Connect with us

Društvo

NEODOLJIVI MEDITERAN! Italijani žele hercegovačke delicije

Dio asortimana “Hercegovačke kuće” među kojima su autohtoni sir škripavac, pršut, vino, med, domaći sokovi i melemi, mogao bi dospjeti na trpeze Italijana, koji imaju izrazito visoke kriterijume kada je u pitanju kvalitet hrane.

O mogućnosti izvoza na zahtjevno italijansko tržište juče su razgovarali prvi čovjek Trebinja Mirko Ćurić i delegacija iz Lombardije, a na sastanku je dogovoreno da će trebinjski poljoprivrednici imati mogućnost da njihovi proizvodi, ukoliko ispune uslove, dospiju na rafe marketa u ovoj zemlji EU.

Gradonačelnik Trebinja kazao je da će italijanskim vinarijama biti omogućeno da učestvuju na festivalu vina u Trebinju 25. maja, što će otvoriti mogućnost saradnje vinara iz Hercegovine i Lombardije.

– Razgovarali smo o primjerima i iskustvima brendiranja i složili se da bi brendiranje proizvoda kao što su vino i hrana trebalo konkretizovati u budućnosti, što je već učinjeno u Italiji na državnom i lokalnom nivou – kazao je Ćurić.

Predsjednik Udruženja za Savjet gradova i regija Italije Milena Bertani istakla je da je značajna valorizacija autentičnih proizvoda važnih za određeno mjesto, te da Trebinje obiluje bogatstvom tih mogućnosti.

– Cilj je ostanak mladih na ovim prostorima – rekla je Bertanijeva.

Direktor trebinjskog Agrarnog fonda Veselin Dutina podsjetio je za “Glas” da je delegacija Trebinja boravila u Milanu prije nekoliko mjeseci kada su otvorene teme o projektima koji mogu ubrzati razvoj poljoprivrede.

– Ukoliko se otvori mogućnost saradnje sa regijom Lombardija, prvo ćemo ispitati tržište, odnosno napraviti detaljan elaborat o isplativosti i troškovima. Ako se kockice slože, otvorićemo “Hercegovačku kuću” u Lombardiji, kao i italijansku kuću kod nas. Ukoliko dođe do izvoza, budući da je riječ o velikom i zahtjevnom tržištu za koje je neophodno ispuniti određene analize, jer je u pitanju EU, planiramo plasirati sve ono što Hercegovina nudi i što se proizvodi na našoj regiji – rekao je Dutina navodeći da će akcenat biti na proizvodima koji su dio asortimana “Hercegovačke kuće”.

Ističe da bi uspostavljanje saradnje moglo imati veliki značaj za domaće poljoprivrednike, jer novo tržište otvara mogućnost za dodatnu zaradu i povećanje obima proizvodnje.

– Kapaciteti za povećanje obima proizvodnje postoje pogotovo jer smo bazirani na male proizvođače koji nisu mogli samostalno istupiti na tržište – dodao je Dutina.

Slavica Kovač, koja ima oko 30 goveda, na svom gazdinstvu proizvodi punomasni kravlji sir, takozvani škripavac koji plasira kroz prodajne objekte “Hercegovačke kuće”.

– I te kako bi značilo da naš sir dospije na italijansko tržište, ali trenutno nemam dovoljne količine ni za domaće potrebe. Vrlo sam zadovoljna saradnjom sa “Hercegovačkom kućom” – rekla je Kovačeva koja kilogram škripavca prodaje za 15 KM.

Mediteran

Mirko Ćurić je istakao da je dogovoreno da studenti iz Trebinja odlaze u Italiju i da italijanski studenti dođu u Trebinje, a grad je dobio i ponudu za partnerstvo u projektima na području Mediterana.

– To su višemilionski projekti koje su oni realizovali u prethodnom periodu, a isto tako imaju dobra rješenja za ostanak omladine i žena u ruralnom području. Spremni smo da to primijenimo ovdje – naveo je Ćurić.

Društvo

Rod trešnje potpuno uništen! Cijene rekordne – kilogram i do 20 KM

Ovogodišnji rod trešnje na području Distrikta Brčko, zbog izuzetno loših vremenskih prilika tokom perioda cvjetanja i neadekvatnog oprašivanja, u potpunosti je uništen – kazao je Fadil Čandić, inžinjer poljoprivrede i uzgajivač trešanja iz brčanskog sela Šatorovići.

Po njegovim riječima, osim neblagovremenog oprašivanja cvata dodatni problem proizvođačima trešanja izazivaju smrdibube koje uništavaju preostali plod koji se formirao te sušenje listova stabla zbog bakterija koje napadaju list.
– Imali smo izuzetno kišovit period u vrijeme cvatnje i cvijet trešnje nije mogao da se sam oplodi jer su potrebne pčele, a one zbog kiše nisu mogle uraditi svoj posao – pojasnio je Čandić i dodao da su hladno vrijeme i mrazevi dodatno uticali na loš rod trešnje.

Trenutno imaju problem i sa bolestima lista koju izaziva gljivica “blumerija japi” koja napada list te postaje pjegav, dobija bakrenu boju i koji će na kraju i opast.
On smatra da ove godine na tržištu vlada previsoka cijena trešanja jer je ponuda izuzetno mala, a, kako dodaje, rijetki su građani koji mogu izdvojiti i do 20 KM za jedan kilogram a i nisu najboljeg kvaliteta.

Na 400 stabala trešnje koliko ima u svom voćnjaku, Fadil Čandić je tvrdi ubrao ne više od pet kilograma ukupno, a očekivao je najmanje do 40 kg po jednom stablu.

Čandić kaže da je podsticajna politika u Distriktu od 600 KM za jedan hektar, kada je riječ o proizvođačima trešanja, izuzetno mala i da se to mora promijeniti kako bi se u budućnosti ovo voće sačuvalo.

Fena

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčani periodi uz mogućnost pljuskova i grmljavine

U Bosni i Hercegovini preovladavaće promjenljivo oblačno vrijeme sa sunčanim intervalima. Tokom dana dolazi do postepenog povećanja oblačnosti, uz nestabilne vremenske prilike. U drugom dijelu dana lokalno su mogući pljuskovi i grmljavina širom zemlje, a jači pljuskovi očekuju se na području Bosne.

Vjetar je slab do umjerene jačine, uglavnom zapadnog i jugozapadnog smjera. Jutarnje temperature vazduha kreću se većinom između 5 i 10 stepeni, na jugu do 14, dok se najviše dnevne temperature očekuju između 20 i 26 stepeni Celzijusa.

Nastavi čitati

Društvo

HOĆE LI SE PONOVITI SITUACIJA IZ ŠPANIJE? Balkanu ovog ljeta prijeti novi veliki nestanak struje

Institut za energiju jugoistočne Еvrope (IЕNЕ) sa sjedištem u Atini upozorio je da, tokom ljeta i povećane potrošnje električne energije na Balkanu, postoji prijetnja od novog zamračenja, sličnog onom koje su u junu prošle godine doživjele Albanija, Crna Gora, BiH i dio Hrvatske.

Obnovljivi izvori
– Jugoistočna Еvropa mogla bi da bude ranjiva na nestanak struje zavisno od uslova. Pažljivim planiranjem, regionalnom koordinacijom i pravovremenim ulaganjem, region može da ublaži te rizike i nastavi da gradi čistiju i sigurniju energetsku budućnost – ocijenio je IЕNЕ u analizi „Koliko je jugoistočna Еvropa ranjiva na nestanak struje?“, koja je inicirana i nedavnim nestankom struje u Španiji i Portugaliji.

Ranjivost sistema u ovom dijelu Еvrope, kako se navodi u analizi, posljedica je nepovoljnog energetskog miksa Grčke, koja 45 posto svojih godišnjih potreba za strujom osigurava iz elektrana na obnovljive izvore energije, pa u određenim danima velike solarne ili vjetroelektrane mogu osigurati i do 80 posto potrošnje.

Univerzitetski profesor Nedim Suljić kaže za Avaz da se elektroenergetski sistem na Balkanu s razlogom može nazvati sistemom spojenih posuda.

Visoka potrošnja
– Veliki kvar u ljeto prošle godine dogodio se zbog ogromnog preopterećenja energetskog sistema, jer su bile visoke temperature vazduha, potrošnja električne energije je bila izuzetno visoka radi hlađenja stambenih i poslovnih prostora i došlo je do „ispadanja“ pojedinih dalekovoda. Ako jedan dalekovod, koji je vezan na isporuku električne energije ka susjednoj državi, „ispadne“ iz sistema radi preopterećenja, onda imamo domino efekat i „ispadanje“ i drugih dalekovoda koji imaju svoje sistema zaštite u slučaju preopterećenja – pojašnjava Suljić.

Sličan pad sistema, dodaje, možemo očekivati i ovog ljeta, jer se očekuju visoke temperature, značajno povećana potrošnja struje, a u prenosnu mrežu dalekovoda nije bilo ulaganja.

Ističe potrebu jedinstvene strategije za uključivanje elektroenergetskih sistema zemalja bivše Jugoslavije u elektroenergetski sistem zemalja ЕU, što je jedan od zahtjeva i Еnergetske zajednice.

Avaz

Nastavi čitati

Aktuelno