Društvo
RADNICI JU DOMA ZA STARA LICA PRIJEDOR OSTAVLJENI NA CJEDILU! Nemaju zdravstveno osiguranje, za nagomilane dugove NIKO NIJE ODGOVARAO
I pored velikih napora i zalaganja sadašnje uprave JU Dom za starija lica Prijedor, koja je postigla redovnost isplate plata, troškova prevoza radnika kao i doprinosa od početka 2022. godine i nastavila u 2023. godini, nastavlja se i dalje teška borba oko rješavanja starih milionskih dugovanja prema Poreskoj upravi i dobavljačima, a koje su direktno prouzrokovali bivši direktor Bojan Becner i još uvijek šefica računovodstva Dražana Stupar.
Naime ovaj dvojac je iz Doma izvlačio novac putem trostrukih faktura i trostrukih iznosa potrošnje drva na osnovu čega su i Bojan Becner i Dražana Stupar protivpravno prisvojili velike novčane iznose odnosno oboje “stekli “ nekretnine.
Becner je u kratkom vremenskom period “stekao” kuću sa bazenom kao i stan u Novom Sadu ,a Dražana Stupar svojom “stručnošću” i upitnom diplomom “stekla” provjereno dva stana u Prijedoru, jedan u strogom centru Banja Luke,a po njenim riječima i jedan stan u Novom Sadu.
Prema ranijim pisanjima i objavljenim dokazima kao što su originalne fakture sa potpisom Becnera na kojima se jasno vidi da je za litar ulja plaćano 5 KM u vrijeme kada je u prodavnici ulje koštalo svega 1,8 KM te da su na isti način nabavljane i ostale namirnice takođe višestruko plaćane, novcem Doma. Veliku stavku u “pranju” novca činilo je i ogrevno drvo.
Bojan Becner i Dražana Stupar su zajedno sa Mikom Lukićem (kumom Dražane Stupar) vlasnikom pilane nabavljali drva za Dom u početku oko 450 paleta, a nakon upozorenja pojedinih odgovornih radnika da neće iste fakture potpisivati i učestvovati u njihovim prljavim igrama, broj paleta je naglo smanjen na 230 iako se kvadratura Doma nije smanjila i dalje je bila ista (6.200 m2) i dalje je grejna sezona trajala 6 mjeseci.
Ista je situacija bila i na Gerijatriji gdje se prvobitno nabavljalo oko 230 paleta a zatim oko 90. Pri tome za nabvaljena drva se plaćalo kao za I klasu drva, a u stvarnosti su stizala drva koja su bila trula, najlošijeg kvaliteta i nije bilo moguće postići optimalnu temparaturu i zagrijati prostorije Doma. Tako je broj paleta drva za jednu grejnu sezonu smanjen sa nevjerovatnih 450 na 230, kao i sa 230 na 90, računica je jasna u čije džepove je otišla ova razlika, a radi se o stotinama hiljada maraka.
Ovakvo upravljanje i odlučivanje Becner Bojana zajedno sa Dražanom Stupar je dovelo do gomilanja dugova ove ustanove čak do 5.000.000,00 KM zbog čega ispaštaju radnici Doma koji zbog pljačke Doma od strane ovog dvojca, nemaju uplaćeno zdravstveno osiguranje za period od 2021. godine pa unazad godinama. Upravo zbog toga od 01.08.2023. godine radnici se ne mogu liječiti jer nemaju zdravstveno osiguranje , a preveliki su troškovi liječenja naročito za teže oboljele.
Postavljamo pitanje kada će odgovarati Becner B. i Stupar D.?
Zar će zaista nadležni organi i ovo prespavati i pustiti nedužne radnike Doma da se sami snalaze?
Paradoks je da je Becner zbog svojih kumovskih veza u vrhu stranke nagrađen za “vrhunski rad “ u Domu , te nakon konačne smjene dobio zaposlenje u Vodama Srpske i mjesto u Upravnom odboru JZU Dom zdravlja Prijedor. Stupar Dražana je, pored gomile dokaza o protivpravnom postupanju u Domu i dalje nažalost zaposlena u ovoj ustanovi.
Društvo
“GULJENJE KOŽE SA LEĐA” GRAĐANIMA SE NASTAVLJA! Poskupljuje participacija u domovima zdravlja u Srpskoj
Građani Republike Srpske od 1. januara naredne godine plaćaće skuplju participaciju za preglede kod doktora porodične medicine.
Naime, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Repubublike Srpske, na inicijativu Aktiva direktora javnih zdravstvenih ustanova domova zdravlja RS spremilo je prijedlog novog cjenovnika.
Ubuduće, kod prvog i kontrolnog pregleda doktora porodične medicine participacija će se plaćati 1,5 KM umjesto dosadašnjih jednu KM.
Kod prvog pregled doktora specijaliste porodične medicine sa 1,5 KM cijena participacije ide na dvije marke.
U resornom ministarstvu poskupljenje pravdaju činjenicom da se participacija nije mijenjala u zadnjih dvadeset godina, dok su, kako dodaju, cijene pregleda značajno povećane. Računaju i da će se ovom odlukom smanjiti i neopravdane posjete.
Kažu da ovo povećanje neće uticati na osjetljive kategorije stanovništva kao što su djeca do 18 godina, stariji od 65 godina, trudnice, oboljeli od malignih oboljenja, kao i porodice poginulih boraca i RVI za koje participaciju plaća Ministarstvo rada i boračko invalidske zaštite.
– Isti su po Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju oslobođeni od plaćanja participacije, a pretpostavka je da će doći i do smanjenja neopravdanih posjeta timovima porodične medicine – obrazlaže se u prijedlogu odluke, prenosi CAPITAL.
Društvo
OČEKUJE NAS PRAVA MEĆAVA! Evo kada, gdje i koliki tačno stiže snijeg u BiH ovih dana (FOTO)
Oblaci, padavine i hladniji vazduh zahvataju Bosnu i Hercegovinu.
U narednim satima, u brdsko-planinskim krajevima većeg dijela zemlje snijeg, uz formiranje, a na višim planinama povećanje visine snježnog pokrivača u prosjeku 5-20 centimetara.
U nizinama uglavnom kiša, pri izmaku padavina prolazno susnježica do mokar snijeg, uz dekorativni snjezni pokrivač lokalno, objavljeno je na Fejsbuk stranici BHmeteo.
Društvo
“EGZODUS SE NASTAVLJA”! Zadržavanje kadra najveći izazov bolnica u Srpskoj
Većina bolnica u Srpskoj u narednoj godini ne planira nabavku skupe opreme niti uvođenje novih usluga zbog teške ekonomske situacije, a prioritet će, kažu njihovi rukovodioci, biti zadržavanje medicinskog kadra kako bi održali sadašnji nivo zaštite pacijenata.
Dosadašnji finansijski problemi, tvrde oni, nisu imali uticaja na rad sa pacijentima, ponajviše zbog maksimalnog zalaganja i razumijevanja zaposlenih, posebno dežurnih ljekara čija je dnevnica, ističu, 120 maraka.
Direktor Bolnice Gradiška Rajko Dodik istakao je za “Glas Srpske” da su troškovi mnogo veći u odnosu na stopu izdvajanja u zdravstvu.
– Ova godina je, u proteklih pet, za našu zdravstvenu ustanovu bila najteža, zbog samog načina finansiranja. Dobili smo sredstava dovoljno da samo u posljednjih sedam mjeseci isplaćujemo plate radnicima, dok obaveze prema dobavljačima i bilo kakve investicije nisu dolazile u obzir – kaže Dodik.
Dodao je da bi ovoj zdravstvenoj ustanovi, koja je prošle godine od Vlade RS dobila grant od milion maraka, za održavanje tekućih troškova mjesečno trebalo do 400.000 maraka.
– Želio bih da se ne ponovi 2024. godina, jer sredstva koja smo dobili ne mogu pokriti tekuće troškove ni za tri mjeseca. Nadam se da će se u idućoj godini iznaći neka rješenja, jer ono novca što dobijamo je samo kap u moru dugovanja – kazao je Dodik.
Bez dodatnih sredstava ruke menadžmenta su, kaže on, vezane, jer sve redukcije koje su mogli uveli su, što ni blizu nije dalo željene rezultate.
– Postoje zaposleni u ovoj zdravstvenoj ustanovi koji rade i više nego što to standardi propisuju da pacijenti ne bi osjetili krizu. Takođe, aparate koji se pokvare pokušavamo da repariramo ili pozajmimo, jer novca za nove nemamo – naglasio je Dodik.
Sa finansijskim poteškoćama bore se i u prijedorskoj bolnici “Dr Mladen Stojanović”, a vršilac dužnosti direktora ove zdravstvene ustanove Miroslav Bijelić kazao je da nedostatak novca puno toga uslovljava, između ostalog, obnavljanje medicinske opreme koja se konstantno unapređuje.
– Naravno to utiče i na servisiranje drugih obaveza, jer mi nismo komercijalno preduzeće, a pri tome naši su troškovi visoki, počevši od lijekova pa sve do objekta koji sam po sebi košta – kazao je Bijelić.
Direktor Bolnice Zvornik i predsjednik Aktiva direktora zdravstvenih ustanova koje ostvaruju bolničku zdravstvenu zaštitu RS Ivan Popović kazao je da postoji veliko nezadovoljstvo među zaposlenima u smislu plata.
– Prvi put osjećam veliko nezadovoljstvo i tenziju među zaposlenima zbog plata. Jedno dežurstvo ljekara specijaliste, koje traje 24 časa, u bolnici se plaća 120 maraka. S druge strane, dnevnica konobara kreće se između 120 i 150 maraka – kazao je Popović.
Dodao je da je krajnje vrijeme da se sjedne i razgovara sa zdravstvenim radnicima i sindikatima, kako bi se iznašlo rješenje i povećale plate zaposlenima u zdravstvu.
Dubrovnik
Prema riječima direktora trebinjske bolnice Nedeljka Lambete, od januara ovu zdravstvenu ustanovu nije napustio nijedan ljekar, iako dobijaju dobre ponude iz Dubrovnika, gdje su veće plate.
– Šta će biti poslije Nove godine, vidjećemo. Mi se trudimo da, koliko god je u našoj moći, stvorimo što bolje uslove rada. Iduće godine bi trebalo da uselimo u novi objekat, koji će biti najsavremeniji u BiH – rekao je Lambeta.
-
Politika3 dana ago
SNSD SMISLIO KAKO DA FINANCIJSKI “SAMELJE” BANJALUKU! Strah od Stanivukovića veći od brige za narod
-
Politika3 dana ago
ADŽIĆEV OBRAČUN SA DODIKOVIM LOJALISTIMA! Šulić “Ti si politički patuljak” (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
KAKVA FARSA! Košarac pita “ODKUD BANDIT KURTI U SARAJEVU”, a SNSD ambasador mu izdao vizu!
-
Politika3 dana ago
“NIJE KUM DUGME” ZA ZGRADU UIO IPAK 100 MILIONA! Odbijena deklaracija o zaustavljanju kupovine
-
Politika2 dana ago
SELAK NE ZNA ELEMENTARNE STVARI! Odbornik i predsjednik partije ne poznaje ni PROCEDURE NI NADLEŽNOSTI (VIDEO)
-
Politika22 sata ago
I ŠTA ĆEMO SAD? Banke ugasile račune firmama PRIJE NAJNOVIJIH SANKCIJA SAD-a
-
Hronika3 sata ago
ŽRTVE ZAGREBAČKOG MONSTRUMA PRVAČIĆI I UČITELJICA! Oprečne informacije o poginulima
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Igor Dodik nije kompetentan da se bavi politikom, ALI AKO ŽELI BORBU- DOBIĆE JE”