Uncategorized
Novi detalji o Srbinu koji je nestao u Grčkoj: Porodica poslala DNK na analizu
Tijelo koje je pronađeno nalazi se na obdukciji, a Radovanova majka Radoslava Markov dala je uzorak za DNK analizu koji bi konačno, sa sigurnošću, mogao da potvrdi da li je u pitanju njen sin. Kako je rekla, otisci prstiju pronađenog tijela odgovaraju Radovanim.
– Urađeni su otisci prstiju i odgovaraju Radovanovim, telo je sedam dana bilo u moru i potpuno je neprepoznatljiv. Odeća odgovara onoj koju je moj sin nosio, malo ispupčenje na obrazu, i to govori da je Radovan. Burme i zlatnog lanca nema, ali je sat tu i brojanica, koja ga je spasla da ga ne bace u masovnu grobnicu, gde sahranjuju migrante – kaže majka Radoslava.
Ona dodaje da je pronađeno tijelo potpuno crno, da po liku ne može da se utvrdi ko je u pitanju, ali i da je viđeno nešto čudno, što je porodicu nestalog Kikinđanina dodatno potreslo.
– U telu koje je pronađeno i krv je crna, to se sve pročišćava. Ni Radovanov kum po slikama koje su mu dali u Grčkoj, radi identifikacije tela, nije mogao da potvrdi da je moj sin u pitanju. Međutim, video je dve rupe na stomaku, a Radovan ima samo mali ožiljak od operacije slepog creva – kroz suze priča majka Radoslava, koja ne može ni da pretpostavi šta bi mogao da bude uzrok tim ranama.
Misterija oko nestanka
Misterija oko nestanka Radovana Juračića u Grčkoj, kada su mu se posljednji trag gubi 29. maja sa broda kojim je putovao na ostrvo Kos, traje više od mjesec dana. On se ukrcao u 18 sati iz Atine na feribot, gdje je namjeravao da nađe sezonski posao. Posljednji put čuo se istog dana oko 20 sati sa suprugom Draganom i od tada mu se gubi svaki trag. U potragu za njim uključena je grčka i srpska policija, a njegov nestanak istražuje i Interpol.
– Zaista ne znam, mi i dalje ne gubimo nadu i nadamo se da je Radovan živ. Najcrnje slutnje su da mu je neko izvadio organe, ali ne želim da mislim o tome. Sve je i dalje samo nagađanje, a ova istraga predugo traje. Ne znam ni zašto sam tek sada dala uzorak za DNK analizu. Išla sam ove nedelje u Institu za sudsku medicinu. Čekaju se i rezultati toksikološke analize koja će konstatovati uzrok smrti – rekla je majka nestalog Kikinđanina.
Rezultati DNK analize, ukoliko sve bude bilo po pravilima i proceduri, trebalo bi da budu završeni sledeće nedjelje, ali kako kaže Radovanova majka, svi su izgledi da će to potrajati.
Međutim, čak i da se utvrdi da je tijelo nađeno u moru zaista nestali Srbin iz Kikinde, dva detalja govore da će se veoma teško ikada saznati šta se zaista desilo sa njim. prenosi Kurir.
Prvi je podatak da na brodu ima samo jedna kamera, koja nije snimila eventualni Radovanov pad u more, i drugi je zbunjujuća činjenica da putnici sa tog broda nikako ne mogu da padnu u more, već samo na palubu.
Pronađen pasoš poslije dvije nedjelje
Paralelno sa tim, policija je na brodu na koji se ukrcao Juračić pronašla njegov pasoš.
– To je čudno jer su dve nedelje pretraživali brod. Radovanova porodica traži kamere sa video nadzora kako bi se utvrdilo šta se dogodilo kobne noći. Ono što otežava istragu jeste što je na brodu postojala samo jedna kamera i to kod bara. Takođe, ne zna se kako je mogao da padne sa broda u more jer kada se padne sa broda, pada se direktno na palubu – kaže izvor upoznat sa slučajem.
Ranije su pronađeni torba i telefon koji odgovaraju opisu koji je dala porodica nestalog Radovana. Njegove stvari bi trebalo da prepozna Radovanov kum.
(Glas Srpske)
Uncategorized
HOROR U VRTIĆU! Vaspitač (45) priznao krivicu za 26 seksualnih NAPADA NA DJECU
Radnik vrtića priznao je krivicu za 26 seksualnih prestupa protiv djece nakon jedne od najpotresnijih i najsloženijih istraga seksualnog zlostavljanja djece Metropolitenske policije.
Vinsent Čan (45) iz Finčlija radio je u vrtiću u sjevernom Londonu između 2017. i 2024. godine.
Prekršaji uključuju pet tačaka optužnice za seksualni napad na dijete penetracijom, četiri tačke optužnice za seksualni napad na dijete dodirivanjem, 11 tačaka optužnice za snimanje nepristojnih fotografija ili pseudofotografija djeteta i šest tačaka optužnice za izradu nepristojnih fotografija ili pseudofotografija djeteta.
Potonji prekršaji uključivali su slike iz kategorija A, B i C, pri čemu kategorija A prikazuje najteže zlostavljanje.
Čan će biti osuđen na Krunskom sudu u Vud Grinu 23. januara.
Metropolitenska policija izjavila je da je ovo jedna od njihovih najpotresnijih i najsloženijih istraga seksualnog zlostavljanja djece, prenosi “Sky“.
Uncategorized
VAKULA, POZNATI METEOROLOG, otkriva kakvu zimu možemo očekivati
Nakon jeseni pune ekstrema – od rekordno toplog početka novembra do istorijskih kiša na jugu zemlje – mnogi se s nestrpljenjem pitaju šta nas čeka u narednim mjesecima.
Prema najnovijoj sezonskoj prognozi koju je analizirao poznati hrvatski meteorolog Zoran Vakula, a objavio Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) te zemlje, pred nama je još jedna zima sa temperaturama iznad prosjeka. Ipak, ni to ne znači da će hladnoća u potpunosti izostati.
Zima toplija od prosjeka, ali uz povremene minuse
Dugoročni prognostički modeli za klimatološku zimu, koja obuhvata period od 1. decembra do kraja februara, prilično su složni: postoji umjerena do velika vjerovatnoća da će srednja sezonska temperatura vazduha biti viša od višegodišnjeg prosjeka (1991–2020). Pozitivno odstupanje očekuje se u sva tri zimska mjeseca.
Iako prognoza najavljuje blažu zimu, DHMZ naglašava da to ne isključuje povremene prodore hladnog vazduha. „Velika je vjerovatnoća da će temperatura povremeno biti niža od uobičajene, moguće i znatno (ali vjerovatno kratkotrajno), posebno u unutrašnjosti“, navodi DHMZ. Dakle, razdoblja s minusima su izgledna, ali mala je vjerovatnoća za dugotrajnu i ekstremnu hladnoću. Decembar bi trebalo da počne s temperaturama oko ili malo iznad prosjeka, nakon čega se očekuje hladniji period.
A šta je sa snijegom i kišom?
Pitanje koje mnoge zanima jeste – hoće li biti snijega? Dugoročne prognoze ne mogu dati precizan odgovor o vrsti padavina. Ono što je poznato jeste da će oborine tokom zime biti oko prosjeka, što znači da nas očekuje smjena sušnih perioda i onih s obilnijom kišom ili snijegom.
„U sezonskoj prognozi ne može se prognozirati tip oborine (kiša, snijeg, susnježica, kiša koja se smrzava na tlu…). Za takvu informaciju treba pratiti dnevne prognoze i upozorenja na opasne vremenske pojave“, pojašnjavaju iz DHMZ-a.
Snijega će sigurno biti, barem u planinskim krajevima. Ljubitelji snježnih radosti mogu se samo nadati da zima neće biti toliko blaga da je vrhunac snježnog pokrivača već prošao prije njenog službenog početka. Decembar bi, prema projekcijama, mogao donijeti više kiše od prosjeka, naročito na Jadranu i okolnim područjima.
Jesen puna kontrasta kao uvod u zimu
Da bismo bolje razumjeli zimsku prognozu, korisno je osvrnuti se na jesen koja je iza nas. Nakon izuzetno toplog oktobra, novembar je donio smjenu toplijih i hladnijih perioda, pa su se temperature približile prosjeku. Međutim, količina padavina bila je vrlo neujednačena. Dok su Lika i sjeverni Jadran bilježili manjak oborina, jug zemlje bio je potopljen.
U Dubrovniku je zabilježen istorijski meteorološki događaj: od 16. do 27. novembra trajao je neprekinuti niz kišnih dana, što se nije dogodilo od početka mjerenja 1961. godine. Samo u novembru palo je 190 litara kiše po kvadratnom metru – 35% više od prosjeka. S druge strane, Osijek je imao jednu od najsušnijih jeseni u posljednjih šest godina.
Godina 2025. među najtoplijima u istoriji mjerenja
Godina 2025. nastavlja globalni trend zagrijavanja. Srednja temperatura vazduha u prvih 11 mjeseci bila je u većini Hrvatske za oko 1 °C viša od prosjeka.
Preliminarni podaci svrstavaju ovu godinu među najtoplije ikada zabilježene: u Splitu je toplija bila samo prošla godina, u Osijeku, Gospiću i na Zavižanu treća najtoplija, u Dubrovniku i Rijeci četvrta, a u Zagrebu peta otkad postoje mjerenja.
Pred nama je vjerovatno još jedna blaga, ali promjenljiva zima. Sunčani i suvi periodi neće izostati, ali biće i hladnih naleta praćenih kišom i snijegom, prenosi 24sata.hr.
Uncategorized
PANDUREVIĆ TVRDI “Na izborima i POKOJNICI GLASALI za Karana” (VIDEO)
Član Predsjedništva SDS, Aleksandra Pandurević, osvrnula se na rezultate prijevremenih izbora za predsjednika Srpske.
– Tamo gdje prestaje logika, tamo počinje pobjeda. Karan je na smanjenoj izlaznosti na pojedinim mjestima u Zvorniku dobio više glasova nego Dodik na izborima 2022. godine – istakla je Pandurević, prenosi Srpskainfo.
Dodala je da bi na pojedinim mjestima u Zvorniku čak i braća Andersen mogli da zavide Karanu.
– Radi o tome da su na tim mjestima višestruko naduvani rezultati gdje Karan ima preko 90 odsto glasova – istakla je Pandurević.
Na 29 mjesta u Zvorniku zabiljezena je rekordna izlaznost, iako u tim mjestima, kako je navela, niko ne živi.
U Doboju je slična situacija, tvrdi ona.
– Na pojedinim biračkim mjestima izlazili su i pokojnici. Tu je izlaznost preko 90 odsto – istakla je Pandurevićeva.
Isti princip krađe, kako je navela, primjećen je u Laktašima i Bratuncu.
– Zahvaljujem se svima koji su izašli na izbore, isto kao i onima koji su podržali moju kandidaturu – izjavio Branko Blanuša, kandidat SDS za predsjednika Republike Srpske.
– Nije još završeno brojanje. Postojao je izborni inženjering i manipulacije, kao što je navela koleginica Pandurević. Insistiraćemo do kraja da se utvrdi činjenično stanje – poručio je Blanuša.
Aleksandra Pandurević poručila je da očekuje da se predsjednik CIK BiH Jovan Kalaba izuzme iz procesa odlučivanja o regularnosti izbora, piše Srpskainfo.
– Postoji li veći primjer sukoba interesa od toga da je Kalabina supruga bila angažovana kao savjetnik u MUP kad je Siniša Karan bio ministar – istakla je Pandurević.
Blanuša je poručio da ne razmišlja o kandidaturi za novog predsjednika SDS.
– Nemam takve ambicije – poručio je Blanuša.
-
Svijet2 dana agoPITANJE KOJE MUČI MNOGE! Zašto je Rusija prodala Aljasku Americi
-
Svijet2 dana agoVlada Bugarske povukla nacrt budžeta NAKON MASOVNIH DEMONSTRACIJA
-
Banjaluka2 dana agoU Banjaluci počeo “TURNIR PRIJATELJSTVA U16”
-
Banjaluka2 dana agoGIDEON GRAJF ODRŽAO PREDAVANJE o Holokaustu i genocidu u NDH studentima Banjaluke
-
Zanimljivosti2 dana agoSTIŽU VELIKE NOVOSTI! Meta zaustavlja krađu Rilsa
-
Svijet2 dana agoNEMA VIŠE ŠALE “Ako Evropa počne rat, Rusija je SPREMNA NA TO ODMAH”
-
Region3 dana agoNakon skandiranja u Sarajevu, Vučić poručio: “NE DA MI NE SMETA, VEĆ MI I IMPONUJE!”
-
Svijet1 dan agoRubio otkrio spornu tačku Trampovog mirovnog plana: PODRUČJE ŠIROKO 30 DO 50 KILOMETARA
