Connect with us

Društvo

NASILJE U PORODICI U DRASTIČNOM PORASTU! Počinioci uglavnom prolaze bez KAZNE!

Prema podacima MUP-a u 2023. godini evidentirano je 1.034 slučaja nasilja u porodici što znači da svaki dan imamo više osoba koje pozovu broj 122 i zatraže pomoć policije.

Samo u Banjaluci tokom jaunara ove godine, policija je zabilježila 24 slučaja nasilja u porodici, a tokom prošle godine 487 slučaja.

Statitstika potvrđuje da je nasilje u porastu, ali je poražavajuća činjenicu da mnogi slučajevi završe bez sudskog epiloga i kazne za počinioca.

“Muškarac iz Gradačca ubio suprugu”, “Pesnicom udario ženu na stanici”, “Pretukao suprugu pred bebom”, “Nasilnik cijelu noć mučio i tukao ženu”, samo neki od naslova koje svakodnevno viđamo u medijima.

Samo na području grada Banjaluka, u januaru ove godine, prijavljena su 24 slučaja nasilja u porodici.

Iz policije kažu da je broj slučajeva koji nije pravljen daleko veći, ali i da je primjetan povećan broj prijava psihičkog nasilja.

– Ako gledamo uporedne podatke u januaru prošle godine za januar 2024. godine, zabilježeno je 16 slučajeva a ove godine 24 slučaja. Najčešće žrtve nasilja prijavljuju nasilje – rekao je Siniša Kojdić, načelnik Odjeljenja za opšti kriminalitet, PU Banja Luka.

U prosjeku, četiri osobe dnevno pozovu broj 1264 SOS telefona i potraže pomoć. Policija je ta koja prva izlazi na teren i procjenjuje rizik za žrtvu, a potom određuje mjeru zaštite. Konačna odluka o mjerama zaštite je na sudovima. Iz Fondacije Udružene žene, kažu da je veoma mali procenat izdavanja hitne mjere zaštite za žrtvu.

– Broj mjera koje predloži policija kojima trenutno treba zaštita za žrtvu je negdje 10 odsto. Za prvih pola godine u 2023. godini bio je 14 odsto – istakla je Gorica Ivić, izvršna direktorica Fondacije “Udružene žene”.

Iz nevladinog sektora ukazuju i na propuste u vođenja istrage i kažvanju počinilaca. Navode prošlogodišnji primjer iz Gradačca, kada je sudija odbila zahtjev policije da nasilniku zabrani pristup supruzi, koju je on nedugo nakon toga brutalno likvidirao. Iako je Zakon o zaštiti od nasilja u porodici jasan i omogućava i hitne mjere zaštite – udaljavanje počinioca iz stambenog prostora, te zabranu približavanja na određenu udaljenost, u praksi stvari ne funkcionišu.

– Svi smo svjedoci i da su preblage kazne i da jednostavno nisu adekvatne procedure – naglasila je Samra Filipović Hadžiabdić, direktorka Agencije za ravnopravnost polova u BiH.

Zbog procedura, nedostatka dokaza ili nečeg trećeg, često, nasilje u porodici ne dobije sudski epilog. Počinioci ostaju na slobodi, a žrtva u strahu bez povjernja u pravosudni sistem.

RTRS

Društvo

POTREBNO STRPLJENJE! Pojačan saobraćaj na tri granična prelaza

Saobraćaj se u večernjim časovima pojačao na graničnom prelazu Donja Gradina na ulazu u BiH iz Hrvatske, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMS/ Republike Srpske.

Frekvencija vozila na ulazu u BiH pojačana je i na graničnim prelazima Gradiška i Velika Kladuša, dok na ostalim prelazima zadržavanja nisu duža od 30 minuta.

U Republici Srpskoj vozi se suvim kolovozima, uz dobru vidljivost.
Bez obzira na vremenske i saobraćajne uslove, iz AMS-a savjetuju opreznu vožnju i obavezno poštovanje saobraćajnih propisa.

Nastavi čitati

Društvo

NE ODUSTAJU OD TRADICIJE! Sindikat za sutra sprema posni radnički pasulj

Savez sindikata Republike Srpske ne odustaje od tradicije: ni sindikalne, ni pravoslavne. Kao i ranijih godina i sutra će u Parku Mladen Stojanović spremiti kazan radničkog pasulja, i to posnog, je Međunarodni dan rada pada na Veliku srijedu.

Kako je saopšteno iz SS RS, protestno okupljanje zakazano je za 10 časova, kada će predstavnici 15 granskih sindikata, te najodgovornije sindikalke i sindikalci, u ime svojih kolega iznijeti radničke zahtjeve, sa jasnim porukama Vladi Republike Srpske i Uniji poslodavaca Republike Srpske.

Sindikalci će ponovo će upozoriti na radničko siromaštvo, na neprihvatljivo male plate i na opasnost da Srpska ostane bez radnika, jer se radno sposobno stanovništvo masovno seli na Zapad, u potrazi za boljim uslovima života i rada.
Kako je za Srpskainfo rekao Danko Ružičić, potpredsjednik SS RS za privredne grane, glavni zahtjev Sindikata jeste uvođenje novog sistema obračuna plata.

“Taj sistem plata bismo morali dogovoriti kroz socijalni dijalog sa poslodavcima i Vladom, kako bi se Opštim kolektivnim ugovorom utvrdili najniži koeficijenti za svako radno mjesto, naravno u zavisnosti od specifičnosti i složenosti radnog mjesta i potrebne stručne spreme. Taj bi se koeficijent množio sa najnižom platom, kao osnovicom”, objašnjava Ružičić.

On dodaje da bi takav sistem plata eliminisao ono što u Srpskoj imamao danas, nakon povećanja minimalca na 900 KM, a to je uravnilovka, pa tako nije rijedak slučaj da inženejri imaju istu platu kao NK radnici ili čistačice.
“Najniža plata nije dovoljna da bi se ostvarila socijalna pravda i zaštitio standard radnika, a ona, uostalom, nije u skladu ni sa evropskim standardima, jer se u EU sindikati zalažu za dostojanstvene plate. Šta je dostojanstvno u plati za koju ne možeš da kupiš ni hranu svojoj djeci”, poručuje Ružičić.

Da li će se radnici, nakon ovakvih poruka i porcije pasulja, konačno opasuljiti i početi da se upornije bore za svoja prava, ili će i dalje hrliti tamo gdje ima dostojanstvene plate?

Sindikalci poručuju da je krajnje vrijeme da se opasulje i poslodavci, jer će inače ostati bez radnika, koji ima donose lijepe profite.

Nastavi čitati

Društvo

JEZIVO! Zmija snimljena u garaži u BANJALUCI

Neugodan prizor zatekao je danas stanovnike jedne zgrade u banjalučkoj Karađorđevoj ulici.

Naime, u garaži su zatekli ogromnu zmiju.

Kako čitaoci kažu za “Sada.ba”, na mjesto događaja su izašli radnici “Еko Bela”, ali gmizavca nisu pronašli.

Građanima se savjetuje oprez jer su zmije posebno aktivne u ovom periodu, a osim toga vrijeme je praznika pa se više vremena provodi u prirodi.

Nastavi čitati

Aktuelno