Connect with us

Svijet

KAKO JE TURISTIČKI BISER postao naopasniji grad na svijetu! Meksička TIHUANA SINONIM ZA OPSANOST!

Tihuana se danas smatra najopasnijim gradom u Meksiku zbog visoke stope ubistava i nasilja povezanim sa drogom.

A kada ste na vrhu liste u Meksiku, i svijet postane malo mjesto. Stopa ubistava je 138 na 100.000 ljudi. Kao glavna ulazna tačka za drogu koja dolazi iz Južne Amerike, Tihuana je leglo kartelskih aktivnosti.

Krajem prošle godine veliko bijelo platno visilo je iznad puta u Tihuani, sa porukom upućenom gradskim čelnicima.

– Dosta sa vašim simpatijama za Sinaloa kartel, mi smo vas locirali. Zapamtite da se meci ne odbijaju od javnih službenika.

Prijetnja je imala potpis Halisko kartela (CJNG), rapidno rastućeg kartela i jedne od najmoćnijih meksičkih kriminalnih grupa, koji je primarni trgovac fentanilom u SAD (uz heroin, metamfetamin i kokain). Na osnovu prosječne ulične vrijednosti, njen obrt prelazi 8,1 milijardu dolara za kokain i 4,6 milijardi dolara za kristalni met svake godine.

Kada je u pitanu kartel Sinaloa procjene godišnjeg prihoda kretale su se od tri do 39 milijardi dolara. Dok su se druge organizacije proširile na trgovinu ljudima i iznudu između ostalih, kartel Sinaloa je ostao uglavnom usredsrijeđen na drogu.

Američki centar za kontrolu i prevenciju bolesti iznio je podatak da 150 ljudi umire svakog dana u SAD od predoziranja drogom povezanom sa fentanilom. To je lijek koji ne samo da ubija Amerikance, već se sve češće koristi i na meksičkoj strani granice.

Najveći rival Haliska je Sinaloa kartel, prema američkoj Nacionalnoj procjeni opasnosti od droga iz 2020, to je jedan od najstarijih i najetabliranijih narko kartela u Meksiku, zadužen za izvoz i distribuciju droga u SAD.

Početkom 1990-ih, kartel Arelano Feliks je kontrolisao oblast oko Tihuane. Ali kako su godine prolazile i formirali se različiti savezi, dvije nove generacije meksičkih narko kartela, Sinaloa kartel i Kartel nove generacije iz Haliska kako mu je puno ime, došle su na vlast i još uvijek se bore za dominaciju.

Kriminal u klinču sa državom, zbog čega je Tihuana toliko važna?
Zbog svoje strateške pozicije postala je baza za djelovanje kartela, Kalifornija je na 250 kilometara putem, a od nje se račvaju i svi komunikacioni putevi u SAD. Tihuana je takođe i centar za trgovinu ljudima i organizovani kriminal uopšte.

Upozorenja kartela državi su svakodnevna pojava. Gradonačelnica Tihuane Monserat Kabaljero morala je sredinom prošle godine (a nekoliko mjeseci prije poruka na putu) da se sa svojim sinom preseli u vojni objekat nakon što je dobila više prijetnji kriminalnih grupa.

Objavila je i video poruku da je na sigurnom. Javnost na to nije reagovala pozitivno, na neki način ta objava je bila pokazatelj da je država ustuknula pred kriminalom, a drugo pitanje koje se nametnulo građanima je u koju “sigurnu vojnu kuću“ oni mogu da pobjegnu?

Tihuana je bila tema svih svjetskih vijesti ne samo zbog prijetnji kartela javnim zvaničnicima, već i muzičkim umjetnicima poput Peso Plume, 25-godišnjeg meksičkog pjevača koji je stekao svjetsku slavu. U poruci, takođe napisanoj na platnu koju je potisao kartel Halisko, Plumi je poručeno da otkaže svoj koncert zakazan za sredinu oktobra prošle godine u Tihuani ili će “to biti njegovo posljednje pojavljivanje“.

Na kraju je morao da ga otkaže, i održavanje premjesti u Čula Vistu u Kaliforniji, a nekoliko dana kasnije je i bend Fuerza Regida otkazao svoj koncert iz istih razloga.

Prisiljavanje umjetnika da otkažu svoje nastupe samo je dio prikaza moći kartela, koji u svom arsenalu imaju i druge, daleko surovije načine. Oni ne prezaju od ubistava, i eksperti na ovu temu navode da su ona dio njihovog poslovnog modela.

Od samog početka, karteli su izabrali “da se razlikuju od drugih kriminalnih grupa svojom brutalnošću, čvrstinom, drskošću, agresivnošću“, kako je navela Vanda Felbab-Braun, viši saradnik u Stroub Talbot centru za bezbjednost, strategiju i tehnologije na Institutu Brukings u Vašingtonu.

Tihuana, najopasniji grad na svijetu
Obezglavljena tijela, ubijeni maloljetnici, kidnapovanje, iznude i droga, sve je to deo ne više ni eskalacije nasilja, već uobičajene svakodnevice grada koji ima skoro dva miliona stanovnika. Sa stopom od 105 ubistava na 100.000 stanovnika 2022. godine, Tihuana je već bila na vrhu liste ubistava na svijetu. Ta brojka je nastavila rapidno da raste, i 2023. godine je dostigla nivo od 138 na 100.000 stanovnika.

Tihuana se nasla na prvom mjestu liste najopasnijih gradova i po analitikama worldpopulationreview.com i podacima armormax.com. Na njihovoj neslavnoj listi nalaze se gradovi iz Venecuele (Siudad Bolivar, Gujana, Karakas), Brazila (Belem, Fortaleza, Natal), Meksika (Huarez, Viktoria – 86 ubistava na 100. 000 ljudi, Akapulko i južnoafrički Kejptaun.

Mnoge je iznenadilo pojavljivanje meksičkog Akapulka na vrhu liste. Grad na koji su prve asocijacije predivne plaže na Pacifiku u podnožju planine Sijera Madre del Sur, litica La Kebrada, letovalište koje je bilo stecište svjetskog džet-seta 50-ih i 60-ih godina, danas ne može da se pohvali podatkom da je drugi najopasniji grad u Meksiku i među najopasnijima u svijetu, pretekavši i ozloglašeni Huarez, koji je 2010. godine proglašen “svjetskom prijestonicom ubistava“.

Akapulko ima stopu od 111 smrtnih slučajeva na 100.000 ljudi, i dalje predstavlja divno mjesto za uživanje, ali samo u dijelovima u kojima je vidljivo i upečatljivo prisustvo policije, sve drugo je teški hazard.

Stanovnici Tihuane su ljuti i nesigurni u svoju budućnost, kako i ne bi bili kada se i država plaši i krije od kriminala. Dok mnoge druge zemlje na kraju godine objavljuju afirmativne izvještaje vezane za progres, uspjehe, razvoj, ekonomski napredak, Meksiko svake godine mučno iščekuje koji će od njegovih gradova biti pobjednik u kategoriji ubistava i opasnosti.

N1

Svijet

KIM DŽONG UN ZAPUCAO IZ SNAJPERA: Slike s vježbi preplavile mreže

Pogledajte kako se sjevernokorejski lider snašao u ulozi snajperiste.

Sjevernokorejski lider Kim Džong Un testirao je novorazvijenu snajpersku pušku, dok je obilazio specijalne snage.

Te trupe su među hiljadama vojnika koje je Pjongjang poslao Rusiji da podrže rat Moskve protiv Ukrajine, prema južnokorejskim obavještajnim službama.

Tokom posjete jedinici specijalnih snaga u petak, Kim je rekao da se “stvarna ratna sposobnost da se obezbijedi pobjeda na bojnom polju jača kroz intenzivnu obuku”, izvijestila je Korejska centralna novinska agencija (KCNA).

On je dodao da je njihova obuka “najživopisniji izraz patriotizma i odanosti zemlji”, navodi agencija.

Fotografije koje su objavili državni mediji pokazuju kako Kim gleda kroz optiku snajperske puške za koju KCNA kaže da će “uskoro biti isporučena specijalnim snagama”.

Druge slike pokazuju kako pokazuje ka centru mete, kako čuči pored teško kamufliranih vojnika, smiješi se i maše vojnicima.

Kim je nadgledao “vježbe gađanja automatskim puškama i snajperskim puškama”, a nakon ličnog testiranja novog oružja, izrazio je “veliko zadovoljstvo performansama i snagom snajperske puške”, navodi KCNA.

Na slici se vidi rupa u sredini mete, što sugeriše da je Kim Džong Un bio veoma precizan. Društvene mreže preplavile su fotografije sjevernokorejskog lidera kako puca, a mnogi su ironično komentarisali da bi bilo nemoguće da je promašio centar.

Nastavi čitati

Svijet

ČAK 1.200 DEMONSTRACIJA U 50 DRŽAVA! Masovni protesti protiv Trampa i Maska

Oko 1.200 demonstracija planirano je širom SAD, a organizatori očekuju da će to biti najveći dan protesta protiv američkog predsjednika Donalda Trampa i njegovog saveznika Ilona Maska, prenio je Rojters.

Protesti pod nazivom “Hands Off” pružiće protivnicima Trampa priliku da izraze nezadovoljstvo zbog Trampove spoljne i unutrašnje politike SAD, navela je agencija.

– Ovo je ogroman protest koji šalje veoma jasnu poruku Masku, Trampu, republikanskim kongresmenima i svim saveznicima “Make America Great Again” (MAGA) pokreta da ne želimo njihove ruke u našoj demokratiji, zajednicama, školama, prijateljima i susjedima – rekao je Ezra Levin, suosnivač organizacije “Indivisible”, koja je jedna od grupa koja organizuje događaje ovog vikenda.
Bijela kuća nije odgovorila na zahtev za komentar.

Prema podacima sa sajta događaja, oko 150 aktivističkih grupa prijavilo je učešće.

Protesti su planirani u svih 50 saveznih država, kao i u Kanadi, Britaniji, Francuskoj, Njemačkoj, Meksiku i Portugalu.
Linker
Najveći skupovi očekuju se na Nacionalnom trgu u Vašingtonu.

Grupe koje se protive obnovljenoj vojnoj akciji Izraela u Gazi i akcijama Trampove administracije protiv protesta na kampusima takođe će učestvovati u protestima u Vašingtonu, najavili su organizatori.

Nastavi čitati

Svijet

ŽESTOK SUKOB POLICIJE I DEMONSTRANATA: Studenti napravili mete s likovima Meloni i Fon der Lajen

Na studentskom protestu u Rimu protiv smanjenja izdvajanja za obrazovanje i povećane potrošnje za naoružanje danas su se sukobili demonstranti i policija, prenose italijanski mediji.

Policija je potisnula demonstrante, a snage bezbjednosti i studenti su se međusobno gađali flašama, prenosi italijanska državna televizija RAI.

Studenti su istakli da politika prema obrazovnim ustanovama i plan naoružavanja pokazuju potpunu potčinjenost interesima kompanija koje proizvode oružje, kao i pojedincima u privatnim školama i univerzitetima.

– Povećanje sredstava za naoružanje je neprihvatljivo, dok se istovremeno smanjuju finansije za univerzitete – poručili su učesnici protesta preko megafona.

Oni su podsjetili da su samo u prošloj godini izdvajanja za obrazovanje smanjena za 170 miliona evra.

Učesnici protesta u Rimu zapalili su zastavu EU ispred zgrade Ministarstva obrazovanja, a napravili su i mete sa likovima italijanske premijerke Đorđe Meloni, ministra obrazovanja Đuzepea Valditarea i predsjednika Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koje su postavili na ulične bandere i gađali jajima i narandžama.

Demonstracije su juče održane u nekoliko italijanskih gradova, uključujući Đenovu, Bolonju, Pizu, Torino i Brindizi.

Nastavi čitati

Aktuelno