Connect with us

Društvo

VREĆA KUPUSA 14 KM! Isplati li se praviti zimnicu?

Da pripremanje zimnice postaje luksuz, svjedoče cijene povrća na tržnici, potvrdili su vlasnici štandova za “Nezavisne novine”.
Kako kažu, sezona već u velikoj mjeri traje, a cijene nikada nisu bile više, naročito cijena krastavaca.

“Radim ovdje dosta dugo, najstariji sam radnik tržnice, i mogu reći da cijena krastavaca nikada nije bila viša”, kazao je Rade Stanivuković za “Nezavisne novine” te dodaje da mali krastavci ove godine idu do četiri KM.

“Prošle godine cijena krastavaca bila je od 1,50 do 2,50 marke”, pojasnio je on te dodao da prema procentu poskupljenja krastavci ove godine drže rekord.

Kako kažu na tržnici, cijena kupusa varaždinca varira iz dana u dan, a cijena vreće dostiže čak 14 KM.

“Cijena kupusa nije stalna, kada nam dođe nabavka taj dan je najjeftiniji i dostiže cijenu od osam do 12 KM”, kazala je jedna prodavačica.

Dodaje da polubijeli kupus košta sedam KM, ali da se više kupuje varaždinac, čija je cijena daleko viša.

“Kako još traje sezona, najveća je potražnja za kupusom, krastavcima i paprikama”, potvrdili su sagovornici “Nezavisnih novina”.

Prema njihovim riječima, paprike jesu poskupjele, ali dosta manje u odnosu na krastavce i kupus.

“Trenutna cijena žute paprike babure je do 2,50 KM, dok je cijena paprike roge ove godine do tri KM”, istakli su oni.

Prošle godine, kako kažu, cijena babure je bila od 1,50 do dvije KM, a roge od dvije do 2,50 KM.

“Patlidžan nije poskupio u odnosu na prošlu godinu, a njegova trenutna cijena je dvije KM jer već prolazi sezona. Prošli mjesec je koštao 1,50 KM”, naglasili su oni.

Zanimljivo je, kako navode, da su feferoni dosta jeftiniji.

“Prošle godine cijena feferona bila je čak pet KM, a trenutna cijena domaćih feferona je tri KM”, poručila je prodavačica jednog štanda.

Inače, kako su zaključili radnici tržnice, uz krastavce ove godine su najviše poskupjele banane.

Loading...

Društvo

NE DOZVOLIMO DA JEDNO DIJETE IZGUBI MAMU! Pomozimo Aleksandri Ilić u njenoj borbi za život

Aleksandra Ilić, mlada majka desetogodišnje djevojčice, nalazi se u teškom zdravstvenom stanju. Bori se sa rijetkom i teškom bolešću – propadanjem nerva i mišića, što je dovelo do potpune nepokretnosti. Nažalost, zbog progresije difuzne atrofije mozga, njeno stanje je drastično pogoršano i trenutno je veoma ozbiljno i neizvjesno.

– Zamislite samo da svake noći vaše dijete zaspi u suzama, šapućući molitvu za vaše ozdravljenje – to je realnost desetogodišnje djevojčice koja se bori da spasi svoju mamu. Ona ne odustaje, jer vjeruje da njena mama može ozdraviti. Pozivamo vas da se pridružite ovoj borbi i pružite podršku Aleksandri kako bi nastavila svoje liječenje – navodi se u apelu za pomoć.

Ova hrabra majka nije izgubila vjeru u ljude, ali pomoć joj je hitno potrebna.
Svaka donacija može biti korak bliže njenom ozdravljenju. Molba da ne ostanemo nijemi na ovu priču.

➡️ Pozivom na broj ☎️ 1402 ☎️ možete donirati 1KM (M:TEL mreža, broj aktivan do 30.04.)

Takođe, moguće donirati uplatom na Aleksandrin žiro račun: 551 – 720 257 76936 26

Linker
Za uplate iz inostranstva:

IBAN: BA395517202867105348
SWIFT/BIC: BLBABA22

Nastavi čitati

Društvo

“ZLATNI LJEŠNIK?” Nevjerica u Zenici zbog cijene čokolade

Građani Zenice ovih dana s nevjericom prate rast cijena svojih omiljenih proizvoda, a najnoviji primjer koji je izazvao buru reakcija dolazi iz jedne lokalne prodavnice. Naime, cijena Milka čokolade od 270 grama u ovoj prodavnici dostigla je zapanjujućih 13,50 KM.

Fotografije ove astronomske cijene ubrzano su se proširile društvenim mrežama, izazivajući lavinu komentara ispunjenih nevjericom i ogorčenjem. Korisnici društvenih mreža ne kriju svoje čuđenje, pa su se tako mogle pročitati brojne ironične opaske poput: “Je li u njoj zlatni lješnjik?” i “Za te pare mogu ručati u restoranu”.

Ovaj drastičan skok cijene omiljene čokolade dolazi u vrijeme kada plate i penzije stagniraju, dok cijene osnovnih životnih namirnica i svakodnevnih potrepština nastavljaju nezaustavljivo rasti.

Milka, koja je godinama bila prepoznatljiva kao pristupačna i omiljena poslastica, sada sve više postaje luksuz koji će mnogi građani Zenice, ali i cijele zemlje, teško moći priuštiti. Ovaj primjer jasno ilustruje sve veći udar inflacije na džepove građana i postavlja pitanje o daljem rastu cijena i standardu života.

Nastavi čitati

Društvo

“RADNICI ODLAZE NA PRIMORJE, PLATE DVOSTRUKO VEĆE”: Poslodavci se žale kako je SVE MANJE radne snage u ugostiteljstvu

Ljetna sezona je na pragu i s njom dolazi paradoks kada imamo povećan broj turista, a sve manje radne snage u ugostiteljstvu. Gdje odlaze konobari i kuvari?

Rješenje vidimo u obučavanju radnika koji žele da rade u ovoj branši a koji nisu kvalifikovani, rekao je Goran Kurtinović, član UO Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeka”.

– Ugostiteljstvo je u velikom problemu. Mi sada u aprilu i maju sastavljamo osoblje koje će iznijeti ljetnu sezonu. Da bi zadržali profesionalnog radnika treba ga i adekvatno platiti što je trenutno nerealno. Zato mnogi radnici odlaze na primorje gdje su plate dvostruko veće – rekao je Kurtinović gostujući u našem Јutarnjem programu.

Kako je naveo, rješenje vidi u obučavanju radne snage i testiranju radnika kako bi se vidio njihov nivo znanja.

– Ti radnici bi dalje obučavali sve zainteresovane koji imaju želju da rade u ugostiteljstvu. Bitno je pokrenuti lanac ulaganja u radnu snagu da bismo za dvije tri godine stekli kvalitet – kaže Kurtinović.

Kurtinović je iznio podatak da je trenutno daleko manje pazara u kafićima i restoranima i da je 30 do 40 odsto manje prometa, te da se uzdaju u strane turiste.

U Srpskoj je sve više radne snage iz Nepala, Indije i dugih zemalja koji rade u građevinskom sektoru. Ipak, njih još ne viđamo u restoranima i kafićima, kaže Kurtinović, prenosi RTRS.

– Strani radnici su neminovnost, ali mi gledamo da budemo posljednja grana u kojoj će doći strana radna snaga. Nadamo se brzom izlasku iz krize kako bismo krenuli naprijed – istakao je Kurtinović.

Nastavi čitati

Aktuelno