Connect with us

Društvo

TAMNI VILAJET: Prijedorčanka rodila trojke, pa ostala bez plate

Tijana Gvozdenović iz Prijedora, nedavno je na svijet donela trojke, a nakon što je uspjela da pobijedi u borbi za potomstvo, izgubila je finansijsku dobit, odnosno platu neće moći da dobija na porodiljskom odsustvu.

Naime, ova majka radila je za firmu iz Federacije BiH, i zbog neusklađenosti zakona sada ne može ostvariti pravo na platu na porodiljskom odsustvu.

-Tokom trudnoće sam uredno imala osiguranje, a problem je nastao kada sam se porodila i kada su mi rekli da mi više, zbog neusklađenosti zakona, ne mogu uplaćivati ni platu ni osiguranje. Zbog toga sam morala dati otkaz, da bih imala osiguranje. Predala sam i za materinski dodatak, ali su mi odmah rekli da neću proći jer sam bila zaposlena na dan porođaja, te da probam pisati žalbu – objasnila je Gvozdenovićeva.

U Fondu za dječiju zaštitu kažu da poslodavac, sa sjedištem u Federaciji BiH ne može ostvariti pravo na refundaciju naknade plate za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva za zaposlene radnice.

-Problem kolizije propisa koji uređuju ovu oblast je veoma kompleksan i može se riješiti usklađivanjem propisa ne samo na nivou entiteta, nego i na nivou deset kantona u Federaciji BiH i Brčko Distrikta, što umnogome otežava usklađivanje propisa – istakli su iz ovog Fonda.

U čemu je problem, detaljnije objašnjava advokat iz Banjaluke Dragana Stanković.

-Porodilje koje imaju prebivalište na teritoriji Republike Srpske, a koje su zaposlene kod poslodavaca sa sjedištem u Federaciji BiH, mogu doći u situaciju da tokom porodiljskog odsustva ne primaju naknadu plate. Razlog takvog postupanja je taj što Zakon o radu Federacije Bosne i Hercegovine propisuje da za vrijeme korištenja porođajnog odsustva, radnik ima pravo na naknadu plate, u skladu sa posebnim zakonom, te ostavlja mogućnost kantonima da urede pitanje porodiljske naknade svojim propisima – objasnila je Stankovićeva.

Dodaje da Zakon Federacije BiH ostavlja mogućnost kantonima da svojim propisima urede pitanje porodiljske naknade, pa tako neki kantoni kao uslov za porodiljsku naknadu traže prebivalište u kantonu u trajanju od 12 mjeseci za majku, ili ako majka ima kraći period prebivališta u kantonu, da otac ima prebivalište u kantonu najmanje 12 mjeseci.

-Zakon o radu Republike Srpske izričito propisuje da za vrijeme korištenja porodiljskog odsustva žena ima pravo na naknadu plate u visini prosječne plate koju je ostavarila u toku posljednjih 18 mjeseci. Međutim, i Zakon o dječjoj zaštiti Republike Srpske propisuje da poslodavac pravo na refundaciju naknade plate za vrijeme korišćenja porodiljskog odsustva može ostvariti ukoliko lice koje koristi porodiljsko odsustvo ima prebivalište u Republici godinu dana prije početka korišćenja porodiljskog odsustva, kao i za vrijeme njegovog korišćenja. To bi značilo da bi poslodavac u Republici Srpskoj bio obavezan da porodilji isplati naknadu plate, ali da je poslodavac ne bi mogao refundirati od Fonda, ukoliko porodilja ne bi imala prebivalište u Republici Srpskoj u propisanom periodu – naglasila je Stankovićeva.

Istakla je da se ovaj problem treba riješiti uređivanjem propisa u Federaciji BiH, te i propisa Republike Srpske, a što je naročito potrebno imajući u vidu međunarodne akte na snazi u Bosni i Hercegovini, kao što je Konvencija o ukidanju svih oblika diskriminacije žena, koji upućuju države potpisnice da preduzmu sve moguće mjere da porodiljsko odsustvo bude plaćeno i da se ukinu svi oblici diskriminacije po osnovu trudnoće ili porodiljskog odsustva.

-Takođe smatram da se propisima i postupcima organa i pravnih lica Federacije BiH diskriminišu porodilje zaposlene u FBiH a sa prebivalištem u RS, te da bi svoja prava mogle zaštititi tužbama za zaštitu od diskriminacije, protiv organa i pravnih lica u Federaciji BiH, odnosno u Republici Srpskoj, u zavisnosti od okolnosti konkretnog slučaja – rekla je Stankovićeva

Poslali smo pitanja i Federalnom ministarstvu rada i socijalne politike ali odgovor nismo dobili, prenosi MojeDijeteInfo.

Društvo

Naftaši se “OPEKLI”, pa sad rade kako treba: Benzinske pumpe u Srpskoj POBOLJŠALE KVALITET GORIVA

Paprene kazne, koje su vlasnici benzinskih pumpi u Srpskoj proteklih godina plaćali zbog napravljenih propusta, osvijestile su naftaše, kod kojih ove godine, za razliku od lani, kada su platili ceh od 675.000 KM, nisu utvrđena odstupanja u kvalitetu goriva.

URepubličkoj upravi za inspekcijske poslove, koja je lani uradila 2.299 laboratorijskih analiza i u 27 slučajeva utvrdila nepravilnosti, rekli su da su za četiri mjeseca ove godine, kada je prvi put u Srpskoj na provjeri bio i tečni naftni gas, uzeta 564 uzorka, od kojih su svi bili uredni.

– Svih 27 neusaglašenih uzoraka goriva po BAS standardima lani se odnosilo na dizel goriva – istakli su u Inspektoratu Republike Srpske.

Podsjetili su da se u slučajevima kada je analizom dokazano odstupanje u kvalitetu goriva izriču novčane kazne koje iznose 20.000 KM za pravno lice i 5.000 KM za odgovorno lice u pravnom licu.

– Lani su po tom osnovu izrečene kazne u iznosu od 675.000 KM. Broj neusaglašenih uzoraka u prošloj godini u skladu je sa višegodišnjim prosjekom – kazali su u Inspektoratu RS.

U praksi se pokazalo da se, kako su naveli, odstupanja najčešće odnose na sniženu tačku paljenja, do čega dolazi usljed miješanja malih količina benzina sa dizelom pri istakanju goriva na benzinskim pumpnim stanicama. Usljed nepažnje zaostali benzin u ispusnom cjevovodu cisterne i u seperatoru može da snizi tačku paljenja dizel goriva, piše Glas Srpske.

Kontrolu kvaliteta goriva koja se prometuju na benzinskim pumpnim stanicama vrši tehnička inspekcija u skladu sa Programom utvrđivanja usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva. Kontrola usklađenosti kvaliteta tečnih naftnih goriva vrši se za dva perioda, ljetni i zimski – objasnili su u Inspektoratu.

Kontinuiran rad tehničke inspekcije rezultirao je time da su broj neurednih uzoraka i utvrđena odstupanja od propisanih graničnih vrijednosti simbolični i da je gorivo na pumpama u Srpskoj, tvrde u Inspektoratu, u skladu sa važećim propisima.

Predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori RS Đorđe Savić kazao je da kvalitet na pumpama nikad nije ni bio sporan, te da su zbog sitnih odstupanja, koja ne mogu da nanesu štetu nijednom motoru, plaćali veliki ceh.

– Problem je u tome što su se ranije uglavnom u istoj cisterni prevozile velike količine kako benzina, tako i dizela. Ukoliko se desi da je prilikom prevoza veće količine dizela ostalo nekoliko litara benzina na stijenkama cisterne, koja je prethodno prevozila taj naftni derivat, doći će do narušavanja tačke paljenja – rekao je Savić.

Dodao je da je visina kazni, koje su trgovci naftom plaćali prethodnih godina, dovela do toga da budu oprezniji i od prevoznika traže da svaka cisterna vozi posebno gorivo.

Edukacija
S ciljem daljeg eliminisanja odstupanja na koja analize ukazuju, najveću ulogu, kako su istakli u Inspektoratu, imaju sami dobavljači.

– Edukacijom svojih radnika koji vrše prevoz i istakanje tečnih naftnih goriva, oni će i sebe zaštititi od potencijalnih kazni koje u ovim slučajevima nisu male – rekli su u Inspektoratu.

Nastavi čitati

Društvo

DA LI JE “NJEMAČKA PENZIJA” I DALJE SIMBOL BLAGOSTANJA U STAROSTI: Penzioneri u drugoj zemlji, ipak, imaju više

S obzirom na veće doprinose, nije iznenađujuće što su austrijske penzije prije nekoliko godina postale veće od njemačkih. Međutim, što se tiče troškova, inflacija uzima svoj danak, pa se sada razmatraju opcije za poboljšanje održivosti penzionog sistema u ovoj zemlji.

Njemačka penzija je decenijama simbol blagostanja u starosti. Međutim, najveća evropska ekonomija je već neko vrijeme u krizi, što se odražava i na penzije.

Tako je Austrija uspjela da pretekne Njemačku po visini penzija. Samo pretprošle godine, prosječna bruto penzija tamo je porasla za 632 evra. Međutim, to je posljedica razlika između dva penziona sistema.

“Stopa doprinosa za zakonske penzije ostala je stabilna na preko 22 procenta već dugi niz godina”, rekao je profesor ekonomije Holger Bonin, šef Instituta za napredne studije u Beču, dodajući da je stopa u Njemačkoj trenutno ispod 19 procenata.

Inflaciono opterećenje
A državne subvencije u Austriji su trenutno veće nego u Njemačkoj, prenosi Fenix-magazin.de. Međutim, profesor Bonin upozorava da je austrijski penzioni sistem opterećen inflacijom. Tamo sada počinje diskusija o tome kako stabilizovati penzioni sistem, koji više nije održiv, a stanovništvo stari.

Međutim, to ne znači da sistem funkcioniše lošije. U stvari, za razliku od Njemačke, preduzetnici i državni službenici učestvuju u austrijskom penzionom sistemu.

“Želimo da obezbijedimo bolju penzijsku sigurnost za preduzetnike. Sve novozaposlene osobe koje nisu povezane sa sistemom obaveznog penzijskog osiguranja uključićemo u sistem zakonskog penzijskog osiguranja na način koji je prilagođen preduzetnicima. Drugi oblici penzionog osiguranja koji obezbijeđuju pouzdanu penzijsku sigurnost za samozaposlene ostaće mogući”, navodi se u koalicionom sporazumu između CDU/CSU i SPD-a.

Uključivanje preduzetnika
Uključivanje samozaposlenih u penzioni sistem moglo bi da stvori problem, jer bi se broj zahtijeva za penziju povećao, ali bi taj potez mogao ublažiti demografski teret.

Florijan Blank, šef odjeljenja za socijalnu politiku u Fondaciji Hans Bekler, ionako podržava ovu inicijativu, jer je sistem koji uključuje više osiguranih lica i stabilniji, a pozitivno je i to što su sada osigurani ljudi koji ranije nisu bili osigurani. Stoga, “proširenje penzionog osiguranja zapravo može imati smisla”.

Nastavi čitati

Društvo

SPEKTAKL U BEOGRADU: Banjalučanin Aleksa Kresojević biće gost na koncertu Beogradskog sindikata

Nevjerovatna humanitarna akcija pješačenja i driblanja košarkaškom loptom od Banjaluke do Beograda Banjalučanina Alekse Kresojevića krunisana je pozivom na koncert Beogradskog sindikata.

Ovu informaciju potvridio nam je Aleksin otac, Daniel Kresojević

– Aleksa je pozvan u nedelju u 17.30 da bude gost na koncertu Beogradskog sindikata. Ustajemo u 6 i krećemo na posljednju etapu- istakao je ponosni otac Banjalučanina

Aleksa Kresojević odlučio se i ove godine na nesvakidašnju humanitarnu akciju kojom prikuplja sredstva za liječenje sugrađanina Sergeja Stupara koji je povrijeđen u teškoj nesreći

Prošle godine je šutirao loptu 24 časa bez prestanka na koš, a ove je planirao da dribla loptom od Banjaluke sve do Beograda.

Aleksa je za Beograd krenuo prošle subote. Iako su mu tokom puta žuljevi pravili ogromne probleme i bolove, Aleksa nije odustajao.

Osim prikupljanja novca za liječenje sugrađanina, Kresojević na svom dresu ima ispisano ime grada Jablanice sa upitnikom kako bi podsjetio da tragedija, u kojoj je tokom poplava poginulo 19 osoba, još uvijek nije dobila svoj pravosudni epilog.

Istovremeno, na poleđini dresa je napisano Novi Sad i broj 16 u znak sjećanja na žrtve pada nadstrešnice, ali i podrške studentima koji se u Srbiji već mjesecima bore za istinu i pravdu, te sistem bez korupcije.

Nastavi čitati

Aktuelno