Connect with us

Politika

VLADA SRPSKE: Utvrđen prijedlog drugog rebalansa budžeta od 4,51 milijarde KM

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na posebnoj sjednici, Prijedlog drugog rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu čiji okvir iznosi četiri milijarde 510 miliona KM, kojim je stanovništu usmjereno 477 miliona KM.

Navedeni okvir predstavlja uvećanje od 128 miliona KM, odnosno povećanje od 2,9 odsto u odnosu na rebalans budžeta za ovu godinu, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Predloženi drugi rebalans budžeta je za 486 miliona KM veći u odnosu na budžet za ovu godinu, a razlog donošenja drugog rebalansa je usklađivanje prihoda i rashoda.

Do rasta prihoda, koji su u odnosu na rebalans usvojen u maju veći za 471 milion KM, došlo je zbog značajno visoke inflacije, povećanja koeficijenata raspodjele indirektnih poreza, te povećanja privredne aktivnosti, praćene visokom pokrivenošću uvoza izvozom, pojasnili su iz Vlade.

Od povećanih prihoda, drugim rebalansom je stanovništvu usmjereno 477 miliona KM, izuzev 81,4 miliona KM koji su usmjereni na javne investicije od kojih će građani imati indirektnu koristi.

Ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u 2022. godini iznose 3.777,2 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 116,8 miliona KM, odnosno 3,2 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta Republike Srpske za ovu godinu.

Poreski prihodi planirani su u iznosu od tri milijarde i 483,3 miliona KM u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta za 2022. godinu, što je više za 3,9 odsto ili 130,8 miliona KM u odnosu na poreske prihode planirane prvim rebalansom budžeta za 2022. godinu.

Prihodi po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta iznose jednu milijardu 191,2 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 40,4 miliona KM ili 3,5 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

„Navedena procjena je usklađena sa dosadašnjim kretanjem prihoda od ovog doprinosa i rastom plata i broja zaposlenih u Republici Srpskoj u 2022. godini“, navedeno je u saopštenju.

Prijedlogom drugog rebalansa planiran je prihod od indirektnih poreza u iznosu od milijardu i 730 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 56,2 miliona KM ili 3,4 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

Do rasta prihoda od indirektnih poreza došlo je zbog značajnog rasta cijena, te krajnje potrošnje u Republici Srpskoj, što je uticalo na rast koeficijenta raspodjele prihoda od indirektnih poreza za Republiku Srpsku, kao i zbog značajnog oporavka privrede i spoljnotrgovinske razmjene u odnosu na situaciju tokom 2020. i 2021. godine.

U saopštenju se ističe da neporeski prihodi u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta Republike Srpske za 2022. godinu iznose 285,1 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 15,3 miliona KM ili 5,1 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta Republike Srpske za 2022. godinu.

Budžetski rashodi u drugom rebalansu iznose tri milijarde 846,5 miliona KM i veći su od rebalansa sa 211,5 miliona KM, a od budžeta za 545,5 miliona KM.

„Rashodi su usmjereni za podršku standardu građana, kako bi se amortizovale posljedice inflacije i ostalih negativnih ekonomskih trendova u svijetu kao što je poskupljenje energenata, a koji su se reflektovali na domaću ekonomiju“, istaknuto je u saopštenju.

Drugim rebalansom budžeta povećana su izdvajanja za lična primanja zaposlenih za 79,5 miliona KM u odnosu na budžet Republike Srpske za 2022. godinu.

Za boračke kategorije u Republici Srpskoj drugim rebalansom je povećan iznos za 20,1 milion KM, a uz jednokratnu pomoć od 43,1 milion, ukupno uvećanje u odnosu na budžet je bilo 63,2 miliona KM.

Novčana pomoć nezaposlenoj djeci poginulih boraca iznosila je 3,8 miliona KM i za toliko je povećano izdvajanje rebalansom, a socijalna zaštita je u odnosu na usvojeni budžet veća za 6,5 miliona KM.

Drugim rebalansom je obuhvaćena i pomoć mladima u iznosu od 39,4 miliona KM, dok je za roditelje četvoro i više djece koji nisu zaposleni drugim rebalansom usmjereno 12.070.000 KM.

„Planirano je da od sljedeće godine ove porodice steknu zakonsku mogućnost na mjesečno primanje za koje će prema sadašnjim procjenama u budžetu biti potrebno obezbjediti 75 miliona KM“, istaknuto je u saopštenju.

Javne investicije su povećane za 81,4 miliona KM u odnosu na budžet, dok su drugim rebalansom subvencije za privrednike i poljoprivrednike veće za 57 miliona KM u odnosu na budžet.

Istovremeno, drugim rebalansom je povećan i iznos potreban za sport za 8,4 miliona KM u odnosu na budžet Republike Srpske.

Iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade Srpske je saopšteno i da je Vlada danas utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2022. godinu.

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Politika

UMJESTO OSTAVKI, gradovi u Srpskoj traže SAGLASNOST CIK-a

Iako je Vlada Republike Srpske pozvala članove lokalnih administracija u Republici Srpskoj da podnesu ostavke, lokalne zajednice kao što su Prnjavor i Gradiška od CIK-a BiH tražile su saglasnost za imenovanje novih članova u lokalne izborne komisije.

Na sjednici CIK-a koja je u toku, Centralna izborna komisija BiH dala je saglasnost na odluku Skupštine grada Gradiška za imenovanje Nataše Savić kao člana Gradske izborne komisije Gradiška, a saglasnost CIK-a za imenovanje članoca Gradske izborne komisije tražila je i Skupština grada Prnjavora i CIK je tu saglasnost dao za imenovanje tri člana.

Podsjećanja radi, nakon što je Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika nametuno izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, Vlada Republike Srpske održala je sjednicu i pozvala članove lokalnih izbornih komisija da podnesu ostavke jer kako su tada izjavljivali zvaničnici Republike Srpske, sertifikati CIK-a im neće vrijediti ništa. U to vrijeme predložen je i Izborni zakon Republike Srpske, a u nekoliko navrata je isticano da će Republika Srpska sama sprovesti izbore, međutim u posljednje vrijeme, to se gotovo i ne spominje, a lokalne zajednice širom Republike Srpske u svojim budžetima planiraju novac od Centralne izborne komisije BiH za sprovođenje lokalnih izbora.

Već tada, opozicija je govorila da to ne treba raditi, pozivajući svoje članove da ne podnose ostavke, a samo su članovi Republičke izborne komisije Republike Srpske podnijeli ostavke, međutim te ostavke još uvijek nisu prošle proceduru pred Narodnom skupštinom Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno