Connect with us

Region

EPILOG SMRTI PORODILJE! Njena majka poručila “Ostali smo bez oka, I SAD NIŠTA NE VRIJEDI”

“Ja sam izgubila ono što sam imala. Ostali smo bez oka, i sad ništa ne vrijedi. Nikakve izjave nećemo da dajemo. Još nemamo ni sve informacije o tome šta se dogodilo. Ni obdukcija nije gotova. Piše se svašta, ali može da se priča tek kad saznamo zašto smo i kako izgubili dijete. Pa ni tada.”

Ovo je juče rekla majka D. L. (31) iz Vlasotinca, koja je u četvrtak ujutru preminula na ginekologiji u Nišu, dva dana nakon što je carskim rezom u Opštoj bolnici u Leskovcu rodila zdravog dječaka. Porodica nesrećne žene je u šoku. Ne mogu da veruju šta ih je snašlo, poslije velike sreće u septembru prošle godine, kada su proslavili njeno vjenčanje.

Dok se u obe zdravstvene ustanove sprovode unutrašnje kontrole i vanredni nadzor, u porodičnom okruženju preminule porodilje pričaju da je njena trudnoća protekla bez problema, “osim što je pri kraju imala malo povišen krvni pritisak”.
Kako se saznaje, u bolnicu je primljena zbog sumnje na preeklampsiju, ozbiljno stanje koje može da ugrozi život trudnice i bebe, pa je zbog mogućih komplikacija donijeta odluka da joj se preventivno uradi carski rez. U leskovačkoj Opštoj bolnici juče je, po nalogu Ministarstva zdravlja, bila četvoročlana stručna komisija čiji je zadatak da sprovede spoljašni stručni nadzor.

Ista komisija, sa istim zadatkom je potom bila i UKC Niš. Vlasotinčnka je u leskovačkoj Opštoj bolnici u utorak, carskim rezom, rodila zdravog dječaka, ali je poslije porođaja počela obilno da krvari zbog čega je, u srijedu, upućena u niški UKC, gdje je u četvrtak u ranim jutarnjim satima, uprkos hitnom hirurškom zahvatu i naporima ljekara Klinike za ginekologiju i akušerstvo da je spasu, preminula. Ekspertska komisija u Opštoj bolnici u Leskovcu je pregledala dokumentaciju i preduzela neophodne korake i mjere kako bi se utvrdilo da li je bilo propusta u liječenju.

– Ljudi su uradili svoj posao. Bili smo tu da im pružimo sve informacije koje su im potrebne – kazao je dr Nebojša Dimitrijević, direktor leskovačke Opšte bolnice. On je u srijedu uveče najavio ovu eksternu provjeru kvaliteta rada, pored unutrašnje provjere koja se obavlja po njegovom nalogu.
Stručna komisija, koju je formirao, je takođe odmah počela sa radom.

– Pregledana je kompletna dokumentacija vođena tokom trudnoće, tokom porođaja, kao i nakon carskog reza. Razgovaralo se sa ginekologom koji je obavio carski rez, ali i sa ostalim osobljem koje je bilo u sali tokom porođaja. Proveriće se postupanje od prijema pacijentkinje u našu bolnicu sve dok nije upućena u niški Klinički centar – istakao je dr Dimitrijević, i dodao da će ti rezultati biti dostavljeni eksternoj komisiji koja će objediniti dokumentaciju.

U prvo vrijeme, poslije operacije, porodilja se osjećala dobro, ali je njeno stanje kasnije počelo da se komplikuje. Imala je nizak nivo trombocita, a stanje joj se nije popravljalo ni nakon neophodne terapije.

U Niš je stigla, kako je saopšteno, u veoma teškom stanju. Prema prvim informacijama dr Dimitrijevića, od kolega iz Niša, porodilja je imala diseminovanu intravaskularnu koagulopatiju (DIK), odnosno krvarila je iz svih organa, a u takvim slučajevima ljekari malo toga mogu da učine.

ZAŠTITNIK: ROK ZA REZULTATE 15 DANA

Zaštitnik građana pokrenuo je postupak kontrole zakonitosti rada leskovačke Opšte bolnice i Ministarstva zdravlja poslije smrti porodilje D. L. Od bolnice u Leskovcu se traži da, u roku od 15 dana, dostavi rezultate unutrašnje provjere i informacije o sprovedenim mjerama, a od Ministarstva zdravlja podaci o nadzoru zdravstvenih ustanova u Leskovcu, Nišu i Domu zdravlja u Vlasotincu, u kojem je vođena trudnoća, piše Blic.

Region

MALI MATURANTI ZAPALILI ŠKOLU U PODGORICI: Zbog bakljade planuo krov (VIDEO)

Nije bilo povrijeđenih.

Polumaturanti podgoričke OŠ “Vlado Milić” zapalili su krov te obrazovne ustanove tokom bakljade kojom su obilježavali kraj školovanja u toj osnovnoj školi, potvrdila je “Vijestima” direktorica Ivana Milić.

Kazala je da nije bilo povrijeđenih, a da su na licu mjesta vatrogasci i policija.

“Šteta će tek biti utvrđena”, kratko je prokomentarisala Milić za “Vijesti”.

Nastavi čitati

Region

DOKLE JE STIGLA ISTRAGA VEZANA ZA UBISTVO DANKE ILIĆ? Advokat otkrio šta je ključno u ovom momentu

Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi.

Već gotovo dva mjeseca prošla su od tragičnog događaja – ubistva Danke Ilić u Boru, a cijeli slučaj ostaje obavijen gustim velom misterije. Od 26. marta, do danas, sudbina njenog tijela ostaje nepoznata. Osumnjičeni za stravičan zločin i dalje su iza rešetaka, dok se jedan od njih još uvijek brani ćutanjem. Međutim, s nestrpljenjem se očekuju rezultati tri ključna testa koji bi mogli da razriješe ovu misteriju, pruže odgovore o ubistvu dvogodišnje djevojčice i pomognu u pronalaženju njenog tijela.

U očekivanju ishoda DNK i GPS analiza, uz psihološko vještačenje, donosimo vam informacije o ova tri testa koja su ključna za rasvjetljavanje slučaja Danke Ilić i pronalaženje istine.

1) DNK test
Prije više od nedjelju dana, Više javno tužilaštvo u Zaječaru dobilo je rezultate DNK vještačenja koji su pokazali da u automobilu, za koji se pretpostavlja da su ga osumnjičeni koristili kada su udarili Danku Ilić, nisu pronađeni njeni biološki tragovi. Kako je istakao Miodrag Canović, tužilac Višeg javnog tužilaštva, pristigli rezultati predstavljaju samo jedan dio vještačenja, budući da se vještači veliki broj predmeta.

“Ovo je rezultat vještačenja dijelova stvari iz službenog automobila. Stiglo je samo prvih nekoliko izvještaja vještačenja koja je obavio Nacionalni centar za kriminalističku forenziku, a očekujemo i izvještaj veštačenja sa Biološkog fakulteta” – rekao je Canović.

Kako je advokat Radomir Munižaba objasnio DNK test se smatra najznačajnijim u ovom slučaju. “Rezultati testa potvrdili bi izjavu i istragu da se Danka Ilić nalazila u vozilu osumnjičenih, a koji dokaz bi za tužilaštvo bio najznačajniji. Tu bi se odmah isključio značajan dio mogućih izvršilaca i drugih lica koji su možda bili u kontaktu sa Dankom Ilić” – navodi Munižaba.

2) GPS
Ministar Bratislav Gašić je na vanrednoj konferenciji za novinare, na kojoj se govorilo o detaljima ubistva Danke Ilić pokazao i fotografije na kojima su prikazani detalji sa GPS uređaja koji je bio u automobilu kojim su upravljali osumnjičeni za ubistvo.

Gašić je tada istakao i da je njihovo kretanje “bilo vrlo simptomatično” da 150 metara od mjesta gdje su se zaustavili u dvorištu porodice Ilić, to je dvorište gde je bila Ivana Ilića sa svojim djecom, tih 150 metara prešli su za 5,5 minuta. Putem sistema za praćenje službenog vozila utvrđeno je i da su osumnjičeni otišli do deponije za koju se sumnja da je bila prvo mjesto na kojoj su sakrili tijelo devojčice. GPS je zabilježio da su se na deponiji zadržali 1,41 minut.

Međutim, juče su iz VJT u Zaječaru istakli da je u toku vještačenje kretanja vozila osumnjičenih na osnovu GPS uređaja i očekuje se zapisnik o vještačenju. Advokat Radomir Munižaba je istakao da bi GPS bio od velikog značaja ukoliko bi otkrio putanju kretanja vozila kojim je upravljao osumnjičeni.

“GPS bi pokazao da li je automobil bio na mjestu ili neposrednoj blizini gdje je Danka Ilić posljednji put viđena. Takođe, GPS je bitan i gdje se sve kasnije vozilo osumnjičenog kretalo, te da se na taj način utvrdi gde je tijelo Danke Ilić ostavljeno” – navodi sagovornik.

3) Psihijatrijsko vještačenje
Dejan D. i Srđan J. koji su osumnjičeni za ubistvo Danke Ilić su u aprilu bili upućeni na psihijatrijsko vještačenje u Specijalnu zatvorsku bolnicu u Beogradu, a nakon što je vještačenje završeno oni su vraćeni iz Beograda.

“U Više javno tužilaštvu u Zaječaru još uvek nisu stigli rezultati” – kaže izor.

Advokat Munižaba objasnio je zašto je psihijatrijsko vještačenje osumnjičenih važno u ovom postupku

“Ovo je bitno za dalje vođenje postupka protiv osumnjičenih i da li su sposobni da učestvuju u postupku. Treba sačekati nalaz i mišljenje vještačenja, pa sačekati da se vidi da li postoji bilo šta u vezi amnezije” – zaključuje sagovornik.

Nastavi čitati

Region

SLUPALI SE BJEŽEĆI OD POLICIJE: Četvoro stranaca poginulo u Splitu, među kojima i četrnaestogodišnje dijete

Četvoro stranih državljana, među kojima i četrnaestogodišnje dijete, poginulo je jutros kod Splita kada je vozilo, u kojem su se nalazili, bježeći od policije udarilo u zid.

“Prema prvim informacijama, poginule osobe su najvjerovatnije migranti”, navela je splitsko-dalmatinska policija.

U vozilu je bilo devetoro putnika, četiru su smrtno stradale, a ostali su prevezeni na pružanje ljekarske pomoći u Klinički bolnički centar u Splitu.

Iz bolnice su naveli da je primljeno pet muških osoba, svi strani državljani. “Četvoro ima teške povrede i nalaze se u operacijskoj sali, a među njima je i jedno dijete”, rekli su splitske bolnice.

Kako navode, svi povrijeđeni su strani državljani, koji uz sebe nisu imali nikakve dokumente, te su pozvali arapskog prevodioca da bi im pomogao u komunikaciji s povrijeđenima.

Teška saobraćajna nesreća dogodila se jutros oko 7.00 časova na putu Split – Sinj u Brnazama.

Iz splitsko-dalmatinske Policijske uprave su naveli da je automobil poljske registracije sletio sa kolovoza, a potom udario u zid trafostanice.

“Slobodna Dalmacija” navodi da je muškarac koji je vozio starije životne dobi, a policija ga je pokušala zaustaviti kod Trilja.

Nije se zaustavio i od policije je bježao nekoliko minuta, te je velikom brzinom ušao u raskrsnicu, nije uspio skrenuti i udario je u zid.

Nacionalnost poginulih još se utvrđuje, a hrvatski mediji navode da su u pitanju iranski državljani.

Nastavi čitati

Aktuelno