Politika
Političari u Srpskoj pozivaju se na EU, a KRŠE NJENE PRINCIPE u vezi sa klevetom

Narodna skupština RS raspravljaće sljedeće sedmice o nacrtu zakona, po kojem bi u Krivični zakonik RS bila vraćena kleveta uz drakonske kazne. Uprkos zabrinutosti medijske zajednice, stručne javnosti i međunarodnih organizacija, namjera Ministarstva pravde RS ostala je ista i pomenuti zakon upućen je u skupštinsku proceduru.
Iako i sam predlagač u obrazloženju nacrta priznaje da EU teži ka dekriminalizaciji klevete, u zakon se uvodi njena kriminalizacija. U obrazloženju predlagač citira i član 10 Konvencije Savjeta Evrope o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda u kojem stoji da se pravo na slobodu govora može ograničiti ili kazniti usljed specifičnih okolnosti, poput interesa nacionalne bezbjednosti, teritorijalnog integriteta ili javne bezbjednosti. U istom članu, međutim, predviđena je i zaštita sprečavanja otkrivanja obavještenja dobijenih u povjerenju, što institucije ne primjenjuju uvijek, barem ne kada su novinari u pitanju. Osim toga, iako predlagač ističe da EU teži dekriminalizaciji klevete, prećutkuje da i Savjet Evrope, koji citiraju, takođe teži njenoj dekriminalizaciji.
“Savjet Evrope promoviše dekriminalizaciju klevete i pruža uputstva svojim zemljama članicama da osiguraju proporcionalnost zakona o kleveti i njihovog primjenjivanja u odnosu na ljudska prava”, ističu na zvaničnoj stranici te institucije. Savjet Evrope ima stav da bi posebno javni zvaničnici i političari trebalo da imaju viši stepen tolerancije kad je u pitanju javna kritika, pa čak i pretjerivanje.
“Zbog njihove dominantne pozicije, ove institucije ne bi trebalo da budu zaštićene krivičnim zakonom kada su u pitanju klevete i uvredljive izjave”, stoji u Deklaraciji o slobodi političke debate, koju je Komitet ministara Savjeta Evrope usvojio 2004.
Najveći dio političara, čije stranke će odlučivati o pomenutom zakonu, a koje smo kontaktirali, s nelagodom govori o ovom zakonu i obećava da će prije glasanja o konačnom tekstu, kroz javnu raspravu, saslušati argumente medijske zajednice.
Jedini političar koji je decidno za donošenje ovakvog zakona je Nenad Nešić, predsjednik DNSa, koji nam je rekao da je i sam žrtva zlonamjernog pisanja, jer smatra da pojedini mediji crtaju mete na čelo njemu i njegovoj porodici.
“Apsolutno podržavam kriminalizaciju klevete iz razloga što je vrijeme da se stane u kraj kvazinovinarima koji kroz klevetu, laži i obmane nastoje ostvariti lični interes kroz reketiranje pojedinih ljudi koji se nalaze na funkcijama, a sve kroz izmišljene vijesti. Ne razumijem zašto je neko protiv takvog zakona ako svi želimo istinu, jer nikom nije zabranjeno da govori istinu i optuži bilo koga za bilo šta ako posjeduje dokaze”, rekao je Nešić za “Nezavisne”.
Igor Žunić, šef Kluba SNSDa, rekao nam je da SNSD nije za gušenje ni slobode govora, ni slobode medija, i da lično nikad neće podržati propise kojima je to cilj.
“Svi ćemo imati priliku u narednom periodu da kažemo šta mislimo i donesemo rješenje koje je u najboljem interesu za svakog pojedinca u RS. Novinari će imati priliku da sve strahove i sumnje saopšte u javnoj raspravi”, rekao je Žunić.
Nenad Stevandić, predsjednik US, izbjegao je da se direktno izjasni o tome da li je za kriminalizaciju klevete. Pojasnio je da će u pravnom timu stranke raspravljati o zakonu i nakon javne rasprave djelovati u skladu sa impresijama i refleksijama. Na naše insistiranje da li je za uvođenje klevete u Krivični zakonik, ističe da bi prvo trebalo razjasniti na šta se to tačno odnosi.
“Ovdje vidim da se usmjerava stručna rasprava na prestroge kazne. Zato ne bih požurio”, rekao je on.
Dragan Galić, šef Kluba NPSa, takođe je izbjegao direktan odgovor i objasnio da će o tome biti rasprava u Klubu. Spomenka Stevanović, šefica Kluba Demosa, priznala nam je da i sama ima podijeljeno mišljenju o ovom zakonu. Ona smatra da treba zaštititi i slobodu novinara, ali i sankcionisati iznošenje ozbiljnih neistina od strane pojedinih portala.
“Bitno je da su predložene izmjene u formi nacrta i da će biti javna rasprava u kojoj će učestvovati i medijska zajednica i ukupna javnost”, rekla je ona.
U opozicionim partijama decidno su protiv ovog zakona i najavljuju da će se boriti protiv njegovog usvajanja. Branislav Borenović, predsjednik PDPa, rekao nam je da je ovaj nacrt do sada najgori udar na slobodu izražavanja, slobodu misli i medijske slobode.
“Iz samog nacrta jasno se vidi da se ovdje ne radi o ‘čišćenju medijskog prostora’, nego o obračunu sa neistomišljenicima i slobodnim medijima. Očigledno je da se ovim pitanjem nije bavio neko ko poznaje materiju, sve je toliko široko postavljeno da sutra bilo ko može odgovarati, a drakonske kazne će neminovno voditi i ka zatvaranju medija i vrlo moguće i autocenzuri mnogih koji nastupaju u javnosti. PDP se oštro protivi ovom zakonu i osim što ga, naravno, nećemo podržati u NS RS, razmatramo i dalje konkretne korake protiv ovog anticivilizacijskog akta”, rekao nam je on.
Vukota Goveradica, šef Kluba SDSa, kaže da bi kriminalizacija klevete značila vraćanje verbalnog delikta iz vremena bivše Jugoslavije u zakon.
“Ovo su katastrofalna rješenja. Stavljati ovako drakonske kazne to je odlika autokratskih društava. Ja svakako mislim da RS ne bi trebalo da bude takva”, rekao je on. Prema njegovom mišljenju, stvarna namjera je sprečavanje novinara da pišu o aferama vlasti.
Udruženje novinara RS: Nismo konsultovani o kriminalizaciji klevete
Predlagač izmjena i dopuna Krivičnog zakonika nije se konsultovao sa predstavnicima Udruženja novinara RS, rekla je Mira Kostović, potpredsjednica ovog udruženja za Srnu. Ona je istakla da očekuje da se uvaže stavovi profesionalne novinarske zajednice pri kreiranju konačnog dokumenta.
“Udruženje novinara RS će uskoro organizovati javnu raspravu, na kojoj ćemo pozvati ministra, kolege novinare, pravnike, advokate, tužioce i sudije. Najbitnije je da čujemo odgovore na nedoumice koje novinari ističu”, istakla je Kostovićeva.
Politika
MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.
“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.
Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.
Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.
“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.
Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.
“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.
Politika
DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.
“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.
Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.
Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.
Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.
Politika
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.
Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.
Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.
Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.
Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.
Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.
-
Politika3 dana ago
„VIADUCT“ DNEVNO „ZARAĐUJE“ 19.000 KM: Staša Košarac do sada Srpsku koštao više od 4 miliona KM
-
Politika3 dana ago
DODIK PORUČIO “Dok sam ja predsjednik, SRPSKU NEĆE USPJETI OTETI”
-
Banjaluka1 dan ago
“PODMETANJE NOGE” OD STRANE SNSD-a: Iz PDP-a kritikovali odbijanje naplate parkinga u Banjaluci i POVEĆANJE VRIJEDNOSTI nekretnina
-
Politika2 dana ago
STEVANDIĆ TAGOVAO TRAMPA I MASKA “Prvi smo vas podržali” (FOTO)
-
Politika2 dana ago
NIJE SE DUGO ČEKALO: Dodik odgovorio na poruku generalnog sekretara NATO-a
-
Politika1 dan ago
DODIK OBJASNIO KAKO PRELAZI GRANICU: “Sjednem u auto i prođem, nikada me niko ne zaustavlja” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
DODIK ZA RT BALKAN: Putin je svjetski lider, jedan od najvažnijih ljudi svijeta
-
Politika2 dana ago
RAMO O STEVANDIĆU “Ja njega ONAKO LIKOM I DJELOM doživljavam KAO SEOSKOG LOLU”