Connect with us

Banjaluka

NINKOVIĆEVA “SUPER HIK” POLITIKA! Pomažete najbogatijim, nauštrb ljudi, projekata i subvencija

Šef kluba odbornika PDP u Skupštini grada Banjaluka Dragan Milanović obratio se predsjedniku Skupštine Ljubi Ninkoviću koji je ranije izjavio da će, ukoliko se ne usvoji izjednačavanje cijena za privatne i javne vrtiće, smanjiti stopu poreza na nepokretnost, kojim će upravo pomoći onim najbogatijima jer oni plaćaju najviše poreza.

– Predsjedniče ja ne znam šta znači izjednačiti cijene privatnih i javnih vrtića? Kako ste to zračunali? Imamo Montesori od 700 maraka, druge privatne od 400 KM, da li svi trebaju plaćati samo 165 KM kao javni? Meni je interesantno to da te govorili da je Stanivuković “bacio” 50 miliona na subvencije i da je to katastrofa jer dijeli sve džaba, a vi sada govorite da sada treba tako, treba svim penzionerima džaba, trebaju vrtići džaba, sada treba sve. Neko vas je vjerovatno savjetovao da ste pogriješili i neko vas je ukorio, pa sada pričate potpuno drugu priču – rekao je Milanović.

Naglasio je u prošlom mandatu nije bilo nijedne subvencije, a sada je malo ono što imaju određene socijalne kategorije.

– Vama je malo 60 KM, pa malo je 100 KM, a nije vam bilo malo kad nije bilo ni marke? Pa da vi niste dvije godine smanjivali porez bilo bi 10 miliona KM više u budžetu. Vi prijetite da ćete smanjiti opet stopu poreza na nepokretnosti – istakao je Milanović.

Milanović ističe da se pomaže onima koji su u potrebi, a kako kaže, Ninković želi da se najbogatijima pomogne smanjenjem poreza, a nauštrb ljudi, projekata i subvencija.

– Ovo vam nije koretno i pametno, a ne znam ni koliko je tehnički moguće – zaključio je on

Banjaluka

NEZABILJEŽENA POTRAŽNJA! U Banjaluci se traži mjesto više za doček Nove godine!

Približava se doček Nove godine, pripreme za najluđu noć uveliko su u toku, kako među građanima, tako i među ugostiteljima. Ponuda za proslavu ove noći iz godine u godinu postaje raznovrsnija, pa tako svi mogu pronaći nešto po svom ukusu, od opuštenih druženja u kafićima, preko noći u klubovima, do svečanih večera u hotelima i restoranima.

Dok se mlađa populacija uglavnom odlučuje za noćne klubove i življu atmosferu, stariji gosti tradicionalno biraju mirniji ambijent restorana i hotela. Prema riječima sagovornika, osim domaćih posjetilaca, i ove godine se očekuje znatan broj gostiju iz dijaspore, koji već uveliko rezervišu mjesta za proslavu.

Cijene dočeka zavise od vrste ponude. U mnogim kafićima ulaz je besplatan ili simboličan, dok se u restoranima sa svečanom večerom i u klubovima kreću od 50 do 150 KM, u zavisnosti od sadržaja i programa.

Iz restorana “Banjalučki splav” poručuju da su gotovo sva mjesta već rasprodata.

– Zadovoljni smo interesovanjem. Cijene smo zadržali na prošlogodišnjem nivou, a ostalo je tek nekoliko slobodnih stolova. Čini nam se da smo među rijetkima koji su u ovom periodu već gotovo potpuno popunili kapacitete – naveli su iz restorana.

Doček Nove godine organizuje i restoran “Stara Ada”, gdje još uvijek ima slobodnih mjesta.

Kako su rekli za “Nezavisne novine”, očekuju da će veći broj rezervacija uslijediti u narednim sedmicama, kada pripreme uđu u završnu fazu.

– Još je rano, mislimo da će prave rezervacije tek početi – poručili su.

Rezervacije su već u toku i u restoranu “Veranda”, gdje će uz muziku uživo biti veselo i 31. decembra i 1. januara.

Tradicionalno popularno mjesto za stariju publiku je i hotel “Bosna”, gdje ove godine vlada izuzetno veliko interesovanje. Iz hotela ističu da su prezadovoljni odzivom gostiju.

– Za sada imamo veliki broj rezervacija iz dijaspore. Najviše naših ljudi, ali i stranaca. Samo iz Slovenije imamo grupu od 100 gostiju, a rezervacije dolaze i iz Švedske i Hrvatske od naših ljudi – rekli su za “Nezavisne”.

Iz hotela “Courtyard by Marriott Banjaluka” kažu da ove godine u ponudi imaju samo dnevnu žurku, ali da je njihov hotel i ove godine mjesto gdje će da odsjednu brojni posjetioci za novogodišnje praznike.

– Trenutno nam je popunjeno 50 odsto kapaciteta hotela, a tek je polovina novembra. Svakako da u narednim sedmicama očekujemo da će da se popune svi kapaciteti. Najviše gostiju za sada očekujemo iz Srbije – naveli su za iz prodajnog sektora ovog hotela.

Nastavi čitati

Banjaluka

MINISTARSTVO NA POTEZU! Prole: “Grad traži intervenciju zbog potpunog zastoja u radu Skupštine!”

Uputili smo zahtjev Ministarstvu uprave i lokalne samouprave Republike Srpske za vršenje nadzora nad radom Skupštine Grada, koja je od početka ove godine zakazala samo tri redovne sjednice.

Kazala je ovo savjetnica gradonačelnika za pravna pitanja Vedrana Prole, koja je istakla to da je prosto neprihvatljivo da je posljednja redovna sjednica Skupštine Grada održana 24. juna.

-Dakle, prošlo je skoro punih pet mjeseci otkako je održana posljednja redovna sjednica, što je prosto neprihvatljivo, imajući u vidu brojne nadležnosti Skupštine koje su propisane Zakonom o lokalnoj samoupravi. U proteklim mjesecima mi smo dostavili više od 100 tačaka o kojima treba da se raspravlja, podnosili smo inicijative za održavanje sjednica, ali ništa se nije desilo. Predsjednik Skupštine odbija da zakaže redovnu sjednicu iz samo njemu poznatih razloga – navela je Prole.

Podsjetila je i na to da je skoro podnesena inicijtiva sa 11 potpisa za održavanje sjednice, ali da je skupštinsko rukvodstvo još jednom ostalo nijemo.

-Ne znamo čemu da se nadamo, ne znamo kada će biti Skupština Grada. Nemamo nikakvu naznaku niti informaciju. Od nas su tražili da predamo Nacrt budžeta, što smo i učinili. Taj dokument sada se nalazi u ladicama skupštinskog rukovodstva, sa svim drugim materijalima koji čekaju na raspravljanje i usvajanje. Smatramo da resorno ministarstvo i te kako može da preduzme sve potrebne korake iz svoje nadležnosti, kako bi što prije sjeli u skupštinske klupe. Godina nam se bliži kraju i sve nas je strah da se ne ponavlja scenario kao od prethodnih godina – da Banja Luka uđe u privremeno finansiranje – dodala je Prole.

Nastavi čitati

Banjaluka

EKONOMSKI GENOCID NAD BANJALUKOM: Kresojević traži intervenciju Ministarstva

Narodni poslanik PDP-a i član Sigurne Srpske, Bojan Kresojević pozvao je Ministarstvo uprave i lokalne samouprave Republike Srpske i ministarku Senku Jujić da hitno izvrše nadzor i preduzmu privremene mjere u vezi sa višemjesečnom blokadom rada Skupštine grada Banja Luka.

– Već godinama gledamo istu praksu, predsjednik Skupštine grada i skupštinska većina, predvođena SNSD-om, suprotno zakonu blokiraju rad lokalnog parlamenta. Ministarstvo uprave i lokalne samouprave ćuti, iako je po članu 103. Zakona o lokalnoj samoupravi dužno da vrši nadzor i obezbijedi nesmetano funkcionisanje skupštine grada- istakao je Kresojević

Prema njegovim riječima, predsjednik Skupštine grada Banjaluka uporno odbija da zakaže sjednice, iako je to dužan učiniti u roku od 15 dana od prijema inicijative gradonačelnika, što je propisano članom 71. stav 2. Zakona o lokalnoj samoupravi. „Materijali koje priprema gradonačelnik Draško Stanivuković ne dolaze ni do odbornika, a Skupština je ove godine održala samo jednu redovnu sjednicu. To nije politika – to je osveta Banjaluci zbog ponovnog izbora Stanivukovića za gradonačelnika“, naglasio je Kresojević.

Posljedice ove blokade su katastrofalne za građane, upozorava on:
– Potkozarske mjesne zajednice i dalje nemaju vodu;
– U 2025. godini, prvi put u istoriji grada, privrednici i preduzetnici nisu dobili subvencije;
– Sela ne dobijaju puteve, mladi ostaju bez besplatnih placeva.

– Šteta koju je nanio predsjednik Skupštine zajedno sa skupštinskom većinom veća je od svih šteta koje su svi gradonačelnici SNSD-a napravili u prethodnim mandatima. Ovo je ekonomski genocid nad Banjom Lukom, neviđena blokada razvoja koja se ne pamti ni u jednoj lokalnoj zajednici u regionu – poručio je Kresojević.

On je podsjetio da Ministarstvo uprave i lokalne samouprave već godinama „pravi se da u prostoriji ne postoji slon“, te da je vrijeme da konačno reaguje i izda upozorenje i privremene mjere. „Zbog sujete jednog čovjeka i politike koja nije zasnovana na razvoju, već na blokadi, građani trpe ogromnu štetu. Ovo mora prestati“, zaključio je narodni poslanik Bojan Kresojević.

Nastavi čitati

Aktuelno