Svijet
“UŠLI SMO U GAZU I ŠIRIMO OPERACIJE”! Izraelska vojska objavila da je u toku KOPNENA INVAZIJA na ovo područje

Izraelske odbrambene snage (IDF) ušle su u Gazu, a u toku je kopnena invazija, rekao je portparol IDF Danijel Hagari u subotu ujutro.
Ušli smo u Gazu i širimo operacije rekao je Hagari, dodajući da nema izvještaja o povrijeđenima.
On je napomenuo da je „ovo rat“, ali da je IDF djelovala kontrolisano i strateški, sa određenim ciljevima kao vodilja.
IDF je prijetio potpunom kopnenom invazijom više od dvije nedjelje, ali zbog kombinacije razloga – nekih poznatih, a nekih nepoznatih – potpuni upad tek treba da se dogodi.
IDF je u četvrtak poslao trupe unutar Gaze da napadnu mete Hamasa – i na kopnu i preko mora. Trupe su ušle i izašle iste večeri.
Međutim, u petak uveče, Hagari je rekao da IDF trupe proširuju svoje operacije.
– U posljednjih nekoliko sati, ozbiljno smo pojačali naše napade u Gazi – rekao je on tokom večernjeg brifinga, napominjući da se napadi dešavaju iz vazduha, mora i sa kopna.
On je danas naglasio da su “snage i dalje na terenu i nastavljaju borbu” i da “nijedan vojnik do sada nije povrijeđen” u proširenoj kopnenoj operaciji u Pojasu Gaze.
Video activity of the IDF Ground Forces in Gaza. pic.twitter.com/FWt0pFO53q
— Israel Defense Forces (@IDF) October 28, 2023
Izraelska vojska saopštila je da sprovodi akciju u cilju “eliminisanja terorističke grupe Hamas i vraćanja u Izrael talaca koje oni drže” u Pojasu Gaze.
Hagari je saopštio da se akcija sprovodi u skladu sa postavljenim ciljevima, a koji su, kako je naveo, uništenje Hamasa, zaštita izraelskih granica i državni napori da se vrate taoci.
Portparol je dodao da ce Izrael dozvoliti kamionima koji nose hranu, vodu i lijekove ulazak u Gazu.
Hagari je saopštio da je likvidacija dvojice komandanta Hamasa, koji su poginuli u izraelskim vazdušnim napadima tokom noći, “dobar napredak koji pomaže snagama da se bori protiv slabijeg neprijatelja.
Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da su u vazdušnom napadu tokom noći ubile komandanta pomorskih snaga Hamasa u gradu Gazi, Rateba Abu Sahibana kao i komandanta vazduhoplovnih snaga Isama Abu Rukbeha
Hamas je danas saopštio da su njegovi borci u Pojasu Gaze spremni da se suprotstave napadima Izraela “svom snagom”, nakon što je izraelska vojska pojačala vazdušne i kopnene operacije u ovoj enklavi.
Palestinska militantna organizacija, koja vlada Gazom, saopštila je da se njeni borci sukobljavaju sa izraelskim trupama u pograničnim oblastima, nakon što je Izrael izvjestio o pojačanim napadima na enklavu, prenosi Rojters.
Svijet
EU od članica ZAHTIJEVA! Minimalna PUTARINA 0,359 € po litri BENZINA

Evropska unija zahtijeva od država članica da uvedu minimalnu putarinu od 0,359 evra po litri na benzin, izvještava taxfoundation.org.
Tržište dizelskih vozila u EU stalno opada, ali ona i dalje čine gotovo 10 odsto registracija novih automobila. Neki evropski potrošači se suočavaju s naknadama na dizel umjesto na benzin.
Minimalna putarinu koju zahtijeva EU nešto je niža za dizel i iznosi 0,330 evra po litri. Samo se Malta pridržava minimalnog poreza na benzin, dok sve ostale zemlje EU nameću više naknade. S minimalnim porezom od 0,359 evra po litri, Malta ima najniži porez na benzin, a slijede je Bugarska s 0,363 evra po litri i Mađarska s 0,399 evra po litri. Nizozemska ima najviši porez na benzin u EU, koji iznosi 0,789 evra po litri, a slijede je Italija s 0,713 evra po litri i Danska s 0,711 evra po litri, prema AERS-u.
Poređenja minimalna putarina na benzin u EU od 1,60 USD po galonu viša je od najvišeg poreza na benzin u SAD-u, koji u Kaliforniji iznosi otprilike 1,255 USD po galonu (kombinovajući savezne i državne poreze, uključujući i naknadu za okolinu). Sve države članice EU takođe naplaćuju dodatni porez na dodanu vrijednost (PDV) na prodaju benzina i dizelskog goriva, prenosi SEEbiz.
Putarine se naplaćuju prije primjene PDV-a. Zajedno, ovi porezi stvaraju relativno veliko opterećenje za potrošače i evropsku privredu. Porezi na benzin i dizel i dalje su istaknuta politička pitanja širom Evrope. Dok EU provodi sveobuhvatne promjene za svoju zelenu tranziciju kako bi do 2050. postala klimatski neutralna, porezi na gorivo vjerojatno će ostati ključni aspekt rasprava o politici.
Svijet
ORBAN NAKON VIRTUELNOG SAMITA EU “Propala STRATEGIJA izolacije RUSIJE”

Virtuelni samit lidera EU potvrdio je da je propala strategija zasnovana na izolaciji Rusije, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.
“Danas je održan sastanak lidera 27 zemalja članica EU. Potvrđeno je da je strategija zasnovana na izolaciji Rusije propala”, rekao je Orban na mreži “Iks”.
On je istakao da su razgovori potvrdili da se sukob u Ukrajini može riješiti samo diplomatskim putem. “Potvrđeno je da članstvo Ukrajine u EU ne znači nikakve bezbjednosne garancije, tako da je povezivanje članstva sa bezbjednosnim garancijama pretjerano i opasno”, rekao je Orban.
Mađarski premijer je napomenuo da je tokom sastanka predložio da što prije bude održan samit Rusije i Evrope.
Svijet
LAVROV I SLUŽBENO POTVRDIO “Tramp je pozvan u Rusiju”

Predsjednik SAD Donald Tramp dobio je poziv da posjeti Rusiju, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
“Kao što znate, pozvan je. Predsjednik /Rusije Vladimir/ Putin je tokom konferencije za novinare na Aljasci potvrdio poziv, a Donald Tramp je, ako se dobro sjećam, rekao da je to veoma zanimljivo”, rekao je Lavrov za medijski servis “Rusija 24”.
Putin i Tramp sastali su se u petak, 15. avgusta, na Aljasci.
-
Politika3 dana ago
DRINIĆ “Tri decenije ćutali, a sada glume SAVJEST NARODA i napadaju izgradnju CENTRALNOG SPOMEN OBILJEŽJA”
-
Region3 dana ago
VUČIĆ BRUTALNO “Fakulteti su pretvoreni u SVINJCE”
-
Region2 dana ago
BRNABIĆ: “Nadstrešnica nije slučajno pala, SVE JE TO PLAN ZA RUŠENJE VUČIĆA!”
-
Hronika3 dana ago
OSOBLJE HOTELA u BiH BACILO u smeće 47 PASOŠA turista iz IZRAELA!
-
Politika3 dana ago
DODIK O SITUACIJI U SRBIJI “Veoma sam ZABRINUT”
-
Politika3 dana ago
DODIK NE ODUSTAJE “Žele da me smjene prije nego što razgovaram sa Trampom”
-
Hronika3 dana ago
TRAGEDIJA! BRAĆA PETAR i LAZAR poginuli u NESREĆI – ODOŠE MOJA DVA SOKOLA
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆ: “BiH ide u pogrešnom smjeru, ovo je put u OPASNU SFERU!”