Connect with us

Politika

Političari u Srpskoj pozivaju se na EU, a KRŠE NJENE PRINCIPE u vezi sa klevetom

Narodna skupština RS raspravljaće sljedeće sedmice o nacrtu zakona, po kojem bi u Krivični zakonik RS bila vraćena kleveta uz drakonske kazne. Uprkos zabrinutosti medijske zajednice, stručne javnosti i međunarodnih organizacija, namjera Ministarstva pravde RS ostala je ista i pomenuti zakon upućen je u skupštinsku proceduru.

Iako i sam predlagač u obrazloženju nacrta priznaje da EU teži ka dekriminalizaciji klevete, u zakon se uvodi njena kriminalizacija. U obrazloženju predlagač citira i član 10 Konvencije Savjeta Evrope o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda u kojem stoji da se pravo na slobodu govora može ograničiti ili kazniti usljed specifičnih okolnosti, poput interesa nacionalne bezbjednosti, teritorijalnog integriteta ili javne bezbjednosti. U istom članu, međutim, predviđena je i zaštita sprečavanja otkrivanja obavještenja dobijenih u povjerenju, što institucije ne primjenjuju uvijek, barem ne kada su novinari u pitanju. Osim toga, iako predlagač ističe da EU teži dekriminalizaciji klevete, prećutkuje da i Savjet Evrope, koji citiraju, takođe teži njenoj dekriminalizaciji.

“Savjet Evrope promoviše dekriminalizaciju klevete i pruža uputstva svojim zemljama članicama da osiguraju proporcionalnost zakona o kleveti i njihovog primjenjivanja u odnosu na ljudska prava”, ističu na zvaničnoj stranici te institucije. Savjet Evrope ima stav da bi posebno javni zvaničnici i političari trebalo da imaju viši stepen tolerancije kad je u pitanju javna kritika, pa čak i pretjerivanje.

“Zbog njihove dominantne pozicije, ove institucije ne bi trebalo da budu zaštićene krivičnim zakonom kada su u pitanju klevete i uvredljive izjave”, stoji u Deklaraciji o slobodi političke debate, koju je Komitet ministara Savjeta Evrope usvojio 2004.

Najveći dio političara, čije stranke će odlučivati o pomenutom zakonu, a koje smo kontaktirali, s nelagodom govori o ovom zakonu i obećava da će prije glasanja o konačnom tekstu, kroz javnu raspravu, saslušati argumente medijske zajednice.

Jedini političar koji je decidno za donošenje ovakvog zakona je Nenad Nešić, predsjednik DNSa, koji nam je rekao da je i sam žrtva zlonamjernog pisanja, jer smatra da pojedini mediji crtaju mete na čelo njemu i njegovoj porodici.

“Apsolutno podržavam kriminalizaciju klevete iz razloga što je vrijeme da se stane u kraj kvazinovinarima koji kroz klevetu, laži i obmane nastoje ostvariti lični interes kroz reketiranje pojedinih ljudi koji se nalaze na funkcijama, a sve kroz izmišljene vijesti. Ne razumijem zašto je neko protiv takvog zakona ako svi želimo istinu, jer nikom nije zabranjeno da govori istinu i optuži bilo koga za bilo šta ako posjeduje dokaze”, rekao je Nešić za “Nezavisne”.

Igor Žunić, šef Kluba SNSDa, rekao nam je da SNSD nije za gušenje ni slobode govora, ni slobode medija, i da lično nikad neće podržati propise kojima je to cilj.

“Svi ćemo imati priliku u narednom periodu da kažemo šta mislimo i donesemo rješenje koje je u najboljem interesu za svakog pojedinca u RS. Novinari će imati priliku da sve strahove i sumnje saopšte u javnoj raspravi”, rekao je Žunić.

Nenad Stevandić, predsjednik US, izbjegao je da se direktno izjasni o tome da li je za kriminalizaciju klevete. Pojasnio je da će u pravnom timu stranke raspravljati o zakonu i nakon javne rasprave djelovati u skladu sa impresijama i refleksijama. Na naše insistiranje da li je za uvođenje klevete u Krivični zakonik, ističe da bi prvo trebalo razjasniti na šta se to tačno odnosi.

“Ovdje vidim da se usmjerava stručna rasprava na prestroge kazne. Zato ne bih požurio”, rekao je on.

Dragan Galić, šef Kluba NPSa, takođe je izbjegao direktan odgovor i objasnio da će o tome biti rasprava u Klubu. Spomenka Stevanović, šefica Kluba Demosa, priznala nam je da i sama ima podijeljeno mišljenju o ovom zakonu. Ona smatra da treba zaštititi i slobodu novinara, ali i sankcionisati iznošenje ozbiljnih neistina od strane pojedinih portala.

“Bitno je da su predložene izmjene u formi nacrta i da će biti javna rasprava u kojoj će učestvovati i medijska zajednica i ukupna javnost”, rekla je ona.

U opozicionim partijama decidno su protiv ovog zakona i najavljuju da će se boriti protiv njegovog usvajanja. Branislav Borenović, predsjednik PDPa, rekao nam je da je ovaj nacrt do sada najgori udar na slobodu izražavanja, slobodu misli i medijske slobode.

“Iz samog nacrta jasno se vidi da se ovdje ne radi o ‘čišćenju medijskog prostora’, nego o obračunu sa neistomišljenicima i slobodnim medijima. Očigledno je da se ovim pitanjem nije bavio neko ko poznaje materiju, sve je toliko široko postavljeno da sutra bilo ko može odgovarati, a drakonske kazne će neminovno voditi i ka zatvaranju medija i vrlo moguće i autocenzuri mnogih koji nastupaju u javnosti. PDP se oštro protivi ovom zakonu i osim što ga, naravno, nećemo podržati u NS RS, razmatramo i dalje konkretne korake protiv ovog anticivilizacijskog akta”, rekao nam je on.

Vukota Goveradica, šef Kluba SDSa, kaže da bi kriminalizacija klevete značila vraćanje verbalnog delikta iz vremena bivše Jugoslavije u zakon.

“Ovo su katastrofalna rješenja. Stavljati ovako drakonske kazne to je odlika autokratskih društava. Ja svakako mislim da RS ne bi trebalo da bude takva”, rekao je on. Prema njegovom mišljenju, stvarna namjera je sprečavanje novinara da pišu o aferama vlasti.

Udruženje novinara RS: Nismo konsultovani o kriminalizaciji klevete

Predlagač izmjena i dopuna Krivičnog zakonika nije se konsultovao sa predstavnicima Udruženja novinara RS, rekla je Mira Kostović, potpredsjednica ovog udruženja za Srnu. Ona je istakla da očekuje da se uvaže stavovi profesionalne novinarske zajednice pri kreiranju konačnog dokumenta.

“Udruženje novinara RS će uskoro organizovati javnu raspravu, na kojoj ćemo pozvati ministra, kolege novinare, pravnike, advokate, tužioce i sudije. Najbitnije je da čujemo odgovore na nedoumice koje novinari ističu”, istakla je Kostovićeva.

Politika

VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”

Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković rekao je da je Republika Srpska prepoznata kao poželjna destinacija za investicije i nalazi se među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje.

-Donošenje odluka je u partnerskom odnosu sa ljudima iz realnog sektora – rekao je Višković na Jahorini, gdje je zatvoren “Jahorina ekonomski forum”.

On je napomenuo da je jedna izraelska kompanija donijela odluku da se preseli sa prostora Turske u Republiku Srpsku, gdje će biti investicija više od 15 miliona evra i zapošljavaće oko 120 novih radnika.
-Zašto ne pomenuti i kompaniju `Pas` u Bijeljini, čiji su vlasnici iz Njemačke koji u Bijeljini zapošljavaju više od 1.300 zaposlenih – rekao je Višković.

On je dodao da je dobro što se pojedine opštine i gradovi opredjeljuju za bescarinske zone.
-Činimo sve za privredni ambijent Republike Srpske – poručio je Višković, prenosi Srna

Nastavi čitati

Politika

OŠTRA REAKCIJA PDP-a na ukidanje finansiranja stranaka “OVO JE PUCANJ U DEMOKRATIJU”

Poslanici Partije demokratskog progresa (PDP) reagovali su nakon usvajanja zakona kojim se ukida finansiranje političkih stranaka iz budžeta Republike Srpske, ocijenivši ga “pucnjem u demokratiju” i pokušajem vlasti da uguši opoziciju.
Šef Kluba poslanika PDP-a Igor Crnadak poručio je da je riječ o “anticivilizacijskom aktu”
-Ovaj zakon je pucanj u demokratiju Republike Srpske. Treba da uđemo u normalno djelovanje, gdje nije sva vlast kod jednog čovjeka i kod jedne stranke, gdje su vlade smjenjive, ovo što radite nije normalno i neće donijeti dobro nikome. Idete na to da ugušite opoziciju, na najgori, diktatorski način. Ubijate Republiku Srpsku, činite crnu rupu od nas, želite zombije koji će raditi po vašoj volji. Koliko god nas pritiskali ovim zakonom i s čim god, nećemo dozvoliti da uništite Republiku Srpsku – kazao je Crnadak.
Zamjenik šefa Kluba poslanika PDP, Mirna Savić-Banjac, ukazala je na odredbu zakona koja kaže da se stranke mogu finansirati organizacijom manifestacija, te upitala odnosi li se to na tzv. SNSD disko, odnosno organizaciju koncerata u multimedijalnoj sali SNSD, gdje se mladim ljudima toči alkohol.
Istakla je da je posebno pogodio dio koji kaže da se stranke mogu finansirati iz kulture ili izdavačke djelatnosti.
-To sigurno boli i sve ljude iz kulture. Od svega, izdvojili ste kulturu, da to ide u finansiranje političkih partija – navela je Savić-Banjac.
Poslanik Tanja Vukomanović je istakla da obrazloženje zakona ne odgovara stvarnim razlozima njegovog donošenja.
Naglasila je da nikakva volja građana ne stoji iza prijedloga i da je argument o uštedama besmislen, jer se, kako kaže, u Republici Srpskoj ima gdje štedjeti.

-Ako hoćete da štedite, krenite od hotela u Brčkom, od službenih automobila, od reprezentacija… Ali vi štedite na onome što vam je najmanje važno – na demokratiji – kazala je Vukomanović.

Nastavi čitati

Politika

“NEK KOMŠIJI CRKNE KRAVA”! Vladajuća većina u NSRS UKINULA FINANSIRANJE političkih stranaka iz budžeta

Narodna skupština Republike Srpske usvojila je po hitnom postupku Zakon o finansiranju političkih organizacija kojim je predviđeno da se ove organizacije, između ostalog, finansiraju iz članarina, dobrovoljnih priloga pravnih i fizičkih lica, te izdavačke djelatnosti.

Ovaj zaakon definiše da se političke organizacije finansiraju i od prodaje propagandnog materijala i organizovanja svojih manifestacija, prihoda od imovine u vlasništvu političke organizacije i dobiti privrednog društva u njenom vlasništvu.

Od prisutnih 59 narodnih poslanika, zakon je podržalo 48, protiv je bilo 11, a niko suzdržan.

Narodna skupština je na prijedlog predsjednika Republike Srpske za vršioca dužnosti glavnog revizora Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske imenovala Jovu Radukića, a za njegovog zamjenika Božanu Trninić.

Oni će obavljati ove funkcije do završetka postupka izbora glavnog revizora.

Nakon glasanja o apsolviranim tačkama dnevnog reda, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić zaključio je rad 22. posebne sjednice.

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Srđan Mazalica smatra da u Prijedlogu zakona o finansiranju političkih organizacija nema gušenja demokratije i slobode, kako to tvrdi opozicija, te da će sve političke stranke imati mogućnost da prikupljaju sredstva za svoj rad.

“Nakon usvajanja ovog prijedloga zakona sve političke stranke imaće i dalje pravo na slobodu političkog organizovanja u Republici Srpskoj”, rekao je Mazalica u završnoj riječi u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

On je istakao da nisu tačni navodi opozicije da je ovim prijedlogom zakona primijenjen pricip Kristijana Šmita, čijom odlukom su obustavljene isplate sredstava iz budžeta za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.

Šef Kluba SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da je spomenuti zakonski prijedlog sporan po dva osnova – pravnom i političkom i da će sigurno pasti na Ustavnom sudu RS.

„Ukidate višestranački sistem i demokratiju, ukidate slobodu političkog organizovanja i gušite političke partije“, rekao je Bodiroga.

Podsjetio je na odluku OHR-a iz 2004. godine kojom je zabranjeno finansiranje SDS-u iz budžeta RS, a kada je ova stranka bila dio vlasti. Zatim da su 2006. godine dobili kaznu da plate dva miliona KM, a da je od 2002. do 2006. godine smijenjeno preko 90 funkcionera SDS-a.

„Gledajte kakav je masakr doživjela SDS. Nije tada usvajala niti joj je palo na pamet da usvaja sličan zakon. SDS je prihvatila da svoj krst nosi sama. To je pitanje obraza, a bogami i kućnog vaspitanja“, kazao je Bodiroga i podsjetio da su na posljednjim Lokalnim izborima, zbog blokiranih računa, morali da izađu pod nazivom SDS – volja naroda.

Nastavi čitati

Aktuelno