Connect with us

Politika

VLADA SRPSKE: Utvrđen prijedlog drugog rebalansa budžeta od 4,51 milijarde KM

Vlada Republike Srpske utvrdila je danas, na posebnoj sjednici, Prijedlog drugog rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu čiji okvir iznosi četiri milijarde 510 miliona KM, kojim je stanovništu usmjereno 477 miliona KM.

Navedeni okvir predstavlja uvećanje od 128 miliona KM, odnosno povećanje od 2,9 odsto u odnosu na rebalans budžeta za ovu godinu, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Predloženi drugi rebalans budžeta je za 486 miliona KM veći u odnosu na budžet za ovu godinu, a razlog donošenja drugog rebalansa je usklađivanje prihoda i rashoda.

Do rasta prihoda, koji su u odnosu na rebalans usvojen u maju veći za 471 milion KM, došlo je zbog značajno visoke inflacije, povećanja koeficijenata raspodjele indirektnih poreza, te povećanja privredne aktivnosti, praćene visokom pokrivenošću uvoza izvozom, pojasnili su iz Vlade.

Od povećanih prihoda, drugim rebalansom je stanovništvu usmjereno 477 miliona KM, izuzev 81,4 miliona KM koji su usmjereni na javne investicije od kojih će građani imati indirektnu koristi.

Ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u 2022. godini iznose 3.777,2 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 116,8 miliona KM, odnosno 3,2 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta Republike Srpske za ovu godinu.

Poreski prihodi planirani su u iznosu od tri milijarde i 483,3 miliona KM u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta za 2022. godinu, što je više za 3,9 odsto ili 130,8 miliona KM u odnosu na poreske prihode planirane prvim rebalansom budžeta za 2022. godinu.

Prihodi po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta iznose jednu milijardu 191,2 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 40,4 miliona KM ili 3,5 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

„Navedena procjena je usklađena sa dosadašnjim kretanjem prihoda od ovog doprinosa i rastom plata i broja zaposlenih u Republici Srpskoj u 2022. godini“, navedeno je u saopštenju.

Prijedlogom drugog rebalansa planiran je prihod od indirektnih poreza u iznosu od milijardu i 730 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 56,2 miliona KM ili 3,4 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

Do rasta prihoda od indirektnih poreza došlo je zbog značajnog rasta cijena, te krajnje potrošnje u Republici Srpskoj, što je uticalo na rast koeficijenta raspodjele prihoda od indirektnih poreza za Republiku Srpsku, kao i zbog značajnog oporavka privrede i spoljnotrgovinske razmjene u odnosu na situaciju tokom 2020. i 2021. godine.

U saopštenju se ističe da neporeski prihodi u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta Republike Srpske za 2022. godinu iznose 285,1 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 15,3 miliona KM ili 5,1 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta Republike Srpske za 2022. godinu.

Budžetski rashodi u drugom rebalansu iznose tri milijarde 846,5 miliona KM i veći su od rebalansa sa 211,5 miliona KM, a od budžeta za 545,5 miliona KM.

„Rashodi su usmjereni za podršku standardu građana, kako bi se amortizovale posljedice inflacije i ostalih negativnih ekonomskih trendova u svijetu kao što je poskupljenje energenata, a koji su se reflektovali na domaću ekonomiju“, istaknuto je u saopštenju.

Drugim rebalansom budžeta povećana su izdvajanja za lična primanja zaposlenih za 79,5 miliona KM u odnosu na budžet Republike Srpske za 2022. godinu.

Za boračke kategorije u Republici Srpskoj drugim rebalansom je povećan iznos za 20,1 milion KM, a uz jednokratnu pomoć od 43,1 milion, ukupno uvećanje u odnosu na budžet je bilo 63,2 miliona KM.

Novčana pomoć nezaposlenoj djeci poginulih boraca iznosila je 3,8 miliona KM i za toliko je povećano izdvajanje rebalansom, a socijalna zaštita je u odnosu na usvojeni budžet veća za 6,5 miliona KM.

Drugim rebalansom je obuhvaćena i pomoć mladima u iznosu od 39,4 miliona KM, dok je za roditelje četvoro i više djece koji nisu zaposleni drugim rebalansom usmjereno 12.070.000 KM.

„Planirano je da od sljedeće godine ove porodice steknu zakonsku mogućnost na mjesečno primanje za koje će prema sadašnjim procjenama u budžetu biti potrebno obezbjediti 75 miliona KM“, istaknuto je u saopštenju.

Javne investicije su povećane za 81,4 miliona KM u odnosu na budžet, dok su drugim rebalansom subvencije za privrednike i poljoprivrednike veće za 57 miliona KM u odnosu na budžet.

Istovremeno, drugim rebalansom je povećan i iznos potreban za sport za 8,4 miliona KM u odnosu na budžet Republike Srpske.

Iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade Srpske je saopšteno i da je Vlada danas utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvršenju budžeta Republike Srpske za 2022. godinu.

Politika

NIŠTA OD KAZNE! Odbačena krivična prijava protiv Komšića za govor mržnje

Tužilaštvo BiH donijelo je naredbu o nesprovođenju istrage protiv hrvatskog člana Predsjedništva BiH Željka Komšića koji je prijavljen za izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti zbog govora koji je održao prošle godine.

Riječ je o govoru upriličenom povodom otvaranja spomenika Mehmedu Alagiću na Vlašiću, a informacija o nesprovođenju istrage potvrđena je za Detektor.

Krivičnu prijavu protiv Komšića podnio je zamjenik ministra odbrane BiH Slaven Galić, zbog sumnje da je počinio više krivičnih djela – izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, nezakonitu upotrebu resursa Oružanih snaga BiH, te zloupotrebu položaja, potvrđeno je za Detektor iz Galićevog kabineta.

Komšić je prijavljen da je 4. avgusta prošle godine na lokalitetu Ljuta greda na planini Vlašić svečano otvorio spomenik Mehmedu Alagiću, generalu Armije BiH protiv kojeg je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) podigao optužnicu za ratne zločine te je tom prilikom održao govor u kojem je veličao generala Alagića. Prijavljen je da je iz budžeta Predsjedništva BiH finansirao izgradnju tog spomenika.

– Danas govorimo o generalu Alagiću, koji je nekako kao ova Bosna naša, njegovom djelu koje je bilo veliko i veličanstveno, a budimo ljudi pa priznajmo da mu je sudbina bila tragična. Svi znamo da mu je u suštini srce puklo zbog nepravde, izdaje, s one strane s koje nije očekivao, i to treba reći. I danas ima nekih drugih generala koji su se našli u poziciji u kojoj je bio i general Alagić. Misli li iko o Dudakoviću, misli li iko o tom čovjeku? Misli li iko o ljudima koji su nepravedno optuženi za Dobrovoljačku? Nemojte da čekamo da i njima srce pukne od toga pa da se okupimo i kažemo: „Bili su veliki ljudi“ – rekao je, između ostalog, Komšić.

Iz Galićevog kabineta su potvrdili da su dobili rješenje Tužilaštva BiH o neprovođenju istrage.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ “Odbornici iz Tel Aviva bi bolje glasali u Teheranu NEGO SNSD U BANJALUCI”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković oštro je kritikovao odbornike skupštinske većine predvođene SNSD-om, nakon što su na današnjoj sjednici odbili niz prijedloga koji su, kako navodi, bili od ključnog značaja za građane.

– Kada bi odbornici iz Tel Aviva imali priliku da glasaju u gradskoj skupštini Teherana, donijeli bi bolje odluke nego što su to danas uradili odbornici SNSD-a u Banjaluci. Vjerujem da čak ni najveći neprijatelji ovog grada ne bi glasali ovako – izjavio je Stanivuković.

Na sjednici je odbijena odluka da se omoguće besplatni placevi za mlade bračne parove i višečlane porodice, što je, prema riječima gradonačelnika, udar na budućnost Banjaluke.

– Glasali su protiv toga da mladima damo temelj da ostanu ovdje. Glasali su protiv mjere koja zadržava budućnost u našem gradu – rekao je Stanivuković.

Takođe, izglasana je odluka da Banjaluka i u narednim mjesecima ne naplaćuje parking, čime, kako navodi, grad nastavlja da trpi milionske gubitke koji su mogli biti preusmjereni u infrastrukturu, škole, vrtiće i parkove.

Još jedan u nizu, kako kaže, poraznih poteza bio je i otpor većine da se kladionice udalje od škola.

– Protive se udaljavanju kladionica od škola kako bismo zaštitili djecu i porodice od poroka koji razara živote. Kao razlog odbijanja naveli su “diskriminaciju” poslovnih subjekata. Ko brani kocku, taj ne štiti omladinu – istakao je gradonačelnik.

Skupštinska većina odbila je i prijedlog o uvođenju neradne, porodične nedjelje, kao i regulacioni plan za izgradnju kolektora otpadnih voda na rijeci Vrbas.

Ipak, Stanivuković naglašava da borba nije bila uzaludna. Usvojene su tri važne odluke:

– Rekordne stipendije za deficitarna zanimanja, program razvoja sporta sa najvećom novčanom podrškom klubovima do sada, kao i odluka o ponovljenom javnom uvidu, kojom se približavamo izradi Urbanističkog plana – naveo je gradonačelnik.

Na kraju je poručio da neće odustati od borbe za odgovornu, zdravu i perspektivnu Banjaluku.

Nastavi čitati

Politika

U SRPSKOJ SE MILIONERI PRAVE OD NARODNIH PARA “Za njih je pravna država – samo za običan narod!”

Republika Srpska je pravna država, ali samo za obične građane, dok se oni koji upropaštavaju javna preduzeća i optužuju za išemilionske pronevjere, “kažnjavaju” prebacivanjem na drugu funkciju, rekao je između ostalog, u rubrici “Bez uvijanja” jutarnjeg programa BN televizije, politički analitičar Velizar Antić.

Javna preduzeća, umjesto da budu motor razvoja Republike Srpske, služe za zapošljavanje patrijskih uhljeba, koji u dosta slučajeva čak i ne rade, a prmaju plate, dok se rukovodioci ne osjećaju odgovornim ma koliko to preduzeće, sa njima na čelu, išlo u dubiozu, kaže Antić.

“Sve se sliva u privatne džepove i mi imamo sve više milionera, koji dobijaju tendere, projekte, uhvatil su se kao pijavic na taj državni aparat, u ministarstva, u javna preduzeća i njima odgovara. Pa naravno da će takvi da optužuju i vas i mene i bilo koga da smo izdajnici, da smo bilo šta, dok se novac svih nas sliva u njihove džepove. Što se tiče odgovornosti, pa evo imali smo odgovornost političku. Gde je odgovornost Željke Cvijanović za kupovinu dva papka? -Mi smo to zaboravili”, podsjetioo je Antić.

U Republici Srpskoj oni koji protiv kojih se vode sudski procesi zbog malverzacija, dobijaju nove funkcije, a najnoviji slučaj je predsjednik DNS-a Nenad Nešić, koji je pravo iz pritvora uskočio u fotelju zamjenika direktora Republičke uprave civilne zaštite.

“Ova vlast upravo negde takve neke ljude, koji prave afere i voli. I nije samo Nešić- Mi imamo tu brdo njih koji naprave problem u jednom preduzeću, a oni ga samo prebace u drugo, iz drugog u treće, iz trećeg u ministarstvo. Zašto? -Takvi ljudi im odgovaraju jer ih imaju u šaci. Takav čovek će da radi šta god mu vi kažete. “Imam ja o tebi onu prijavu. Hoćeš da pustimo ili da potpišeš neki projekat za nekog Peru? -Ovaj će da potpiše, jer šta to njemu znači. To plaća ili ministarstvo u kome radi ili to javno preduzeće I onda neki ljudi postaju milioneri, tako da je to jako povezano”, kaže Antić.

Antić se dotakako i drugostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, rekavši da će, ako bude oslobađajuća, doći do relaksacije političkih tenzija u BiH, ali ako prvostepena bude potvrđena, očekuje nas veoma turbulentan period, posebno kada su u pitanju izbori 2026. godine.

“CIK može i da raspiše te izbore, a Dodik se verovatno na njima neće ni pojaviti, jer “što ja da izlazim na te izbore, ja već imam mandat, ja sam predsednik i ja ovu poziciju nedam”. Sluša ga MUP, sluša ga pravosuđe, znači ima vlast na teritoriji Republike Srpske. -A šta ako opozicija izađe na izbore? -Pa imaćemo dva predsjednika. Ako opozicija izađe na te izbore i eventualno se izabere neki kandidat iz njihovih redova, on će takođe pretendovati da bude predsednik Republike Srpske, samo ne znam kako će uspeti da izbace Dodika iz te palate, jer on ima vlast i neće priznati te izbore”, pojasnio je Antić.

Zbog svega ovoga mladi odlaze iz naše zemlje, jer im država u kojoj žive ne pruža sigurnost i zbog toga što ne žele da žive u neuređenoom sistemu, zaključio je Antić, prenosi BN.

Nastavi čitati

Aktuelno