Svijet
BOMBA IZ NJEMAČKE KOJU NIKO NE ŽELI DA ČUJE! ‘Imamo dokaze, znamo ko je raznio Sjeverni tok!‘

Detonacije na dva kraka Sjevernog toka u prošle godine su faktički odsjekle svaku mogućnost da Njemačka direktno dobiva povoljni ruski plin
Nema mnogo oštrih reakcija u Njemačkoj nakon što su u subotu nedjeljnik Spiegel i javni servis ZDF objavili veliko istraživanje prema kojem svi tragovi napada na plinovode Sjevernog toka vode do Ukrajine. Wolf Wiedmann-Schmidt iz tima istraživačkih novinara čak ima dojam da politički čelnici u Berlinu izbjegavaju ovu temu.
„Naravno, ne mogu jednostavno odmahnuti rukom na ozbiljan zločin, ali također ne bi mogli obustaviti pomoć Ukrajini u ratu protiv Rusije. To nije opcija”, kaže Wiedmann-Schmidt za Deutsche Welle. „Tako da ovdje u Berlinu svi manje-više zaobilaze pitanje koje su konsekvence”, dodaje novinar.
Sve ukazuje na ukrajinske ‘komandose‘
Detonacije na dva kraka Sjevernog toka prošle godine su faktički odsjekle svaku mogućnost da Njemačka direktno dobiva povoljni ruski plin. Udar na plinovod dogodio se nadomak danskog ostrva Bornholm u Baltičkom moru.
Prema izvještaju Spiegela i ZDF-a, njemački istražitelji imaju podeblji dosje u kojem svi dokazi ukazuju na ukrajinske „komandose“. Recimo, podaci poput IP adresa pokazuju da su napadači i prije i poslije napada boravili u Ukrajini.
Još od ranije je poznato da su diverzanti po svemu sudeći koristili jahtu koju su unajmili pomoću falsifikovanih pasoša. Na pučinu su isplovili iz Rostocka.
Prema pisanju Spiegela, sada svi tragovi vode samo u Ukrajinu. Istražitelji, doduše, provjeravaju i mogućnost da je u pitanju ruska operacija izvedena tako da se pripiše Ukrajincima.
„Naravno da slijedimo i takve tragove, ali za njih do sada nemamo dokaze”, rekao je državni sekretar Lars Otte za Spiegel. Dodao je da trenutno još ne može reći da je diverzija „državno dirigovana iz Ukrajine”.
Ignorisali upozorenja
No, malo je vjerovatno da su diverzanti obični građani Ukrajine koji su radili na svoju ruku. Kako Spiegel prenosi iz međunarodnih obavještajnih krugova, ideja Kijeva bila je da izbije Rusiji glavni izvor prihoda i „njezin najvažniji instrument za ucjenjivanje” njemačke Vlade.
Doduše, to što trgovi vode u Ukrajinu ne mora značiti da će odvesti i do vrha vlasti u Kijevu. „Čak bih rekao da obavještajci i stručnjaci za sigurnosna pitanja misle da je vrlo malo vjerovatno da je ukrajinski predsjednik Zelenski znao za akciju”, kaže novinar Wolf Wiedmann-Schmidt.
Za Berlin je pikantno što saznanja o udaru na Sjeverni tok sasvim odgovaraju onome na što su tri mjeseca prije napada upozoravali američka CIA i nizozemske tajne službe. To nije uzbunilo njemačke tajne službe jer je već bio prošao prvobitni navodni termin za diverziju.
Washington Post je prošle godine pisao da je CIA imala upozorenja „jedne europske tajne službe”. U kasnijim medijskim izvještajima je spominjana Nizozemska, kao i da je mozak akcije ukrajinski general Valerij Zalužni.
Kako sada otkrivaju Spiegel i ZDF, obavještajni podaci su govorili i o planiranom udaru na Turski tok podno Crnog mora. Taj plinovod vodi prema Turskoj, a onda dalje prema Srbiji i drugim balkanskim zemljama. Nejasno je zašto planovi za tu diverziju nisu provedeni.
Kancelar šuti
Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser vjeruje da će na kraju biti podignuta optužnica protiv sabotera. „Nadam se da će državni sekretar naći dovoljno dokaza da optuži počinitelje”, rekla je ona za Spiegel. „Moramo suditi za takve zločine.”
Međutim, kako piše ZDF, Njemačka ne može voditi istragu u Ukrajini. „Savezna vlada se do sada suzdržava da zatraži pravnu pomoć od Ukrajine jer bi njemački istražitelji tada morali s Ukrajincima podijeliti ono što znaju”, navodi se u tekstu i dodaje: „Berlin ne vjeruje Kijevu.”
Također piše da kancelar Olaf Scholz za sada ne zauzima poziciju, te da iz njegove kancelarije novinarima samo kažu da je istraga u toku i da treba sačekati ishod.
„Ali, kako prema istražiteljima sve više tragova vodi u Ukrajinu, tako raste i pritisak da se zauzme službeni stav“, piše ZDF, „čak i ako počinitelji nikada ne završe pred njemačkim sudom.“
Do danas nisu počeli radovi na eventualnom popravku Sjevernog toka. Prema stručnjacima, ako se s tim predugo čeka, cijevi će korodirati zbog slane vode i cijeli plinovod će završiti u starom željezu.
Svijet
UDAR NA VRH REVOLUCIONARNE GARDE! Kako si iranski komandanti gađani na jednom mjestu u misterioznoj operaciji!

Izraelske obavještajne službe su razradile sofisticiranu operaciju pripreme koja je omogućila sakupljanje ključnih iranskih komandanata na jednom mjestu.
Prema izvorima bliskim izraelskoj vladi, korišćen je složen sistem dezinformacija i psihološkog ratovanja kako bi se iranski vojni vrh naveo da dođe na sastanak u podzemnom komandnom centru.
– Imali smo potpunu kontrolu nad informacijskim tokovima koji su doveli do okupljanja iranskih oficira – izjavio je visoki izraelski zvaničnik.
Duboka infiltracija i priprema terena
Osmomjesečni period priprema uključivao je niz tajnih operacija Mosada na iranskom tlu. Ključni elementi ove faze bili su uspostavljanje tajnih baza za operativce, krijumčarenje specijalne vojne opreme i sistematsko prikupljanje podataka o ciljevima. Posebna pažnja posvećena je iranskim protivvazdušnim sistemima, čije je onemogućavanje bilo preduslov za uspjeh vazdušnih udara. Izraelski specijalci su uspjeli da uspostave kontrolu nad ključnim odbrambenim infrastrukturama prije početka operacije.
Koordinacija sa SAD i međunarodni aspekti
Iako je zvanična američka pozicija bila rezervisana, izvori u Vašingtonu potvrđuju da je postojala intenzivna saradnja na nivou obavještajnih službi. Američki zvaničnici su bili u potpunosti obaviješteni o izraelskim planovima, a pojedini analitičari smatraju da je Vašington pružio i određeni nivo operativne podrške. Ova saradnja ipak nije spriječila izražavanje zabrinutosti od strane nekih američkih kongresmena zbog potencijalnih posledica po regionalnu stabilnost.
Iranski odgovor i perspektive eskalacije
Iranske vlasti su na izraelske napade odgovorile standardnim repertoarom mjera, uključujući lansiranje dronova i prijetnje odmazdom preko posredničkih grupa. Međutim, vojni analitičari primjećuju da Teheran trenutno nema mnogo opcija za direktan odgovor, s obzirom na značajne gubitke u komandnom lancu. Već su nađene zamjene za određene komandante pa uveče možemo očekivati lansiranje iranskih balističkih raketa ka Izraelu. Dugoročno, očekuje se da će Iran nastaviti sa podrškom proiranskim grupama u regionu, dok će se njegov nuklearni program vjerovatno još više ubrzati kao odgovor na ovaj napad.
Šire geopolitičke implikacije
Ova eskalacija sukoba ima značajne posledice po globalnu bezbjednosnu arhitekturu. Rusija i Kina su već osudile izraelske akcije, što ukazuje na dalje zaoštravanje podela u Savjetu bezbjednosti UN. Ekonomski efekti su već vidljivi kroz skok cijena nafte, a eksperti upozoravaju na potencijalne poremećaje u globalnim lancima snabdijevanja. Posebno je zabrinjavajuća mogućnost da se sukob proširi na širu regionu, uključujući Liban i Siriju.
Perspektive i mogući scenariji razvoja događaja
U kratkom roku, očekuje se nastavak izraelskih vazdušnih udara na preostale iranske ciljeve. Srednjoročno, ključno pitanje je da li će iranski režim moći da izdrži pritisak javnosti i moraće da odgovori. Najpesimističniji (ili optimističan za Izrael) scenariji ukazuju na mogućnost potpunog kolapsa iranske državnosti, što bi otvorilo prostor za regionalni konflikt episkih razmjera. Ovaj scenario je za sada malo vjerovatan. U svim slučajevima, međunarodna zajednica se suočava sa najozbiljnijom bezbjednosnom krizom na Bliskom istoku u 21. vijeku.
Svijet
SIRENE ŠIROM IZRAELA! Ogromni oblaci dima nad Tel Avivom

Izraelska vojska saopštila je da će se sirene za vazdušnu uzbunu oglasiti širom zemlje te je pozvala građane da se odmah upute u skloništa, javlja Haaretz.
Glavna dopisnica The Guardiana za Bliski istok, Emma Graham-Harrison, javlja iz Tel Aviva kako se nad gradom čuju brojna presretanja projektila u vazduhu.
Haaretz javlja da je iz Irana lansirano više od 100 raketa, a sirene za uzbunu oglasile su se širom Izraela.
Nad Tel Avivom uzdižu se golemi oblaci dima, vidljivi iznad nebodera u centru grada.
Dim je toliko gust da potpuno nadvisuje visoke zgrade oko sebe.
Zasad nije jasno je li riječ o posljedicama raketnih pogodaka ili presretanja projektila, prenosi Index.
Svijet
IRAN MOŽE DA NAPRAVI 10 ATOMSKIH BOMBI! Ima 45 puta više obogaćenog urana nego što je dogovoreno

Iran danas ima 45 puta više obogaćenog urana nego što je to bilo predviđeno međunarodnim nuklearnim sporazumom iz 2015. godine, upozorava Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) u svom posljednjem izvještaju. Zalihe obogaćenog urana sredinom maja procijenjene su na čak 9247,6 kilograma, a među njima se nalazi 408,6 kilograma urana obogaćenog do 60%, što je veoma blizu 90% potrebnih za proizvodnju nuklearnog oružja.
IAEA navodi da Iran, teoretski, već sada posjeduje dovoljno materijala za izradu desetak atomskih bombi. Iako Teheran negira da mu je cilj razvoj nuklearnog naoružanja, nivoi obogaćivanja i obim proizvodnje odavno premašuju sve što bi imalo civilnu svrhu.
SAD i Iran nedavno su održali nekoliko rundi pregovora, pokušavajući da se ublaže tenzije, ali izraelski napadi prošlog petka dodatno su zapalili situaciju. Washington je izrazio zabrinutost, a međunarodna zajednica sa zebnjom prati razvoj događaja.
Najvažnija iranska nuklearna postrojenja:
🔹 Natanz – Glavno postrojenje za obogaćivanje urana, smješteno 250 km južno od Teherana. Ima gotovo 70 kaskada centrifuga, od kojih se neke nalaze pod zemljom. Tokom izraelske operacije prošlog petka, upravo je Natanz bio glavna meta.
🔹 Fordo – Tajno izgrađeno postrojenje ispod planine kod svetog grada Qoma. Javnosti je otkriveno tek 2009. godine. Tu su 2023. pronađene čestice urana obogaćenog do 83,7%.
🔹 Isfahan – Postrojenje za pretvorbu urana i izradu nuklearnog goriva. Iran je 2022. najavio izgradnju novog istraživačkog reaktora upravo na toj lokaciji.
🔹 Arak – Reaktor za proizvodnju teške vode i plutonija, čiji je razvoj zaustavljen 2015, ali je Iran najavio da bi mogao biti pušten u rad do 2026. godine.
🔹 Teheran – Nuklearni istraživački centar sa reaktorom koji su još 1967. godine isporučile SAD.
Nuklearne elektrane u pogonu i izgradnji:
🔸 Bušehr – Jedina iranska nuklearna elektrana, sagrađena uz pomoć Rusije. Počela je s radom 2011. i priključena je na mrežu godinu dana kasnije.
🔸 Darkhovin i Sirik – Iran je krajem 2022. počeo gradnju elektrane od 300 MW u Darkhovinu, a početkom 2024. započeti su radovi na ogromnom kompleksu u Siriku, snage čak 5000 megavata.
Dok svijet balansira između diplomatskih pritisaka i ratne retorike, nuklearni kapacitet Irana više nije teorija, već realna prijetnja, čije posljedice mogu promijeniti geopolitičku mapu Bliskog istoka – i svijeta.
-
Banjaluka2 dana ago
“MUZIČKI SPEKTAKL” DOŽIVIO POTPUNI FIJASKO: Na svečanom otvaranju Plazma sportskih igara mladih u Banjaluci, Džinović pjevao POLUPRAZNOM PROSTORU
-
Politika2 dana ago
JOŠ JEDNA LAŽ ZA KOJU NIKO NEĆE ODGOVARATI: Kako se u SNSD “kuhinji” prave afere ni iz ničega?
-
Politika2 dana ago
OPET FALI PARA! Amidžić “Uvesti akcize i na električne cigare”
-
Hronika2 dana ago
PRONAĐENO TIJELO NESTALE DJEVOJKE IZ SRPCA! Obistinile se crne slutnje
-
Politika1 dan ago
Dodik u svom stilu: Neka donose presude kakve hoće, imam ozbiljnijeg posla u Srpskoj!
-
Politika2 dana ago
GrO PDP BANJALUKA “Stanivuković se nikome ne pravda, a posebno ne onima koji su ovu zemlju URUŠILI DO TEMELJA”
-
Politika3 dana ago
ZAROBLJEN PREMIJER, ZAROBLJENA PRIVREDA: Koliko nas košta Viškovićevo sjedenje u Banjaluci
-
Politika2 dana ago
INSPEKCIJA U BIJELJINI, Petrović uzvraća udarac! “Zoro, KOLIKO STE MILIONA UZELI?”