Connect with us

Društvo

„JAKO SELO ZA JAK PRIJEDOR“ Grad treba da kupuje seoske kuće za mlade ljude koji žele da žive na selu

Na poslednjoj sjednici Skupštine grada Prijedora ,Zlatko Ritana odbornik NPS, iznio je zanimljivu inicijativu kako demografski obnoviti sela. On je predložio inicijativu da Grad pokrene akciju „kupovina seoskih kuća sa okućnicom i dodjeljuje ih zainteresovanim mladim ljudima.

Većini je poznato da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prije nekoliko godina pokrenuo jednu akciju „kupovina seoskih kuća sa okućnicom“.

Suština ove priče jeste obnova sela u demografskom smislu, Srbija za kupovinu seoskih domaćinstava zaiteresovanim mladim ljudima dodjeljuje 10 hiljada evra. Moja zamisao jeste da ovu inicijativu Aleksandra Vučića kopiramo na lokalni nivo, tj.da mi kao grad subvencionišemo kupovinu seoskih domaćinstava, za mlade ljude koji nemaju nekretnine, a žele da žive na selu, u visini do 30 hiljada KM. Mislim da bi ovakva inicijativa bila pun pogodak iz nekoliko razloga – istakao je Ritan.
On navodi da bi prvi razlog bio taj jer bi imali veliki broj zainteresovanih.

– Drugi je da bi osnažili sela u demografskom smislu, imali bi situacije da u svim seoskim školama imamo učenika a ne da se dovodimo u situaciju da ih nadležno ministarstvo mora zatvarati jer nema đaka,Treće, podstakli bi razvoj poljoprivrede, imali bizdravo društvo, mladog čovjeka koji je sposoban i spreman da sam privređuje i zarađuje ne bi zavisio od društva niti od bilo kakve socijalne pomoći, složićete se sa mnom ako kažem da od čovjeka kojeg za njegovog seoskog imanja dovedemo u grad od njega pravimo socijalne slučaj. Jer u gradu bez posla i adekvatne zarade ne može da se opstane, pojasnio je Ritan.

Pojasnio je da je ideja da se u budžetu na pozicijama u Odjeljenju za obrazovanje, zdravstvo, socijalnu zaštitu i pronatalitetnu i demografsku politiku, definiše nova budžetska stavka u ukupnom iznosu od 150 hiljada KM, i da kasnije to odjeljenje u saradnji sa Odjeljenjem za poljoprivredu definiše kvalitetan pravilnik i da krenemo u takvu aktivnost.

– Naša seoska imanja su nažalost jeftina, naročito poslije ostavinskih rasprava to se daje u besucjenje, i mislim da je 30 hiljada KM sasvim dovoljno za početak jednog života na selu. Naravno moramo imati i adekvatne ugovore, čvrste, da bi spriječili svaki vid zloupotrebe ovih sredstava.U nekoj kasnijoj fazi kada osnažimo tog našeg da kažem novog domaćina na selu, on bi iao prava na one sve poljoprivredne subvencije, što nam i jeste krajnji cilj, uspostava demografske obnove, demografskog balansa i na kraju uspješnog i jakog poljoprivrednika.

Prema njegovim riječima sudeći po onome što se može naći u medijima u Srbiji je ovo pun pogodak, masovno se na javni poziv koji se raspisuje za dodjelu ovih sredstava prijavljuju i visokoobrazovani ljudi.

– Mislim da je nekada dobro da pogledamo šta se to dešava i radi preko vode i da onda samo to prenesemo na naš teren. Moja ideja je da ovu aktivnost u našem gradu pokrenemo pod motom „Jako selo za jak Prijedor“.
novosti.ba

Društvo

OD POSLJEDICA SRČANOG UDARA, preminuo banjalučki novinar NENAD MARKOVIĆ

Marković je preminuo u 50. godini.

Banjalučki sportski novinar Nenad Marković preminuo je u 50. godini od posljedica srčanog udara.

Marković je rođen 1974. godine, a posljednji novinarski angažman imao je na BH Radiju.

Novinarstvom je počeo da se bavi na ATV-u gdje je proveo najduži dio novinarske karijere. Jedno vrijeme je radio i na našem portalu, kao i na BEL televiziji, te Radiju Republike Srpske, a bio je i dopisnik nekoliko regionalnih medija.

Datum i mjesto sahrane biće naknadno saopšteni.

Nastavi čitati

Društvo

KAO ŠTO JE I NAJAVLJENO: UNRS povodom Dana slobode medija proglasila DŽULIJANA ASANŽA počasnim članom

Udruženje novinara Republike Srpske čestitalo je svim kolegama i cjelokupnoj medijskoj publici Međunarodni dan slobode medija. Kao što je ranije najavljeno, Udruženje je ove godine proglasilo Džulijana Asanža počasnim članom UNRS.

Ovaj potez nije potrebno obrazlagati nikome, posebno onima koji se bave pitanjem slobode govora i misli, budući da je Asanž postao istinski mučenik za ovaj ideal u svjetskim okvirima, naveli su iz UNRS.

„Ujedno, želimo skrenuti pažnju domaće javnosti na to, da je Džulijan Asanž pred ekstradicijom, od koje ga dijeli još jedno ročište. Ono što je neprihvatljivo sa stanovišta svjetske medijske scene i međunarodnog prava, jeste da ga žele utamničiti u Sjedinjenim Američkim Državama, čiji nije državljanin, kao ni državljanin Velike Britanije, koja ga je uhapsila izvukavši ga iz Ambasade Еkvadora. Tim gore, čine to zbog svih onih stvari koje su garantovane drugim amandmanom američkog Ustava, a tiču se slobode govora i štampe“, navodi se u saopštenju povodom Međunarodnog dana slobode medija.

Važna tema u protekloj godini, za medijski esnaf, bile su izmjene krivičnog zakonika Republike Srpske u domenu klevete, podsjećaju. UNRS, koje je pratilo situaciju u protekloj godini izražava zadovoljstvo što nije došlo do epidemije tužbi protiv novinara i njihovih redakcija.

„Desilo se ono što smo i predviđali, odnosno da zbog velikih novčanih iznosa propisanih za obeštećenje, građani u povećanom obimu tuže jedni druge za klevetu. Za sada se ne može detektovati povećan sistemski pritisak na medijske slobode u Srpskoj, što je bila najveća opasnost koja je vrebala iz ovog zakonskog rješenja.

Od tema zakonske regulative, u ovoj godini za UNRS je najvažniji novi Zakon o medijima, koji se priprema i u čiju izradu su uključeni i naši predstavnici, kroz prisustvo u Radnoj grupi. Uz to, veoma važno je pitanje izrade Registra organizacija koje predstavljaju agente stranog uticaja u Republici Srpskoj, na način na koji su to Sjedinjene Američke Države uradile 1938. godine, Ruska Federacija 2012. godine, a sličan takav zakon očekuje se da će u ponovljenom pokušaju donijeti i parlament Gruzije“, kažu u UNRS.

Ističu da ovakav zakon o „stranim agentima“ nije potreban samo zbog malignog inostranog uticaja na rovite društvenopolitičke prilike u našoj zemlji, već je „jasno da neekonomski mediji, finansirani iz budžeta stranih i neprijateljskih zemalja da zastupaju isključivo njihove interese u našem javnom prostoru; prave nelojalnu konkurenciju i otežavaju poslovanje bez zastupanja javnog interesa, pa i zakonima tržišta gase domaće medije, koji posluju u realnom sektoru.“

Potrebno je zaštiti domaću proizvodnju, kao što se to čini carinama, te građanima upozorenjem jasno napraviti razliku između medija koji svoj novac zarađuju, od onih koji su donirani i ne zavise od domaćeg tržišta, te predstavljaju neku vrstu službenika strane države, odnosno vlade, napominju iz ovog Udruženja.

Za sam kraj, UNRS odlučno odbija nametnute izmjene Krivičnog zakonika BiH, koje je proglasio državljanin Republike Austrije Valentin Incko, a pokušava sprovesti u djelo državljanin Saveze Republike Njemačke, Kristijan Šmit; jer su one, kako kažu, klasičan primjer uvođenja „verbalnog delikta“, sa čijim zlom je ovo društvo raskrstilo odavno i ne namjeravamo se vraćati u mrak totalitarizma i jednoumlja.

„Ovo je trenutno najopasniji oblik institucionalnog, odnosno parainstitucionalnog pritiska na slobodu medija, gušenja i ograničavanja slobode misli i dijaloga pod prijetnjom sankcija državne prinude. Tim gore, jer su donesene na nelegalan, netransparentan i krajnje nedemokratski način – ukazom stranog državljanina, koji na to nema pravo ni po kojem osnovu. To je opasnost ne samo za za slobodno misleće ljude, već i po ustavni poredak i osnovne principe pravde i zakonitosti“, saopšteno je iz UNRS.

UNRS poziva novinare da ne podliježu autocenzuri po ovom pitanju, nego da javnost informišu istinito i pravovremeno, kako im kodeks novinarske profesije i nalaže. To je posebno važno naglasiti na današnji dan, Međunarodni dan slobode medija, zaključuju iz Udruženja novinara Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

DANAS DAN SLOBODE MEDIJA: Šta su zvaničnici RS poručili novinarima

Danas je Dan slobode medija koji ima za cilj podizanje svijesti o značaju slobode i nezavisnosti medija.

Svjetski dan slobode medija prvi put je obilježen 3. maja 1994. godine. Organizacije za zaštitu ljudskih prava i udruženja novinara smatraju da se situacija sa slobodom medija posljednjih godina pogoršala.

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je da je Srpska, kao demokratsko društvo, stvorila uslove za rad svih medija cijeneći važnosti slobode izražavanja, ulogu i značaj medija, kao i pravovremeno informisanje javnosti u savremenom svijetu.

“Institucije Srpske će nastaviti u potpunosti podržavati profesionalne medije kako bi im se obezbijedio bolji položaj i povoljniji uslovi rada. Čestitam vam ovaj dan, uz želju za mnogo uspjeha na profesionalnom i ličnom planu”, navodi se u Dodikovoj čestitki povodom Međunarodnog dana slobode medija.

Zahvalio se svim medijskim radnicima koji prate aktuelna dešavanja, te pružaju, objektivne i pouzdane informacije.

“Slobodni i objektivni mediji, posvećeni istini i pravdi, tačnom i pravovremenom informisanju javnosti o svim važnim događajima jedan su od najvažniji stubova svakog demokratskog društva”, navodi se u čestitki predsjednika Narodne skupštine RS Nenada Stevandića.

Dodaju smo ponosni na činjenicu da Republika Srpska i njene najviše institucije u potpunosti poštuju slobodu i nezavisnost medija, zagarantovane zakonom i Ustavom. Naglasio je da je Narodna skupština Republike Srpske uvijek otvorena za saradnju sa medijima, podržavajući profesionalno i objektivno novinarstvo.

“U ime Vlade Republike Srpske i svoje ime, povodom 3. maja – Međunarodnog dana slobode medija, upućujem vam iskrene čestitke, sa željom da nastavite da profesionalno i objektivno izvještavate javnost o najvažnijim pitanjima iz naše društvene stvarnosti. Slobodni, nezavisni i profesionalni mediji važan su faktor svakog društva, a novinarska profesija jedan je od glavnih stubova razvoja demokratije”, navodi se u čestitki premijera RS Radovana Viškovića i dodaje da su mediji ogledalo društva i slika javnosti, ali i pokretači društvenih promjena.

Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović naglasila je veoma važnu ulogu medijske zajednice u izgradnji svakog demokratskog i slobodnog društva

“Zadatak medijskih radnika je da profesionalno obavljaju svoj posao u najboljem interesu javnosti i građana, a društva u cjelini da unapređuje ambijent i stvara klimu za njihov nesmetan rad i omogući što viši stepen medijskih sloboda”, navodi se u njenoj četitki.

Ona je medijiskim radnicima zaželjela bolji materijalni, profesionalni i ukupni društveni položaj.

Nastavi čitati

Aktuelno