Connect with us

Hronika

NASTAVLJENO SUĐENJE ZELJKOVIĆU “Cijene nisu bile sumnjive BILA JE VELIKA POTRAŽNJA”

Komisija za javne nabavke medicinske zaštitne opreme nije se sastajala, a maske koje su naručene od konzorcijuma preduzeća “Prokontrol” i “Promeding” odgovarale su potrebnim standardima i njihova cijena od 6.90 KM po komadu tada je bila prihvatljiva.
Ovo je, u banjalučkom Okružnom sudu rekla pomoćnik direktora za medicinske poslove u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske (IJZ RS) Jela Aćimović na suđenju bivšem direktoru Instituta Branislavu Zeljkoviću i ostalim optuženim u predmetu “Korona ugovori”.

Osim Zeljkovića, optuženi su direktor firme “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić, te direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, kao i vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković te bivši direktor firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.

Aćimovićeva je potvrdila da je bila član Komisije za javne nabavke u IJZ RS, ali da je njen posao bio da procijeni tehničke karakteristike robe, da li odgovaraju standardima i potrebama.

Istakla je da je u vrijeme nabavki bila zaposlena u epidemiološkoj službi u Institutu.

Potvrdila je da se u slučaju nabavki medicinskih maski, odnosno zaštitnih maski KN95 od konzorcijuma “Prokontrol-Promeding” radilo o pregovaračkom postupku. Taj konzorcijum je za institut nabavio 50.000 pomenutih maski za ukupno 345.000 KM.

“Nisam proučavala proces nabavki, a u ovom slučaju prvo sam dobila informativnu ponudu koju mi je donijela koleginica Vanja Čanković iz službe za ekonomsko finansijske poslove. Utvrdila sam da sertifikat maski odgovara standardima i propisima”, rekla je Aćimovićeva.

Pojasnila je da se dokumentacija pripremala u dan ili dva dana i da se radilo o hitnim vanrednim nabavkama. Kazala je da u vrijeme pomenutih nabavki nije imala informacije čime se bavi firma “Prokontrol” te da je kasnije iz medija saznala da nema dozvolu za nabavku medicinske opreme. Potvrdila je da, iako na zapisniku Komisije za javne nabavke o ocjeni kvaliteta ponuđača za nabavku medicinskih-respiratornih maski piše da su se sastajali, to nije bilo tako.

“Komisija se nije sastajala, već smo dobijali dokumentaciju koja je meni dolazila sa potpisom predsjednika komisije Dragana Obradovića koji je ekonomske struke. Čim je bio njegov potpis smatrala sam da je taj dio koji se odnosi na njegovu oblast uredu. Pregledala sam sertifikat o maskama i tehničke karakteristike su odgovarale standardnim propisima”, rekla je Aćimovićeva.

Pojasnila je da se komisija nije sastajala jer je tada bila preporuka da se ne sastaje više ljudi zbog zaraze, a ona je imala puno posla kao i ostali. Potvrdila je da nije vidjela tendersku dokumentaciju o pomenutoj nabavci koju joj je pokazala tužilac, ali je potvrdila da je na tim dokumentima faksimil Zeljkovića.

Aćimovićeva je na pitanje odbrane pomenutog optuženog da li je nužda nalagala hitnost i pregovarački postupak, rekla da je takvo njeno mišljenje.

“Znam da je pregovarački postupak kraći i u to doba bilo je teško doći do opreme, a bile su to hitne nabavke”, rekla je između ostalog Aćimovićeva.

Istakla je da optuženi Zeljković nije njoj sugerisao da odabere određenog ponuđača i nije čula da je to nekome drugom rekao. Kazala je da su količine određene medicinske i zaštitne opreme definisane na osnovu potreba zdravstvenih ustanova.

Pojasnila je da su od konzorcijuma “Promeding-Prokontrol” nabavljene KN95 maske koje spadaju u ličnu zaštitnu opremu od virusa korona.

“Cijena tih maski od 6.90 KM po komadu nije bila sumnjiva jer je vladala ogromna potražnja u svijetu. Na to je ukazivala i činjenica da se obična maska prodavala za dvije KM, a bilo je ponuda po višim cijenama. Ta cijena se činila prihvatljivom”, rekla je Aćimovićeva odgovarajući na pitanja odbrane.

Zeljkovića i ostale optužene terete zloupotrebe u postupcima javnih nabavki za vrijeme epidemije korona virusa kojim je Republika Srpska oštećena za najmanje 1,3 miliona maraka.

Prema navodima optužnice u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski uvećana je i do 1.553,49 odsto medicinskih zaštitnih odijela za 351,38 odsto, a termalnih kamera za 198,30 odsto.

TRAVEL FOR FAN
Jela Aćimović je rekla da u vrijeme pomenutih spornih nabavki nije znala ništa o firmi “Travel for fan” i ko je Saša Marković te da on nije dolazio direktno do nje.

Branilac Advokat Jadranka Ivanović rekla je da ima imejlove koje su upućeni na njenu i adresu Jelene Đaković – Dević u kome ih Branislav Zeljković kao doktorice moli da pogledaju ponudu za nabavku zaštitnih odijela koju je dao Marković.

Predsjednik sudskog vijeća Dragan Uletilović odbio je da se svjedok na to izjasni jer odbrana pomenute imejlove nije dostavila tužiocu koji se s tim nije upoznao.

Hronika

Na mjestu gdje su POGINULA 2 MLADIĆA, prije 12 godina NASTRADAO MUŠKARAC

Na mjestu gdje su sletjeli mladići u Velikom Blaškom kod Laktaša od kojih su dvojica podlegla, prije 12 godina poginuo je muškarac, a na istoj krivini sedmicu ranije jedna osoba je, takođe, sletjela u kanal.

Rekli su to mještani koji smatraju da su jedino rješenje ležeći policajci.

Na licu mjesta nastradali su dvadesetogodišnjaci iz Kadinjana Stefan Jaćimović i Nikola Lončar dok se mladiću Luki V. ljekari bore za život.

Takođe, u ovom udesu jedan mladić koji je bio u vozilu lakše je povrijeđen.

Oni su u sletjeli u noći između subote i nedelje vozilom reno u kanal pored puta i od siline udara otkinut je veći komad betona.

Mještani kažu da je ograničenje brzine 50 kilometara na čas, ali da se, inače, na ovom dijelu puta vozi brže mada su se dešavale i nezgode pri manjoj brzini kada je put klizav.

Ova nesreća duboko ih je potresla jer su se nadali da će se mladići oporaviti. Međutim jutros su stigle najtužnije vijesti, prvo da je podlegao jedan mladić, a nedugo zatim i da je podlegao i njegov saputnik.

U toku je istraga koja će pokazati pod kojim okolnostima se desila ova teška tragedija.

Mještani navode da je tu noć bilo klizavo zbog kiše ali da bi vjerovatno najbolje rješenje za ovu opasnu krivinu bili ležeći policajci koji bi usporili vozila, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Hronika

VELIKA TRAGEDIJA! Preminuo I TREĆI MLADIĆ nakon stravične nesreće kod Laktaša

I treći mladić koji je povrijeđen u stravičnoj nesreći u Laktašima je preminuo.
Potvrđeno je to za portal Provjereno.info.

Mladić L. V. nalazio se u teškom stanju, te je ranije tokom dana priključen na aparate za vještačko disanje, ali nažalost podlegao je povredama.
Podsjećamo, saobraćajna nesreća se dogodila u nedjelju u 01.37 na putu Banjaluka – Klašnice, u mjestu Veliko Blaško. Prethodno, od povreda zadobijenih u nesreći preminuli su Stefan J. (20) i Nikola L. (20).
Zbog ove tragedije, u Laktašima će biti proglašen dan žalosti 10. aprila, potvrdio je gradonačelnik Laktaša Miroslav Bojić.

Nastavi čitati

Hronika

UŽAS KOD SARAJEVA! Starac ustrijelio psa, pa ga vukao traktorom

Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu podiglo je optužnicu protiv Alekse Matića (70) iz Kasindola kojom se tereti da je lovačkom puškom upucao psa mješanca, kojeg je potom užetom vezao za trakto i vukao kroz naselje!

Radi se o slučaju koji je u septembru prošle godine potresao cijeli region, budući da je na društvenim mrežama objavljen snimak mučenja nedužne životinje. Matiću je na teret stavljeno krivično djelo mučenje i ubijanje životinja za koje je zaprijećena kazna do dvije godine zatvora, te nezdovoljena proizvodnja i promet oružja za koje je zaprijećena kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.

” Matić je 22. septembra u ulici Bokša Vujadina U namjeri da ubije psa, nepoznatog vlasnika, iz lovačke puške ustrijelio životinju. Nakon toga je psa užetom vezao za traktor i ulicom vukao kroz naseljeno mjesta, čime je psa zlostavljao i izložio nepotrebnim patnjama. Usljed zadobijenih povreda pas je isti dan uginuo”, navodi se u optužnici, piše ATV.
Drugom tačkom optužnice Matić se tereti da je u svom stanu držao vojne municiju, odnosno 312 metaka.

Optužnicu je potvrdio Osnovni sud u Sokocu.

Nastavi čitati

Aktuelno