Hronika
NASTAVLJENO SUĐENJE ZELJKOVIĆU “Cijene nisu bile sumnjive BILA JE VELIKA POTRAŽNJA”

Komisija za javne nabavke medicinske zaštitne opreme nije se sastajala, a maske koje su naručene od konzorcijuma preduzeća “Prokontrol” i “Promeding” odgovarale su potrebnim standardima i njihova cijena od 6.90 KM po komadu tada je bila prihvatljiva.
Ovo je, u banjalučkom Okružnom sudu rekla pomoćnik direktora za medicinske poslove u Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske (IJZ RS) Jela Aćimović na suđenju bivšem direktoru Instituta Branislavu Zeljkoviću i ostalim optuženim u predmetu “Korona ugovori”.
Osim Zeljkovića, optuženi su direktor firme “Prokontrol” iz Banjaluke Slavko Bojić, te direktor firme “Promeding” iz Laktaša Dragan Dubravac, kao i vlasnik Turističke agencije “Travel for fan” Saša Marković te bivši direktor firme “Sineks laboratorija” Sani Crljić.
Aćimovićeva je potvrdila da je bila član Komisije za javne nabavke u IJZ RS, ali da je njen posao bio da procijeni tehničke karakteristike robe, da li odgovaraju standardima i potrebama.
Istakla je da je u vrijeme nabavki bila zaposlena u epidemiološkoj službi u Institutu.
Potvrdila je da se u slučaju nabavki medicinskih maski, odnosno zaštitnih maski KN95 od konzorcijuma “Prokontrol-Promeding” radilo o pregovaračkom postupku. Taj konzorcijum je za institut nabavio 50.000 pomenutih maski za ukupno 345.000 KM.
“Nisam proučavala proces nabavki, a u ovom slučaju prvo sam dobila informativnu ponudu koju mi je donijela koleginica Vanja Čanković iz službe za ekonomsko finansijske poslove. Utvrdila sam da sertifikat maski odgovara standardima i propisima”, rekla je Aćimovićeva.
Pojasnila je da se dokumentacija pripremala u dan ili dva dana i da se radilo o hitnim vanrednim nabavkama. Kazala je da u vrijeme pomenutih nabavki nije imala informacije čime se bavi firma “Prokontrol” te da je kasnije iz medija saznala da nema dozvolu za nabavku medicinske opreme. Potvrdila je da, iako na zapisniku Komisije za javne nabavke o ocjeni kvaliteta ponuđača za nabavku medicinskih-respiratornih maski piše da su se sastajali, to nije bilo tako.
“Komisija se nije sastajala, već smo dobijali dokumentaciju koja je meni dolazila sa potpisom predsjednika komisije Dragana Obradovića koji je ekonomske struke. Čim je bio njegov potpis smatrala sam da je taj dio koji se odnosi na njegovu oblast uredu. Pregledala sam sertifikat o maskama i tehničke karakteristike su odgovarale standardnim propisima”, rekla je Aćimovićeva.
Pojasnila je da se komisija nije sastajala jer je tada bila preporuka da se ne sastaje više ljudi zbog zaraze, a ona je imala puno posla kao i ostali. Potvrdila je da nije vidjela tendersku dokumentaciju o pomenutoj nabavci koju joj je pokazala tužilac, ali je potvrdila da je na tim dokumentima faksimil Zeljkovića.
Aćimovićeva je na pitanje odbrane pomenutog optuženog da li je nužda nalagala hitnost i pregovarački postupak, rekla da je takvo njeno mišljenje.
“Znam da je pregovarački postupak kraći i u to doba bilo je teško doći do opreme, a bile su to hitne nabavke”, rekla je između ostalog Aćimovićeva.
Istakla je da optuženi Zeljković nije njoj sugerisao da odabere određenog ponuđača i nije čula da je to nekome drugom rekao. Kazala je da su količine određene medicinske i zaštitne opreme definisane na osnovu potreba zdravstvenih ustanova.
Pojasnila je da su od konzorcijuma “Promeding-Prokontrol” nabavljene KN95 maske koje spadaju u ličnu zaštitnu opremu od virusa korona.
“Cijena tih maski od 6.90 KM po komadu nije bila sumnjiva jer je vladala ogromna potražnja u svijetu. Na to je ukazivala i činjenica da se obična maska prodavala za dvije KM, a bilo je ponuda po višim cijenama. Ta cijena se činila prihvatljivom”, rekla je Aćimovićeva odgovarajući na pitanja odbrane.
Zeljkovića i ostale optužene terete zloupotrebe u postupcima javnih nabavki za vrijeme epidemije korona virusa kojim je Republika Srpska oštećena za najmanje 1,3 miliona maraka.
Prema navodima optužnice u odnosu na nabavnu, prodajna cijena zaštitnih maski uvećana je i do 1.553,49 odsto medicinskih zaštitnih odijela za 351,38 odsto, a termalnih kamera za 198,30 odsto.
TRAVEL FOR FAN
Jela Aćimović je rekla da u vrijeme pomenutih spornih nabavki nije znala ništa o firmi “Travel for fan” i ko je Saša Marković te da on nije dolazio direktno do nje.
Branilac Advokat Jadranka Ivanović rekla je da ima imejlove koje su upućeni na njenu i adresu Jelene Đaković – Dević u kome ih Branislav Zeljković kao doktorice moli da pogledaju ponudu za nabavku zaštitnih odijela koju je dao Marković.
Predsjednik sudskog vijeća Dragan Uletilović odbio je da se svjedok na to izjasni jer odbrana pomenute imejlove nije dostavila tužiocu koji se s tim nije upoznao.
Hronika
DRINSKA REGATA U SJENCI TUGE! Mladić izgubio život u vodi!

Na jubilarnoj 25. Drinskoj regati, koja je juče održana od Rogačice do Ljubovije, desila se tragedija kada se tridesettrogodišnji mladić iz sela Grabovica kod Ljubovije utopio u Drini, na granici opština Ljubovija i Bajina Bašta.
Prema prvim informacijama, mladić je najverovatnije pao sa čamca koji se nalazio na začelju regate.
Njegovo tijelo izvučeno je iz rijeke, a istragu vodi Više javno tužilaštvo u Užicu, s obzirom na to da se nesreća dogodila na teritoriji opštine Bajina Bašta.
Ovo je prva tragedija sa smrtnim ishodom u istoriji Drinske regate, koja je četvrt vijeka okupljala hiljade učesnika bez ijednog sličnog incidenta. Veselje i radost na Drini, ovog puta, prekinuti su tugom.
(Telegraf.rs)
Hronika
SUD PRIHVATIO DOKAZE: Kriminalce više ne štite Sky aplikacije

Izricanjem prve presude u predmetu u kojem su kao dokaz priznate komunikacije iz aplikacija Sky i Anom, Sud BiH je napravio ključni iskorak u borbi protiv kriminala, saglasni su sagovornici “Nezavisnih novina”.
Dodaju da će se sada svi oni koji su za nezakonite stvari koristili kriptovane aplikacije i mislili da se osjećaju sigurno, uhvatiti za glavu i da je slučaj “Damjanović” tek početak.
“Posebni telefoni sa Sky aplikacijama koštaju nekoliko hiljada maraka. Ja sam stalno govorio da te aplikacije niko ne kupuje kako bi kumu čestitao rođendan ili tako dalje. Jednostavno, koriste ih kriminalci, jer su osjetili da su to zaštićene aplikacije. Međutim, zahvaljujući prije svega FBI-ju, razbijen je taj lanac i te aplikacije i sada to služi kao dokaz”, kaže Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo.
Navodi da je Sud BiH u slučaju “Damjanović” dao odgovor na pitanje koje se postavlja već unazad nekoliko godina, a to je da li Sky aplikacija može biti dokazni materijal pred sudom.
“Ja sam to uvijek zagovarao. Za mene je to apsolutno dokaz i mislim da je ova presuda izuzetno bitna za praksu u BiH. Mi smo na pravu učili da je praksa jedan od izvora prava. Evo, sada imamo praksu i mislim da će u narednom periodu to biti prihvaćeno kod svih slučajeva kao relevantan dokaz”, navodi Pećanac te dodaje da ta činjenica ne ide u korist onima koji se nalaze na Sky aplikacijama, koji su ih koristili ili ih koriste i sada.
“Nije to ni lagan posao, tu imate milione razgovora, milione poruka itd. Ali mislim da će ovo dati vjetar u leđa institucijama koje razotkrivaju sve te razgovore, taj kriminal sa Sky aplikacija, a sigurno je da će, blago rečeno, izazvati glavobolju kod onih koji su to koristili”, naglasio je Pećanac u razgovoru za “Nezavisne novine”.
Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu Armin Kržalić prvu presudu zasnovanu, između ostalih, na dokazima iz kriptovanih aplikacija, naziva presedanom.
“Presuda legitimira korištenje dokaza i specijalizovanih aplikacija koje su korištene od strane kriminalnih grupa. Sa istom se dodatno potvrđuje pravno prihvatanje dokaza pribavljenih putem međunarodnih operacija, poput Trojan Shield (FBI/ANOM) i EMMA (Sky ECC), što jača međuinstitucionalnu pravnu saradnju, te Sud usklađuje svoj rad s praksom sa više europskih zemalja koje su već ranije prihvatile ovakve dokaze – npr. Njemačka, Nizozemska, Francuska i Belgija”, podsjeća Kržalić.
Ovakav sudski pristup će, kako smatra, ubrzati postupak rješavanja slučajeva.
Međutim, dodaje da se može očekivati i da će odbrana osumnjičenih vršiti pritisak na sud na način da će pokušati da ospori ove dokaze.
“Ali ovaj slučaj već pokazuje da Sud ide ka priznavanju međunarodno prikupljenih digitalnih dokaza. Ova presuda predstavlja hladan tuš za mnoge u BiH koji su se oslanjali na ‘sigurnost’ šifrovanih komunikacija. Kriminalne mreže više nisu zaštićene tehnologijom. Presuda šalje jasnu poruku da pravosuđe Bosne i Hercegovine stoji uz savremene standarde borbe protiv organizovanog kriminala i usklađuje se s praksama zemalja EU”, rekao je Kržalić za “Nezavisne novine”.
Sada, kada se u obzir uzme da je sud prihvatio kriptoaplikacije kao dokazni materijal, postavlja se i pitanje da li ova i slične presude mapiraju put narednim sudskim odlukama, odnosno da li će se sud na ročištima pozivati na raniju presudu sa sličnim dokazima.
Odgovarajući na ova pitanja, advokat Aleksandar Jokić kaže da formalno, sudske odluke nisu direktni, odnosno neposredni izvori prava u BiH.
Međutim, kako navodi, u praksi je situacija poprilično drugačija.
“Nakon što sud donese neku odluku, ukoliko postoji još sličnih slučajeva, ta odluka se često ponavlja. To, naravno, ne znači da se ta prvobitna odluka ne može ili neće mijenjati, ali dokle god bude pravosnažna, ona će služiti, ako ništa, kao orijentir drugim sudijama i vijećima”, pojašnjava Jokić za “Nezavisne novine”.
Podsjetimo, kako su “Nezavisne novine” ranije pisale, raspakivanje Sky i Anom aplikacija rezultiralo je brojnim hapšenjima i optužnicama u BiH. Na mukama su se našli osumnjičeni za šverc droge, pranje novca, uzimanje mita i druga teška krivična djela.
Prema podacima dostupnim na sajtu Tužilaštva BiH, u periodu od 2021. do kraja 2024. godine, tim tužilaca zaduženih za predmet Sky je u saradnji sa policijskim i bezbjednosnim agencijama u BiH sproveo oko 30 različitih operacija koje su kao rezultat imale hapšenje ili pritvor više od 170 osumnjičenih.
Do sada je podignuto i potvrđeno 10 optužnica protiv 68 osoba, a 16 optuženih se u tri slučaja izjasnilo krivim i po tom pitanju su donesene pravosnažne presude.
Treba dodati i činjenicu da je dosadašnjim istragama obuhvaćeno 28 zaposlenih u policijskim i agencijama za sprovođenje zakona, od čega su pet policijski službenici, a tu je i jedan ministar bezbjednosti BiH.
“Među osumnjičenima se nalaze aktivni policijski službenici, uključujući i visoke zvaničnike iz raznih agencija za provođenje zakona, kao i dva advokata i sudija”, podsjećaju iz Tužilaštva BiH.
Hronika
PUŠKA, DROGA I VAGA! Policija upalau kuću i hapsila, sve pronađeno u pretresu u Srpcu!

Policija iz Gradiške uhapsila je Č.B. (41) iz Srpca, nakon što je kod njega pronađeno oružje i marihuana, potvrđeno je za “Nezavisne novine”.
Kako su rekli iz PU Gradiška uhapšen je zbog sumnje da je počinio krivična djela nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija i omogućavanje uživanja opojnih droga.
“Na osnovu Naredbe Osnovnog suda u Gradišci izvršen je pretres kuće koju koristi osumnjičeno lice, kojom prilikom je pronađena i oduzeta vojna puška, municija, kutija u kojoj se nalazila zelena biljna materija koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuana ukupne bruto mase 85 grama, digitalna vaga i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa izvršenjem krivičnih djela”, kazali su iz PU Gradiške.
O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka koji je naložio da se po kompletiranju predmeta dostavi izvještaj o počinjenim krivičnim djelima protiv osumnjičenog lica.
-
Region2 dana ago
STIGLA PORUKA IZ BEOGRADA! Srbi da podnesu tužbe za genocid
-
Region3 dana ago
VUČIĆ O BORBI PROTIV REZOLUCIJE O SREBRENICI: “Sačuvali smo obraz”
-
Politika2 dana ago
BOŽO MARIĆ “Sindikalac” sa nožem, alkoholom i vilom – PRAVO LICE SNSD PLAĆENIKA (FOTO)
-
Region1 dan ago
Vučić o zločinu u Srebrenici: “Ne možemo promeniti prošlost, ali možemo budućnost!”
-
Politika2 dana ago
PO KO ZNA KOJI PUT, NJIHOVI “PIPCI” SEŽU SVUDA! SNSD se miješa u rad Udruženja penzionera Banjaluke?
-
Banjaluka2 dana ago
BEZ UCJENA I PRITISAKA: Grad će isplatiti puni regres svim zaposlenima u Centru za predškolsko vaspitanje i obrazovanje
-
Politika2 dana ago
DODIK “Uvođenje američkih carina najviše će pogoditi FBiH!” NAS NEĆE, JER NIŠTA NI NE IZVOZIMO
-
Politika8 sati ago
DODIK: Muslimani prikrivaju priču o ZLOČINIMA NAD SRBIMA i forsiraju svoju laž