Connect with us

Hronika

INDIJSKA SAPUNICA “Milijarder Pramod Mital optužen za izvlačenja novca iz BiH”

Britansko-indijski milijarder Pramod Mital i menadžment “Global Ispat koksne industrije” (GIKIL) Lukavac optuženi su da su organizovanim kriminalom tu firmu oštetili za 21 milion maraka.

Optužnicu. koju je protiv njih podiglo tuzlansko Kantonalno tužilaštvo, potvrdio je Kantonalni sud u Tuzli.

Osim Mitala optuženi su Rajib Das, Parameš Batačarija, Ivana Bunoza, Mate Pavković, Erna Mehmedović, Faik Buševac i Vehid Mešić.

Mital je označen kao vođa grupe za organozovani kriminal i osnivač i vlasnik pravnog lica GSHL (Global Stil Holding Limitid London) koje je imalo suvlasništvo u GIKIL-u.

Mital, te Das, Batačarija, Bunoza, Pavković i Mehmedović terete za organizovani kriminal i zloupotrebu položaja i ovlaštenja, dok su nekadašnji direktori GIKIL-a i Koksno hemijskog kombinata (KHK) Mešić i Bušovac optuženi za sklapanje štetnog ugovora.

Krivična djela su počinjena od 2003. do 2019. godine i optuženima se na teret stavljaju neispunjavanje ugovornih obaveza stranog ulagača, firme GSHL, u iznosu od oko 45 miliona KM u GIKIL-u, kao i za nezakonito izvlačenje novca iz GIKIL-a na osnovu takozvanih eksternih menadžerskih ugovora koje je navodno pružao GSHL društvu GIKIL.

Kako se navodi na taj način je protivpravno prisvojeno oko 21 milion KM u cilju nezakonitog povrata uloženog kapitala stranog ulagača GSHL-a.

Bivši menadžeri u GIKIL-u i KHK Mešić i Bušovac su optuženi za krivično djelo sklapanje štetnog ugovora, koji je potpisan 2004. godine, a koji je bio suprotan interesima domaćeg člana društva KHK, kao i generalno za društvo GIKIL.

Na na osnovu tog ugovora je omogućeno preuzimanje apsolutne upravljačke strukture GSHL-a u GIKIL-u, kao i da GSHL ne ispuni svoje ugovorne obaveze u ulaganju 45 miliona KM u društvo.

Ivana Bunoza i Mate Pavković, članovi Nadzornog odbora GIKIL-a od januara 2017. godine, te Erna Mehmedović bivši sekretar u GIKIL-u, su optuženi da su svjesno djelovali u cilju daljeg sticanja protivpravne imovinske koristi vođi grupe Mitalu u iznosu od 12,9 miliona američkih dolara.

Terete ih i su mu pomogli da on i dalje ostvaruje potpunu kontrolu nad imovinom GIKIL-a iako je bio pod mjerama zabrane preduzimanja bilo kakvih poslovnih aktivnosti ili službenih dužnosti u GIKIL-u, ali i da sebi pribave korist na način da su im u 2019. godini enormno povećana primanja i naknade za obavljanje funkcija u GIKIL-u.

– Mada su znali da je nad firmom GSHL otvoren likvidacioni postupak i da je postavljen stalni likvidator koji jedino može zastupati GSHL, svjesni također da je Mital pod istragom Tužilaštva kao vođa grupe za organizovani kriminal, u septembru 2019. godine su nezakonito sazvali Skupštinu Društva, imenovali NO i donosili nezakonite odluke po nalogu Mitala i na taj način dodatno ugrožavali poslovanje GIKIL-a, uz to svjesni i da je Opštinski sud Tuzla donio privremene mjere o zabrani provođenja odluka Skupštine Društva-stoji između ostalog u optužnici.

Kako je saopšteno iz Tužilaštva TK Mittal, Das i Batačarija još nisu ispitani na okolnosti proširenja istrage, te je optužnica protiv njih podignuta samo za radnje i okolnosti za koje su ranije ispitani.

– Branioci ove trojice su na mnoštvo poziva Tužilaštva za istražno ročište u prethodnih nekoliko godina dostavljali medicinsku dokumentaciju za njih, pravdajući na taj način njihovo odsustvo. Medicinska dokumentacija je više puta vještačena, a nalazi vještačenja ne opravdavaju odsustvo osumnjičenih i nedolazak na istražna ročišta. Zbog toga je Tužilaštvo je nadležnom sudu predložilo da se mjera jemstva za trojicu optuženih ukine i realizuje u korist Budžeta FBiH, te da im se ponovo odredi mjera pritvora – navodi se u saopštenju tužilaštva.

Takođe, optužnicom je predloženo da se u vezi sa postavljenim imovinsko pravnim zahtjevom u korist GIKIL-a izvedu potrebni dokazi te da sud presudom obaveže osumnjičenog Pramod Mitala i pravno lice GSHL da u cjelosti ispune svoje obaveze prema oštećenom, kako su one određene postavljenim zahtjevom.

Prethodne mjere zabrane
Mital, Das i Batačarija su uhapšeni u julu 2019. godine i tada im je Kantonalni sud u Tuzli odredio pritvor. Međutim nedugo poslije toga sud je uvažio prijedloge njihovih branioca i umjesto pritvora prihvatio ponuđeno jemstvo od tri miliona KM.

Tada je sud odredio i privremenu mjeru osiguranja imovinsko pravnog zahtjeva u korist GIKIL-a na osnovu kojeg je Pramod Mital uplatio 11 miliona evra na otvoreni namjenski račun u korist oštećenog društva GIKIL, a kojim je zabranjeno raspolagati do okončanja krivičnog postupka.

Umjesto mjere pritvora tada su Mitalu, Dasu i Batačariji određene mjere zabrane preduzimanja bilo kakvih poslovnih aktivnosti i dužnosti u GIKIL-u, članstvo u NO ili bilo koje druge dužnosti u GIKIL-u, a u slučaju kršenja ovih mjera im se ponovo može odrediti mjera pritvora. Te mjere su na snazi i danas.

Glas Srpske

Hronika

HOROR U MOSTARU! Prijetio da će roditelje pobiti i baciti u Neretvu, MAJKU TERAO DA POPIJE NEŠTO!

Mostarcu Aci Š. koji je osumnjičen za nasilje nad majkom određen je jednomjesečni pritvor.

Pritvor mu je odredio Opštinski sud u Mostaru na prijedlog Kantonalnog tužilaštva HNK Mostar, zbog sumnje da je počinio poduženo krivično djelo nasilje u porodici.

Mostarca terete da je od 1. maja do 2. jula ove godine, verbalno napadao i maltretirao svoje roditelje, prijeteći im da će ih osakatiti, pobiti i baciti u Neretvu, oduzeo im mobilne i bacio kako ne bi mogli pozvati pomoć.

Kako navode iz Tužilaštva fizički je napao i udarao svog oca Đ.Š. šakama i rukama po glavi od kojih udaraca su mu nastale povrede po glavi, a njegova majka V.Š. od straha za teže posljedice o tome nije smjela nikome ništa govoriti niti prijaviti, jer se bojala za njihove živote.

Takođe, navodi se da je osumnjčeni donosio alatku “kosir” kojom je prijetio majci da ne smije prići ocu kojeg bi fizički napadao.

“Jedne prilike je uzeo kuhinjski nož koji je zabio u stol i od majke tražio novac, te je dana 2. jula oko 1.40 u kući svojih roditelja sa kojima živi fizički verbalno napao roditelje. Majku je uhvatio rukama za usta, prisilio ju da nešto popije, neki lijek, počeo je galamiti i psovati majku, zalijećući se fizički na nju. Verbalno ju je vrijeđao nazivajući ju pogrdnim riječima i prijeteći joj da će je ubiti i baciti u Neretvu, pa joj je zabranio da se približava mužu. U jednom trenutku uzeo je drvenu stolicu i bacio je u pravcu prozora kada je došla policijska patrola”, navode iz Tužilaštva.

Tužilaštvo je predložilo sudu da se pritvor osumnjičenom odredi iz razloga jer naročite okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti krivično djelo ili da će dovršiti pokušano djelo ili počiniti krivično djelo kojim prijeti. Za to krvično djelo može se izreći kazna zatvora u trajanju od tri godine ili teža kazna, što je Opštinski sud u Mostaru prihvatio i ocijenio sasvim utemeljenim i opravdanim, te osumnjičenom odredio pritvora.

Tužilaštvo u saradnji sa PU Mostar nastavlja sa preduzimanjem istražnih radnji u ovom predmetu u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti pod kojima je počinjeno ovo krivično djelo.

Nastavi čitati

Hronika

PAO PRITVOR! Sud pustio Ćuluma, ali mu ZABRANIO da izlazi i viđa se sa određenima!

Sud Bosne i Hercegovine juče je ukinuo pritvor Arminu Ćulumu i odredio mu mjere zabrane.

“Sud je 3. jula 2025. donio rješenje u predmetu Armin Ćulum i drugi, kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Arminu Ćulumu ukinut pritvor i istovremeno mu određene mjere zabrane”, navodi se u saopćenju Suda BiH.

Ćulumu su određene mjere zabrane napuštanja boravišta, putovanja i sastajanja s određenim osobama.

“Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti trajanja mjera zabrane će se vršiti svaka dva mjeseca”, navode iz Suda BiH.

Sud Bosne i Hercegovine je u aprilu ukinuo pritvor ostalim osumnjičenim Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić i odredio im mjere zabrane, dok je tada pritvor bio produžen za tri mjeseca Arminu Ćulumu, te mu je ukinut 3. jula.

Kako je ranije saopćeno iz Suda BiH osumnjičeni su za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima, međunarodno navođenje na prostituciju i pranje novca.

Nastavi čitati

Hronika

SAM BOG GA SAČUVAO! Dječak (7) pao sa 5. sprata zgrade – evo šta mu je spasilo život

Grad još bruji o sinoćnoj nesreći koja se srećom nije završila tragično. Sedmogodišnji dječak pao je sa petog sprata stambene zgrade “Hari Trade” u samom centru Novog Pazara, ali je, nevjerovatnim spletom okolnosti, preživio.

Kako saznaje redakcija Sandžaka Danas, dječak je u trenutku nesreće bio potpuno sam u stanu. Još uvijek nije poznato kako je došlo do pada, ali se nezvanično navodi da je dijete samo otvorilo prozor ili balkon i izgubilo ravnotežu.

Međutim, dječak je pao na naslagane kartone i travnatu površinu, što mu je – kako ljekari tvrde, vjerovatno spasilo život. U tom trenutku, nekoliko žena koje su se zatekle u blizini pritrčalo je u pomoć. Dječak je bio svjestan i komunikativan, iako je imao vidljive ogrebotine po nogama i posjekotinu na glavi. Prebačen za BeogradHitna pomoć je brzo reagovala i prevezla dječaka u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gdje su mu ljekari pružili prvu pomoć i izvršili neophodne dijagnostičke preglede.

Dječak je kolima Hitne pomoći transportovan za Beograd na dalje posmatranje i neurološke analize.

Prema informacijama iz bolnice, transport ka Beogradu obavljen je nešto iza ponoći. Dječak je tokom cijelog procesa bio stabilan i pri svijesti. U međuvremenu, čitav Novi Pazar šalje poruke podrške. Na društvenim mrežama šire se fotografije i riječi ohrabrenja, a jedna poruka posebno se izdvojila:

“Svi smo uz tebe, molimo Boga da ozdraviš i da se što prije vratiš svojim drugarima na igralište.”

Stanari zgrade “Hari Trade”, kao i građani koji su se zatekli u blizini, i dalje su pod utiskom. Mnogi kažu da ovakve situacije treba da budu opomena roditeljima i društvu koliko je važan nadzor nad djecom, ali i fizička sigurnost stanova, balkona i prozora.

Nastavi čitati

Aktuelno