Connect with us

Politika

SNSD MIJENJA IME? Stara ideja, nova realizacija

Iako je lider SNSD-a, Milorad Dodik, prije tačno godinu dana javno saopštio ideju o promjeni imena Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) u Snaga naroda, snaga države, za sada se nije mnogo uradilo na realizaciji iste.

“Za skraćenicu SNSD mi smatramo da je to ”snaga naroda, snaga države”, ne samo da je to naziv stranke. Možda ćemo čak i tragati za tim da u narednom vremenu promijenimo naziv i da ostane ista skraćenica, da se SNSD zove Snaga naroda snaga države – SNSD. Tako da ćemo ući u neku vrstu reforme”, naveo je Dodik 5. novembra prošle godine.

Ipak, na stranačkom kongresu, odžanom zadnjeg dana septembra ove godine u Doboju, na kojem je Dodiku produžen predsjednički mandat koji suvereno drži još od 1996. godine, SNSD nije otvarao pitanje promjene imena.

To je potvrdio za “Glas Srpske” zamjenik predsjednika najvećeg poslaničkog kluba u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Srđan Mazalica, ali i dodao kako pomenuti prijedlog ima smisla.

“Za promjenu imena je potrebna izmjena Statuta, a na nedavnom saboru stranke ostalo je dosadašnje ime. Ideja predsjednika SNSD-a da se ono promijeni u Snaga naroda, snaga države+ je moguće i dalje aktuelna. SNSD jeste u početku profilisana kao stranka socijaldemokratske orijentacije, ali i dalje se zalaže za neke od najvažnijih ciljeva ovog ideološkog pravca, a to su prava radnika, solidarnost prema socijalno ugroženim, ulaganje u zdravstvenu zaštitu, obrazovanje, infrastrukturu i uopšte u sve što donosi dugoročnu korist za društvo i dobrobit za sve građane”, kaže sagovornik “Glasa”.

On je potom obrazložio i šta je dovelo do toga da se razmišlja o novom nazivu.

“Kako je socijaldemokratija izrasla u specifičnim istorijskim uslovima, tako i danas SNSD prati izazove sa kojima se suočava Republika Srpska, prati puls naroda i kreira politike za optimalan razvoj društva i privrede. SNSD se tako sve više profiliše kao stranka koja gaji suverenizam u odnosu na globalizam, čuvajući autonomiju i nadležnosti Republike Srpske, ali i developmentizam, u smislu korištenja svih razvojnih potencijala koji mogu omogućiti rast privrede, a onda i socijalna davanja. Prateći narodnu volju u kreiranju politika i jačajući Republiku Srpsku kao državu, može ime Snaga naroda, snaga države imati smisla, a da se zadrži postojeća skraćenica SNSD”, zaključio je Mazalica.

Politički analitičar Nebojša Tojagić kaže za “Glas” kako vjeruje da bi rebrendiranje SNSD-a bilo dobar potez za pomenutu stranku.

“Ako vidimo Vučićevu ideju Narodnog pokreta za državu onda je logično da se nešto slično desi i na prostoru Republike Srpske i da se pronađu mehanizmi za još bolju uvezanost dva pokreta ili stranke sa obje strane Drine. Promjena imena ne bi nosila sa sobom neke rizike jer do izbora ima još dovoljno vremena da ime uđe u uvo birača, a ideje su odranije poznate”, kaže Tojagić.

Tojagić dodaje i da promjena imena ima smisla i zbog toga što se SNSD značajno transformisao u odnosu na svoje početke.

“Socijaldemokratija, koju nose u imenu, nije više u prvom planu. SNSD je otišao nekim drugim putem, skrenuo značajno udesno”, poručio je Tojagić ali i konstatovao da ideologija na našim prostorima odavno nije kriterijum na osnovu koga će se neko opredjeliti da glasa za neku političku partiju.

Već mijenjali ime

SNSD je već jednom mijenjao ime, ali je korekcija bila minimalna. Naime, u martu 1996. osnovana kao Stranka nezavisnih socijaldemokrata pod pomenutim imenom je djelovala do 2002. godine, kada postaje Savez nezavisnih socijaldemokrata, nakon spajanja sa Demokratskom socijalističkom partijom.

Politika

STANAREVIĆ O NOVOJ PARTIJI “Pored svih likova koje SNSD posjeduje, FALI TIP POPUT MENE”

Stanarević ističe da odluka da napusti DEMOS, stranku kojoj je dao mnogo, nije došla preko noći.

“Moja odluka nije bila ishitrena i nije donesena preko noći. To je trajalo jedan duži period. Nije bilo lako to uraditi, jer ipak sam ja bio tu od osnivanja DEMOS-a i dao sam pun doprinos u razvoju te stranke, kako od ličnih sredstava, tako ljudstva i ostalog. To je išlo sve do jednog trenutka, kada sam vidio da sam smetnja stranci, ne znam iz kojih razloga. Osobu koja ima najveći broj glasova na prošlim izborima, smijenite sa mjesta predsjednika Gradskog odbora. Takođe, iako sam imao najviše glasova, nisam bio na listi za predstojeće izbore. Onda shvatim i vidim, da mi tu više nije mjesto. Nije bilo ružnih riječi, razišli smo se kao prijatelji. Ja sam izabrao svoje, oni svoje staze”, kaže Stanarević.

Stanarević ističe da u SNSD za njega ima mjesta, te je naglasio da će već na narednoj Skupštini grada nastupati u Klubu odbornika nove političke opcije.

“Nastavljam dalje, prelazim u SNSD, najveću stranku u Republici Srpskoj. Što bi se fudbalski reklo, bilo bi glupo da idem iz Malage u Seltu, nego iz Malage u Real. Smatram da u Gradskom odboru u Banjaluci, ima prostora za mene. Pored svih likova koje SNSD posjeduje, smatram da fali tip poput mene. Tu je presudilo mnogo faktora. Imam dosta prijatelja u toj opciji. Politika koja se vodi na višem nivou, odgovara mom gledanju stvari. Obavio sam razgovore sa Gradskim odborom SNSD Banjaluka, ali sam razgovarao i na višem nivou. Već na narednoj Skupštini, nastup u Klubu odbornika SNSD”, jasan je Stanarević.

Nastavi čitati

Politika

RAMO PREŠAO SVE GRANICE! Postao nepodnošljiv teret Vladi FBiH

Sarajevski mediji uveliko spekulišu da se u zadnjih nekoliko dana u strogoj tajnosti dogovara rekonstrukcija Vlade Federacije BiH.

Iako premijer FBiH, Nermin Nikšić, smiruje javnost da je brod kojim upravlja apsolutno stabilan i dobro navođen, demantuju ga informacije iz izvora u njegovom timu.

Dvojica ministara su, navodno, postali nepodnošljivi teret Vladi FBiH. To su Ramo Isak, ministar unutrašnjih poslova i Nediljko Rimac, ministar zdravlja FBiH.

Iz redova Trojke i HDZ sada se tvrdi kako je Isak tragikomična politička figura i imenovanje takve osobe s nasilničkom prošlošću je samo po sebi bilo zastrašujuće. Njegovi istupi u javnosti su u kontinuitetu izazivali ogorčenje pa i sramotu ne samo javnosti, nego i njegovih kolega na političkoj sceni.

Isak svakodnevno srlja izjavama i podiže buru u javnosti istupima kako je spreman uhapsiti predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika, i to na teritoriji Republike Srpske. Svaka druga riječ u javnim nastupima je bila vezana za rat, ali i izjavom da je spreman poginuti za BiH jer se tako postaje “šehid”.

Pitanje je ko i koliko vjeruje ministru koji radije posjećuje teretane i vozi se u službenom helikopteru sa sinovima.

– Šokantno je da ministar unutarnjih poslova FBiH, koji je zadužen za očuvanje vladavine prava, slavi povratak na posao visokih službenika Uprave policije FBiH koji su uhapšeni, optuženi i pod istragom za teška krivična djela. Policijski službenici imaju pravo na svoj dan na sudu kako bi se odbranili od bilo kakvih optužbi, ali optužbe protiv njih nisu nešto za slavlje. Niko nije iznad zakona – upozorili su Isaka i američke Ambasade u BiH.

Pitanje je i kako se uopšte dogodilo da Nikšić izabere Isaka za ministra, znajući za detalje iz Isakove prošlosti.

S druge strane HDZ bi mogao zadovoljno trljati ruke jer u paketu s ministrom Isakom bi trebao ići i Nediljko Rimac, ministar zdravlja u Nikšićevoj vladi. Njegov neoprostivi krimen, za Čovića i Nikšića je dr. Ismet Gavrankapetanović, sarajevski ortoped predodređen od Elmedina Konakovića NiP za funkciju direktora Kliničkoga centra u Sarajevu.

Njemu Rimac uporno odbija dati pisanu saglasnost, jer ne ispunjava proceduralne uslove. Natezanje traje mjesecima i vladajućoj garnituri je prekipjela Rimčeva tvrdoglavost pa su navodno odlučili i njega smijeniti.

Dakle, iz Vlade FBiH bi trebali ‘letjeti’ Isak i Rimac, a iz federalne vladajuće većine HDZ. Ako se obistine ove spekulacije u novu većinu uskače NES sa svoja četiri predstavnika.

Čelnik HDZ BiH, Dragan Čović, pristao je odigrati igru protiv “devedesetke” jer će dobiti Ministarstvo zdravlja. U nekim krugovima se čak spominje i razmjena oko imenovanja Marina Vukoje u Ustavni sud BiH, dakle u paketu s ustoličenjem Ismeta Gavrankapetanovića na čelo sarajevskoga KUCS, piše Slobodna Bosna.

No, još uvijek je u igri i siva eminencija SDP, Damir Hadžić, direktor hercegovačke kompanije AGRAM koji želi da vršilac dužnosti direktora KCUS Alen Pilav dobije puni mandat.

Nastavi čitati

Politika

BASARA O JELENI TRIVIĆ “U medije može samo preko imena DRAŠKA STANIVUKOVIĆA, jer ništa drugo nema da ponudi”

-Zanimljivo je kako “Đajićev front” napada isključivo gradonačelnika Banjaluka čak i kada su odgovorni drugi, rekla je Adriana Basara potpredsjednik GrO PDP Banjaluka.

Ona dalje navodi da je čak i Vlada Republike Srpske mogla je intervenisati u slučaju izgradnje mosta u Docu, ali nije, te da Jeleni Trivić to ne smeta.

-Da su provjerili prije nego što su izašli u javnost vidjeli bi da su problem imovinsko-pravni odnosi i da postoji čovjek koji neće da proda svoju imovinu. S obzirom na to da se taj čovjek preziva Šmit, a mnogi mediji su pisali o tome, Jelena je ovo mogla da provjeri bar na Googlu, ali nije!  Nije jer je važno da se pomene Stanivuković, kako bi dospjela u javnost preko imena gradonačelnika Banjaluke, jer očigledno drugačije ne može. Dokle ide opčinjenost jednim čovjekom govori i to da su Stanivukovića kritikovali čak i kada je riječ o izgradnji kolektora na Vrbasu, a znaju da je taj projekat zakočila skupštinska većina, kojoj očigledno pripadaju i odbornici Narodnog Fronta. Nevjerovatno je da ponovo spominju sportsku gimnaziju, zar je moguće da se toliko protive njenoj izgradnji, upitala je Basara.
Za kraj potpredsjednica GrO PDP Banjaluka poručuje Trivićevoj da umjesto što se bavi stvarima o kojima ništa ne zna, bolje da odgovori odakle joj novac da plaća odbore i medije, jer na to pitanje izbjegava odgovor mjesecima.

-Pitam je i da li će pred narod na izbore izaći  sa odbornicima koji ćute, jer njena uzdanica odbornik sa poklonjenim mandatom Nemanja Kondić skoro tri godine sjedi u skupštinskoj sali, a nije imao nijednu diskusiju? Nijedna diskusija za skoro 30 odborničkih plata? Da, to je politika s kojom će Jelena Trivić pred Banjalučane u oktobru, ističe Basara.

Nastavi čitati

Aktuelno