Connect with us

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA: Pretežno sunčano i toplo

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti pretežno sunčano i toplo vrijeme sa temperaturom do 19 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, na krajnjem sjeveru umjereno oblačno. Oko rijeka i po kotlinama ponegdje se očekuje prolazna magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Tokom dana preovladavaće pretežno sunčano i toplo. Magla se ponegdje može zadržati i tokom prijepodneva uz nešto svježije vrijeme u tim predjelima.

Jutarnja temperatura od dva do osam, u višim predjelima od minus dva, a najviša dnevna od 12 do 19, u višim predjelima od osam stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren zapadni i sjeverozapadi vjetar.

Prema prognozi Federalnog hidrometeorološkog zavoda, danas preovladava sunčano vrijeme, ponegdje uz malu do umjerenu oblačnost.

Temperatura vazduha u 13.00 časova: Bjelašnica minus tri, Čemerno sedam, Kalinovik devet, Gacko i Han Pijesak 10, Sokolac i Kneževo 11, Nevesinje 12, Livno i Neum 13, Novi Grad, Srebrenica, Sarajevo i Drvar 14, Mrkonjić Grad, Drinić, Bileća, Rudo, Višegrad, Prijedor i Tuzla 15, Bijeljina, Zvornik, Foča i Gradačac 16, Ribnik i Trebinje 17, a Doboj, Banjaluka, Mostar i Zenica 18 stepeni Celzijusovih.

SRNA

Društvo

NASTAVLJA SE PREDAH OD VRUĆINA: Osvježenje, sunce i prijatnih 25 stepeni

Nakon nestabilnog vremena koje je obilježilo prethodni dan, srijeda, 22. jul, donosi znatno ugodnije vremenske prilike širom Republike Srpske.

Jutro će biti svježe, uz temperature od 12 do 15 stepeni, dok će ponegdje biti moguće kratkotrajne slabe padavine u ranim jutarnjim časovima. Tokom dana očekuje se razvedravanje, pa će preovladavati pretežno sunčano do umjereno oblačno vrijeme.

Najviša dnevna temperatura kretaće se između 24 i 27 stepeni Celzijusa, dok će u višim predjelima biti osjetno svježije. Duvaće slab do umjeren sjeverni i sjeveroistočni vjetar, što će dodatno doprinijeti osjećaju svježine nakon vrelih dana.

U Banjaluci se očekuje pretežno sunčano vrijeme uz jutarnju temperaturu oko 12–13 stepeni, dok će dnevna dostići oko 27 stepeni. Vjerovatnoća padavina biće vrlo mala nakon jutarnjih sati.

Meteorolozi najavljuju da će srijeda biti jedan od najprijatnijih dana ove sedmice, idealan za boravak na otvorenom, prije novog postepenog porasta temperatura u drugom dijelu sedmice.

Nastavi čitati

Društvo

RADNICI KOKSARE U ŠTRAJKU GLAĐU: Traže uvezivanje staža i isplatu potraživanja

Gotovo 80 bivših radnika lukavačke Koksare danas je započelo štrajk glađu ispred kapije nekadašnje fabrike, koja je nakon višegodišnje agonije u februaru ove godine i zvanično prestala s radom.

Bivši radnici zahtijevaju da im se uveže radni staž, isplate zaostala potraživanja i riješi njihov radno-pravni status, navodeći da su godinama slušali obećanja koja nikada nisu ispunjena.

Svoja prava sada pokušavaju ostvariti kroz stečajni postupak.

„Mi nećemo odustati od svojih potraživanja. Tražimo da se radnicima izmiri radni staž i ono što im pripada po osnovu otkaza“, rekao je bivši radnik Koksare Nurdin Đuzić.

Posebno teškom smatraju situaciju radnika koji zbog narušenog zdravstvenog stanja više ne mogu raditi, ali ni ostvariti pravo na penziju jer im nije uvezan radni staž. Tvrde da nakon gašenja preduzeća nisu svi dobili odgovarajuće rješenje svog statusa.

Koksara Lukavac zvanično je ugašena nakon višemjesečnih neuspjelih pokušaja da se pronađe investitor koji bi nastavio proizvodnju.

Nakon totga propala su tri pokušaja da se fabrika proda kao jedinstvena cjelina, a u narednom periodu očekuje se prodaja imovine kroz pojedinačne proizvodne cjeline.

Stečajni upravnik Almir Bajrić za CAPITAL je kazao da razumije radnike da im je teško čekati na isplatu potraživanja, ali da se radi o najbržem stečajnom postupku do sada.

“Radnicima su namirene njihove plate, ono što čekamo su njihove otpremnine koje bi mogle početi sa isplatom za nekih 60 dana kada bude izvršena eksproprijacija filter stanice i Grad Lukavac isplati sredstva za istu”, rekao je Bajrić i dodao da oni moraju zaštiti i interes drugih povjerilaca.

Nastavi čitati

Društvo

STANDARD SVE NIŽI: Građani sve više love akcije za kupovinu

Rast troškova života promijenio je potrošačke navike – sve više ljudi kupuje isključivo proizvode na sniženju i pažljivo planira svaku kupovinu.

Kupovina namirnica danas izgleda znatno drugačije nego prije nekoliko godina. Zbog stalnog rasta cijena i povećanih troškova života, sve veći broj građana prije odlaska u supermarket detaljno pregledava akcijske kataloge i upoređuje ponude različitih trgovinskih lanaca.

Cilj je jednostavan – uštedjeti što više novca, jer i najmanja razlika u cijeni može značajno uticati na kućni budžet.

Cijena je postala važnija od brenda

Mnogi građani ističu da su promijenili svoje kupovne navike. Dok su ranije birali proizvode prema željama ili navikama, danas je cijena često presudan faktor pri donošenju odluke.

Sve više kupaca odlučuje se da kupuje isključivo artikle koji su na akciji, dok kupovinu skupljih proizvoda odgađa do narednog sniženja.

Istovremeno, raste interesovanje za sedmične kataloge, mobilne aplikacije trgovinskih lanaca i posebne vikend popuste.

Trgovci odgovaraju većim brojem akcija

Kako bi zadržali kupce, trgovinski lanci posljednjih godina sve češće organizuju promotivne kampanje, nude kartice lojalnosti i posebne popuste za određene grupe proizvoda.

Na taj način nastoje privući potrošače koji sve pažljivije planiraju kupovinu i prate svaku promjenu cijena.

Kupci obilaze više marketa zbog nižih cijena

Ekonomisti smatraju da ovakvo ponašanje pokazuje kako domaćinstva mnogo opreznije upravljaju svojim finansijama nego ranije.

Sve je više građana koji tokom jedne kupovine obiđu dva ili čak tri različita marketa kako bi pronašli najpovoljnije cijene pojedinih proizvoda.

Takav način kupovine, koji je nekada bio izuzetak, za mnoge je postao svakodnevica u nastojanju da smanje troškove i lakše usklade kućni budžet sa rastom životnih troškova.

Nastavi čitati

Aktuelno