Connect with us

Politika

I stranci polako shvataju gdje leži problem

Iako se u prvi mah činilo da će vlast u FBiH u ovom mandatu funkcionisati bez većih problema, pokazuje se da novi partneri nisu uhvatili očekivani tempo, a u cijelu priču se aktivnije ponovo uključuju predstavnici međunarodne zajednice koji sve manje uspijevaju da guraju pod tepih probleme u tom dijelu BiH koji veoma lako mogu da se preliju i na zajednički nivo.

Nakon što je u obećanim rokovima formirana vlast na federalnom nivou, osim u još nekim kantonima, došlo je do zastoja koji bi lako mogao da, kako mnogi sumnjaju, vodi u prvu veću krizu imajući u vidu da od perioda imenovanja nove Vlade, a od čega su prošla dva mjeseca, nije održana nijedna sjednica Predstavničkog doma.

Posljednja sjednica je odgođena i zbog nepostojanja dogovora o novom sudiji iz FBiH u Ustavnom sudu BiH, a trzavice u međustranačkim odnosima su bile očigledno povod sastanka krajem prošle sedmice u zgradi Delegacije EU u Sarajevu, a na kojem su bili predstavnici HDZ-a BiH i “trojke”.

Izjava za medije nije bilo, a na taj način su, prema mnogim tumačenjima, otvorili prozor i za sumnju koliko je koalicija u krizi, da bi se dan poslije oglasio prvi čovjek HDZ-a Dragan Čović koji je za federalne medije istakao da su krize realnost života u BiH, ali da se dosta stvari može izbjeći intenzivnijom komunikacijom.

Priznao je da su na sastancima sa međunarodnim predstavnicima tražili rješenja kako nakon šest mjeseci od opštih izbora ne upasti u novu krizu, nefunkcionisanje vlasti, uz ocjenu da smatra da će naći rješenje za to.

– Prvo u svojoj kući moramo uraditi da sve funkcioniše – rekao je Čović.

Član stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja iz Mostara Milan Sitarski za “Glas Srpske” kaže da se nakon izbora i odlaska SDA s vlasti mnogo dobrog i pozitivnog desilo na nivou BiH i FBiH. Ipak, analizirajući aktuelni politički trenutak, ističe da ne vjeruje da bi se mogla ponoviti kriza kao ranije.

Prema njegovom mišljenju, nema većih turbulencija između koalicionih partnera u FBiH koje bi ih mogle ugroziti, a time i funkcionisanje FBiH.

– Mislim da daleko veće trzavice postoje između “trojke” s jedne strane i SDA i DF-a s druge, koji ne biraju način da ospore koaliciju. Koliko im to polazi za rukom, pitanje je. Jedino oko čega je trenutni spor između “trojke” i HDZ-a, koliko mi se čini, je izbor sudija Ustavnog suda FBiH. Očekujem da i to uskoro bude rešeno. Ako uporedimo prethodnu vlast i ovu, možemo videti da je to nebo i zemlja. Istina, sve ovo je daleko od idealnog stanja, ali je mnogo bolje nego u periodu vladavine SDA – kaže Sitarski dodajući kako se pokazalo da je eliminacija SDA kao faktora sa političke scene relaksiralo odnose unutar FBiH, ali i nivou BiH – rekao je Sitarski.

Politički analitičar Radomir Nešković kaže da liderima iz vladajuće koalicije u FBiH neće biti lako da održe takve odnose.

– Pojedinačno najjača stranka – SDA, i to moraju imati na umu, je u opoziciji i uvijek će dovoditi u pitanje tu koaliciju i govoriti protiv njih. S druge strane, u toj koaliciji su se malo opustili i nisu napravili širu bazu za svoje odluke. Ne bi trebalo da se osvrću na visokog predstavnika, iako im je pomogao u ključnim momentima kad je bilo nužno, ali ne može se očekivati od njega da rješava njihove probleme – rekao je Nešković.

Upaljena je prva žuta lampica u FBiH, a za stanje je odgovorna ta koalicija iz koje je poručivano na početku da će sve funkcionisati.

– Do lidera je kako će se postaviti. Pred njima je zaista dosta izazova, od SDA koju sam već pomenuo do dogovora o svim aktima koje traže Hrvati, a na osnovu kojih treba da obezbijede ravnopravnost. Tu je i federalna Vlada koja mora imati iste ili bolje rezultate od prethodne koja je bila osam godina, ali i odnos prema Republici Srpskoj te način djelovanja na nivou BiH. Oni moraju odgovoriti tim izazovima ako misle održati vlast, a to neće biti nimalo lako – istakao je Nešković.

SDP-ovi kadrovi

Milan Sitarski smatra i da izjave bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića (SDP BiH), koji promoviše jednu ekstremniju politiku, i one koje daje lider Nermin Nikšić ne treba stavljati u istu ravan iako obojica dolaze iz iste partije.

– Mislim da njih dvojica nisu na istoj liniji, a pri tome je potrebno znati da je za funkcionisanje vlasti na nivou FBiH daleko važnija uloga Nikšića. Zato i ne očekujem veće probleme u ovom entitetu – ubijeđen je Sitarski.

Glas Srpske

Politika

DODIK SLAVI ĐURĐEVDAN! Na slavi i PATRIJARH Porfirije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da mu je velika čast što je danas mogao da ugosti Njegovu svetost patrijarha srpskog Porfirija, koji je očitao molitvu i blagoslovio trpezu na njegovoj krsnoj slavi.

“Đurđevdan je veliki dan za moju porodicu i mene jer se okupljamo oko krsnog imena, naše vjere i tradicije. Svim domaćinima koji slave i njihovim gostima želim da proslave u dobrom raspoloženju”, napisao je Dodik na “Instagramu”.

Osim članova Dodikove porodice, na slavi u Aleksandrovcu, su i brojni gosti, uključujući i visoke zvaničnike iz političkog života, među kojima je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Svetog Velikomučenika Georgija – Đurđevdan, u spomen na dan kada je ovaj svetitelj postradao 290. godine nove ere.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ PROGLASIO ČETVRTI DAN VASKRSA! Dijeli pare za NAJJAČA JAJA čak i za Dan pobjede na FAŠIZMOM! (FOTO, VIDEO)

Gradski odbor SNSD Banjaluka na čelu sa doktorom Vladom Đajićem koji ruku na srce i ne razlikuje baš Vaskrs i Božić ovog puta otišao je korak dalje te odlučio da Vaskrs ima četiri dana, a 9. maja organizuju i Tucijadu gdje učesnicima obećavaju bogate novčane nagrade.
Naravno cijela ova lakrdija biće organizovana u multimedijalnoj sali GrO SNSD koja služi za sve, od pregleda do koncerata, uz nezaobilazne estradne zvijezde za zborove i šatore.

Iako je 9. maj neradni dan u Republici Srpskoj, te se tada obilježava Dan pobjede nad fašizmom Đajiću je u glavi još uvijek Vaskrs, a o tome čiji novac dijeli i zna li uopšte šta znači riječ tradicija, suvišno je polemisati. Svaki put kada pomislimo da ne postoji više ništa što od  njega može da nas iznanadi, on ponovo uspije da šokira.

Pored svega navedenog svakako je javnosti zaboravio reći da je juče na UKC-u i novinare častio nagradom od 500 KM za pobjednika u valjda tradicionalnoj UKC Tucijadi. Šta reći nego sramota!

Nastavi čitati

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Aktuelno