Connect with us

Politika

INTERVENCIJA MEĐUNARODNE ZAJEDNICE narušila bi odnose unutar BiH

Borjana Krišto, predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, je nakon sastanka s delegacijom EU koju predvode Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, i premijeri Hrvatske i Nizozemske Andrej Plenković i Mark Rute rekla da očekuje podršku iz Brisela oko započinjanja pregovora EU i BiH o članstvu u EU.

Ona je rekla da treba sve učiniti da se izbjegne intervencije međunarodne zajednice koje bi, kako je istakla, mogle narušiti odnose unutar koalicije ali i funkcionisanja institucija BiH.

Zahvalila je Fon der Lajenovoj na podršci i posvećenosti, Plenkoviću na svemu što je Hrvatska uradila da se BiH pokrene na evropskom putu, kao i Nizozemskoj na podršci jačanja institucija BiH.

Rekla je da je nova vlast u proteklih godinu dana usvojila šest evropskih zakona i da radi na preostalim zakonima koji su važni za evropski put BiH.

Ona je rekla da je optimista da će u martu kada se sastaju evropski lideri, BiH dobiti datum za početak pregovora, te da će to biti ostvareno na temelju postignutih reformi i posvećenosti sadašnje vladajuće koalicije evropskom putu.

Fon der Lajenova je rekla da je imala dobar sastanak s svim vlastima u BiH i zahvalila što se BiH u sto postotnom obimu uskladila s spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, te da to pokazuje posvećenost evropskom putu.

Rekla je da je vidjela dio napretka, ali i posvećenost evropskim reformama i da je pokazala da BiH može postići rezultat, a što više bude bilo napretka, kako je rekla, biće lakše napisati izvještaj koji će pomoći da se ovaj napredak pretoči u napredak na evropskom putu BiH.

Istakla je da je jedinstvena, ujedinjena i suverena BiH zajednički cilj svih, i da je važno da se BiH posveti evropskom putu, i ne dozvoli da je išta poremeti na tom putu.

Rekla je da je potrebno usvojiti zakone o temeljima koji se tiču demokratije i ljudskih prava, a to se odnosi na sprečavanje pranja novca, sukoba interesa, ali i zakon o sudovima.

“Plan za rast je ponuda EU da se BiH integriše što prije u jedinstveno tržište, i time otvori vrata biznisu u BiH da dođe na evropsko jedinstveno tržište, a to mora biti propraćeno reformama koje doprinose ravnopravnoj utakmici na evropskom tržištu”, rekla je ona.

Za to je, kako je rekla, EU spremna da novčano pomogne, a da bi veliki korak prema naprijed bilo uspostavljanje zajedničkog regionalnog tržišta.

Plenković je rekao da je u proteklih dvije godinhe došlo do tektonskih promjena u Evropi i da je to pokazala činjenica da je Ukrajina dobila status kandidata, a za to je, kako je rekao, kriva ruska agresija na Ukrajinu i politika Vladimira Putina.

To je dovelo do promjene evropske politike, i dalo šansu BiH da uhvati korak na evropskim integracijama.

Rekao je da je Hrvatska najveći prijatelj BiH na njenom evropskom putu i dodao da je na inicijativu Hrvatske u decembru došlo do odluke o davanju kandidature BiH.

On je dodao da je ovaj sastav Savjeta ministara BiH postigao veliki napredak, i da će dalji napredak u reformama pomoći da se u Briselu donese odluka o započinjanju pregovora.

On je istakao da je uvjeren da će se indentifikovanjem svih aktera u BiH doći do potrebnih reformi koje će dovesti do nastavka evropskog puta, i podsjetio da je važno da se to uradi u martu, jer će nakon tog perioda uslijediti evropski izbori što će, kako je naglasio, značiti da će BiH izgubiti godinu dana ako sada ne dođe do napretka.

Rute je rekao da su BiH i Nizozemska snažno povezane s zajedničkom istorijom i dodao da je Nizozemska povezana s cijelim regionom, a posebno s BiH.

Naglasio je da Nizozemska doprinosi miru u BiH kroz misiju EUFOR-a, a dodao je i da je njegova zemlja članica PIC-a, i da snažno radi na jačanju ljudskih prava i pravne države.

Istakao je da je u interesu Nizozemske da BiH postane dio EU, te da je to u interesu i BiH i EU da zemlja kandidat bude snažna, a da se njen napredak mjeri prema postignutom napretku, kao što su pitanja vezana za ljudska prava.

On je, međutim, naglasio da BiH ima još dosta posla pred sobom dok ne postigne potreban nivo usklađenosti s evropskim kriterijumima i da je zadatak domaćih zvaničnika da se kreću naprijed.

On je naglasio da BiH mora raditi na 14 prioriteta, i da je važno da se pokrene na tom putu, ali je i dodao da BiH ovo ne mora uraditi sama, jer će Nizozemska i EU pomoći u tome.

Von der Lajenova je rekla da EU nije upotpunjena bez zapadnog Balkana, ali da je važno da se postigne napredak u vladavini prava.

Rute je rekao da je za Holandiju važno da proces bude bez prečica i da BiH ispuni sve uslove koji se tiču vladavine prava, i da postoji mnogo stvari koje treba raditi, i da to znači mnogo posla za vlasti u BiH.

“U mojoj zemlji, a i za mene je važno da sljedeća faza bude zasnovana na napretku i da je važno da budemo strogi. Ohrabrujuće je da su mnogi pokazali volju i želju da se na tom putu radi”, rekao je Rute.

Politika

STANIVUKOVIĆ ČESTITAO VUČEVIĆU “Dragi prijatelju VJERUJEM U VLADU SRBIJE sa Vama na čelu”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković čestitao je novoizabranom premijeru Republike Srbije Milošu Vučeviću na imenovanju.
-Dragom prijatelju, upućujem najsrdačniju čestitku povodom izbora za predsjednika Vlade Republike Srbije.
Iskreno vjerujem da će Vlada Republike Srbije s Vama na čelu hrabro nastaviti kontinuitet rada na zagarantovanom putu uspjeha i prosperiteta naše matice Srbije, kazao je Stanivuković.

-U ime naše i Vaše Banjaluke čiji ste “ključ grada” kao najviše priznanje primili protekle nedjelje još jednom Vam čestitam i duboko vjerujem da će naše institucionalne veze biti još čvršće po ugledu na bratske odnose naših Republika, Srbije i Srpske.
Srdačno Vas pozdravljam iz naše Banjaluke čiji su ključevi, sasvim sam siguran u pravim rukama. Srećno i dugovječno, poželio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Politika

DODIK ČESTITAO VUČEVIĆU “Radujem se saradnji, jer je iskreni prijatelj Srpske”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik čestitao je Milošu Vučeviću na izboru za predsjednika Vlade Srbije.

– Čestitam Vučeviću izbor za predsjednika Vlade Srbije, uvjeren da snažna, ekonomski i politički stabilna Srbija garantuje sigurnu budućnost za sve građane – napisao je Dodik na svom Iks profilu.

Dodik je naglasio da je siguran da će premijer Vučević svojim predanim radom nastaviti dalji snažan razvoj Srbije.

– Ali i da će biti oslonac nama u Republici Srpskoj da nastavimo našu dobru saradnju za dobrobit našeg naroda – naglasio je Dodik.

On je istakao da je Srbija nezaobilazan politički faktor u regionu i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma.

– Uz sve izazove koji su nam nametnuti, uvjeren sam da zajedno možemo naći najbolja rješenja. Radujem se saradnji s premijerom Vučevićem, koji je dokazani i iskreni prijatelj Republike Srpske – poručio je Vučević.

Nastavi čitati

Politika

DEBATA O SITUACIJI U BiH! 15. maja sjednica Savjeta bezbjednosti UN

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija održaće redovnu polugodišnju debatu o situaciji u BiH 15. maja, navedeno je u zvaničnom rasporedu Savjeta bezbjednosti UN za ovaj mjesec.

Za sada nije objavljen dnevni red, niti satnica sastanka.

Prethodni, vanredni sastanak Savjeta bezbjednosti UN o situaciji u BiH održan je u utorak, 30. aprila.

Predstavnici Rusije zakazali su vanrednu sjednicu Savjeta bezbjednosti UN kako bi upozorili da je BiH na ivici oružanog sukoba, ali i zbog toga što je ambasador BiH pri UN, Zlatko Lagumdžija, bez saglasnosti pokrenuo priču o rezoluciji o Srebrenici.

Srpski član Predsjedništva BiH, Željka Cvijanović, učestvovala je u radu sjednice u skladu sa pravilom 39 Privremenog poslovnika Savjeta bezbjednosti UN, dok su BiH, Hrvatska i Srbija učestvovale prema pravilu 37.

Na sjednici se obratio i Kristijan Šmit, kojeg institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, čije imenovanje nije potvrdio Savjet bezbjednosti UN.

Kosponzori rezolucije su i međuregionalna grupa zemalja, uključujući BiH, Francusku, Sloveniju i SAD.

Glasanje u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji pod nazivom “Međunarodni dan sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine”, trebalo je da bude održano danas, ali je odgođeno za neki kasniji datum, piše RTRS.

Stalni ruski predstavnik u UN, Vasilij Nebenzja, rekao je da Rusija nikada neće prihvatiti takvu rezoluciju jer nije u saglasnosti sa Dejtonskim sporazumom, s obzirom da jedan od entiteta, koji čine BiH, nije dao svoju saglasnost. On je, takođe, rekao da će nacrt rezolucije destabilizovati zemlju.

RTRS

Nastavi čitati

Aktuelno