pouku može izdavati i nadležni organ crkve, odnosno vjerske zajednice.

Kada je riječ novim udžbenicima za srednjoškolce, u konkursu je navedeno da se traže udžbenici, ali i zbirke zadataka za Matematiku, kao i udžbenici iz Hemije, Informatike i Etike. Takođe, na listi su se našli i udžbenici i radne sveske za Njemački i Italijanski jezik za različite razrede.

“Ranijih godina bila je situacija da se traže udžbenici za stručne škole, za koje ne dobijemo rukopise, i to se ponavljalo. Sada smo u aktivnostima na obezbjeđenju udžbenika za struke zdravstvo, saobraćaj i ekonomija, pravo i trgovina neposrednom ponudom autora”, objašnjavaju oni, navodeći da je primjetan porast broja udžbenika u stručnim školama.

Međutim, koliko će se novih udžbenika naći pred učenicima, znaće se naknadno.

“Mi ćemo sprovesti zakonom propisanu proceduru, a o broju novih udžbenika za sljedeću školsku godinu ne možemo govoriti u ovom momentu. Suviše je rano za to. Najvažnije je da dobijemo kvalitetne udžbenike”, ističu iz Zavoda za “Nezavisne novine”.

Podsjećamo, konkurs za pribavljanje rukopisa nabavlja se na osnovu Plana školskih udžbenika za određenu školsku godinu koji donosi ministar na prijedlog Republičkog pedagoškog zavoda.

“Plan školskih udžbenika sadrži potrebe za novim, odnosno adaptacijom postojećih školskih udžbenika”, kažu oni.

Nastavi čitati

Društvo

Danas nam stižu KIŠA I SNIJEG, pogledajte kada

U Republici Srpskoj i FBiH danas će biti pretežno oblačno, poslije podne sa padavinama.

Kiša se krajem dana očekuje u nižim krajevima, dok će u višim predjelima od jugozapada ka istoku kiša prelaziti u susnježicu i snijeg, a do narednog jutra padavine će prestati u svim krajevima, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.Vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera ili južnih smjerova, na sjeveru Hercegovine tokom dana na momente i pojačan jugo. Tokom večeri vjetar će u Hercegovini okrenuti na umjerenu do pojačanu buru.

Najviša temperatura vazduha biće od tri do osam, na jugu do 13 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Temperatura vazduha izmjerena u sedam časova: Livno minus četiri, Kalinovik, Han Pijesak minus tri, Sokolac, Kneževo, Bjelašnica, Drvar, Ivan Sedlo minus dva, Čemerno, Srebrenica, Šipovo, Gacko, Mrakovica, Sarajevo, Bugojno nula, Višegrad, Tuzla, Jajce jedan, Foča, Bihać, Gadačac dva, Banjaluka, Bijeljina, Novi Grad, Srbac, Široki Brijeg, Zenica tri, Bileća pet, Trebinje šest, Mostar sedam stepeni Celzijusovih.

Na Han Pijesku jutros je izmjereno 28 centimetara snijega, na Čemernu sedam, Kalinoviku pet, Sokocu tri centimetra.

Nastavi čitati

Društvo

STIŽE LI NAM PRAVA ZIMA? Pogledajte kakvo nas vrijeme očekuje narednih dana, SNIJEGA ĆE BITI u ovim krajevima

Pretežno oblačno i nestabilno vrijeme uz povremene padavine se nastavlja i narednih dana.
Izuzetak će biti subota uz sunčanije vrijeme, saopštili su iz meteorološke stanice BHmeteo.

Sutra će uglavnom biti oblačno vrijeme uz rijetko sunčane periode. Poslijepodne i naveče premještanjem oslabljenje fronte sa sjevera, biće prolaznih padavina u većem dijelu zemlje u manjim količinama. Kiša, a na nadmorskim visinama iznad 1.000 metara susnježica i snijeg.

Jutarnja temperatura između -2 i 4, na jugu do 7 stepeni, dnevna između 4 i 10, na jugu do 12 stepeni. Pred nailazak fronte na planinama prolazno umjeren do na udare jak jugo, u ostatku zemlje vjetar slab promjenjivog smjera.

Nakon prolazne fronte u petak, subota donosi kratkotrajnu stabilizaciju, uz većinom pretežno sunčano vrijeme. Lokalno po kotlinama i nizinama na sjeveru zemlje moguća dugotrajna magla ili niska oblačnost.

Jutarnja temperatura između -2 i 4, na jugu do 7 stepeni, dnevna između 4 i 10, na jugu do 15 stepeni. Na jugu i jugozapadu ujutro prolazno umjerena bura, a kasnije u nastavku dana posvuda slab do lokalno umjeren vjetar promjenjivog smjera.

U nedjelju nove padavine. Usljed izražene ciklonalne aktivnosti nad sjeverom Italije, tokom dana će biti kiše širom naše zemlje. Najviše padavina se očekuje na jugu, jugozapadu i zapadu uz lokalno obilnije, dok će u ostalim krajevima padavine biti uglavnom prolazne i u manjim količinama.

U nedjelju poslijepodne i naveče na zapadu Krajine moguć prodor hladnijeg vazduha, uz koji bi bilo i nešto snijega. Ostatak zemlje bi se nalazio u toplijem sektoru ciklona, pa bi snijega bilo samo na nadmorskim visinama iznad 1.500-1.600 metara.

Na jugu, jugozapadu i zapadu u nedjelju umjeren do jak jugo uz lokalno olujne udare. Pojačanog vjetra bi bilo i na krajnjem sjeveru i sjeveroistoku zemlje – uticaj košave sa područja Srbije, dok bi u ostatku zemlje bio uglavnom povremeno umjeren jugo.

Jutarnja temperatura između 0 i 8, na jugu do 10 stepeni, dnevna između 3 i 9, na jugu i sjeveroistoku do 12 stepeni.

Početkom sljedeće sedmice nastavak pretežno oblačnog i nestabilnog vremena uz lokalne padavine. U nižim krajevima kiša, na planinama snijeg.

Nastavi čitati

Aktuelno