Connect with us

Region

Šta bi bivši slovenački predsjednik donio dijalogu BEOGRADA I PRIŠTINE?

Nekadašnji slovenački predsjednik Borut Pahor mogao bi da se nađe u na mjestu Miroslava Lajčaka, jer je krajem prošle sedmice potvrdio da je zainteresovan za mjesto specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine.

Aktuelnom specijalnom izaslaniku mandat ističe u avgustu, a Pahor, koji je nekadašnji slovenački predsjednik, premijer i evropski poslanik, za sada je, bar da je to potvrđeno, jedini zvanični pretendent na mjesto Miroslava Lajčaka.

Inače, Pahor je poznat po zalaganju da se EU proširi na Zapadni Balkan, ali i po tome što je insistirao na ispunjavanju Briselskih sporazuma i formiranju Zajednice srpskih opština.

Sagovornici Euronews Srbija ističu da je on iskusni političar, dobro upoznat sa politikom Zapadnog Balkana, ali ističu i da do sada nije bila praksa da se kandidature objavljuju javno i to prije nego što je procedura pokrenuta.

Podsjetimo, Robert Golob, premijer Slvoenije, izjavio je prije par dana da bezuslovno podržava Pahora u njegovoj kandidaturi za mjesto specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja na Zapadnom Balkanu.

U saopštenju se navodi i da je Golob uvjeren da je bivši predsjednik Pahor svojim političkim radom i iskustvom dokazao da je veliki prijatelj zemalja Zapadnog Balkana i da su njegovi napori, kao i napori Slovenije, usmjereni na integraciju zemalja Zapadnog Balkana u Evropsku uniju, čime će se, ističe se, obezbjediti mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu, a time i čitavoj Evropi.

Naime, slovenački list Delo objavio je u utorak da se Pahor, uz pomoć Ministarstva evropskih i spoljnih poslova Slovenije, na čelu sa bivšom partijskom koleginicom Tanjom Fajon, priprema da stupi na mjesto specijalnog izaslanika Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine, na kome bi zamjenio Miroslava Lajčaka.

Dopisnik slovenačkog lista “Delo” Peter Žerjavič govorio je za Euronews Srbija o kandidaturi Pahora, a na pitanje da li je ovo iznenađenje za sve, rekao je da je njegov fokus već duže vrijeme Zapadni Balkan.

“Pahor je prije godinu i po završio svoj predsjednički mandat i relativno je mlad i svakako vrlo ambiciozan. On je svakako tražio još neku međunarodnu karijeru na tom području. To nije bilo iznenađenje za nas. Već neko vrijemena pričamo o tome da bi on mogao da se kandiduje za Lajčakovog naslednika”, kaže Žerjavič.

Kaže da Pahor ima bogato političko iskustvo koje bi moglo da mu ide na ruku ako bude izabran na tu funkciju.

Na pitanje da li ima i drugih kandidata koji žele da zamijene Lajčaka, Žerjavič kaže da vjerovatno neki još razmišljaju o toj funkciji.

“Koliko bar ja znam, jedan diplomata je bio zainteresovan, sad, navodno, nije više. Mislim da su šanse Pahoru dosta dobre, međutim, do ljeta, kad bi trebalo da bude donijeta odluka, on mora još puno posla da odradi. Mora da ubijedi i uvjeri glavne političare u Evropskoj uniju koji odlučuju. Naravno, on će biti predložen od visokog predstavnika za spoljnu politiku, ali mora imati, naravno, podršku najsnažnijih država Unije, prije svega Njemačke i Francuske”, rekao je on.

Za nekadašnju ambasadorku i predstavnicu Srbije pri OEBS-u Branku Latinović je interesantno što se jedna ovakva kandidatura objavljuje u medijima prije nego što je ušla u proceduru u samoj Evropskoj uniji, tačnije Evropskoj komisiji.

Očito je, kako dodaje, Pahor, odnosno Slovenija kao država koja stoji iza te kandidature, želio da na vrijeme stekne odgovarajuće poene u kontekstu podrške.

“I verovatno je to učinjeno sa namjerom da se pridobije neki vid podrške za samu kandidaturu. Pahor je političar sa ovih prostora, odnosno sa bivših i jugoslovenskih prostora kome je dobro poznata sva problematika u vezi sa Kosovom i Metohijom”, kaže Latinovićeva u razgovoru za Euronews Srbija.

Naša sagovornica podseća da je Lajčak došao iz zemlje koja nije priznala Kosovo kao nezavisnu državu, a da sad imamo Pahora sa druge strane koji dolazi iz Slovenije, koja je priznala Kosovo.

Region

VULINOV POVRATAK: Biće novi potpredsjednik Vlade Srbije

Aleksandar Vulin, osnivač Pokreta socijalista i aktuelni senator Republike Srpske, vraća se u Vladu Republike Srbije u kojoj će obavljati funkciju potpredsjednika.

Vulin je aktuelni senator Republike Srpske. U dosadašnjoj karijeri obavljao je mnoge važne državničke poslove u Srbiji.

Biran je za narodnog poslanika, bio je direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju, ministar bez portfelja, ministar rada, ministar odbrane, ministar unutrašnjih poslova. Donedavno je obavljao funkciju direktora Bezbjednosno-informativne agencije Srbije – BIA. U Vladi premijera Miloša Vučevića obavljaće funkciju potpredsjednika Vlade Srbije.

Vulin je veliki prijatelj Republike Srpske iz koje vodi i porijeklo. Važi za jednog od najodanijih i najboljih saradnika predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića.

Kompletan sastav Vlade Republike Srbije: predsjednik Vlade Miloš Vučević, prvi potpredsjednik i ministar finansija – Siniša Mali, potpredsjednik Vlade – Aleksandar Vulin, ministar spoljnih poslova i zamjenik predsjednika Vlade – Marko Đurić, potpredsjednik Vlade i ministar odbrane – Bratislav Gašić, ministar unutrašnje i spoljne trgovine – Tomislav Momirović, ministar privrede – Andrijana Mesarović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Aleksandar Martinović, potpredsjednik Vlade i ministar za zaštitu životne sredine – Irena Vujović, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture – Goran Vesić, ministar rudarstva i energetike – Dubravka Đedović Handanović, ministar pravde – Maja Popović, ministar za upravu i lokalnu samoupravu – Jelena Kovačević, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog – Tomislav Žigmanov, ministar unutrašnjih poslova – Ivica Dačić, ministar prosvjete – Slavica Đukić Dejanović, ministar za nauku i inovacije i tehnološki razvoj – Jelena Begović, ministar zdravlja – Zlatibor Lončar, ministar za evropske integracije – Tanja Miščević, ministar za rad, boračka i socijalna pitanja – Nemanja Starović, ministar za brigu o porodici i demografiju – Milica Đurđević Stamenkovski, ministar sporta – Zoran Gajić, ministar informisanja i telekomunikacija – Dejan Ristić, ministar za javna ulaganja – Darko Glišić, ministar za turizam i omladinu – Husein Memić, ministar kulture – Nikola Selaković, ministar za brigu o selu – Milan Krkobabić. Ministri bez portfelja: Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović, Tatjana Macura Mandatar Vučević rekao je da će danas podneti zahtjev predsjednici Skupštine Srbije Ani Brnabić za zakazivanje sjednice za 1. maj na kojoj će predstaviti ekspoze, plan rada i prijedlog za sastav Vlade Srbije.

Nastavi čitati

Region

TRESLO SE U SRBIJI: “Zatresli se ormari i kreveti”

Zemljotres magnitude 4,1 stepen Rihterove skale registrovan je jutros u 07.42 u regionu Kladova, objavio je Republički seizmološki zavod.

Kako svjedoče građani u momentu zemljotresa zatresli su i ormari i kreveti, prenosi beogradski Telegraf.rs

Potres je bio na dubini od 11 kilometara.

Teorijski intenzitet u epicentru procijenjen je na VI stepeni Merkalijeve skale.

Zemljotresi ovakvog intenziteta mogu izazvati mala oštećenja na objektima u epicentralnoj oblasti, navedeno je na sajtu Republičkog seizmološkjkog zavoda.

Nastavi čitati

Region

Važan objektivan i pravičan pristup REZOLUCIJI O SREBRENICI

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je danas sa ambasadorima južnoameričkih zemalja o rezoluciji o Srebrenici i posljedicama njenog eventualnog usvajanja u Generalnoj skupštini UN po stabilnost u regionu, ali i po globalni poredak.

“Naglasio sam značaj razboritog, objektivnog i pravičnog pristupa ovom pitanju, čime bi se načela međunarodnog prava vratila u globalne forume, pomogla izgradnji održivog mira i poverenja među narodima”, napisao je Vučić na Instagramu nakon sastanka.

Vučić je dodao da je sa ambasadorima, koje je ugostio na doručku, razgovarao i o novom zamahu u odnosima Srbije sa južnoameričkim zemljama, velikom neiskorištenom potencijalu za jačanje ekonomske i svake druge saradnje, kao i o jačanju strateškog partnerstva u međunarodnim forumima.

Nastavi čitati

Aktuelno