Connect with us

Društvo

15 GODINA PRAZNIH OBEĆANJA : Građani BiH očajni zbog nedostatka lijekova!

Iako je Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima BiH, koji je usvojen još prije 15 godina, propisano da Savjet ministara BiH utvrdi esencijalnu listu lijekova, to do danas nije urađeno, a posljedica toga je nejednaka dostupnost lijekova stanovnicima BiH koji se propisuju na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja, kao i minimum lijekova u bolničko-zdravstvenoj zaštiti.

Na ovo su upozorili revizori Kancelarije za reviziju institucija BiH, koji su naveli da Savjet ministara BiH to nije uradio i pored toga što je Agencija za lijekove i medicinska sredstva dostavljala svoje prijedloge i urgencije.

Procedura usvajanja esencijalne liste lijekova je da Komisija za lijekove priprema i Stručnom savjetu Agencije za lijekove i medicinska sredstva predloži listu esencijalnih lijekova, a Stručni savjet, uz prethodno pribavljenu saglasnost nadležnih ministarstava entiteta i Odjela za zdravstvo Brčko distrikta, prijedlog dostavlja na usvajanje Savjetu ministara BiH.

Zakonom o lijekovima i medicinskim sredstvima propisano je i da Savjet ministara BiH najmanje svake dvije godine utvrđuje listu esencijalnih lijekova u BiH. Posljednji prijedlog esencijalne liste lijekova Stručni savjet usvojio je krajem 2021. godine, međutim poslije toga Ministarstvo finansija i trezora BiH u junu 2022. godine je reklo da je potrebno sačiniti procjenu fiskalnog uticaja tog prijedloga. Poslije toga Agencija za lijekove i medicinska sredstva, shodno stavu Ministarstva, uputila je zahtjev entitetskim ministarstvima finansija i Vlade Brčko distrikta da dostave tu procjenu.

Nadležne institucije Brčko distrikta su dostavile fiskalnu procjenu, dok nadležne institucije FBiH i RS to nisu uradile.

Kasnije, Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske je u martu 2023. godine dostavilo zahtjev da se prijedlog liste esencijalnih lijekova, na koju je početkom 2022. godine dalo saglasnost, povuče iz procedure utvrđivanja i ponovo dostavi ovom ministarstvu na usaglašavanje.

“Kao razlog povlačenja predložene liste navedeno je usvajanje novih zakonskih i podzakonskih akata iz oblasti zdravstvene zaštite i osiguranja u Republici Srpskoj tokom 2022. godine”, navedeno je u revizorskom izvještaju Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Zbog ovoga, ali i različitog tumačenja esencijalne liste kao pojma, Stručni savjet je na sjednici održanoj 16. marta 2023. godine donio zaključak o povlačenju prijedloga liste esencijalnih lijekova iz dalje procedure.

Esencijalna lista lijekova u suštini je lista lijekova koji se mogu propisivati i izdavati na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja sa 100 odsto učešća zavoda u cijeni tog lijeka.

“Još se obavljaju konsultacije na nižim nivoima vlasti. Na esencijalnu listu koju predložimo saglasnost treba da daju entitetske institucije i Brčko i kada to bude okončano onda procedura ide dalje prema Savjetu ministara. Dakle, čekaju se niži nivoi vlasti po tom pitanju”, rekao je Lazar Prodanović, član Stručnog savjeta Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Kada se radi o esencijalnoj listi lijekova, kako nezvanično saznajemo, otpori da se ona usvoji su veliki.

S jedne strane Republika Srpska smatra da se na taj način prenose nadležnosti s entiteta na nivo BiH, a s druge strane u Federaciji BiH “razni interesi i lobiji” proces izrade te liste ne žele da centralizuju jer trenutno svaki kantonalni zavod pravi svoju listu, koje su poprilično različite.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno s kišom, uz kratkotrajno razvedravanje

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) sutra će preovladavati pretežno oblačno vrijeme s kišom i temperaturom vazduha do 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutro će biti pretežno oblačno s kišom, a u Hercegovini i sa pljuskovima praćenim grmljavinom i vjetrovito. Ponegdje u Hercegovini padavine će biti i obilnije, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Prije podne padavine će prestati u većini krajeva uz postepeno razvedravanje od zapada, dok se u Hercegovini i u nastavku dana očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme uz slabljenje padavina, koje će biti samo ponegdje, dok će vjetar biti u slabljenju.

U noći na četvrtak očekuje se novo naoblačenje od jugozapada u Krajini i Hercegovini.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 11 na istoku i jugoistoku do 16 u Krajini, na jugu do 20, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 21 do 28, u višim predjelima od 17 Celzijusovih stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

POZIV SPASIOCIMA IZ SRPSKE I SRBIJE da tragaju za licem u Buturović Polju

Iz Federalne uprave civilne zaštite upućen je poziv spasiocima iz Republike Srpske i Srbije da u Buturović Polju započnu potragu za licem za koje se sumnja da je nestalo u Neretvi tokom bujične poplave.

“Kolege iz Federalne uprave civilne zaštite pozvale su spasioce iz Srpske i Srbije da jedan dio njih sa ronilačkom opremom i plovilima ode iz Jablanice i Donje Jablanice u Buturović Polje kako bi počeo potragu”, navode iz Civilne zaštite Srpske.

Naime, vršilac dužnosti direktora Uprave civilne zaštite Republike Srpske Boris Trninić boravi danas u Jablanici, Donjoj Jablanici i Buturović Polju, gdje spasioci iz ove uprave i Sektora za vanredne situacije MUP–a Srbije tragaju za nestalim licima u nedavnoj nezapamćenoj bujičnoj poplavi.

Trninić je u razgovoru sa spasiocima iz Srpske, Srbije i Federalne uprave civilne zaštite dobio neposredne informacije o trenutnoj situaciji i planovima za buduće aktivnosti.

Nastavi čitati

Društvo

Očekuju se jake padavine, MOGUĆE BUJIČNE POPLAVE

U Hercegovini se u noći sa utorka na srijedu očekuju jači pljuskovi, a ponegdje i obilnije padavine, pa je moguća pojava bujičnih poplava, upozoravaju iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

Očekuje se da će u Hercegovini pasti od 20 do 60 milimetara kiše po kvadratnom metru.

– Zbog padavina jačeg intenziteta u kratkom periodu moguća je pojava bujičnih poplava i problemi sa oborinskim vodama i oticanjem vode u urbanim zonama – navode iz Hidrometeorološkog zavoda.

Od danas po podne do srijede, 9. oktobra, ujutru u Hercegovini i na zapadu očekuju se udari vjetra od 50 do 80 kilometara na čas, a u ostalim predjelima od 30 do 50 kilometara na čas.

Nastavi čitati

Aktuelno