Connect with us

Društvo

VAŽI I ZA GRAĐANE BIH: Objavljeno kada se sistem ETIAS konačno uvodi

Kada EES bude u potpunosti implementiran, ETIAS će stupiti na snagu.

Putnici koji se kreću državama Evropske unije neće makar do aprila 2027. morati da brinu o sistemu ETIAS (Evropski sistem za informacije o putovanjima i odobrenjima).

Prema navodima Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove, očekuje se da će ETIAS stupiti na snagu u posljednjem kvartalu 2026. godine.

Međutim, pošto će postojati prelazni period, zahtjev za ETIAS pre putovanja neće postati obavezan do 2027. godine, prenosi Schengen.News.

ETIAS je povezan i sa Sistemom ulaska/izlaska – EES). Nakon nekoliko odlaganja, EU je pristala da postepeno uvede EES u oktobru ove godine.

Ako EU odluči da uvede EES u oktobru 2025. godine, države članice će morati da registruju deset odsto putnika koji prelaze granicu nakon prvog mjeseca.

Tokom prvih 60 dana, sistem će moći da se koristi bez biometrijskih funkcionalnosti. Međutim, nakon tri mjeseca, u januaru 2026. godine, sve države članice bi trebalo da koriste EES sa biometrijskim funkcionalnostima, a u aprilu 2026. godine, uvođenje EES-a bi trebalo da bude završeno.

Kada EES bude u potpunosti implementiran, ETIAS će stupiti na snagu. Kao što su objasnile vlasti EU, ETIAS će biti implementiran šest mjeseci nakon EES-a, što znači oko oktobra 2026. godine.

“Pravila putovanja u većinu evropskih zemalja su se promijenila. Šest mjeseci nakon EES-a, oko 1,4 milijarde ljudi iz 59 zemalja i teritorija izuzetih od viza moraće da imaju dozvolu za putovanje za ulazak u 30 evropskih zemalja za kratak boravak”, navodi se iz Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove.

Iako ETIAS može stupiti na snagu u oktobru 2026. godine, ETIAS će biti opcionalan tokom prvih šest mjeseci, što predstavlja prelazni period.

Tokom prelaznog perioda, koji traje od oktobra 2026. do aprila 2027. godine, putnici izuzeti od viza bi trebalo da se prijave za ETIAS, ali će im biti dozvoljen ulazak u šengensku zonu tokom ovog perioda čak i bez dozvole za putovanje, pod uslovom da ispunjavaju ostale kriterijume za ulazak.

Nakon šestomjesečnog prelaznog perioda, u aprilu 2027. godine, ETIAS će postati obavezan za sve, osim za one koji prvi put ulaze u EU nakon završetka prelaznog perioda. Ova grupa putnika će imati grejs period od šest mjeseci, do oktobra 2027. godine.

Uzimajući u obzir ove kalkulacije, to znači da će ETIAS postati obavezan za većinu u aprilu 2027. godine i potpuno obavezan za sve putnike izuzete od viza u oktobru 2027. godine.

Šta su sistemi ETIAS I EES?
ETIAS i EES su komplementarni sistemi koji bi zajedno trebalo da doprinose bezbjednosti i efikasnosti upravljanja granicama na teritoriji Evropske unije. Dok se ETIAS fokusira na procjenu rizika prije dolaska putnika, EES se bavi praćenjem ulazaka i izlazaka na granicama.

ETIAS je osmišljen da unaprijedi sigurnost unutar Šengenskog prostora prikupljanjem informacija o putnicima iz zemalja koje ne zahtijevaju vizu za ulazak. Njegov cilj je procjena rizika prije nego što putnici stignu u Evropu.

S druge strane, EES je razvijen kako bi se pratio ulazak i izlazak putnika iz Šengenskog prostora. Njegov cilj je da poboljša upravljanje granicama i da spriječi zloupotrebu prava na boravak. Kada putnici ulaze ili izlaze iz Šengenskog prostora, njihovi biometrijski podaci (otisci prstiju i fotografije) će se automatski skenirati i bilježiti u EES.

Kako se to odnosi na građane BiH?
ETIAS će koristiti građani zemalja koje su izuzete od viza za ulazak u Šengenski prostor. To uključuje i građane BiH, kao i državljane Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Australije i mnogih drugih. Korišćenje ovog sistema će biti obavezno za sve putnike iz tih zemalja koji planiraju da posete bilo koju od država članica Šengenske zone.

Da bi koristili ETIAS, putnici će morati da preuzmu aplikaciju i popune online formular sa svojim ličnim podacima, informacijama o putovanju i, u nekim slučajevima, informacijama o imigracionoj istoriji. Očekuje se da će proces biti brz i efikasan, a putnici će dobijati elektronsko odobrenje za ulazak u Šengen prije nego što krenu na put.

Procijenjuje se da će ETIAS koštati sedam evra, a odobrenje će važiti naredne tri godine ili do isteka pasoša putnika, šta god pre dođe. Osobe mlađe od 18 godina neće plaćati ovu naknadu.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Još toplije uz obilje sunca

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje toplije vrijeme, uz malu do umjerenu oblačnost i dnevnu temperaturu vazduha do 25 stepen Celzijusovih.

Na jugu i zapadu naoblačenje će biti veće i uzrokovaće kišu ponegdje.

U noći na ponedjeljak jače naoblačenje od jugozapada širiće se ka većini krajeva, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha biće od četiri stepena na istoku do devet na jugu, u višim predjelima od tri stepena.

Dnevna temperatura biće od 19 do 25, u višim predjelima od 14 stepeni Celzijusovih.

Vjetar će tokom prvog dijela dana biti slab do umjeren, u Krajini pojačan južnih smjerova, dok će od sredine dana biti umjeren, u Krajini i Hercegovini pojačan, na momente i jak jugo.

Nastavi čitati

Društvo

LAZAREVA SUBOTA OBILJEŽENA NA LAUŠU! Stanivuković istakao značaj očuvanja vjere i tradicije

Lazareva subota, praznik koji nosi duboku simboliku vjere, porodice i tradicije, svečano je obilježena u banjalučkom naselju Lauš. Večernje bogosluženje u Hramu Svetog Jovana Bogoslova okupilo je veliki broj vjernika koji su zajedno u molitvi dočekali ovaj veliki dan.

U prepunom hramu, miris vrbovih grančica i molitveno raspoloženje stvorili su posebnu atmosferu koja je podsjetila na snagu zajedništva i važnost očuvanja duhovnih vrijednosti. Molitvu je predvodio sveštenik Ljubinko Đurić, a svečanosti je prisustvovao i predsjednik PDP-a Draško Stanivuković.

– Lazareva subota je jedan od onih praznika koji nas vraćaju korijenima, porodici, vjeri i običajima koje čuvamo generacijama. Večernje bogosluženje, hram pun naroda, miris vrbovih grančica… upravo ona slika koja najbolje opisuje snagu naše tradicije. Prisustvovao sam slavi Hrama Svetog Jovana Bogoslova na Laušu, i zajedno sa parohijanima učestvovao u molitvi koju je predvodio sveštenik Ljubinko Đurić. Hvala svima na toploj dobrodošlici! – poručio je Stanivuković.

Dodao je da je snažna vjera, čvrsta tradicija i jaka Republika Srpska put kojim treba ići i temelj koji treba čuvati.

Nastavi čitati

Društvo

OGLASILI SE NAFTAŠI: Za koji dan CIJENA GORIVA opet ide dolje, pogledajte koliko će koštati litar

Zbog pada cijena naftnih derivata, gorivo će u Srpskoj za koji dan ponovo pojeftiniti.

Kako nam je potvrđeno u Grupaciji za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Srpske, litar dizela i benzina bi, u prosjeku, mogao da bude jeftiniji za 3 do 5 feninga.

Trenutno, litar dizela u prosjeku košta od 2,34 do 2,39, a litar benzina od 2,35 do 2,41 KM.

Do pojeftinjena naftnih derivata u svijetu došlo je zbog zaoštravanja trgovinskog rata između SAD i Kine, te bojazni od izbijanja recesije.

To se odrazilo i na kretanje cijena goriva na našem tržištu, koje određeno vrijeme bilježe pad.

Podsjetimo, cijene goriva na domaćim benzinskim pumpama unazad nešto više od tri sedmice pale su za oko 15 feninga po litru.

Nastavi čitati

Aktuelno