Connect with us

Region

NATO AGRESIJA TRAJALA 11 SEDMICA: Na današnji dan prve NATO bombe pale na Jugoslaviju

Na današnji dan prije 24 godine – 24. marta 1999, počeo je vazdušni napadi NATO snaga na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Za 78 dana bombardovanja poginulo između 1.200 i 2.500 ljudi.

Naredbu za napad dao je Havijer Solana u to vrijeme Generalni sekretar NATO, tadašnjem komandantu savezničkih snaga, generalu SAD Vesliju Klarku, iako nije postojalo odobrenje Savjeta bezbjednosti UN. Bio je to očigledan presedan -odluka o bombardovanju tadašnje SRJ donijeta je, prvi put u istoriji, bez odobrenja Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija.

SRJ je napadnuta pod izgovorom da je krivac za neuspjeh pregovora u Rambujeu i Parizu o budućem statusu pokrajine Kosovo i Metohija.

Nakon što je odluku o neprihvatanju stranih trupa potvrdila Skupština Srbije, koja je predložila da snage Ujedinjenih nacija nadgledaju mirovno rješenje sukoba na Kosovu, NATO je 24. marta 1999. u 19.45 započeo vazdušne udare krstarećim raketama i avijacijom, na više područja Srbije i Crne Gore.

Devetnaest zemalja Alijanse počelo je bombardovanje sa brodova u Jadranu, iz četiri vazduhoplovne baze u Italiji, podržane strateškim bombarderima koji su poletjeli iz baza u zapadnoj Evropi, a kasnije i iz SAD.

Prvo su gađane kasarne i jedinice protivvazdušne odbrane Vojske SRJ, u Batajnici, Mladenovcu, Prištini i na drugim mjestima.

Gotovo da nema grada u Srbiji koji se tokom 11 nedelja napada bar nekoliko puta nije našao na meti snaga NATO.

U bombardovanju je uništeno i oštećeno 25.000 stambenih objekata, onesposobljeno 470 kilometara puteva i 595 kilometara pruga. Oštećeno je 14 aerodroma, 19 bolnica, 20 domova zdravlja, 18 dječjih vrtića, 69 škola, 176 spomenika kulture i 44 mosta, dok je 38 razoreno.

U noći 23. aprila 1999. godine u dva sata i šest minuta nakon ponoći, NATO je u napadu na zgradu RTS-a usmrtio 16 radnika. To je bio prvi slučaj da je jedna medijska kuća proglašena za legitimni vojni cilj.

Tokom bombardovanja izvršeno je 2.300 vazdušnih udara na 995 objekata širom zemlje, a 1.150 borbenih aviona lansiralo je blizu 420.000 projektila ukupne mase 22.000 tona.

NATO je lansirao 1.300 krstarećih raketa, izručio 37.000 “kasetnih bombi” od kojih je poginulo oko 200 osoba, a ranjeno više stotina i upotrebio zabranjenu municiju sa osiromašenim uranijumom.

Uništena je trećina elektroenergetskog kapaciteta zemlje, bombardovane su dvije rafinerije – u Pančevu i Novom Sadu, a snage NATO su upotrijebile i takozvane grafitne bombe za onesposobljavanje elektroenergetskog sistema.

Poslije više diplomatskih pritisaka, bombardovanje je okončano potpisivanjem Vojnotehničkog sporazuma u Kumanovu 9. juna 1999, da bi tri dana potom počelo povlačenje snaga SRJ sa Kosova i Metohije.

Pošto je generalni sekretar NATO 10. juna izdao naredbu o prekidu bombardovanja, posljednji projektili su pali na područje sela Kokoleč u 13.30, piše RTS.

Tog dana je Savjet bezbjednosti UN usvojio Rezoluciju 1244, a u Pokrajinu je upućeno 37.200 vojnika Kfora iz 36 zemalja, sa zadatkom da čuvaju mir, bezbjednost i povratak više stotina hiljada albanskih izbjeglica dok se ne definiše najširi stepen njene autonomije.

Obilježavanje Dana sjećanja

Centralna manifestaija obilježavanja Dana sjećanja na stradale u NATO agresiji, kojoj će prisustvovati predsejdnik Srbije Aleksandar Vučić, biće održana u Somboru.

Obilježavanju Dana sejćanja na Trgu Svetog Đođa u Somboru, sa početkom u 18 časova, prisustvovaće pored građana i patrijarh srpski Porfirije, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, poslanici Skupštine Srbije, ministri u Vladi Srbije i Republike Srpske.

Sombor je bio grad gdje su pale prve bombe i izgubljeni ljudski životi. Jedna od prvih ispaljenih krstarećih raketa na SR Jugoslaviju pogodila je, u večernjim časovima 24. marta, somborski vojni aerodrom, pet minuta prije službeno određenog vremena početka napada.

Napad na aerodrom ponovljen je još jednom iste večeri i tom prilikom je nastradao zastavnik jugoslovenske vojske Radovan Medić.

Region

OTIŠAO NA HILANDAR! Vulin Vaskrs proslavlja na Svetoj Gori

Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin najveći hrišćanski praznik Vaskrs proslavlja na Svetoj Gori.

Vulin u Manastiru Hilandar prisustvuje Vaskršnjoj liturgiji.

Vulina je dočekalo sveštenstvo i monaštvo manastira sa kojima će obilježiti praznik nad praznicima, Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista.

Nastavi čitati

Region

DAČIĆ “Međunarodna rezolucija o Srebrenici UNIJEĆE RASULO U MEĐUNARODNOM PORETKU”

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić smatra da će uslijediti rasulo u međunarodnom pravnom poretku kada se prijedlog rezolucije u Srebrenici nađe u Generalnoj skupštini UN s obzirom na to da sve govori da će svaka zemlja pojedinačno da iznosi svoje “genocide”.

Dačić očekuje da će prijedlog rezolucije o Srebrenici u toku sljedeće nedelje biti dostavljen Generalnoj skupštini UN, ali je dodao da se još ne zna tačno kada će se naći na dnevnom redu.

“Taj tekst koji su navodno mijenjali uopšte nije mijenjan, niti je u skadu sa našim očekivanjima”, rekao je Dačić za TV Prva.

On je dodao da ni sponzori ove rezolucije nisu načisto, jer nisu očekivali da će biti takvog otpora, da će neko organizovano raditi na tome da to ne prođe.

“Imamo težak posao, ne ulazimo u kvalifikaciju djela da li je ili nije bio genocid, da ne ispadne da mi opravdavmao zločin. Ovdje je riječ o principima”, rekao je Dačić.

On je pojasnio da BiH, odnosno njen ambasador, nije imala pravo da to podnese Generalnoj skupštini UN jer Predsjedništvo BiH nije donijelo odluku o tome.

On je napomenuo da je Srbija izložena različitim pritiscima zbog rezolucije i prijem takozvanog Kosova u Savjet Evorpe, a da je meta srpski narod.

Što se tiče prijema samoproglašenog Kosova u Savjet Evrope, Dačić je ukazao da je za to potreban glas 31 zemlje, istakavši da je tijesno i da, ako Francuska, Njemačka i Italija imaju neke rezerve, onda nema šanse da takozvano Kosovo prođe u Savjet Evrope.

Nastavi čitati

Region

ZEMLJOTRES U CRNOJ GORI! Treslo se kod Herceg Novog

Zemljotres jačine tri stepena po Rihteru pogodio je jutros Herceg Novi, saopštio je Zavod za seizmologiju Crne Gore.

Prema podacima Zavoda, zemljotres je registrovan jutros oko četiri časa.

Epicentar je bio u blizini Herceg Novog, a hipocentar na dubini od devet kilometara.

Nastavi čitati

Aktuelno