Connect with us

Region

NEMA MIRA ZA SRBE! Kosovska policija upala u “RAJSKU BANJU”, istjerani radnici (VIDEO)

Pripadnici kosovske policije upali su u hotel i banjski kompleks “Rajska banja” Banjskoj, mjestu u opštini Zvečan i istjerali radnike.

Zamjenik komandira za region sjever Veton Eljšani je rekao da policija u ovom trenutku samo asistira Kosovskoj agenciji za privatizaciju koja smatra da navedeni objekat nema adekvatnu dozvolu za rad, piše RTS.

-Oni rade svoj posao, mi asistiramo. U vezi toga šta se dešava, najvjerovatnije da će taj objekat preuzeti Agencija za privatizaciju i više detalja nemamo. Ako Agencija objekat daje nekome drugom ili samo plombira, o tome nemamo informacije. Mi ćemo biti tu dok se to ne završi – naveo je Eljšani.

Kancelarija za KiM je saopštila da “politički ekstremisti u Prištini uživaju u zlostavljanju srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, a „posebno to vole da rade na naše velike nacionalne i verske praznike”.

-Tako su i danas, na Svetog Nikolu, pripadnici Kurtijeve policije upali u kompleks “Rajska banja“, u opštini Zvečan, i odande potpuno bespravno i pod pretnjom silom isterali radnike koji rade na održavanju istoimenog hotela i restorana. Srbima je na ovaj način još jednom iz Prištine poručeno da nemaju pravo na razvoj svojih lokalnih zajednica, niti pravo na posao i socijalnu sigurnost – navodi se u saopštenju.

 

Kako se dodaje, osim što su ovom demonstracijom sile još jednom napadnuta kolektivna prava srpskog naroda, prekršeno je i u današnjem svijetu neprikosnoveno pravo na nepovredivost imovine, jer ekstremisti iz Prištine i opštinama i Srpskoj pravoslavnoj crkvi i privatnim licima na sjeveru pokrajine sad već svakodnevno, bez ikakve zadrške i potrebe da se za to pravdaju, na najbezočniji način povređuju i otimaju imovinu.

-Priština je i na ovaj način potvrdila svoju nameru sveobuhvatne okupacije severa Kosova i Metohije i poručila da Srbija nema pravo da na bilo koji način pomaže svom narodu, budući da je turističko-rekreativni kompleks “Rajska banja“ jedna od strateških investicija Beograda na severu Kosova i Metohije. Granice bezobrazluka i bahatosti Kurtija i njegovih siledžija očito ne postoje, i jasno je da je današnja akcija Prištine u selu Banjska deo plana etničkog čišćenja Srba sa Kosova i Metohije – navodi se u saopštenju Kancelarije za KiM.

Naglašeno je da će i o ovom napadu informisati međunarodnu zajednicu, uključujući i posrednike u dijalogu Beograda i Prištine.

Objekat “Rajska banja” otvoren je 2019. godine, a finansirala ga je Kancelarija za Kosovo i Metohiju.

Region

KALAS POSTAVLJA USLOVE “Srbija djelima mora potvrditi svoje evropsko opredjeljenje”

Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas izjavila je u Beogradu da je, nakon sastanka sa zvaničnicima Srbije, jasno da EU ostaje njen strateški cilj, ali da je neophodno da se to opredjeljenje potvrdi i konkretnim djelima.

“Reforme su način na koji će Srbija napredovati na svom evropskom putu. Ne postoje prečice za članstvo. Pravi progres mora da se ostvari”, kazala je Kalasova i naglasila da se to prije svega odnosi na unapređenje medijskih sloboda, suzbijanje korupcije te izborne reforme.

Istakla je da se mora poštovati autonomija univerziteta u Srbiji.

“Reforme moraju biti realne, a ne samo da se štrikliraju stavke na papiru”, rekla je Kalasova na konferenciji za novinare.

Dodala je da će te reforme donijeti pravu korist građanima Srbije, uključujući i “stotine hiljada učesnika protesta koje su to posljednjih nedjelja zahtijevale”.

Kalasova je pozvala predstavnike Beograda i Prištine da “što prije dođu u Brisel i razgovaraju o konkretnim koracima naprijed”.

Prethodno, na početku zvanične posjete Beogradu, poručila je da je za napredak ka EU neophodan i dijalog Srbije i Kosova.

“Ponovo na zapadnom Balkanu. Posjetiću Srbiju, Kosovo i Sjevernu Makedoniju i sa vladama i civilnim društvima tih zemalja, angažovati se u okviru njihovog puta ka Evropskoj uniji. Dijalog Beograda i Prištine obavezan je kad gledamo unaprijed. Sada je trenutak za ponovno angažovanje”, napisala je Kalasova ranije na svom nalogu na mreži X.

Na pitanje novinara Radija Slobodna Evropa o novosadskim aktivistima, koji su duže od dva mjeseca u pritvoru zbog navodnog pokušaja rušenja ustavnog poretka, Kalasova je rekla da je o tome razgovarala sa zvaničnicima u Srbiji.

“Razgovarali smo i o tome kako taj proces treba da se prati. Mi očekujemo od svih zemalja članica i kandidata da poštuju ljudska prava i to mora da se poštuje u svim procesima”, rekla je ona.

Kalasova se danas sastala sa premijerom Srbije Đurom Macutom.

Kako je saopšteno iz Vlade Srbije, razgovarali su o mogućnosti ubrzanja procesa evropskih integracija Srbije, kao i o dijalogu Beograda i Prištine”.

Tom prilikom, kako se navodi, Macut je istakao “nedvosmislenu evropsku orijentaciju Republike Srbije”.

“Macut je naglasio da je potrebno ubrzati proces evropskih integracija Srbije i izrazio uvjerenje da će se ubrzo razgovarati o konkretnim koracima na tom putu, poput otvaranja klastera 3, na koje se čeka tri godine”, navodi se u saopštenju.

U Skupštini Srbije, šefica diplomatije EU danas se srela i sa predsjednicom parlamenta Anom Brnabić i predstavnicima opozicionih stranaka.

Kalasova je sinoć doputovala u Beograd, a potom se odmah sastala s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

On je poručio da Srbija “ostaje pouzdan partner svima koji iskreno teže saradnji, napretku i zajedničkoj evropskoj budućnosti”.

U objavi na Instagramu Vučić je napisao da je sa Kalasovom razgovarao o ključnim geopolitičkim temama, bezbjednosnoj situaciji u regionu, evropskom putu Srbije i o dijalogu sa Prištinom.

“Naglasio sam da je Srbija posvećena konstruktivnom dijalogu pod pokroviteljstvom EU, kao načinu za rešavanje otvorenih pitanja, a da je zaštita srpskog naroda na Kosovu i Metohiji naš apsolutni prioritet. Podsetio sam da je formiranje zajednice srpskih opština ne samo dogovorena obaveza, već i preduslov za dalje napredovanje dijaloga i bilo kakvu normalizaciju odnosa”, napisao je Vučić.

Ovo je druga posjeta Kaje Kalas zapadnom Balkanu u okviru koje posjećuje i Kosovo i Metohiju i Sjevernu Makedoniju.

Tokom prve posjete regionu zapadnog Balkana, početkom aprila, Kaja Kalas je bila u Crnoj Gori, Albaniji i Bosni i Hercegovini.

Nastavi čitati

Region

MILIONSKE ŠTETE zbog zabrane uvoza mlijeka iz BiH u Srbiju

Srbija je zabranila uvoz mlijeka iz Bosne i Hercegovine. Blokada traje više od deset dana, upozoravaju BiH mljekari i poljoprivrednici. Zašto, nije poznato.

Od nadležnih traže hitnu reakciju s ciljem zaštite domaće proizvodnje i tržišta. Oni, s druge strane, šute. Ili nisu dostupni ili čekaju zvanične informacije. Do tada, BiH mljekari su u opasnosti da izgube milione maraka, ali i radna mjesta. Hoće li i kako naša zemlja odgovoriti?

Udruženje poljoprivrednika Federacije BiH saopštilo je da je Srbija zabranila uvoz mlijeka iz Bosne i Hercegovine, te zatražilo od državnih organa da zaštite domaću proizvodnju i domaće tržište.

“Radi se o milion i po litara mlijeka koje je mjesečno išlo prema Srbiji. Javit će se veliki problem, mljekare će smanjivati otkup tako da su lančano svi u problemu”, upozorava Nedžad Bičo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH.

Čekaju se informacije
Zašto je Srbija blokirala uvoz – zvanično nije poznato. Iz tamošnjeg ministarstva nije stigao odgovor na upit Federalne televizije. Izostao je i odgovor BiH institucija.

Državni ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac je u Kini. Ured za veterinarstvo Bosne i Hercegovine ne odgovara na pozive, dok federalni ministar poljoprivrede Kemal Hrnjić (NiP) čeka zvaničnu informaciju.

“Nemamo još zvaničnu informaciju. Provjeravamo šta se dešava. Zasad ne možemo dati bilo kakvu izjavu u vezi s tim pitanjem”, kaže Hrnjić.

Nezvanično, razlozi srbijanske obustave uvoza mlijeka su hiperprodukcija i softver koji je, navodno, u kvaru.

“Ovdje se svi prave mrtvi, niko ništa ne zna da se to dešava. Problem je, kao, s nekim softverom. Ne mogu da vjerujem da se 12–13 dana softver ne može osposobiti, da je taj novi ministar Vlade Srbije suspendovao sve dozvole o uvozu jer komuniciramo sa svim poljoprivrednicima u regiji i znamo da je hiperprodukcija mlijeka”, dodaje Bičo.

Jednostrane odluke nisu dobre. I nanose veliku štetu ovom sektoru, navode mljekari. Pojedini strahuju i da će ova odluka dovesti do gašenja malih proizvođača.

“Odluka Vlade Srbije nije dobra. Sumnjam da će naše institucije nešto uspjeti, sigurno će utjecati na gašenje proizvodnje i gazdinstava”, ističe predsjednik Udruženja mljekara SBK-a Amir Bulut.

“Mislim da nije dobro zatvarati nijedno tržište i da to treba da se riješi na nivou ministarstava. Ako oni od nas neće da uvoze, nećemo ni mi od njih – to je recipročna mjera”, poručuje počasni predsjednik Udruženja mljekara RS-a Vladimir Usorac.

Veoma važno tržište
Inače, i naša zemlja i Srbija potpisnice su Sporazuma o slobodnoj trgovini. Jednostranih poteza ne bi smjelo biti. Ukupan promet spoljnotrgovinske razmjene mlijeka i mliječnih proizvoda u 2024. godini iznosio je 413,8 miliona maraka, a pokrivenost uvoza izvozom bila je 54 odsto.

Top pet izvoznih tržišta u prošloj godini su Crna Gora, Hrvatska, Sjeverna Makedonija, Srbija i Kosovo.

Vrijednosno i količinski bilježi se rast izvoza na tržište Srbije i Sjeverne Makedonije. Dakle, ukoliko se novonastali problem ne riješi što prije – jasno je da će mljekarski sektor bilježiti milionske gubitke. FTV

Nastavi čitati

Region

O ČEMU SU RAZGOVARALI? Vučić telefonom razgovarao sa Zelenskim

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim o bilateralnoj saradnji i evropskom putu Srbije i Ukrajine.

Vučić je na Instagram nalogu “buducnostrsrbijeav” naveo da je sa Zelenskim posebno razgovarao o saradnji u formatu Ukrajina – Jugoistočna Evropa, prenosi Tanjug.

“Dobar i otvoren razgovor sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim. Razgovarali smo o bilateralnoj saradnji, evropskom putu Srbije i Ukrajine i posebno o saradnji u formatu Ukrajina – Jugoistočna Evropa”, napisao je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno