Connect with us

Svijet

RUTE “Rusija i dalje glavna prijetnja NATO-u, ALIJANSA PROLAZI KROZ PROMJENE”

Generalni sekretar NATO-a Marko Rute izjavio je danas na samitu Bukureštanske devetorke (B9) u glavnom gradu Rumunije da je Rusija i dalje glavna prijetnja NATO-u i pozvao saveznike da nastave jačanje odbrane, posebno na istočnom krilu Alijanse.

On je poručio da NATO prolazi kroz promjene koje bi podrazumijevale da evropske članice preuzmu više odgovornosti.

„Rusija ostaje direktna prijetnja NATO-u. Moramo da učinimo sve da zaštitimo članice, a jača Ukrajina danas znači bezbjedniju Evropu sutra“, naglasio je generalni sekretar NATO-a, dodajući da Ukrajina mora da ima dovoljno sredstava da ostane u borbi, prenosi rumunski portal Digi24.

On je naveo da su lideri NATO-a u Parizu već razgovarali o mogućem okviru mirovnog sporazuma i ocijenio da je već „dogovoreno 90 do 95 odsto“ mogućeg teksta, dok je odluka o eventualnom prekidu vatre na Ukrajini.

Što se tiče daljih koraka u vezi sa mogućim mirovnim procesom, Rute je poručio da je odgovornost sada na Moskvi i da Rusija mora da pokaže spremnost za naredne poteze.

„Za sada je lopta na strani Putina. On mora da povuče sljedeći potez“, izjavio je generalni sekretar NATO-a.

Govoreći o NATO-u, Rute je naveo da Alijansa prolazi kroz transformaciju u uslovima globalnih tenzija i da koncept „NATO 3.0“ podrazumijeva jači savez uz veće evropsko preuzimanje odgovornosti.

Rute je pojasnio da „NATO 3.0“ znači snažniji NATO u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama, kako u nuklearnom, tako i u konvencionalnom smislu, uz veći doprinos evropskih saveznika.

„Dogovorili smo se da idemo ka izdvajanjima za odbranu od 5 odsto BDP-a. Neke zemlje su već prešle taj prag, druge mu se približavaju, ali moramo da budemo iskreni da i unutar NATO-a postoje naše unutrašnje diskusije“, rekao je Rute, prenosi rumunski Euronews.

On je potvrdio da u Vašingtonu postoje određena nezadovoljstva u vezi sa angažmanom saveznika u aktuelnim krizama, uključujući i sukob sa Iranom, ali je ocijenio da su poruke SAD jasno shvaćene među članicama.

„Vidimo značajan porast ispunjavanja preuzetih obaveza. To se vidi i u Rumuniji, gdje smo juče vidjeli američke avione kako dopunjuju gorivo“, rekao je Rute.

Govoreći o bezbjednosti pomorskog saobraćaja i na Bliskom istoku, Rute je naveo da se u oblasti Ormuskog moreuza sprovode međunarodne operacije, uključujući francusko-britanske inicijative za uklanjanje mina.

Rute je ponovio da „nema NATO-a bez Sjedinjenih Američkih Država“ i istakao važnost transatlantske veze, ali i jačanja evropskih kapaciteta.

Ranije danas, lideri okupljeni na samitu B9 usvojili su zajedničku deklaraciju u kojoj su ocijenili da Rusija ostaje najznačajnija i dugoročna prijetnja bezbjednosti NATO-a, uz poruku o potrebi za jačanjem odbrane istočnog krila Alijanse i nastavkom podrške Ukrajini.

Među učesnicima samita u Bukureštu bili su generalni sekretar NATO Marko Rute, kao i predsjednici Rumunije, Poljske, Litvanije, Estonije, Češke Republike, Letonije, Slovačke, Finske, Danske.

Učestvovali su i visoki predstavnici SAD, Švedske, Norveške, Islanda i Mađarske.

Samitu je prisustvovao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Rute: Rusija i dalje glavna prijetnja NATO-u, Alijansa prolazi kroz promjene“

BUKUREŠT, 13. maja (Tanjug) – Generalni sekretar NATO-a Marko Rute izjavio je danas na samitu Bukureštanske devetorke (B9) u glavnom gradu Rumunije da je Rusija i dalje glavna prijetnja NATO-u i pozvao saveznike da nastave jačanje odbrane, posebno na istočnom krilu Alijanse.

On je poručio da NATO prolazi kroz promjene koje bi podrazumijevale da evropske članice preuzmu više odgovornosti.

„Rusija ostaje direktna prijetnja NATO-u. Moramo da učinimo sve da zaštitimo članice, a jača Ukrajina danas znači bezbjedniju Evropu sutra“, naglasio je generalni sekretar NATO-a, dodajući da Ukrajina mora da ima dovoljno sredstava da ostane u borbi, prenosi rumunski portal Digi24.

On je naveo da su lideri NATO-a u Parizu već razgovarali o mogućem okviru mirovnog sporazuma i ocijenio da je već „dogovoreno 90 do 95 odsto“ mogućeg teksta, dok je odluka o eventualnom prekidu vatre na Ukrajini.

Što se tiče daljih koraka u vezi sa mogućim mirovnim procesom, Rute je poručio da je odgovornost sada na Moskvi i da Rusija mora da pokaže spremnost za naredne poteze.

„Za sada je lopta na strani Putina. On mora da povuče sljedeći potez“, izjavio je generalni sekretar NATO-a.

Govoreći o NATO-u, Rute je naveo da Alijansa prolazi kroz transformaciju u uslovima globalnih tenzija i da koncept „NATO 3.0“ podrazumijeva jači savez uz veće evropsko preuzimanje odgovornosti.

Rute je pojasnio da „NATO 3.0“ znači snažniji NATO u saradnji sa Sjedinjenim Američkim Državama, kako u nuklearnom, tako i u konvencionalnom smislu, uz veći doprinos evropskih saveznika.

„Dogovorili smo se da idemo ka izdvajanjima za odbranu od 5 odsto BDP-a. Neke zemlje su već prešle taj prag, druge mu se približavaju, ali moramo da budemo iskreni da i unutar NATO-a postoje naše unutrašnje diskusije“, rekao je Rute, prenosi rumunski Euronews.

On je potvrdio da u Vašingtonu postoje određena nezadovoljstva u vezi sa angažmanom saveznika u aktuelnim krizama, uključujući i sukob sa Iranom, ali je ocijenio da su poruke SAD jasno shvaćene među članicama.

„Vidimo značajan porast ispunjavanja preuzetih obaveza. To se vidi i u Rumuniji, gdje smo juče vidjeli američke avione kako dopunjuju gorivo“, rekao je Rute.

Govoreći o bezbjednosti pomorskog saobraćaja i na Bliskom istoku, Rute je naveo da se u oblasti Ormuskog moreuza sprovode međunarodne operacije, uključujući francusko-britanske inicijative za uklanjanje mina.

Rute je ponovio da „nema NATO-a bez Sjedinjenih Američkih Država“ i istakao važnost transatlantske veze, ali i jačanja evropskih kapaciteta.

Ranije danas, lideri okupljeni na samitu B9 usvojili su zajedničku deklaraciju u kojoj su ocijenili da Rusija ostaje najznačajnija i dugoročna prijetnja bezbjednosti NATO-a, uz poruku o potrebi za jačanjem odbrane istočnog krila Alijanse i nastavkom podrške Ukrajini.

Među učesnicima samita u Bukureštu bili su generalni sekretar NATO Marko Rute, kao i predsjednici Rumunije, Poljske, Litvanije, Estonije, Češke Republike, Letonije, Slovačke, Finske, Danske.

Učestvovali su i visoki predstavnici SAD, Švedske, Norveške, Islanda i Mađarske.

Samitu je prisustvovao i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

Svijet

ZEMLJOTRES POGODIO POZNATO LJETOVALIŠTE: Ponovo se zatreslo tlo u Grčkoj

U jutarnjim satima, zemljotres jačine 4,3 pogodio je Eviju.

Grčko ostrvo Evija jutros je pogodio zemljotres jačine 4,3 stepena po Rihterovoj skali, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).

Epicentar zemljotresa bio je na dubini od četiri kilometra i udaljen 78 kilometara od grada Peristerija, prenosi Euronews pisanje Tanjuga.

Potres se dogodio u 5.13 časova po lokalnom vremenu i izazvao je uznemirenost među stanovnicima tog područja, naročito imajući u vidu da je Eviju juče pogodio niz zemljotresa od kojih je najsnažniji bio 5,2 stepena, prenosi Prototema.

Za sada nema izvještaja o povrijeđenima ili materijalnoj šteti.

Zbog kontinuirane seizmičke aktivnosti, vlasti su odlučile da u toj oblasti više osnovnih i srednjih škola ostanu zatvorene, iz predostrožnosti.

Vatrogasne službe saopštile su da su u stanju povećane operativne pripravnosti.

Nastavi čitati

Svijet

NEVIĐENA DRAMA, RAKETE LETE NA SVE STRANE: Iran gađao bazu iz osvete, pa uslijedila brutalna odmazda Izraela

Izrael i Iran ponovno su razmijenili napade, što je najozbiljnija eskalacija od aprilskog primirja.

Izrael tvrdi da je pogodio vojne ciljeve u zapadnom i središnjem Iranu nakon što je presreo iranske rakete, dok Iran navodi da uzvraća na izraelske napade na Bejrut.

Iranska državna televizija je prenijela da se zvuk eksplozija čuo u Isfahanu, Karadžu, Tabrizu i Teheranu, ali nije bilo dodatnih informacija o žrtvama i materijalnoj šteti, prenosi Gardijan.

Očevici u Teheranu su potvrdili da se čula najmanje jedna snažna eksplozija zapadno od centralnih kvartova iranske prestonice. Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da su uspješno presrele sve iranske balističke rakete.

IDF: “Napali smo petrohemijski kompleks u Iranu”

Izraelska vojska (IDF) je objavila da su njene vazdušne snage pogodile nekoliko meta u petrohemijskom kompleksu u Iranu. Navedeno je da se objekat nalazio u Mahšaru, na jugozapadu Irana.

Novinska agencija Fars je izvijestila da su napadi koji je izvršio “cionistički neprijatelj” pogodili petrohemijsku kompaniju Karun Mahšar u provinciji Huzestan, uzrokujući djelimičnu štetu.

Iran je sinoć objavio da je ispalio balističke rakete na izraelsku vazduhoplovnu bazu Ramat David, navodeći da je to bio odgovor na izraelske napade na civile u južnom Libanu i južnim predgrađima Bejruta.

U saopštenju iranske vojske navodi se da je baza Ramat David služila kao lansirna rampa za izraelske napade na Liban.

– Napad je izvršen kao odgovor na masakre koje je cionistički entitet počinio nad civilima u južnom Libanu i južnim predgrađima Bejruta – navodi se u saopštenju.

Oglasio se Donald Tramp
Američki predsjednik Donald Tramp apelovao je na izraelskog premijera Benjamina Netanjahua da “ne uzvraća na napade” rekavši da nije srećan zbog eskalacije i da to neće pomoći u pregovorima sa zvaničnim Teheranom.

Tramp je prije eskalacije rekao da će Izrael morati da prihvati svaki sporazum koji Vašington postigne sa Teheranom.

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu neće imati drugog izbora nego da prihvati bilo koji sporazum koji Sjedinjene Države pregovaraju sa Iranom, rekao je američki predsjednik Donald Tramp u intervjuu za Fajnenšel tajms objavljenom sinoć, napominjući da on “donosi odluke“.

Tramp ljut na Netanjahua
Izraelski napadi su uslijedili uprkos tome što je američki predsjednik Donald Tramp rekao Bendžaminu Netanjahuu da ne uzvraća udare.

Bi-Bi-Si izveštava da je Tramp već bio ljut što je izraelski premijer ignorisao njegova upozorenja da ne napada Bejrut i da je bio zabrinut da bi izraelski potezi mogli da ugroze pregovore između SAD i Irana.

Ruševine u oblasti Jerihona nakon iranskog napada
Izraelski Kanal 12 objavio je fotografiju zapaljenih ruševina u oblasti Jerihona dok vojska pokušava da presretne rakete ispaljene iz Irana.

Televizija je izvijestila da su se eksplozije čule u oblasti Jerusalima i da su presretanja u toku iznad centralnog Izraela. Takođe je navedeno da su se sirene čule na jugu Izraela, dok je novinar agencije Frans pres javio je da je čuo eksploziju iznad Jerusalima.

Izrael zatvara granične prelaze sa Gazom
Izraelska vladina agencija COGAT objavila je da zatvara prelaze Rafah i Kerem Šalom prema Gazi do daljnjeg. Agencija je dodala da je zatvaranje jedna od „neophodnih bezbednosnih mjera“ uvedenih nakon iranskog raketnog napada na Izrael, piše Izrael.

Agencija tvrdi da zatvaranje neće uticati na humanitarnu situaciju u Gazi jer „značajne količine hrane koje su ušle u Pojas od početka primirja znatno prevazilaze potrebe stanovništva za hranom“.

Nastavi čitati

Svijet

RAZORAN ZEMLJOTRES POGODIO FILIPINE: Ima mrtvih, izdato upozorenje na cunami

Najmanje tri osobe poginule su u razornom zemljotresu koji je rano jutros pogodio jug Filipina. Nakon potresa jačine 7,8 stepeni izdata su upozorenja na cunami.

Najmanje tri osobe su poginule, a četiri su povrijeđene u snažnom zemljotresu jačine 7,8 stepeni koji je rano jutros pogodio jug Filipina, saopštile su vlasti.

Potres je izazvao upozorenja na cunami duž pojedinih obala regiona, a u više gradova prijavljena su ozbiljna oštećenja objekata i prekidi u snabdjevanju električnom energijom.

Prema podacima filipinskog Instituta za vulkanologiju i seizmologiju, epicentar zemljotresa nalazio se oko 13 kilometara jugozapadno od grada General Santos na ostrvu Mindanao. Potres je registrovan u 7.37 časova po lokalnom vremenu.

Na snimcima objavljenim na društvenim mrežama vidi se urušavanje sprata jednog restorana brze hrane u General Santosu, kao i pad spoljašnjih betonskih zidova tržnog centra. U provinciji Davao del Sur delimično se srušio deo srednje škole dok su se učenici okupljali ispred zgrade.

Vlasti su upozorile građane da ne ulaze u oštećene objekte zbog mogućih naknadnih potresa.

Pacifički centar za upozorenje na cunami saopštio je da su na pojedinim obalama Filipina mogući talasi visoki do tri metra. Talasi do jednog metra mogli bi da pogode dijelove Indonezije i Malezije.

Direktor filipinskog Instituta za vulkanologiju i seizmologiju Teresito Bakolkol pozvao je stanovnike priobalnih područja da se odmah sklone na viša područja ili dalje u unutrašnjost kopna.

Predsjednik Filipina Ferdinand Markos Mlađi apelovao je na građane da poštuju naređenja za evakuaciju.

Ne čekajte. Vaš život je važniji od bilo čega što ste ostavili iza sebe“, poručio je Markos.

On je naveo da su evakuacioni centri otvoreni i da državne službe procjenjuju razmjere štete i raščišćavaju puteve kako bi spasilačke ekipe mogle da stignu do ugroženih područja.

Podrhtavanje tla osjetilo se i u delovima Indonezije, gde su vlasti privremeno izdale upozorenje na cunami i naredile evakuaciju pojedinih severnih oblasti. Kasnije tokom dana upozorenje je ukinuto, nakon što su zabilježeni talasi visine do 75 centimetara.

Filipini se nalaze u području poznatom kao Pacifički vatreni prsten, jednom od seizmički najaktivnijih regiona na svijetu, zbog čega su zemljotresi i vulkanske erupcije česta pojava. Pored toga, ovu ostrvsku državu svake godine pogodi oko 20 tajfuna i tropskih oluja.

Zemljotres je pogodio zemlju upravo na dan početka nove školske godine, zbog čega su vlasti obustavile nastavu u pogođenim područjima do daljeg. Crveni krst Filipina saopštio je da je pružio pomoć velikom broju učenika koji su pretrpjeli stres i traumu nakon snažnog potresa.

Nastavi čitati

Aktuelno