Connect with us

Društvo

ZLATO KAO SIGURNA IMOVINA Centralne banke masovno kupuju zlato u pripremi za globalni ekonomski kolaps

Iako su dani potrage za zlatnim žilama kroz nepristupačne planinske staze prošlost, svijet se ponovo nalazi u svojevrsnoj zlatnoj groznici. S podjelama uzrokovanim ratovima, ideologijama i protekcionizmom, mnoge zemlje, posebno one u razvoju, ubrzano gomilaju zlatne rezerve. Cilj je priprema za potencijalni kolaps globalnog finansijskog sistema kojim dominiraju Sjedinjene Američke Države i Europa, te izgradnja novog sistema.

Ovaj trend, koji traje već deset godina, dodatno je pojačan padom globalnih kamatnih stopa tokom 2024. Cijena zlata je prošle sedmice po prvi put premašila 2.800 dolara po unci, a od početka godine porasla je za čak 35%. Analitičari, poput Line Thomas iz Goldman Sachsa, predviđaju da bi zlato moglo doseći 3.000 dolara po unci do kraja sljedeće godine.

Centralne banke na čelu potražnje

Glavni kupci zlata su centralne banke, posebno one koje su podložne ili se boje budućih sankcija Sjedinjenih Država. Kina je od početka rata u Ukrajini kupila 316 tona zlata, dok su Rusija, zemlje Bliskog istoka, Centralne Azije i Indije također značajno povećale svoje rezerve.

Poljska i Mađarska su nedavno prednjačile u kupovini zlata. Mađarska je, nakon tri godine pauze, obnovila kupovinu zlata, naglašavajući njegov značaj kao “sigurne imovine” koja jača povjerenje i podržava finansijsku stabilnost. Poljska, s ciljem povećanja udjela zlata na 20% svojih rezervi, također intenzivno ulaže u ovaj plemeniti metal.

Zlatni standard kao alternativa

Kupovina zlata nije samo zaštita od sukoba i sankcija, već i odgovor na nesigurnost u pouzdanost država koje su izgradile poslijeratni globalni finansijski poredak. Sjedinjene Države i Europa se suočavaju s rastućim dugovima, što izaziva zabrinutost među državama u razvoju koje već dugo negoduju zbog, kako kažu, “finansijskog maltretiranja”.

Mohamed El-Erian, bivši direktor Pimca, objašnjava da mnoge zemlje postepeno diverzificiraju svoje međunarodne rezerve, udaljavajući se od dolara i prelazeći na zlato. Dolar, iako još uvijek dominira sa 58% udjela u svjetskim deviznim rezervama, polako gubi primat.

Zlato, sa svojom neutralnošću i postojanošću, postaje ključna komponenta paralelnog finansijskog sistema koji Sjedinjene Države neće moći kontrolirati.

Reakcije Zapada

Zapadni lideri postaju svjesni rizika. Predsjednica Evropske centralne banke, Christine Lagarde, upozorila je na “nezapamćenu kupovinu zlata” od strane Kine, dok je nedavno izjavila kako dolar neće izgubiti dominaciju tokom njenog života. Ipak, summit BRICS+ zemalja fokusirao se na reformu postojećih institucija poput MMF-a, umjesto na otvorenu borbu protiv dolara.

Dok centralne banke nastavljaju sa zlatnom kupovinom, privatni investitori također prate trend. Podaci američke Komisije za trgovinu robama pokazuju da su neto pozicije u zlatnim futures ugovorima više nego utrostručene u posljednjih 12 mjeseci, prenosi N1.

Zlato: simbol povjerenja u krizi

Zlato je kroz historiju bilo utočište u kriznim vremenima. “U krizama ljudi se okreću zlatu,” kaže Krishan Gopaul iz Svjetskog savjeta za zlato. “To je globalna imovina koja zadržava svoju vrijednost”.

Kako nepovjerenje u tradicionalne finansijske sisteme raste, zlato postaje “posljednji resurs”, kako ga naziva Salvatore Rossi, bivši zamjenik guvernera Banke Italije. “Zlatne poluge za centralne banke su poput starog djedovog sata za porodice – resurs koji se ne prodaje, ali svi znaju da ga imate”, prenosi Politico.

Društvo

HERCEGOVCI SE ULIJENILI? Rođena prva trebinjska beba u ovoj godini

Dječaka je na svijet donijela Trebinjka Maja Vico

Prva trebinjska beba rođena u 2025. godini je maleni dječak iz porodice Vico koji je rođen 4. januara u 22 časa i 55 minuta.

Kako je rečeno na Ginekološko akušerskom odjeljenju Bolnice Trebinje, dječak je težak 3,5 kilograma i dugačak 50 centimetara, a porod je protekao bez problema.

Dječaka je na svijet donijela Trebinjka Maja Vico.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić će prvorođenu bebu, po tradiciji, darovati na Badnji dan zlatnim dukatom.

Nastavi čitati

Društvo

BADNJI DAN I BOŽIĆ U Srpskoj ponedjeljak i utorak neradni dani

Vjernici pravoslavne vjeroispovijesti imaju pravo na plaćeni izostanak sa radnog mjesta 6. i 7. januara, saopšteno je iz Ministarstva uprave i lokalne samouprave Srpske

Neradni dan u Republici Srpskoj biće i u četvrtak, 9. januara, kada se slavi Dan Republike.

U dane praznika ne rade republički organi i organizacije, organi i jedinice lokalne samouprave, preduzeća, ustanove i ostale organizacije i lica koja profesionalno obavljaju uslužne i proizvodne djelatnosti.

Neradni dani određeni su u skladu sa Zakonom o praznicima Republike Srpske, Zakonom o Danu Republike Srpske i odlukom o načinu obilježavanja i praznovanja Dana Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

Narednih dana osjetno toplije! Od ovog datuma nam se VRAĆA PRAVO ZIMSKO VRIJEME, u najavi i novi snijeg

U narednim danima biće osjetno toplije, uz jugo, pa će se snijeg u mnogim krajevima ubrzano topiti.

Međutim, zimska skijaška sezona nije ugrožena, s obzirom na to da jugo neće predugo potrajati, objavili su meteorolozozi na Fejsbuk stranici BHmeteo.

Već od danas, a posebno od sutra, sa zapada priliv toplijeg vazduha sa zapada. Temperature u porastu uz postepeno jačanje južnog i jugozapadnog vjetra, koji će na planinama imati olujne udare. U nižim krajvima ne toliko jak.

Prisustvo vjetra će u velikoj mjeri uticati i na kretanje temperatura tokom dana. U područjima sa njegovom prisutnošću, temperature u plusu, osjetnijem u nižim područjima, lokalno do 17 stepeni. Noćne temperature takođe u zavisnosti od vjetra. Uz feniranje juga u plusu, po kotlinama bez vjetra nešto hladnije noći, ali ne tako hladne kao ranijih dana.

Vrijeme neće biti u potpunosti stabilno, s obzirom na to da će uz jugo pristizati i vlažan nestabilan vazduh, donoseći naoblačenje i kišu, najprije u Hercegovini.

Zahlađenje uz povratak temperatura u okvire prosjeka, te uz mogućnost novih snjeznih padavina, ukazuje se u periodu nakon 10. januara.

I ranije prognoze meteorologa pokazuju da nas najhladniji dio zime očekuje u drugoj polovini januara.

– Ovaj mjesec će, prema dugoročnoj prognozi, proteći sa nešto manje padavina od višegodišnjeg prosjeka – rekao je za Srpskainfo meteorolog i član Komiteta za klimatske promjene BiH  Nebojša Kuštrinović.

Nastavi čitati

Aktuelno