Connect with us

Društvo

RODITELJSKU LJUBAV NIŠTA NE MOŽE DA NADOKNADI: Teška životna priča braće Kovačević iz Gradiške

Teška životna priča braće Nemanje, Davida i Pavla Kovačevića iz Gradiške, koji su u roku od godinu dana ostali bez oba roditelja, dirnula je mnoga srca zbog čega su mnogi poželjeli da im na neki način pomognu i odagnaju tugu koliko god je to moguće.

Brigu o trojici dječaka, od kojih dvojica pohađaju osnovnu školu, a najmlađi vrtić, trenutno vodi baka Milka Kovačević. Skrhana od bola, za “Glas Srpske” priča da je njen sin Nebojša za svog života pomogao i davao kome je god to bilo potrebno te da sad dobri ljudi pomažu njegovoj djeci.

Mirjanino srce puklo je od bola prije manje od dva mjeseca, što samo govori, nastavlja Milka, koliko su se njih dvoje voljeli i nisu mogli jedno bez drugog.

– Nebojša je bio sportista, nije bio bolestan. Trebalo je da učestvuje u biciklističkoj trci, ali, eto, sudbine. Prošle godine u avgustu uveče je legao da spava i više se nije probudio. Imao je infarkt koji je samo 13 mjeseci kasnije snašao i Mirjanu, koja je zbog svega što se izdešavalo dobila visok pritisak – kazala je Milka.

Najstariji unuk, ističe ona, ima deset godina, srednji devet, dok najmlađi još nema ni šest godina.

– Moji unuci ne oskudijevaju ni u čemu, jedino im nedostaju roditelji i njihova ljubav. Ipak, stariji dječaci ne pričaju mnogo na tu temu, dok najmanji Pavle od tetke stalno traži da mu ispuni želju i iz cvijeća dovede mamu i tatu, jer smo mu tako objasnili što ih nema – kazala je ona.

Dodala je da dječaci imaju i babu i djeda po majci koji žive u Srbiji, a planiraju da dođu u Gradišku da pripomognu.

– Trenutno sam sa njima trojicom kod njih u stanu, dok ne vidimo kako ćemo i šta ćemo, jer je ujak koji takođe živi u Srbiji, tačnije u Sremskoj Mitrovici, izrazio želju da bude njihov staratelj. Ja sam privremeni staratelj, sad je na dječacima da odluče hoće li željeti sa ujakom da žive u Srbiji ili će ostati ovdje sa mnom i završiti osnovnu školu što bih, naravno, najviše voljela, jer su oni sada moja jedina radost – govori Milka drhtavim glasom.

Sa svojom penzijom, kaže, može da im priušti ono osnovno što im je potrebno.

– Iako je imao samo 40 godina kada je otišao na onaj svijet, moj Nebojša je mislio na svoju djecu i na neki način ih obezbijedio. Nisu oni ostali ni goli ni bosi. Naravno, tu su porodica i prijatelji koji se ni sekunda ne odvajaju od nas, za sve nam priskaču u pomoć – priča baka Milka.

Prema njenim riječima, porodična penzija dječacima će svakako dobro doći, jer kako rastu tako će i potrebe, a samim tim i troškovi biti sve veći.

Direktor Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS Mladen Milić kaže da je zahtjev za porodičnu penziju podnesen 23. oktobra te da je rješenje doneseno u četvrtak i poslato na kućnu adresu.

– Centar za socijalni rad je morao dostaviti još par podataka pa je upravni postupak trajao 16 dana. Penziju će dobiti već sljedeći mjesec, a biće im uplaćen i zaostatak za koji pravo teče od dana podnošenja zahtjeva. Pravo na penziju dječaci će imati do okončanja redovnog školovanja, odnosno najkasnije do navršenih 26. godina života – kazao je Milić

Društvo

KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom

Mirza Hadžibegić, direktor Željeznica FBiH, potvrdio je da se intenzivno radi na uspostavljanju linije Sarajevo – Zagreb, preko Doboja, Banjaluke i Novog Grada.
“Postoji zajedničko operativno tijelo, formirano od Vijeća ministara BiH i Vlade Hrvatske, koje tretira neke administrativne procedure koje se odnose na granične prelaze, ali jedna od inicijativa je povezivanje Sarajeva, Banjaluke i Zagreba”, rekao je Hadžibegić.

Kako je dodao, putnički saobraćaj nije profitabilan i u svim zemljama je subvencioniran od države.

“Na linijama od Sarajeva do Čapljine, odnosno Maglaja, imamo subvencije Vlade FBiH. Uspostava novih linija značila bi nove troškove i to je stvar lokalnih zajednica i njihovih potreba”, rekao je Hadžibegić za Avaz.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 40 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ će biti sunčano i vruće, uz dnevnu temperaturu do 40 stepeni Celzijusovih.

Na zapadu se u poslijepodnevnim časovima očekuje umjeren razvoj oblačnosti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 13 do 18, u višim predjelima od 10, a dnevna od 34 do 40 stepeni Celzijusovih. Duvaće slab vjetar, istočni i sjeveroistočni, a u Hercegovini jugozapadni, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

MMF UPOZORIO BiH: Potrebne hitne reforme i fiskalna disciplina

Misija Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) upozorava da i pored određenog rasta, ekonomiju Bosne i Hercegovine prate brojni rizici – od unutrašnjih političkih tenzija do vanjskih ekonomskih šokova.

Na nedavno završenim redovnim konsultacijama sa predstavnicima BiH, misija MMF ocijenila je da je privredni rast BiH ubrzan sa dva odsto u 2023. na 2,5 posto u 2024. godini, podstaknut snažnom domaćom potražnjom, rastom kredita, privatnim investicijama i doznakama, piše Capital.

Nezaposlenost je pala na 11,7 odsto, a realne plate bilježe godišnji rast od osam odsto. Istovremeno, inflacija je nakon pada na 1,7 posto u 2024. ponovo počela da raste, dostižući 3,7 odsto u maju, prvenstveno zbog viših cijena hrane.

Ipak, MMF upozorava da su ekonomski izgledi i dalje neizvjesni. Predviđa se rast BDP-a od 2,4 posto u 2025, ali uz visoke rizike – od potencijalnog pogoršanja geopolitičke situacije, preko oscilacija cijena hrane i energije, do političke nestabilnosti unutar zemlje.

Fiskalna politika, iako trenutno još u granicama, suočava se s izazovima, poručili su iz MMF-a.

“Deficit generalne vlade (razlika između ukupnih prihoda i ukupnih rashoda svih nivoa vlasti u BiH) ostao je na 1,75 posto BDP-a, ali se za 2025. predviđa porast na 2,6 posto zbog povećanja plata i penzija“, rekli su u MMF-u i poručili da vlasti treba da izbjegavaju daljnje diskrecione mjere koje povećavaju deficit i da hitno izrade planove za krizne situacije.

Entiteti se, prema izvještaju, suočavaju sa velikim potrebama za finansiranjem. Federacija BiH planira emisiju euroobveznica, dok se RS oslanja na bilateralne kredite i domaće tržište. MMF naglašava potrebu za izgradnjom finansijskih rezervi, reformom javnog sektora i unapređenjem programa socijalne pomoći.

Valutni odbor ostaje stub makroekonomske stabilnosti u BiH, a Centralna banka (CBBiH) zadržava snažan nivo deviznih rezervi. MMF podržava planove za jačanje okvira obavezne rezerve i nadzor nad bankarskim sektorom. Upozorava se i na rizike usljed brzog rasta kredita i tržišta nekretnina, te se preporučuju dodatne makroprudencijalne mjere kako bi se očuvala stabilnost.

Reforme ključne za pristupanje EU i zadržavanje investicija

Politička fragmentacija i slabi kapaciteti institucija usporavaju reforme, smatra MMF i naglašava važnost Plana rasta za BiH, koji može donijeti milijardu evra EU sredstava u periodu 2025–2027. Posebno se insistira na reformama energetskog sektora i uspostavljanju mehanizama za određivanje cijene ugljika, uoči implementacije evropskog CBAM sistema.

“BiH mora hitno implementirati mjere MONEYVAL-a kako bi izbjegla stavljanje na sivu listu FATF-a 2026. godine, što bi moglo ozbiljno ugroziti međunarodne finansijske tokove i investicije. Istovremeno, razvoj digitalnog identiteta, e-usluga i modernizacija tržišta rada prepoznati su kao ključni faktori za unapređenje poslovnog okruženja“, navodi se u izvještaju.

MMF poručuje da BiH mora hitno unaprijediti fiskalnu disciplinu, reformisati javni sektor i ojačati institucionalne kapacitete kako bi osigurala stabilnost, podstakla rast i ubrzala evropski put.

Nastavi čitati

Aktuelno